SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
![]() |
Nejste přihlášen(a)
Fascinovaly mne 2 věci rikša a automatická reverzace hoblovky , super . O 100 let zpět .
Offline
Tohle je trochu jinej level
https://www.youtube.com/watch?v=nQaAKUAzK0w
i když je to z padesátejch let. Ale ze současnosti by to asi nebylo tak zajímavý.
Offline
No to teda je.
Offline
Colchester jsou poctivý držáky...Pro Triumpha 2000 už jsem si jel,No řízením osudu a technickým stavem transportního vybavení se dostal jinému....No tak někdy jindy
Offline
Kdyby to někoho zajímalo. Udělěl jsem přípravek na dělení. Vždy jsem stříhal proužek papíru a rozdělil ho na potřebný počet dílů. nalepil na obvod univerzálky a podle toho dělil. Nyní jsem udělal přípravek co je na fotkách. Kolo má 120zM1, tedy umožňuje dělit 2,3,4,5,6,8, atd. Je to z C45, kužel a rozpěrný konec jsou zakaleny. Barva je taková jaká vyšla. Chtěl jsem to černit, ale měl jsem lázeň, kterou jsem už 3x použil. Ale 3/4 roku jsem ji měl ve flašce, Takovou barvu to udělalo.
Offline
Jen pro upřesnění.
To jsi zarval do vřetene to zubatý kolo a na kryt převodů jsi přidělal ten zamykací mechanizmus?
Offline
To Famater Ja som na svoju MN-80 urobil niečo podobné, ale na inom princípe. Namiesto zubatého kolesa som použil kotúč, na ktorý som mohol prichytiť papierový kotúč s požadovaným delením. Ten papierový si vytlačím na PC a je vytvorený v autocadu. V tom súbore mám v jednotlivých hladinách rôzne delenia a ak potrebujem náhodou Ďalšie, tak nie je problém, pridať ďalšiu hladinu. Nevýhoda toho spôsobu je, že je potreba mať prípravok na aretáciu.
Offline
Pafíku, je to rozepřené v díře ve vřeteni, rozepřené kuželem podobně jako u řidítek kola. Vsunutá "trubka" je na konci naříznutá. Konec trubky a kužel jsou zakalené (mat. C45). Ten aretační vehement je přišroubovaný na kryt. Kryt když je dobře našroubovaný a utažený se nehne. Navíc tady nejsou žádné síly. Co se týká aretace, uvažoval jsem o ložiskové jehličce. Ale dal jsem tam nerez TIG drát o1,6. Myslím, že to bude vyhovovat dlouhodobě.
Seniore, možná by bylo dobré se zabývat brzdou vřetene.
Offline
Tak jsem to myslel; je to ve vřeteni a zámek na krytu. Takže při 120 zubech máš krok 3 stupně. Takže když potřebuješ dělit deseti, tak to počítáš po zubech? Nebo tam máš nějaký značky pro rychlou orientaci?
Jako pro nenáročný dělení v pohodě, ale kdybych to chtěl přesně, tak bych to dal do děličky na frézce.
Offline
Pafíku, to já taky, kdybych měl frézu. Na to na co je tento přípravek použitelný ani bych nepotřebobal děliku, ale spočítal byvh to pomocí DRO. V žádném případě to nemůže být náhrada frézy, ale je to na předvrtání otvotů na přírubách a podobných spojích . Dělit se dá jen co 120 zubů dovolí. odpočítám zuby a pomocí šupléry přenesu dál, mezeru označím tečkou. Když neudělám chybu, tak se to musí na konci sejít.
Offline
Famater napsal(a):
Pafíku, to já taky, kdybych měl frézu. Na to na co je tento přípravek použitelný ani bych nepotřebobal děliku, ale spočítal byvh to pomocí DRO. V žádném případě to nemůže být náhrada frézy, ale je to na předvrtání otvotů na přírubách a podobných spojích . Dělit se dá jen co 120 zubů dovolí. odpočítám zuby a pomocí šupléry přenesu dál, mezeru označím tečkou. Když neudělám chybu, tak se to musí na konci sejít.
Což frézu ti klidně dám, ale frézku si budeš muset dokoupit ....
Jestli chceš pro zjednodušení, tak ti můžu na děličce udělat kola na konkrétní (nejpoužívanější) dělící poměry. Třeba 16, 18, 20, .... Abys nemusel počítat.
Kolečka si uděláš a zářezy pak já.
Offline
To je to názvosloví. Já se ho snažím dost dodržovat, ale v tomto případě zvyk je železná košile. Dík za nabídku, ale ono se to zase tak često nepoužívá a možnosti, které 120z kolo dává mě vyhovují. I když to počítání bývá někdy problém. Někdy se mě stává, že když sčítám sloupec čísel, tak kolikrát to sčítám, tolik mám výsledků. A teď si vyber.
Pozn.: o svátcích se snad už dostanu k tomu dát do soustruhu ten 1,1kW motor. Ozubenou řemenici mám připravenou novou, abych to neměl zbytečně dlouho rozebrané..
Offline
Nechci delat samostatny topic, tak to zkusim sem - poridil jsem tu nejlevnejsi cinu, ktera se tu probirala a nemela uplne nejhorsi recenze, konkretne HOLZMANN ED300FD,
a rad bych se zeptal, jestli nemate nekdo nejaky seznam uplne zakladnich nozu/platku na AliExpressu na ocel? Ono je tam toho strasne moc, a jak se v tom clovek vubec ze zacatku nevyzna...
patri tam 16mm, ale s podlozkou se tam da dat v pohode desitka.
Editoval jouda74 (08-02-2025 23:52:59)
Offline
Když v tomto oboru to stále letí dopředu . Také jsem se snažil , ale snad každá firma má jiné značení . Záleží kolik toho děláš . Já jdu tak 2x ročně na soustruh a na takovou práci mi stačí sbírka ještě z bolševika . Na burzách se už zbláznili , klasická kudla se nevyplatí kupovat . Většina destiček je poměrně levná , provedl bych zkoušku bojem .
Offline
Levný destičky byly kdysi; teď je taková "obyčejná" destička za 250,-. Některý se prodávaj po celejch krabkách > 2500,- jen to fikne. Na Aukru se obvykle celý krabky prodávaj po pětistovce, ale původ destiček neznámý. Tím myslím nejen výrobce, ale i původ lokální .
jouda: budeš šetřit, koupíš si levný z Aukra nebo Bazoše, a pak zjistíš, že zrovna ten typ nikdy nepoužiješ, takže jsi neušetřil pětikilo, ale vyhodil pětikilo. Víc povídání bys našel na cnc foru, tam existuje pár vláken, který se tím zabývaj.
V zásadě - plátky (a k nim držáky) kupovat systém ISO S - maj kladnej úhel břitu, takže menší odpor při soustružení. Na malý málo tuhý mašiny. Já mám držáků asi 20, povětšinou od AKKO (nejsou extra drahý třeba proti držákům Pramet), ale používám hlavně nože 12x12, pár 16x16. Je dobré si koupit lepší nožový držák, ale stojí to prachy: https://www.paulimot.de/Multifix/ab/set … tahlhalter velikost ke tvýmu soustruhu si vyber
Levný držáky destiček: https://www.nastrojenechvil.cz/vnejsi-soustruzeni/
Jinak "stejných" destiček je hafo typů. Lišej se radiusem špičky a materiálem. Radius bývá 0,2 0,4 0,8 mm, materiál se liší podle typu soustružení - hrubování, hlazení, upichování, i podle typu obráběného materiálu. No prostě je to docela věda. Trvalo mi asi rok poměrně intenzivního zájmu, než jsem se v tom zorientoval. Ne že bys nemohl rvát všechno jednou destičkou, ale výsledek bude podle toho vypadat. I spotřeba destiček. To poznáš.
Editoval pafik1605 (09-02-2025 10:14:11)
Offline
Já také používám hlavně 12x12. Udělat si v to dobrý přehled není jednoduché. Pro začátek toto video:
https://www.youtube.com/watch?v=JDpBf6DySUE
Jaké nože a jaké destičky pro začátek dle mé zkušenosti napíši později.
Offline
Na tom videu je to hezky popsaný, v praxi pak zjistíš, že ne všechny destičky se dělaj se všema lamačema třísek, ne ze všech materiálů, ne ve všech tvarech a rozměrech .... .
Chce to začít držákama a k nim dokupovat destičky. Nebo se ti pak může stát (jako třeba mně), že dostaneš krabku destiček a k nim existuje nejmenší držák 20x20. Pak máš dilema, jestli je zkusit vyměnit, prodat, nebo koupit ten držák 20x20 a pustit na něj frézku, aby ti šel do nožovýho držáku na soustruhu .
Offline
Máš plně pravdu. To bude další krok. Chci vyfotit ty základní. Na základě zkušeností, které jsem získal při snaze porozumět systému značení. Dokončil jsem výměnu motoru, upravil zástěnu, aby k motoru šlo víc vzduchu. Teď to dávám dohromady. Až soustruh dám na místo, pak vyhledám nože atd, bůh ví kam jsem to všechno zastrkal, pak to vyfotím a dám sem.
Offline
Tak přikládám fotky takových základních nožů. Nejdřív k výměnným destičkám. Výměnné destičky jsou koncipovány většinou pro výkonné a přesné obrábění. Řezné rychlosti bývají i 350m/min. Životnost jedné hrany se předpokládá 10-15min. Tomu také odpovídá konstrukce destičky. Řezná hrana není ostrá aby byla odolnější. Předpokládá to výkonné stroje. To naše nminisoustruhy rozhodně nejsou. Přesto na nich tyto destičky používáme i když lepších výsledků můžeme dosáhnout pájenými noži, nebo HSS (Radeco). Praxe pak ukáže na co bude lepší použít radeco, na co TK. Na fotkách je taková základní řada. K tomu je potřeba někdy provedení levé. Nejsou tu nože upichovací a závitové. Jak psal pafík, jsou dobré nože pozitivní. Přesto mám jeden nůž 16x16 negativní (tvar W), který používám na polotovary válcované za tepla. Tato destička se dá 6x otočit.
Protože naše minisoustruhy nedokáží využít plně výkon drahých destiček, nebo držáků nožů proto tyto nástroje kupuji na allíku. držáky (těla)nožů používám 12x12 a všechny co jsem tak pořídil jsou dostatečně kvalitní HRC46-48. Na tělech nožů je natištěna velikost destiček, takže teď už se mi nemůže stát, že bych koupil něco co by nepasovalo. Za jednu destičku v ceně 350Kč mám 10ks plně vyhovujících. To se týká i šroubů upevňujících destičku. Co se týká destiček, příště uvedu jaké se mě nejvíce osvědčily. Samostatnou kapitolou jsou destičky zapichovací a upichovací o tom napíši příště více. Tady se dá udělat největrší chyba. Také nože pro vnitřní soustružení jsou samostatná kapitola.
Offline
Já na svém mini soustruhu používám pouze radeco. Destičky se mě neosvědčily, asi vyžadují vyšší tuhost a výkon.
Offline
pafik1605 napsal(a):
Levný destičky byly kdysi; teď je taková "obyčejná" destička za 250,-. Některý se prodávaj po celejch krabkách > 2500,- jen to fikne. Na Aukru se obvykle celý krabky prodávaj po pětistovce, ale původ destiček neznámý. Tím myslím nejen výrobce, ale i původ lokální
.
Tak to cinan teda porad vychazi dobre ;-) (a co jsem sledoval pred mesicem videa a hlavne diskusi pod nimi, tak lidi tam na podobnou otazku odpovidali stylem, ze se casto nelisej jinak nez cenou, nevim...
Kouknete treba https://vi.aliexpress.com/item/4000332383973.html nebo https://vi.aliexpress.com/item/1005005737585346.html - tuhle mam (podle diskusi jsem si kdyz jsem kupoval soustruh objednal VP15TH, kdyz to konecne dorazilo, tak vrazil kus nejakeho tyce z blata, zkusil to ... a prisel jsem s prosilem sem, fakt je to slozite
Zatim je kolem toho sama prace okolo, svarit bytelnej stul, dodelat k tomu svetlo, ted jeste si tam chci dodelat vanu na piliny/olej s nejakym filtrem a cerpadylkem na chlazeni (cinan prodava maly plastovy cerpadylka, asi to s olejem moc dlouho behat nebude, ale za euro i s postou...)
@Famater diky za to video
Offline
Famater napsal(a):
Co se týká destiček, příště uvedu jaké se mě nejvíce osvědčily. Samostatnou kapitolou jsou destičky zapichovací a upichovací o tom napíši příště více. Tady se dá udělat největrší chyba. Také nože pro vnitřní soustružení jsou samostatná kapitola.
DIky moc! Tohle je presne, co clovek do zacatku potrebuje.
Ono je sice prima, kdyz vsechno je po internetu zkrasne zdokumentovane, ale kdyz clovek potrebuje slyset "Porid si (priklad, ale nekdo (mozna dokonce Vy, nevim) to tady na foru psal) na blato VP15TH a az ti to pujde, tak si osahej dalsi", tak je v haji.
Offline
Taky mám několik destiček/nožů se záporným úhlem, v držáku 16x16. Jen proto, že jsem je dostal. Ale dělaj hezčí povrch, než ty kladný. Používám jak na hrubování, tak na finalizaci.
Radeka používám jen jako vybrušovaný tvarový nože (radius), ale jelikož to neumím, tak se jim vyhýbám. Ale někdy to holt nejde, a hliník 7075 se dá i škrabat .
jouda: netuším, kde hnízdíš, nemáš to v profilu. Nicméně by pro tebe bylo výhodný se stavit u Famatera nebo u mě, a omrknout to.
Editoval pafik1605 (10-02-2025 10:12:51)
Offline
Na Al , mosaz ale i někdy na vnitřní v oceli používám plátky H10 určené na Al a než. kovy. Jsou z jemnějšího TK , broušené a mají větší úhel čela.
Offline
jouda74> na to co potrebujes prijdes sam tim, jak zacnes soustruzit svoje veci. Nakupovat univerzalni seznam dopredu neni moc rozumne, kazdy jsme jiny a taky tocime primarne treba jine obrobky z jinych materialu a tak. U tech malych stolnich soustruhu ti doporucuju obecne spis HSS a naucit se ty kudly brousit. Jsou daleko houzevnatejsi nez male lacine cinske inserty a odpusti ti daleko vic.
Editoval Dawe (10-02-2025 17:52:46)
Offline