SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Dobrý den,
potřeboval bych od někoho poradit.Pracuji jako OSVČ a konkrétně mi jde o to, jestli můžu do výrobků (nábytek) použít svařované rámy z hliníkových profilů?Veškeré svařování provádím v dílně.Potřebuji pro takovou výrobu nějaké svařečské zkoušy nebo kurzy?Díky.
Offline
Ano, potřebujete zkoušku dle normy ČSN EN ISO 9606-2. Nyní jde o to jakou metodu svařování používáte ( TIG nebo MIG). Dále bych potřeboval vědět zda svařujete také uzavřené profily( trubky nebo jekly ). Jaká je síla těch materiálů? Pokud jde o ty uzavřené profily potřebuji znát průměr trubky nebo délku nejkratší strny jeklu.
Offline
Jde o metodu TIG, uzavřené profily většinou od 15x10 do 25x25 o síle od 1,5 - 2,5 mm.Ještě k tý normě ČSN EN ISO 9606-2..vztahuje se nutnost jí vlastnit k tomu, pro koho a co vyrábím? - myslím to tak, že je něco jinýho svár na zábradlí v 10-ti metrové výšce o které se někdo opírá, nebo se jedná o svařenec, který je umístěný na zemi,neplní žádnou nosnou funkci a jeho případné rozlomení nikoho a nic neohrozí.Dřív sem ty rámy šrouboval a ke svařování jsem chtěl přejít hlavně kvůli vzhledu.Díky
Editoval tomas4515 (24-05-2010 19:03:51)
Offline
Pokud tedy nechcete zkoušku mezinárodní, je možné udělat si základní kurz dle ČSN 050705. Ovšem nebude to úplně v pořádku. On totiž jekl je uzavřený profil a na to potřebujete zkoušku na trubce a to řeší pouze ta mezinárodní norma.
Další rozdíl mezi českou normou a mezinárodní je v tom, že u české normy po dvou letech napíšete testy z bezpečnosti práce a cena bude cca 400 Kč a u mezinárodní normy musíte udělat po dvou letech stejnou zkoušku jako na kurzu tj. praktickou i teoretickou část a cena bude cca 4000 Kč.
Editoval Petr (25-05-2010 21:16:32)
Offline
Děkuji za Vaší odpověď.Já jsem dneska celý den hledal informace a nějak jsem došel k závěru, že když ohlásím volnou živnost "Povrchové úpravy a svařování kovů a dalších materiálů", u které stačí splnit jen základní podmínky bez dokládání odborné způsobilosti, tak by to mělo jít i bez kurzu, protože pokud pracuji jako OSVČ bez zaměstnanců tak nemusím dělat ani žádný školení z bezpečnosti práce které je nejspíše přikázané v zákoníku práce - tam jsem ale o OSVČ nic nenašel a při té délce kurzu mně asi nezbyde nic jinýho než ho nemít, nebo se max. vrátím ke šroubování
Offline
Koukám, že se asi bez dalších papírů, který k práci potřebuju asi neobejdu:(.Jestli můžu mít ještě jednu otázku...bude mě teda pro splnění požadavků z vyhlášky 87 / 2000 sb. na odbornou způsobilost stačit zaškolení pracovníka - ZP 141?..Akorát se trošku bojím, že když už budu mít všechny zkoušky, jenom přilákám úřady a když pak přijde nějaká kontrola, tak mě stejně klepnou přes prsty, protože ta vyhláška 87 / 2000 sb toho požaduje skoro dost.
Offline
Stránky: 1