SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravím,
v garáži jsem po předcích objevil uvedenou bodovačku. Zkouším ji oživit, protože památky se nevyhazují. Původně to běželo přes 3fázový 4kolík. Mám 5kolík, tak jsem to přepojil na novou zásuvku. Zapojil jsem to stejně tak jak to bylo. Zapojené byly 2 fáze a nula (modrý). Ostatní žíly, jedna fáze a zem (zeleno-žlutý) nebyly ani na jedné straně připojeny. Kabel je ale původně 5tižíla. Když jsem připojil modrý na spodní kolík (zem), nedělalo to vůbec nic. Když jsem modrý připojil na nulu, tedy tam, kam se obvykle připojuje nula, sepne už alespoň napájecí trafo poté, co zapnu ovládání. Padá mi ale hlavní jistič. Vlastní kleště jsem ještě neměl možnost použít. Klasicky přes odpor jsem prozváněl jednotlivé žíly proti sobě. Vypadá to, že je zkrat mezi fázemi na kleštích. Když odpojím kabel od kleští, abych vyloučil možnost zkratu v napájecím kabelu a měřím jen vstupy pro fáze na trafech kleští, ukazuje mi to minimální odpor mezi fázemi. Dalo by se říci, že žádný. Tedy zkrat. Nicméně nevím jak je to zapojené a jak to má fungovat, tak se zdržím předčasných závěrů. Chci to prostě rozchodit, případně detekovat závadu. Vnitřek ovládání vypadá originálně. Nemám dojem, že by to napadl nějaký kutil. Kromě toho to posledních 30 let nikdo nepoužíval, takže to na ty roky vypadá poměrně slušně. Nemáte náhodou někdo schéma zapojení nebo schéma vlastního stroje, případně zkušenosti s touto bodovačkou?
Offline
Schéma nemám, ale to napájení je správně. Původní fáze na nový fáze, zem (zlžl) na zem, a pracovní nula na pracovní nulu.
Nejspíš to do garáže odložil majitel, když to přestalo fungovat, že se na to časem podívá. To tady zná minimálně polovina členů fora . Takže překvapení, že to nefunguje a vyhazuje to jistič není na místě.
Offline
Jj pafik1605, mohu jen uvedenou paxi potvrdit. V lepším případě k tomu dávám lísteček s poznámkou co to nedělá či jak k problému došlo.
Offline
Nevíme jakou máš zkušenost s opravami svářecích zdrojů obecně a s řídícími elektronikami zvlášť. Zkus se zeptat na typické závady tohoto stroje na https://svareckyservis.cz/ , případně si s nimi zkus domluvit servis - opravu. Byla by škoda nějakými opravami stylem Pokus x omyl mašinku zničit.
Offline
Díky všem za názory. Ani by mě nenapadlo ponořit se do opravy hlouběji, než mi umožňuje má technická inteligence. Ta na elektroniku již nestačí. Pokud je zkrat ve vinutí na kleštích, také si to sám nepřevinu. Zkusím přítele na telefonu. Jirkati díky za tip.
Offline
Nepadá ten jistič náhodou jen proto, že nevydrží "záberový " proud trafa takového výkonu? Přitom trafo může být v pořádku.
Offline
Famater napsal(a):
Nepadá ten jistič náhodou jen proto, že nevydrží "záberový " proud trafa takového výkonu? Přitom trafo může být v pořádku.
Ano, i to je klidně možné. Mám všude "rychlý" jističe. Ale očekával bych, že mi první spadne jištění zásuvek. Mě spadne hned hlavní jistič na baráku. Pátrám po někom v okolí, kdo má odpovídající jištění. Dám vědět.
Offline
To je úplně normální. Hlavní jistič 25A, zapnuté spotřebiče (lednice, kotel, bojler, světla, bůhvíco ještě), přes jistič teče v jednotlivejch fázích 10A, 12A, 9A, pak připojíš bodovku, která vezme ve dvou fázích při startu 20A a už to letí.
Padání hlavního domovního jističe je typické chování, ne výjimka .
Offline
Tak mám nějaký resultát pro všechny, které to zajímá. Dal jsem bodovačku prověřit místním odborníkům na opravy servis atd. svářecích zařízení (Mělník). Výstup je poměrně jednoduchý a potvrzuje několik výše uvedených komentářů o nedostatečném jištění. Bodovačka je funkčně zcela v pořádku. Pouze na kleštích jsou výrazně vysoké přechodové odpory, které neumožňují využít svářecí výkon naplno. Elektrody až po vstup do trafa jsou odizolovány od vlastních kleští na několika místech (tam kde jsou konstrukčně podmíněné mechanické spoje). V těchto místech je jen částečně funkční původní izolace. Rozdělal jsem jeden spoj a jedná se nějaký druh obyčejné kabelové izolace, která už to má podmíněně stářím odsloužené. Kromě toho by si vlastní elektrody také zasloužily výměnu. Díky uvedenému tam neteče tolik proudu, kolik by mohlo.
K vlastnímu jištění není mnoho, co dodat. Musí prostě pokrýt především ten náběhový proud na začátku svařování. To není můj případ...
Offline
pafik1605 napsal(a):
Padání hlavního domovního jističe je typické chování, ne výjimka .
Ono by nebylo od veci popsat vypinaci charakteristiku jistice B, ktera toto (spravne!) tvrzeni i vysvetluje.
Ta rika, ze do trojnasobku jmenoviteho proudu musi jistic vydrzet zapnuty minimalne tusim 20 sekund, nez vypne, a pro zmenu, pokud je proud vyssi nez petinasobek jmenoviteho, tak musi vypnout do velmi kratke (opet z hlavy nedam cislo, ale je to zlomek sekundy) doby. Mezitim je responze na vyrobci a na vyrobnich tolerancich.
Takze pro vicemene pro odporovou zatez klidne na 10A muzete pustit konvici vody, rozvaznym dustojnym krokem prejit k mycce, ktera prave zahriva, a v klidu ji pausnout, a nic se nestane.
Ale jak mate ty faze nejak zatizene, do toho se dostane kopanec bud od trafa, nebo od nabijeni kondiku v pulsnim zdroji, tak zatimco blizsi jistic je v pohode (nic jineho jim netece), tak ten vzdalenejsi, hlavni, se uz dostane za hranu a vypadne.
Edit: tak jsem si to pamatoval spatne, je to minimalne 5 sekund, a maximalne 0.1s
Editoval jouda74 (08-04-2024 10:42:36)
Offline
Já se chystám zkusit udělat bodovku z trafa, kterým jsme žíhali hrany před tvarováním do špice. Z důvodu omezení proudového nárazu to budu spínat SSR spínaným ve špičce. napětím DC. Mám to na dost velkých trafech na vytápění forem(topné těleso nízkonapěťové - trafoplech) - bez problémů.
Offline