SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
Zdravím všechny místní a rovnou prosím o radu,
vybírám nový stroj a do nejužšího výběru se dostaly tyto dva modely. Najde se někdo kdo by měl zkušenost a dokázal je reálně porovnat, nebo klidně i přímo s jedním či druhým?
Použití bude čistě hobby (počítám že vyvařit 5 kg cívku bude trvat minimálně rok :-) ), materiál čistě železo v tloušťkách 2-3mm a karosařina takže 0,8 a bodování - to bude hned první úkol...
Zároveň jsem dost limitován elektroinstalací, všechny lokality kde u mne přichází v úvahu že se bude svařovat, se dají charakterizovat s trochou nadsázky "hliník z dob hlubokého minula a pochybný jistič který vyrazí rychlovarná konvice".
A nutno napsat ještě jednu věc - zdejší fórum jsem studoval poslední tři týdny dost intenzivně a bylo a je pro mne zdrojem spousty informací, takže mnohokrát děkuji všem místním členům
předem díky
Offline
Pokud vám elektrika neutáhne ani rychlovarku, tak to bude hodně těžké .
Editoval varok (05-11-2024 15:11:29)
Online
S tou elektroinstalací opravdu pozor, nic se stát nemusí, ale dost pravděpodobně může. Pokud jsou tam skutečně staré hliníkové kabely, po té spoustě let díky vlastnostem hliníku nebudou už mít spoje patřičný tlak na svorkách - jak na jističi, tak v krabicích i v zásuvkách. Rychlovarná konvice mívá odběr něco přes 8 ampér, což ještě může být v pohodě, invertorová svářečka si klidně při zapnutí vezme kolem 60 ampér. Pro staré spoje s větším přechodovým odporem je to rychlá cesta ke konci. Pokud se vám do rozvaděče vejde ještě jeden jistič, napojte si z něj nově aspoň jednu zásuvku, klidně i co nejblíž rozvaděče a z ní prodlužkou 3x2,5 pak připojte svářečku.
Offline
Je třeba projít celou trasu kabelu, od hodin a rozvaděče až po zásuvku a najít všechny krabice, kde jsou spoje kabelů. A sledovat pravidelně, ze začátku třeba i po 10 - 20 minutách, jak moc při práci hřejou. Případně se i podívat dovnitř, vyfoukat prach, často hořlavý a pavučiny a ty spoje utáhnout nebo jinak zlepšit. Dokud tam bude ten hliník, tak je to třeba pravidelně ten ohřev sledovat. Zvláště když je to stará stavba a je tam třeba v blízkosti krabice třeba hořlavá dřevěná konstrukce.
Jinak jsem viděl konvice s deklarovaným výkonem 2600 watt, to už je odběr kolem 11 ampér a kdoví, kolik berou ve skutečnosti. Snaha co nejrychleji ohřát k varu třeba litřík vody žene výrobce do co největších výkonů konvic. Když tam jsou současně ještě zapojené jiné výkonné spotřebiče, výrobci konvic využívají toho, ž jistič třeba 16 A udrží na pár minut proud 20 - 30 A a do té doby stihne ta konvice tu vodu přivést k varu. Ovšem spoje ve vedení, hlavně hliníkové a potom jistič se rychle vyhřejou a je problém. Spoje žhaví a jistič vypíná dříve.
Editoval Radim (06-11-2024 07:06:35)
Online
díky všem za reakce.
ohledně elektroinstalace - kde to půjde, tam to budu řešit přesně jak popisuje Zdenek11. Bohužel ne všude to je realizovatelné, např. pronajatá garáž ve vlastnictví svj a jističem ve vedlejším vchodě. Stejnou situaci už tu někdo popisoval, naštěstí v mém případě se garáž nezdá až takový problém (flexa, kompresor a všeobecně nové zařízení běží ok, jistič vyhodila jen stará sekačka). To samozřejmě nic nemění na tom, že vybíraná svářečka musí být šetrná k elektroinstalaci.
A k svářečkám samotným - nejsem zastáncem žádné konkrétní značky, vzhledem k využití a od toho odvozené max ceně je jasné že to bude (snad) "lepší čína". Vyškrtnul jsem proto základní pantermaxy, shermany apod. Z funkcí chci určitě spot, synergie je plus ale ne podmínkou (a to jen za předpokladu že je funkční a pracuje i s tloušťkou materiálu). Další parametr je servis v ČR. Pokud bych to měl shrnout jednou větou pak "stroj hobby třídy, šetrný k eletroinstalaci s funkcí spot a dobrým chováním na nízké proudy"...
Offline
Inu hodinky s vodotryskem . Kup si centrálu co zde inzeroval Zdenál a pak jakoukoilv svářečku .
Offline
Centrála bude levnější , jak nová elektrika .
Offline
Bobobo má naprostou pravdu. Stejné problémy jsem řešil ve své garáži a skončilo to elektrocentrálou. Doporučuji nářadí hlava v Semilech, a to tu nejsilnější - 6 kw s el. startem. Jiné centrály nemá cenu kupoovat. Tato má přímo uvedeno, že je vhodná pro napájení invertorových svářeček.
Offline
Tak jsem se díval a má skladem ještě tři kusy za necelých 12000kč i s daní. To je super cena, já sám jsem ji kupoval před několika lety za 23000kč s daní. Vůbec toho nelituji, od té doby mohu svařovat bez problémů.
Offline
Nevýhodou centrály je poměrně velký hluk a zplodiny z výfuku. To limituje tuto metodu do míst, vzdálenějších od lidských obydlí.
Offline
Nejtišší centrály jsou ty malé kufříkové, ale ty mají malý výkon, jen kolem 2500W a neutáhnou svářečku.
Online
Konečně někdo kdo má opravdový problém a neřeší prkotiny. Tak podívej. Jestli nejsi elektrikář tak nikde nelez a nečum! Centrála s výkonem 6kW ti celkem spolehlivě odpálí každý z těch krámů, nepoť na stránkách prodejce těchto zázraků je u druhého jmenovaného uveden "výkon (moc)" 7,5kW. A nyní počty: cena krámu + cena centrály? Není lepší si koupi něco co má funkci PFC?
Offline
Jedna z centrál a to ta kterou jsem uváděl od Nářadí Hlava, žádný invertor neodbouchne. Stojí necelých 12000,- kč i s daní, v popisu má, že je určena pro napájení invertorů. Sám ji už tři roky provozuji v tandemu s invertorovým cočkem a není problém. Před těmi třemi lety jsem ji kupoval za 22000,-kč, ale vůbec těch peněz nelituji. Garážovou dílnu odpojím od sítě a zapnu na centrálu a mohu svítit , brousit, frézovat, soustružit a svařovat dle libosti.
Offline
PFC nijak nesníží celkovou energetickou spotřebu . Pakliže prostě na přívodu není . Bimetalu je právě šumák , jaký patvar přes něj leze , ale načte vše . A start ku r va řeší soft start . Zase kydy . Píše , že má max. desítku jistič . Kolikže je to kVA ??
Offline
bobe, víš vůbec co je PFC?
Offline
Tady pořád zoufalci bojujou s pojmy pfc, příkon, jističe na vstupu, .....
Pfc nebudu rozebírat, jen k tomu jističi. Podle jističe na napájení svářečky se dá tak akorát říct, jakej maximální svařovací proud z ní půjde vytáhnout. Udávanej příkon X kVA je maximální, není to dogma. Já běžně svařuju s EWM 120 A na psovi s vestavěnou pojistkou 10 A. Aby se to rozjelo, musí to pfc fungovat, viz Discovera.
Offline
Z 230V a 10A jističe lze, hodně zjednodušeně řečeno, trvale odebírat cca 2,3 kw. To znamená že lze maximálně svařovat zhruba kolem 100A metodami tig a mag/mig. Metodu MMA bych raději na tak slabém jištění nezkoušel, vzhledem k funkci hotstart.
Offline
Já jo .
Otázka : Četl jsem to někde v diskuzi popisoval to tam někdo z czc a takhle jsem to pochopil 100 procentně tam bylo napsáno, že ten zdroj žere míň
Odpověď : Nesmíš všemu věřit. Laici zaměňujou účinnost zdroje a účiník, to je úplně něco jinýho. Současně ale platí, že kvalitní zdroje jako je tento mají aktivní korekci účiníku i vysokou účinnost.
Ergo kladívko , i při maximálním účiníku nedá tato zásuvka nad 2,3kVA .
Offline
ZDENÁL napsal(a):
Z 230V a 10A jističe lze, hodně zjednodušeně řečeno, trvale odebírat cca 2,3 kw. To znamená že lze maximálně svařovat zhruba kolem 100A metodami tig a mag/mig. Metodu MMA bych raději na tak slabém jištění nezkoušel, vzhledem k funkci hotstart.
No pockejte, hotstart (radove sekunda) prece ale pokreje vypinaci charakteristika jistice (nejmene 10s na trojnasobek proudu u char. B jistice), ne?
(navic to mam i empiricky overene - varim na 10A B jistici uz pekne dlouho, a ani kolem 100A na Kitinovi ho opravdu nikdy nevyhodilo (teda kdyz jsem zrovna nezapomel, ze na nem bezi i kompresor ;-) - takze jistic funguje)
Offline
Vidíte a já mám lety prověřeno, ve své garážodílně, že při svařování elektrodou 2,5mm mě to vždy vyhodilo jistič 10A a to hned při zapálení oblouku. Proto jsem si na svařování pořídil elektrocentrálu. Zřejmě záleží i na stavu a typu jističe.
Offline
ZDENÁL: Co jsem zkoušel, tak ty staré komunistické černé jističe zvládnou mnohem více než ty dnešní. Takže i ten 10A jistič utáhne přístroj s větším odběrem, vysavač, svářečka, cirkulárka apod.
Online
To jo, nesmí být ale unaven životem.
Offline
Ono bude taky záležet na svářečce. 100ampér svařovací proud při svařovacím napětí bude jen průměrný odběr. Ale hlavně na zahřátém jističi bude záležet, jestli když nějaký špičkový odběr svářečky ze zásuvky výrazně nepřekročí oněch 2300 watt, tak jistič nevypne.
Online
Když už jistič vydrží start, tak už potom záleží na stařovacím proudu a době trvání sváru a době přestávky mezi sváry. Může být i příkon větší, ale musí mít bimetal v jističi čas na ochlazení.
Offline
No dobře, ale uváděný svařovací proud a z něh odvozený proud, který bere svářečka z sítě je jenom průměr. Okamžitý proud, který svářečka odebírá ze sítě je podle toho, jaké má svařovací zdroj svařovací charakteristiky a podle toho, jaké má omezení, pojistku na na maximální proud odebíraný ze sítě.
Online
Stránky: 1 2