SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Měl bych prosím takovou laickou otázku. Všiml jsem si, že spoustu invertorových MIG/MAG mašin je hodně "měkkých" ? Nevím jestli to dobře nazývám, ale vysvětlím. U starých odbočkových mašin šlo svařovat i vyššími proudy na nižší napětí, plácnu kolem 200A při napětí kolem 22V, možná kapánek více. V práci máme mašiny Lorch MicorMig 400 a tam se musí jít s napětím hodně vysoko, když chci svařovat vyššími proudy. Používám manuální režim, ale když kouknu do synergie, tak při proudu kolem výše zmíněných 200A už je napětí přes 26V a více. To už je potom samá kula. Pulsem moc neumím, ve sprše to taky ještě nemám vychytané a není to jak bych si představoval. Asi si to neumím dobře nastavit.
Bohužel v práci kupují jen drát 1mm, který používáme na všechno, jak na tenké materiály asi 1,5mm tak tlustší kolem 10mm a více.
Ale není to jen u tohoto Lorchu. Když nastavím nižší napětí, tak je svár vzhledově pěkný ale více převýšený- málo prohřátý?
Prosím o odpovědi k věci.
Offline
Pravděpodobně máš stroj špatně seřízen. Pokud je drátu moc, nebo málo, projevuje se to zvýšeným rozstřikem. Nastav svářečku tak, aby co nejlépe svařovala a potom můžeš trochu ubrat, nebo taky přidat, posuvu drátu. Toto rozmezí je ale malé a závisí zda děláš kouták nebo svařuješ na tupo. U této metody je svar vždycky více převýšený než u jiných metod, je to dáno principem, že do malé lázně se cpe velké množství přídavného materiálu. Tento problém se dá řešit pouze úpravou styčných ploch, např. úkosováním, mezerou a pd. To všechno dobře znáš, princip je naprosto stejný jako když svařuješ v garáži svým omikronem.
Offline
Ano, nastavit si to jakš takš umím. Jak jsem psal, mám raději manuální režim. Psal jsem že to tak je v synergii, tam je to v programu. Ale jestli to převýšení nevadí a považuje se to za normální, nebudu to řešit. Vždycky se snažím nastavit tak, aby byl co nejmenší rozstřik, pěkný pravidelný zvuk. Moc děkuji
Offline
Nejsem odborník na teorii, ale mám takovej dojem, že svařovací parametry jsou fyzikálně závislé. Napětí na oblouku se řídí podle nějakýho vzorce a to je fyzika. Možná to co říkáš je jen tvoje představa; parametry oblouku jsou nastavený při svařování nějakým procesorem, a to co nastavuješ kňoflíkama jsou jen výchozí hodnoty, který si mašina zpracuje a přepočítá. Musel bys měřit dynamický hodnoty přímo na oblouku, abys to mohl posoudit.
Ale možná mi tenhle názor někdo rozmluví, třeba jirkati .
Offline
Pafik1605: Já taky nejsem odborník, i když už pár let svařuji. Snažím se řídit tím co mi tady kdysi radil právě p. Jirkati. Nejnižší nastavení záleží asi i na průměru drátu co ještě dovolí. Mám vyzkoušeno u 1mm drátu asi 18V, níže už je to spíše bobkování. Max. ve zkratu je asi kolem 23V, pak je přechodové pásmo, kdy je asi největší rozstřik kuliček. Kolem 27-28V jde oblouk do sprchy. V pulsu nevím, to nemám moc zkušeností a celé se to nastavuje úplně jinak.
A nemáte pravdu, při manuálním nastavení je to podobné jako u odbočkových mašin. Tedy zde milión krát omílané: Sv. napětí a k tomu doladit posuv. Tak to dělám, ale i když se mi sváry zdají docela pěkné, jsou více převýšené a neustále poslouchám v práci blbé pindy. Proto jsem se ptal
Editoval varok (27-10-2023 11:30:49)
Offline
Varoku, děláš to dobře. Pokud chceš mít nižší svary, tak si zkus připravit větší mezeru nebo úkos. Také je řešením sprcha, ale to vyžaduje vodou chlazený hořák a pořádné rukavice.
Offline
Teď mi jde spíše o sváry v pozici PB tzv. kouťák. Sváry na tupo v pozici PA děláme s drážkou V, u mixu to ani jinak nejde, má malý průvar. Tak bych ani problém neměl.
Hořáky máme s vodním chlazením, já mám Binzel 501. Ale sprchu nějak neumím pořádně naladit, nebo to s ní neumím, nevím. Jednou jste mi psal myslím vy, že se musí hubice hořáku trošku více oddálit než u klasického zkratového režimu. Zkoušel jsem různé způsoby a hubice zhruba 20mm od materiálu. Nastavení jsem taky zkoušel různé, napětí od asi 27V nahoru, posuv drátu od asi 8m/min. Podle mě nejlepší výsledky při 27V kolem 9m/min. Nevím jestli to mám dobře. Na zkušebním materiálu se mi zdá že to svařuje docela pěkně, zvuk takový šustivý až jemně bzučící, vzdáleně připomínající puls. Svár krásně rozlitý, skoro žádné kuličky. Jakmile začnu svařovat výrobek, tak svár je nepravidelný, dělá mi to zápaly a dost velký rozstřik. Zvuk šustivý, ale nepravidelné prsknutí, které způsobuje ten rozstřik. Nevím jestli to dělá špinavý materiál(okuje) nebo dělám někde chybu? Svařujeme materiál povětšinou 5-6mm. Tak nevím jestli jde sprchou svařovat i tak tenký materiál? V bývalé firmě jsme sprchou svařovali jen tlusté materiály kolem 20mm a více. Kolega mi naladil sprchu a jelo to nádherně, téměř žádné kuličky, sváry moc pěkné.
Offline
Jeden z dnešních menších svárů:
Klasický zkrat, sv. napětí kolem 20V.
Edit: Omlouvám se, zase se mi ten obrázek otočil.
Editoval varok (27-10-2023 18:33:50)
Offline
Ten svar je pěkný, mohl by být opravdu trochu méně vydutý. Pomohlo by zvednout napětí na cca 23V, k tomu doladit posuv a jet hořákem rychleji. Dej si taky pozor na koncový kráter, tady by pomohlo se na konci na vteřinku zastavit, případně o nějaký milimetr couvnout.
Offline
Děkuji. Příště to zkusím zvednout na 21V a doladím posuv drátu. Pak uvidím. Naše mašiny mají i funkci dovařování kráteru na konci, ale já to nepoužívám.
Offline
Treba jen blbe vidim ale hodne by pomohlo obrousit ty okuje to se to pak take hned jinak slévá.Obecne dost často vidím tuhle technologickou nekázeň .Přeci jen "propalit" vrstvu oxidů stojí nějakou energii(krom toho vcelku casto na přechodu mezi svarem a zakladnim materialem vznikaji mikrozapaly).
Offline
No u nás kupují materiál s okujemi. Něco málo brousím, ale stále nám snižují časy na kus a už i tak nestíhám. Kdybych měl ještě všechno brousit.....
Zkusím, určitě to bude lepší. Děkuji
Offline
ZDRAVÍM a prosím o radu chcu obědnat 4válcoví posunovač drátu mini a je LEVEJ nebo PRAVEJ na těch posunovačích neni nebo nevydím předek mŮJ CO2 migomat je na 12v a gdyž už tam mám EURO koncovku tak tam dám MINI posunovač drátu a myslím si když stojímm z bokua na levej straně je hadice s sváření a na pravo 5kg cívka tak by asi měl posunovač drátu LEVÍ proto mě prosim někdo poraďte Vlastimil
Offline
Ono to každá firma popisuje jinak. Některé jak píšete, jiná firma podle umístění elektromotoru, buď na stejné straně ale nalevo nebo napravo a nebo z jedné strany a z druhé strany. Co máte za mašinu?
Offline
Zdravím děkuju za odpověď asi tomu nebudete věřít ale je to / MAXIMaMIG 130 / A DOSTEAL JSEM ju k 25 narozeninám a je mě 75 jsou to cívky v mědi a srdeční záležitost já si myslím že to je levej proto že když otevřu kryt cívky tak je tam posunovač 12v a zlobý mě Vlasto
Offline
Pánové, asi tomu nebudete věřit, ale musel jsem asi poupravit mínění o svařování trubičkovým drátem bez ochranného plynu. Do nedávna jsem si myslel, že se jedná o metodu pro naprosté zoufalce. Zejména mě odrazoval veliký roztřik, nevzhledný svar, velké množství dýmu, kyselá struska, která nejde jen tak odstranit a způsobuje korozi, cena atd. Po novém roce jsem dostal na testování miniaturní svářečku na kilové cívky, která svařuje jak metodou MMA, MIG/MAG, TIG-LIFT, tak i trubičkovým drátem s ochrannou atmosferou do 160A. No a tato hračka, za pár korun, svařuje tak, že mě málem vypadly oči z důlků. Svar je nádherný, mnohem lepší než od klasického cočka, roztřik minimální, a cena kilovky dutinkového drátu je srovnatelná s elektrodami. Asi si tento zázrak koupím a budu s ním chodit svařovat venkovní opravy upadlých pantů a podobně, bez nutnosti tahání cočkové bomby.
Offline
A je možný se o tom stroji dozvědět víc?
Offline
No nechci tady dělat reklamu. Podívejte se na stránky f. CHOBOLA s.r.o stroje FILEX. Poznávací znamení cena cca 4000.
Offline
Klidně jí udělám ....
https://www.chobola.cz/filex-mig-160-trubickovy-drat
Offline
Zdenale dokazes neco rict i ke kvalite ostatnich metod? Chtel jsem si precist manual, ale nikde jsem ho nenasel. Za tu cenu to proste asi jentak ze zvedavosti zkusim 😃😃.
Offline
Zdenal neverim,ze s tou lacnou srandou opravis pomocou trubickoveho drotu velky ,,upadnuty,, pant na tazkej brane tak dobre ako s elektrodou Som par krat zvaral s trubickovym drotom a filex nie je druhy fronius
Offline
ZDENÁL: Koukněte na videa na youtube od fy AlfaIn, myslím že svářečka Perun. Tam mají ukázané svařování trubičkovým drátem a taky docela pěkný svár, minimální rozstřik. Ty nové invertorové mašiny se s tím prostě umí poprat mnohem lépe než ty levné odbočkové. A o šuntech kde ani není usměrňovač a regulace posuvu drátu ani nemluvím.
Offline
Zajímavý je maximální příkon stroje, 3,9 kVA, proti invertorům je poměrně nízký.
Jak se bude nyní šlapat do splácení nákladů za posilování elektrické distribuční sítě kvůli občasným zdrojům elektřiny, budou se zvyšovat platby za jistič a leckterému chalupníkovi pak bude dávat smysl snížit výkon hlavního jističře třeba jenom na 16 A a jednotlivé okruhy na 10 A.
A na jističi 10 A s charakteristikou C by taková svářečka měla jít provozovat bez větších problémů.
Offline
I ostatní metody na této hračce svařují velice pěkně. Překvapila mě i metoda MMA, tedy elektroda. Svářečku jsem proto rozdělal a prozkoumal. Jedná se o nejjednodušší invertor, jaký najdete v těch nejlacinějších invertorech, ovšem je na výstupu osazen pořádnou tlumivkou, která zřejmě způsobuje ty nadprůměrné svařovací vlastnosti. Jistič bych doporučoval 16A.
Offline