SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdarec,narazil jsem na jednoho chlápka,kterýmu praskl litinový kotel,zrovna v dost blbým místě a to v takovým,kde vytéká ten čurůček vody na fotce.Osobně jsem to neviděl.Ptám se jestli tohle má smysl opravovat,nebo se o to aspoň pokusit.Mám k dispozici E-S 723.Autogen nemám.Postup tak nějak chápu,litinu jsem svařoval,ale nikdy ne tepelně namáhaný díl.Navíc tam bude koroze,tak to bude práci komplikovat.Jo,ještě můžu tigem.Děkuji za všechny konstruktivní odpovědi.
-[url=http://www.svarforum.cz/forum/zobrobr.php?image=./uploads/3276_img_2021032
[/url]
Offline
Nějak mi sem nejde dát foto........
Offline
Offline
Tak ještě pootočit o 90 st.
Offline
Tohle nepřilepíš, takže je jen málo možností na opravu. Nezbude, než uvažovat o svařování elektrodou.
Takže udělat si misto - částečným odstraněním plechařiny - a dobře vybrousit do úkosu. Rozhodně to nesvařovat "zastudena", ale předehřát aspoň na 150°C (i vlhkost musí pryč) a po svaření jen pomalu ochlazovat. Někdo to svařuje TIGem s výborným přídavným materiálem - oklepanou elektrodou Nikelitkou.
Pokud to bude pěnit, tak opakovaně vybrušovat a znovu svařovat až to bude dobře vypadat. Pak to obvykle těsní.
Offline
momák napsal(a):
Zdarec,narazil jsem na jednoho chlápka...
A na co se vůbec ptáš? Možných úskalí u opravy tohoto jsi si vědom. Čekáš detailní zaručený návod?
Potřebuješ souhlas, jestli do toho jít kvůli sobě, známému nebo za úplatu "nějakému chlápku" a potom nést jakousi odpovědnost za vykonané dílo?
edit: Tak svinuji ocas mezi nohy a už mlčím. Jirkati byl rychlejší v psaní a hlavně ten návod napsal.
Editoval davor (27-03-2021 21:12:28)
Offline
Pokud je to viadrus a mají ještě nový díl , tak neváhej .
Offline
Hele Davore,nečekám na žádný zaručený návod,protože je to litina.Obecné podmínky pro svařování litiny znám od odborníku na tomto fóru a několikráte uplatněných v praxi.Toho chlápka neznám,jen došel do firmy a řekl,co chce.Poslali ho za mnou,tak bych to bral fuškou a HLAVNĚ!!!Jako zkušenost.Záruku mu na to nedám,tak buď si koupí novej článek,nebo to risknem.
Bobo,jestli je to Viadrus,nemám tucha.
A jinak Jirko děkuji! Tak nějak bylo myšleno,jen ten předehřev jsem mínil těch 60-80st.Jinak interpass pod 100 stupňů?
Offline
momák napsal(a):
Hele Davore,nečekám ...
Chápu, vysvětleno.
Offline
Jasně,v pohodě.
Offline
Momák - klidně ty teploty posuň 50 stupňů výš. S inerpassem si starost nedělej, to chladne tak rychle, že budeš muset možná i dohřívat.
Jinou otázkou je ale ekonomika takové opravy. Pro sebe - no, proč ne. Ale pro zákazníka a ještě samozřejmě bez záruky to bude problém. Strávíš na tom asi 5 hodin, spotřebuješ nějaký přídavný materiál, doprava svážečky a lahví tam a zpět a riziko, že to po namontování zase po týdnu poteče je značné. Řekneš si o třeba 2000 Kč a zákazník bude rozhlašovat jaký jsi drahý zmetek, který mu poničil kotel. To samozřejmě nemusí nastat, ale riziko tu je.
Litinové kotle jsou konstruované tak, aby byly po demotáži opravitelné. Jenže to evidentně znamená i demontáž a zpětnou montáž izolací a to se moc kvůli opotřebení nevede. Proto se firmy do oprav takových kotlů moc nehrnou, protože je to pak k nezaplacení.
Offline
Jirko,ano máš pravdu.Tohoto jsem si vědom.Bylo by to samozřejmě nepříjemné na obě strany.:(Ještě jsem ho nekontaktoval,ale seznámím ho s riziky,takovéto opravy a záleží na něm,jak se k tomu postaví.Děkuji ti za koment.
Offline
Dobrý den,
Nechci zakládat nové téma, tak se napojuji zde. Jsem laik, o svařování skoro nic nevím.
Mám v rekreačním domku starý litinový kotel - typ zřejmě Rukov Rumburk UR 21, hodně starý - odhad 40 let. O víkendu se mi tam objevily 2 praskliny na horní hraně prvního článku a tím do spalovací komory kotle začala téct voda, takže je mimo provoz.
Viz. foto červeně označené: https://www.uschovna.cz/zasilka/NNP6W5MC7SJYRC9T-DFS
Místo je celkem dobře přístupné.
Kotel budu měnit za nový, ale nehodí se mi to teď v zimě, protože potřebuji topit a hlavně - v kotelně potřebuju vykopat původní špatné podkladní betony a udělat nové, což teď v mrazu nejde.
Moje otázka zní: Lze toto nějak provizorně zavařit, abych mohl dotopit sezónu?
Díky!
Offline
Licence Dakon, to nebude z litiny, ale svařenec z plechu.
Offline
Tohle je velmi nepříjemný problém pro kvalitní svařování kvůli stáří té litiny. Existují lepidla na kov, která mají stejnou tepelnou roztažnost jako litina. Lepení kovů se nechá při pečlivé přípravě a práci zvládnout i amatérsky. Druhou realizovatelnou variantou je v daném případě tvrdé pájení. K tomu je ale potřeba autogen, který už dnes málokdo provozuje.
Offline
Tím plechem bych si nebyl až tak jistý. Dakon také používal litinové články.
Já bych otázku formuloval jinak. Čím to nejlépe zavařit, nebo zaletovat, nebo zda to jde nějak ucpat?
Jaký tlak se v topné soustavě vyskytuje? Očekával bych že jde o topení bez uzavřené expanzní nádoby, takzvané pracujicí samotíží a tlak vody bude jen z převýšení cca 3 metrů. Tím že tam bude voda, tak teplota radiátoru do 100 stupňů, spíš 70.
Offline
U tohodle typu by musely odlejt celý těleso. měl jsem Dakon 28kw, 24kw, týhle konstrukce oba plech. Ty plechy co držej horní šamot na fotce nahoře a dole tam jsou přivařený. Zatápěcí klapka je obráceně původně jsou v zadní části plechový háčky do těch otvorů v klapce. Každopádně tazatel si to může jednoduše ověřit příruba vstupu výstupu vody jestli je přivařená, nebo z boku jak jsou otvory na tu děratou trubku.
Offline
Zatápěcí klapka je na fotce dost divná, ano je obráceně a navíc prohnutá, já jí znam rovnou. Ta děrovaná trubka je přívod vzduchu, prochází naskrz kotlem a není nijak spojená s radiátory. Měl jsem jí prohořelou a tak jsem vzal vodovodní nebo lešenářskou trubku a starou vyrazil a novou napresoval.
Ale zpět k otázce jak zjistit že jde o litinu. Proč myslíte, že neodlili jednotlivé radiátory a ty pak v obložení kotle nepropojili mezi sebou? výstup a vstup musí být jenom jeden a logika věci mi říká, že umístení vzadu je to nejvhodnější.
Offline
Protože tam jednotlivé radiátory nevidim. Tohle je litinovej Dakon https://www.stavebnictvi3000.cz/images/ … small1.jpg tohle je plecháč https://aukro.cz/kotel-na-tuha-paliva-d … 6985848466 Pro zjištění se stačí podívat dozadu na vstupní nebo výstupní přírubu, jak je připojena ke kotli.
Editoval alkoholik (06-12-2023 20:08:48)
Offline
Zaboř tam rozbrus a je jasno . Také tipuji plech .
Offline
alkoholik napsal(a):
... Pro zjištění se stačí podívat dozadu na vstupní nebo výstupní přírubu, jak je připojena ke kotli.
To by znamenalo, že všechy Dakon kotle co mají čištění zezhora a podobné uspořádání jako je na fotce tazatele jsou plecháče?
Schválně jsme kouknul na přírubu co uvádíte u plecháče, konkrétně tuhle fotku https://cdn.aukro.cz/images/sk161615866 … 92861.jpeg a to že to je plecháč se pozná z umístění příruby vzadu, nebo z tvaru příruby?
Offline
Z toho že je přivařená k tělesu kotle.
Offline
!!!!!!!!
Offline
To se přece pozná podle díry, kterou teče voda ven. Litina bude mít spíš prasklinu, plech bude mít spíš kruhovou dírku nebo víc dírek.
Offline