SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 … 13 14 15 16 17 … 23
ZDENÁL napsal(a):
Něco k cenám. V roce 1980, kdy jsem se začlenil poprvé do pracovního procesu stálo máslo 10 kčs. Tehy jsem bral cca 1400kčs čistého. Dnes beru cca 30 ooo kč čistého a máslo stojí cca 50kč. Máslo se zvedlo pětkrát. výplata 21.x . O nářadí ani nemluvím, když otec šel v osumdesátých letech do důchodu stála příklepová vrtačka narex víc než jeden plat. A tak bych mohl pokračovat. Proto vůbec nechápu neustálé stýskání a nadávání na dnešní drahotu.
Kolik stálo bydlení? Jinak, jakej je poměr nutných výdajů v 80tých a dnes?
Offline
Jídlo, oblečení, nářadí, auta a v podstatě veškeré průmyslové zboží, byly vzhledem k platu, násobně dražší než dnes. Bydlení a stavební materiál byly zase násobně levnější. Celkově se žilo daleko skromněji, životní úroven šla obrovským způsobem nahoru. Jistota práce byla velké plus a zároven bič na různé flákače, netáhla a nepřízpůsobivé. Dnes však jsou možnosti mnohem a mnohem větší než tehdy a to dokonce i pro svařeče. Kdo nepije a poctivě pracuje má velký předpoklad, že si bude žít tak, jak se našim předkům /rodičům a prarodičům/ ani nesnilo. Doporučuji se podívat na youtube - videa pod označením dobrej svařeč a tam ti vysvětlí / dokonce i nějaká svářečka Martina/ co lze dělat, aby sis svařováním velice pěkně vydělal.
Offline
Zdenal> To "levne" bydleni je otazka. Nasi cca v 1980 staveli barak za 300k pri platu 2k. To odpovida nejakym 5 mega pri platu 30k. To je dost blizke dnesni realite nekde na vesnici "v zapadakove" (ano, postavil se tenkrat ten barak zbytecne velky a vetsi nez by se stavel dneska).
O tom, jak dlouho se tenkrat bez tlacenky cekalo na byt (pokud nebyl soucasti zamestnani) se asi moc rozebirat nemusime... A o tom, ze se (alespon v nasich koncinach) nedalo nic koupit, takze se delaly akce typu "vylet do Kladna pro zachod" (byli tam hornici, tak tam bylo vsechno) taky ne.
Editoval E-Ryc (30-10-2023 19:04:11)
Offline
jean napsal(a):
Dede, zrovna ten pilot je asi najdebilnejsi priklad, co si mohol napisat. On denne riskuje, ze jebne na zem so 100 ludmi na palube. Autopilot je len krabica, co to drzi vo vzduchu, vzlet a pristatie riesi pilot.
A doktor riskuje co, celou svojí kariéru s povinnými přesčasy a bez autopilota?
Offline
Radim: Mě by zajímalo, kde žiješ, protože to musí být pustina. Problém přesčasů doktorů je právě v tom, že lidi si zvykly chodit i s banalitama na pohotovost. Pokud má doktor pohotovost, tak se nezastaví! Na nějaké schrupnutí nemá vůbec nárok a ráno je úplně grogy. Pak má často začít přesčas nebo dokonce svojí denní směnu. A přitom neudělat fatální chybu.
Argument, že dobrý plat má ten co dělá přesčasy je úplně mimo mísu. To je stejné, jak majitelé dopravek vynášejí do nebes platy řidičů TIR...dostaneš minimálku a zbytek jsou zákonné diety.
Ty taky děláš za minimálku a musíš udělat 100hod přesčasu, aby jsi dostal plat?
Offline
Ale vy jste to všichni špatně pochopili. Ne že jsou doktoři a sestry přeplácení atd. Poukazoval jsem na to, že je dnešní mládež tak zkažená, že to nezná obdoby. A znovu to zopakuji, i když je to pro některé nesmysl. V nějaké firmě budou dělat třeba svářeči 25 let, starší chlápci. Už vše umí ohledně výroby, budou mít plat plácnu 25000,- kč čistého. Přijde tam mladý sopel, třeba 20 let a řekne si o plat třeba 32000,- kč čistého. A firma mu to dá. Ten mladý nic neumí, jen huba plná keců. To se vám zdá normální? S těmi lékaři a sestrami jsem to myslel stejně. Ti co tam pracují léta, plat i s přesčasy vymyslím si lékaři 65 tisíc, sestry 45 ticíc. Mladí by chtěli mít ty samé peníze za normální hodiny bez přesčasů. Takže.....?
Editoval varok (30-10-2023 20:50:47)
Online
Ach jo , stále u blbů . Potřebujeme každého inteligentního jedince ! Jsou jenom dvě země z "rozvinutých" kde se vše platí . Tlak má být na vyučující !!!! Ostatní jsou žvásty . Pokud vyučující pouští dále blbé studenty , NENÍ CHYBA VE STUDENTECH . JENOM D E B I L to není schopen domyslet . Stále přibývá velmi chudých rodin , kde se rozvrstveně rodí inteligentní lidé . Pokud chceme ještě něco jako národ být , MUSÍME ZAJISTIT I VYSOKOŠKOLSKÉ VZDĚLÁNÍ PRO CHUDÉ . Jde to jenom bezplatným školstvím . Ale d e b i l ům něco říkat je zbytečnost .
Offline
Bobobo, dobre, tak ti nic hovorit nebudeme. Lebo normalne je robit tlak na studentov a ich rodicov, co ma ucitel s tym, ze ziak je sprosty a nevychovany?
Offline
To jestli chudý půjde studovat či nikoliv není v tom zda je studium zdarma. Existují různé formy pomoci, třeba v bezúročné půjčce na delší dobu.
Podpora školství je u nás mizivá, tím že budou školy zdarma se to nedá nahradit. Jakou vážnost ve společnosti mají učitelé? Žádnou. Jaké jsou platy vysoce kvalifikovaných lidí na vysoké škole? Berou mín než pokladní v Lidlu. Celý život se musí vzdělávat, publikovat, prace je to s lidma, v nezdravém prostředí, ... Zkuste si stoupnout před 30 a více lidí a celý den mluvit a řešit dotazy. To co budete říkat musí mít hlavu a patu, jinak vás přítomní roztrhají na kusy.
Pokud se někomu nezdá to nezdravé prostředí, tak si vemte, že jsou na tom učitelé hůř než lékaři. Učitel neví co za nemoci mají jeho žáci (chřipka, covid) a i kdyby to věděl tak s tím nic nenadělá. Musí pořádně dýchat aby byl schopen srozumitelně mluvit a tak to pravidelně chytí. Nemůže si vzít roušku jako lékař, držet odstup, šetřit se.
Zde byly vykresleni lékaři jako nezaplacení, mající mnoho přesčasů. Jaký přesčasy mají lékaři co nejsou v nemocnicích? Žádný. A to přeplnění pohotovosti, vládě poděkujte. Dřív platilo, že pohotovost musel držet i lékař co nebyl v nemocnici, například zubaři se točili na pohotovostech, to samé všeobecný lékaři, ... Po zrušení tato pohotovost přešla na nemocnice, pro jistotu v krajských městech, o to víc je tam pak narváno.
Editoval Charon (31-10-2023 07:32:29)
Offline
Charon, a ked treba prednasat 5x90 minut v jeden den, to je panecku radost. To boli hlava jak po opici.
Offline
Bobobo: Tím, že hlupáka proženeš vysokou školou, neuděláš z něho chytrého a vzdělaného. Zůstane pořád hlupákem, teda většinou, a pořád se dokáže naučit, když tedy chce, jen malé omezené množství věcí. Jediný rozdíl je tom, že má v kapse diplom a že už nejspíš nikdy se nebude živit rukama. Vždycky bude hledat něco nemanuálního, i kdyby tam platili stejně jako u pásu. A když je poněkud hloupější, tak bude věřit těm žvástům, co do něho lijí na vysoké škole, že diplom mu automaticky zaručí spokojený život v dostatku s nadprůměrným platem. A potom se setká s realitou, že firmy ho jako absolventa sice vezmou, jak ale zjistí, že nedokáže dělat trochu náročnější práci, se s ním rozloučí a už bude mít problém vůbec nedělnickou práci najít, natož dosáhnout toho na vysoké škole slibovaného platu. Spousta takových lidí se pak na společnost naštve a začne jí to vracet, začne společnosti škodit všelijakým aktivismem, zeleným nebo jiným. Nebo dnes šířením všelijakých konspiračních teorií.
Ti trochu chytřejší vysokou školu studují rovnou ne pro znalosti, ale pro diplom. Protože vlastnictví diplomu v kapse jim defakto doživotně zaručí o nějakých pár procent, deset nebo možná dvacet procent , proti kolegům, co diplom nevlastní.
To jsou, někdo je nedávno nazval parazitní studenti. A podle toho, kolik procent mladých ze svých ročníků studuje a podle Gaussovy křivky rozložení inteligence ve společnosti jich může být až třetina. A to studium se jim vyplatí pouze proto, protože je bezplatné, respektive je za peníze daňových poplatníků. Kdyby se strudium platilo příslušně vysokým školným, tak by se těm lidem víc vyplatilo jít z nějaké střední školy rovnou do práce.
Stát by ušetřil množství financí a současně by se uvolnilo množství schopnějších lidí, kteří nyní ty parazitní studenty obsluhují jako vysokoškolští pedagogové a další personál. A na vysokých školách by taky nemuseli snižovat úroveň studia, aby ti parazitní studenti došli do státnic a mohli by tak provozovat skutečně náročné kvalitní studium, které vychovává skutečné odborníky.
Navíc školné by dalo nástroj k udržení schopných vysokoškolských absolventů u nás v republice formou nějakéhoodpuštění dluhu za školné.
dede: To platí dnes, že se doktoři na pohotovosti nezastaví. Aspoň na té obecné, protože v nemocnicích bývají ještě pohotovosti - noční služby na některých odděleních. Jenže to je způsobeno tím, že v první řadě v posledních letech všelijací racionálizátoři ty pohotovosti sekrtali, aby se snížily náklady. Dřív skutečně byla pohotovost v kždém menším městě, kde bylo OUNZ za komunistů nebo později třeba poliklinika. A takový doktor v noci do půlnoci ošetřil nějaké opilce , co spadli do skla ne bo se porvali, po půlnoci měl jeden, dva případy a po zbytek času se vyspal. A po takové službě byl docela odpočatý a mohl ve dne nastoupit běžnou směnu. Jenže když to seškrtali, tak najednou je jedna pohotovost ne na 5 - 10 tisíc lidí, ale třeba na Ostravu, to je skoro 300 tisíc lidí nebo na jeden okres, to je tak 100 tisíc lidí. A tam je jasné, že se ti lidi na pohotovosti nezastaví a že potom nemohou dělat ranní běžné služby. A že v takovém případě budou muset nabrat lékaře, kteří budou chodit jen na ty pohotovosti na noční stejně jako chodí na noční dělníci ve fabrice.
Editoval Radim (31-10-2023 08:38:26)
Offline
Problém je v celém systému. Pokud chce člověk slušněji placenou práci ve státním sektoru, bez Bc. nemá šanci. Na vyšší pozici bez červeného diplomu nemá smysl ani myslet.
I v soukromém chtějí i na blbou sekretářku ředitele vysokou školu. Kde dříve stačila matura, tak také alespoň Bc. Jinak skončí počítáním krabic ve skladě.
Spoluúčast na financování vysokoškolského učení ze strany studentů beru. Prospěchové stipendium také.
V nemocnicích je to u nás nastavené úplně jinak, než ve vyspělých zemích. Každé oddělení má lůžkovou část, svoje přístroje. Primáři slouží noční a víkendy. Na západ od našich hranic je společná lůžková, kam lékaři docházejí. Noční a víkendy slouží čerství po škole, specialista je na telefonu, v případě nutnosti dojede. Přístroje se sdílí. Takto se ušetří mraky peněz, které pak mohou dát na mzdy. Za louží než dostane medik atestaci, maká grátis. Aby nechcípnul hlady, chodí prodávat burgry.
Bude trvat ještě spoustu let, než se to se "západem" trochu srovná. Chceme jejich peníze na výplatách, ale přitom dělat vše postaru jak za komára.
Online
Tady pěkný, vysoký + možnost přesčasů, volná pracovní doba, dobrej kolektiv, zajímavá práce, služebák atd. Co víc si přát. Jo a máme plnej stav, kdyby měl někdo zájem. To k původní otázce.
Když je člověk šikovnej tak si přijde na hodně slušný prachy ať je doktor, pilot, svářeč nebo ing. Děcka ať si študujou zdarma, kdyby ty prachy zůstali vládě, tak je rozhodně nedá důchodcům, nebo učitelům, nebo svobodnejm matkám, ale nakoupí další předražený krámy.
Offline
To Radim , neumíš česky nebos totálně zblbnul ????????????????????????????????????????
PROFESOR NESMÍ PUSTIT BLBA DÁLE CO NA TOM SE SVÝM VZDĚLÁNÍM NEROZUMÍŠ ??
žVÁSTY CHArona , už vidím chudého kluka , který se bojí , že díky zadlužení ze školy bude do konce života bezdomovec .
Je jasný , že skupina blbů se nezmenšuje .
Offline
@bobobo, ono když je něco zadarmo, tak se k tomu většina lidí chová jinak, než když za to musí něco dát. Ten chudej kluk, co se bojí aby se nezadlužil do konce života pak nepůjde na pavědu, ale vybere si něco co mu dokáže peníze vydělat, co ho bude schopno uživit. Spousta studentů to má na zkoušku a když to nevyjde, tak zkusí další školu. A ono to často nevyjde, vždyť co by se snažili když je to zdarmo.
Já když jsem si vybíral co mě bude živit, jsem zavrhl elektrotechniku. Nechal jsem si to jako koníček a dobře jsem udělala.
Offline
NEUVĚŘITELNÝ KECY "!!!!! TO PLATILO ZA MINULÝHO REŽIMU NE DNES. NEVÍŠ DNES DNE ANI HODINY KDY NÁS PRODAJÍ !!!
Jak víš , že se zítra u nás bude svařovat za dobrý prachy ? Udělá si školu a neudá se . A přijde banka .
ale škoda s de b i l ama psát .
prostě POTŘEBUJEME KAŽDÉHO INŽENÝRA .
Nechápe to jen blb .
Offline
Charon napsal(a):
Ten chudej kluk, co se bojí aby se nezadlužil do konce života pak nepůjde na pavědu, ale vybere si něco co mu dokáže peníze vydělat, co ho bude schopno uživit.
Bohuzel kompletni "progresivni levice" ve Spojenych Statech je dukazem toho, ze to takhle fakt fungovat uz nebude. Vysledek je akorat extremni mnozstvi neplaticu.
https://www.ed.gov/news/press-releases/ … ment-plans
K placenemu skolstvi je tech zdroju, ze to neni optimalni taky dost, jednak to automaticky vytvari to, cemu rikaji "strukturalni rasismus" (ve zkratce, zejmena cernosi musi chodit do verejnych zakladnich skol,
ktere jsou urovni velmi hluboce pod urovni nasich (na soukrome nemaji), coz je vyradi z dalsiho vzdelani a tim i pristupu k alespon prumerne placenym jobum -> nemuzou poskytnout vzdelani ani detem a tak
dokola, coz se pak snazej korigovat kvotami a inklusivitou, coz ale zase dal srazi prumer dolu), a ostatne ve vysledku se to uz take projevuje https://www.forbes.com/sites/michaeltni … new-study/
Navic v soucasne dobe nastupu "AI" bych byl velmi opatrny s investici, co ma cloveka uzivit alespon nez to zase splati.
A porovnani s Asii, ktera ve velkem investuje prave do STEM vzdelani se to zacina projevovat uz celosvetove. V "horkych" oborech clovek nenarazi na vedeckou praci, kde by mezi autory nebylo jmeno znejici Cinsky, Korejsky, Japonsky etc.
Editoval jouda74 (31-10-2023 21:05:23)
Offline
Nevím kolik některým je, ale evidentně žijete v bludu. Srovnávat naše zdravotnictví se západním, natož s US je úplně mimo mísu. US zdravotnictví je tak nákladné, že většina z vás by neměla ani na sádru u zlomené ruky. Chtěl bych vidět, kolik lidí by si nechalo opravit bolavý zub za $800...ano, naprosto běžný zákrok, který tu máte na pojišťovnu.
Problém českého zdravotnictví je jako ve všech oborech v Čechách..klientelismus a obří korupce. Nemáte představu, jak šílené peníze stojí několika korunová oprava například sondy pro ultrazvuk.....sám jsem je opravoval za 400Kč a firma pak nemocnici naúčtovala 29000Kč. A to je ještě banalita. Zdroj do monitoru na JIP klidně 90tis, servisní náklady 800Kč s mojí prací. A naprosto nemáte šanci to změnit, protože to nikdo změnit nechce. Všechno je "čisté" a podle zákona.
Studium na úvěr je stejná cesta do pekel, jako kdekoliv jinde. Pak naněj budou mít nárok jenom bohatí. Nebo si myslíte, že banka dá půjčku puberťákovi bez historie, jeho rodiče splácí hypotéku? A ty lidi pak vykročí do života zadlužení bez reálné perspektivy, že se několik let nebudou moci získat jiný úvěr, budou splácet úroky a zároveň živit nějakého developera s brutálním nájmem?
Co mě spíš vadí, že třetina lidí na našich školách jsou cizinci co platí směšné školné nebo vůbec žádné a já jako otec nemám prakticky šanci svoje dítě na školu dostat.
jouda74: To je sice pravda, ale v reálu je korejský vzdělávací systém naprosto šílený...něco jako školní cizinecká legie, kde uděláte jednu chybu a dokonce života nemáte šanci na lepší vzdělání a život, v číně se masivně podplácí a většina jejich škol jsou defakto podvody na obírání širších rodin o poslední peníze, japonský systém neznám.
Offline
Jenže když se člověk podívá na světový žebříček vysokých škol, kde se hodnotí, jak jsou jejich absoilventi úspěšní, na předních místech jsou právě vysoké školy s placeným škollným Naše "světoznámá" "Charlesova Univerzita", jak občas někteří taky vzdělanci nazývají Karlovu univerzitu, je někde na třísté příčce a ostaní ještě o hodně dál nebo vubec hodnocené nejsou.
Vysoké školství placené státem je cesta do pekel, protože rozmělňuje kvalitu učení a vzdělanosti a produkuje ve velkém množství falešné vysokoškoláky, kteří sice mají papír, ale nic neumí a nejsou schopni se nic naučit. A na systému, financovaném penězi daňových poplatníků, tak jen parazitují. Přitom daňoví poplatníci investovali do vysokoškolského vzdělání každého takového člověka něco mezi jedním a třemi milióny korun. A za ty peníze stát dostal vyčůránky, kteří se do práce ve svém oboru, který vystudovali, nedostanou, protože tu práci nezvládnou a živí se všelijak. Včetně toho, že zatrpknoiu protože jim vysoká škola nepřinesla taky vysokoškolskou kariéru a pracují tak jako všelijací aktivisté proti sytému a proti lidem a chtějí ten systém rozbít. To je podle mne většina těch všelijakých zelených, gendetr, woke, progresívních a podobných aktivistů.
Ostatně naše masové vysoké školství v současné podobě vzniklo před cca 20 lety hlavně proto, že tehdy nějací populističtí politici se rozhodli nakoupit voličské hlasy za cizí peníze, respektive peníze daňových poplatníků. Zblbli voliče nereálnými sliby, že stačí "přidat židle do vysokoškolských poslucháren", aby se tam vešly i nejen ty inteligentní děcka menšiny voličů, ale i polointeligentní děcka většiny voličů. A že všichni z nich se potom budou automaticky mít stejně nadprůměrně dobře, jako se tehdy měli vysokoškoláci z cca tří procent populace, ti v podstatě geniální s IQ nad 130. Kdo by takové lháře nevolil, že když slibují, že se jejich potomci budou automaticky mít násobně líp než rodiče. že? A že prý na tom vydělají i ostatní a všichni v průměru zbohatneme. Si na ty bláboly, které tu přeměnu našeho výběrového vysokého školství na masové provázely, ještě pamatuji. Podobné kecy jako dnes jsou zelené kecy.
No a přirozeně to dopadlo, jak to dopadlo, když se do tohoto procesu vecpe ovno, tak ve výsledku vyjde taky ovno, i když s diplomem. Lhát se dá, dokud to financuje někdo jiný, tady daňoví poplatníci. Ale jak to už nejde platit cizími penězi, jak ti absolventi se už musí financovat z toho, co umí, zvládnou a dokážou, neboli musí se živit svou prací, tak logicky lhát už nejde.
Editoval Radim (01-11-2023 07:06:06)
Offline
@ dododo, Naše zdravotnictví je srovnatelně nákladný jako třeba to v USA. že to místo pacienta zaplatí pojišťovna je úplně jedno. Ve svém důsledku ty peníze přišly od pojištěnců, jen část od pacientů. Pro to to vypadá, že je levnější. To že spousta lidí platí pojištění a nečerpá, nepotřebuje ošetření je jen princip pojištění. Nebo si snad někdo myslí, že v ČR zubař kupuje na "opravu bolavého zubu" levněji materiál, získá levnější vybavení ordinace, má levnější energii či nájem? Opak je pravdou. Navíc, a ty to bobobo dobře víš, český zdravotnictví je sešněrovaný různým nařízením třeba na vybavení, a to prodražuje. Když zařizujete ordinaci, tak musí být jen certifikované vybavení a k běžné revizi musí být i revize na zdravotnické vybavení. Lidi co mají to správný razítko chodí v bílých rukavičkách a příjem mají nadstandartní. A aby neskončil, tak jsou předepsané pravidelné revize.
dede napsal(a):
....
Problém českého zdravotnictví je jako ve všech oborech v Čechách..klientelismus a obří korupce. Nemáte představu, jak šílené peníze stojí několika korunová oprava například sondy pro ultrazvuk.....sám jsem je opravoval za 400Kč a firma pak nemocnici naúčtovala 29000Kč. A to je ještě banalita. Zdroj do monitoru na JIP klidně 90tis, servisní náklady 800Kč s mojí prací. A naprosto nemáte šanci to změnit, protože to nikdo změnit nechce. Všechno je "čisté" a podle zákona....
Bobobo, asi nemáš to správné razítko nebo vztah s zdravotnickým zařízením a pro to z tvých 400Kč se stalo 29000Kč. To je to co to prodražuje, nařízení, omezení, trafiky.
A není to jen zdravotnictví. Probíhající zkušenost, distributor elektřiny si v Praze udělal monopol na práci. V jejich území jen jejich elektrikáři (zaměstnanec nebo soukromník) mohou připojovat. Je jedno jak dobře je rozvod udělaný, že to odpovídá normě a předpisům, prostě tě nepřipojí, neudělají úspěšnou revizi, když to neudělala spřízněná osoba. Elektrikáři mající papír na ostatní distributory mi na rovinu řekli, že bych vyhodil peníze, kdyby mi to zapojili. A tak se chystám s prosíkem, aby mi PRE poslalo svého technika. Ochrana vlastních lidí, mají zajištěnou práci a pokud se PRE znelíbí, tak jim neprodlouží papír a oni o dobře placenou práci přijdou.
Tak se to dělá, ať na úrovni státu nebo i firmy.
Zadlužení do života je problém, to chápu. Jenže stejně by šlo psát, že půjčka na bydlení je nesprávná, částky jsou to hodně vysoký a zadlužení na desítky let. Chápu, byt je hodnota a vzdělání je v pojetí této společnosti nic. Asi by bylo potřeba si uvědomit, že vzdělání je hodnota mnohem vyšší než bydlení. Investice do vzdělání je aktivní investice, v budoucnu bude vydělávat peníze což bydlení pro vlastní potřebu nedělá (je pasivní investice). Jenže dokud si to nezačneme uvědomovat a podle toho se řídit, tak budeme montovna. Pro mnohý pohodlná a pro jiný výnosná, tak proč to měnit?
Vysokoškolské vzdělání není jen o tom papíru, ale hlavně o tom že adept získá znalosti v oboru a že se naučí znalostí získávat, vyhodnocovat a uplatňovat. Vím že si to hodně lidí zredukovalo na získání diplomu, což je další blud v myšlení který z nás dělá montovnu.
To že spousta zahraničních lidí zde studuje za peníze ČR státu, nás daňových poplatníků, je bohužel fakt a je to smutný. V tom s tebou plně souhlasím.
Editoval Charon (01-11-2023 07:44:30)
Offline
Radim napsal(a):
Vysoké školství placené státem je cesta do pekel, protože rozmělňuje kvalitu učení a vzdělanosti...
No on podle me problem neni az tak to placeni statem, ale spis ze ty skoly jsou placene "od studujiciho kusu". Takze se minimalne do prvaku nabere tolik, co se da naslapat do poslucharen. Nas (informatika na matfyzu, takze ne uplne "davacka"), pred cca 25 lety nabrali do prvaku 700, do druhaku postoupilo asi 250, dodelalo to tak 70. Jestli by bylo placene skolstvi lepsi (resilo stavajici problemy, aniz by zavedlo moc novych), tezko rict. V necem ano, v necem ne. Mozna nejaka kombinace typu prvni pokus zadarmo, dalsi placene? I kdyz, co si budeme nalhavat, v 18 vi clovek vetsinou prd , co chce dalsich 50 let delat.
Offline
Charon: Chceš po 15 letých dětech, aby se chovali jako 30 letý. Zajímalo by mě, jak jsi ty v 15 přistupoval ke studiu a to jsi nemusel mít x set tisícovou půjčku. Máš vůbec představu, kolik stojí komerční, i částečně dotovaná střední nebo vysoká škola? Evidentně ne.
Tady se zase paušalizuje, systém kolektivní viny. 2 lidi z 10 na školu kašlou, tak potrestáme všechny. Zajímavé, že tyhle názory mají většinou lidi, co už sedí pěkně v teple a nic takového řešit nemusí.
Navíc jsi odtržená od reality....na tom papíru záleží v první řadě, bez něj nikoho nezajímáš. To jaké máš schopnosti se řeší až následně. V drtivé většině firem lidi bez papíru hodí rovnou do koše nebo jsou až na konci fronty. Dokonce se ani neřeší, za za ten papír je, takže obchodní pozici se dostane diplom z filozofické fakulty a střední obchodní nemá šanci.
Teď už chápu, že když si pár tisíc lidí pořídilo dotované fotovoltaické elektrárny, tak se zvednou poplatky všem. Evidentně je to vpořádku.
ERyc: To je přece naprosto vpořádku a v dnešní době i nutnost. Jak chceš najít ty schopné a vyloučit ty pro studium nevhodné? Nabrat každý rok 100 a školu dokončí 1? Mnohem horší varianta jsou školy, kde naberou těch 100 a dokončí ji 90, protože to je nemožné bez podvodů.
Editoval dede (01-11-2023 08:13:44)
Offline
dede: Vsak to je ono, na co poukazuju. U nas se nabralo 700 a vyslo 70 IT expertu. Ale na stejnem principu jedou skoly co naberou 700 a vysledkem je 600 gender expertu, ktere nikdo nepotrebuje. Jenze povinna "pyramida" (na konec dojde 10%) taky reseni neni... A ne, nemam dobre reseni.
Offline
Tu je odbornikov, clovek sa cuduje, ze v state su este stale problemy. Bobobo, ty si daj miesto capslocku prasecek od pana Chocholouska. prd o skolstve vis a trepes kraviny. Hlavne, ze sa v inom vlakne navazas do Varoka.
Dede, tie studentske pozicky funguju trochen inak. Ale to je jedno... Tu uz ma kazdy jasno
Editoval jean (01-11-2023 09:03:53)
Offline
Tak rozhodně je současné masové vysoké školství špatné. Otrokárna, jako třeba v USA, kde se chudí školným zadluží do konce života je taky špatně, jenže tam my nevidíme a chtělo by to tak podrobný rozbor. Protože evidentně úspěšný vysokoškolák v USA by měl po nějakém roce praxe dosáhnout na takovou pracovní pozici a na takovou mzdu, že by měl dlužné školné v pohodě splatit do deseti let. Bavíme se tedy o neúspěšných vysokoškolácích, kteří dosáhnou jen na takové mzdy, že náklady na jeden rok vysokoškolského studia splatí až za třeba 10 let. Schválně si to spočítejte na naše podmínky, kdy by přímé náklady na jednoho vysokoškolského studenta měly za semestr být od nějak 120 - 140 tisíc po 200 - 300 tisíc, takže za rok, jsou dva semestry, to je dvojnásobek. Na světových univerzitách, jako je třeba Oxford, Harward, MIT a podobně by měly být ty náklady na studium 10 - 20 násobné.
Podle mne je tedy tak optimální a vysokoškolák je úspěšný, když je schopný ze své mzdy přinesené mu díky studiu na vysoké škole, splatit rok vysokoškolského studia za asi dva roky práce. Si to spočítejte na naše podmínky, kolik by musel u nás vysokoškolák splácet měsíčně a na jaký plat by coby úspěšný musel dosáhnout a za jakou práci a dovednosti na jaké úrovni by musel mít.
Mezní hranice je asi splatit náklady na studium za jeden rok za 5 let práce. To už právě začíná ta otročina.
Je tedy otázka, jestli ti chudší studenti, co jsou školným v USA zadluženi až do konce života, nejsou právě jenom ti neúspěšní studenti. Zvláště když školné na běžných vysokých školách může tam být výrazně nižší než na třeba tom Harwardu.
A zahraniční studenti u nás nestudují bezplatně. Tedy studují bezplatně jenom ti ze zemí, s nimi má Česká republika reciproční smlouvu, jako třeba se Slovenskem a čeští studenti tak mohou nějakým způsobem zadarmo studovat zase u nich. Všichni ostatní zahraniční studenti u nás platí školné stanovené podle nějakých skutečných nákladů na studium. Studují u nás třeba studenti z rozvojových zemí, protože školné je u nás výrazně menší než školné v Západní Evropě nebo USA, i když váha našich vysokých škol je taky menší. Ale asi jim to stojí za to. A ještě nižší školné i váha vysokých škol byla před vpádem Ruska třeba na Ukrajině, studovalo tam nějak tuším ke 100 tisícům zahraničních studentů.
Offline
Stránky: 1 … 13 14 15 16 17 … 23