SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
![]() |
Nejste přihlášen(a)
Univerzální odpověd co koupit nedostanete, práce ukáže. Chápu, že je nejlepší čas nakoupit dokud je nadšení a vyčleněný obnos. Já zase tvrdě upřednostnuji čínské inserty, a držáky jsem si začal dělat, po té co jsem nenašel požadovaný na mou velikost držáku. Chtěl jsem něco takovéhleho, jen na malý soustruh:
Prostě podle potřeby začnou vznikat požadavky a tak nakoupit dopředu se nemusí vyplatit.
Podobně, nedávno jsem potřeboval sebrat z plynové trysky 0,02mm aby se vešla do držáku a byl jsem štastný za upichovák který se jediný vešel do prostoru trysky. Ale upichovák jinak skoro nepoužívám, malá tuhost, rád se láme a tak jich mám jen pár.
Doporučil bych koupit sadu držáků, něco takovéhleho https://vi.aliexpress.com/item/1005008077701156.html? a začít. Časem začnete přikupovat a nepoužívat to co je v šuplíku.
Offline
Sady obvykle nejsou moc výhodný, protože v nich člověk většinou koupí i to, co nebude nikdy potřebovat. Ale je třeba si spočítat, jestli vyjde levněji koupit sadu osmi nožů s jedním nožem k ničemu, nebo jednotlivě sedm nožů, které člověk využije.
Offline
Charon napsal(a):
Doporučil bych koupit sadu držáků, něco takovéhleho https://vi.aliexpress.com/item/1005008077701156.html? a začít. Časem začnete přikupovat a nepoužívat to co je v šuplíku.
Diky, to je presne ono, vzal jsem 16ctku a porad to vychazi 2x lip nez to schanet po jednom, a i 1 platek na ozkouseni
Offline
jouda74> mej na pameti, az ti to bude drncet a nebo delat osklivy povrch, ze ty zlate platky, ktere k tomu davaji jsou uplne to nejlevnejsi a nejhorsi co muze byt. Byvaji to 'tupe, zaoblene' R0.4 a ani vlastne nevis co to je za karbid a s jakym povlakem, jestli na ocel, nerez, litinu. Neni to univerzalni nastroj.
Ty ostre AL zase prozmenu hodne snadno na malem netuhem soustruhu pri vetsi zatezi ulomis. To taky neni na vsechno.
Offline
Já bych za sebe doporučil tyto:
https://vi.aliexpress.com/item/10050028 … 10126741_1
Velmi jemný porch, hodně vydrží, jsou hodně univerzální. Zápor při běžných rychlostech nelámou šponu
Offline
Famater> v odkazu jsou dva ruzne typy. Z tech dvou urcite IC908, ta je rekneme stredne houzevnata, 'uni'. Ten prvni je IC907, to je tvrda krehka svina na inconel, nerez, kalene apod.
Offline
pafik1605 napsal(a):
Sady obvykle nejsou moc výhodný, protože v nich člověk většinou koupí i to, co nebude nikdy potřebovat. Ale je třeba si spočítat, jestli vyjde levněji koupit sadu osmi nožů s jedním nožem k ničemu, nebo jednotlivě sedm nožů, které člověk využije.
To je otázka. Když nevím co chci tak sada většinou vyjde levněji než jednotlivé kusy. Před x lety jsem se hrabal v autě a potřeboval jsem gola ořech na málo používanou hvězdičku. Když už jsem pro něj jel, tak jsem vzal všechny možný kolem, co kdybych po sundání dalšího deklu narazil na jinou velikost. Nenarazil jsem a od té doby mam v šuplíku nepoužitý ořechy, ale pořád lepší situace než kdybych musel jet víckrát.
Při cenách nožů z číny a lhůt dopravy vidím sadu jako optimální začátek.
Horší je, pokud by to byl ranec a ještě mnoho funkcí, jako třeba u diagnostiky na auto.
Offline
Rozhodně je nutné se pro začátek vybavit základní sadou nožů a dalších nástrojů (navrtáváky, podložky do nožové hlavy ap.) Nejuniverzálnější je radeko. VBD jsou pohodlnější. Obrovský sortiment je dám tím, že jsou určeny pro hromadnou výrobu na NC strojích, kde je potřeba volit nástroje přesně pro konkretní operaci. (katalogy výrobců mají několik set stran). To pro nás hobbisty nepřichází v úvahu. My potřebujeme VBD univerzální, v podstatě se nemusíme zabývat tím, jaký mají lamač třísek,
Větší problém je u nožů pro upichování. Na těchto malých soustruzích je nejlepší zase radeko. Ale dá se i s VBD. Držák je třeba vybírat takový, který má zesílenou přední část V přední části výška rozšířena dolů. VBD jskou v zásadě dvojího druhu. Na zapichování . které mají břity i z boku, takže umožňují podélné soustružení. Při zapichování potřebují větší tlak. Ale zase netvoří douhou třísku. tříska se rozláme na malé kousky, která se sypou. Na fotce je to ta zlatá. Druhé na upichování mají břit jen zepředu, větší úhel čela. Tříska proto odchází lehce a je dlouhá. Pro čisté upíchnutí jsou i s natočeným břitem 8°, 15° v provedení L, nebo P. Pro použití na mini soustruzích jsou vhodnější ty druhé.
U nožů na vnitřní soustružení si to říká o sadu. Vždy je třeba z důvfdu tuhosti volit nůž největšího průměruale s ohledem na odchod třísek. Proto se nevystačí c jedním průměrem. Na malé průměry vnitřního soustružení jsou nejvhodnější vybroušené z TK, které mají mnohem větší tuhost než ocelové.
Offline