SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Puškaři černili taninem. Nějakým lákem vyrobeným z duběnek. Bylo to zastudena, mockrát se to opakovalo.
Offline
Mohli povrch kovu začernit a současně zaleštit grafitovým práškem nebo ještě lépe pastou z grafitu a taniinu a suchý povrch potom stabilizovat zaponovým lakem. To by vytvořilo tenký černý povlak, který barvu moc nepřipomínal. A tanin by měl i trochu chránit proti korozi.
Editoval Radim (06-08-2023 11:29:34)
Offline
Dobrý den
Vidím, že probíráte černění ocelí, jeden píše...v průmyslu se jede jen za studena ... další radí odvar z duběnek. Samozřejmě že se průmyslové součástky alkalicxky černí za tepla a po oplachu preparují v horkém oleji. K čerenění je určený například komerčně vyráběný výrobek Brunigal
https://www.pragochema.cz/produkty/osta … neni-oceli
V některých závodech si připravují podobné alkalicxké černicí lázně , dle vlastních receptur.
Já si nechávám běžně součástky černit. Pro dobrý výsledek je samozřejmě potřeba aby povrch dílů byl dokonalůe kovově čistý , zcela bez náznaku koroze.
Pokud by chtěl někdo experimentovat s návody na černění ale i hnědění, mohu odkázat na spisek z nakladatelství L. Kober z edice Věděním k blahobytu. Spisek se jmenuje Barvení kovů . Je tam spousta receptur na barvení kovů , černění , brunování hlavní ručnic........ V závěru spisku , píše se pak, že v barvení kovů nejlepší jsou Francouzi......... Zdravím Štěpán
Editoval Štěpán (06-08-2023 22:20:39)
Offline
Koukám , že nevíš co je za tepla a co za studena ......
Offline
Takto vypadá černění v lázni hydroxyd sodný a dusičnan sodný:
url=http://www.svarforum.cz/forum/zobrobr.php?image=./uploads/3584_20230807_215701.jpg]
[/url]
Offline
Famatěre Famatére, tys ten odkaz špatně zkopíroval ....
Offline
Vono je na tom stejně kulový vidět. Měl jsem to fotit v rozptýleném světle a jen jedem kus. To jen aby někteří viděli, že co píši také dělám.
Offline
Famater napsal(a):
Takto vypadá černění v lázni hydroxyd sodný a dusičnan sodný:
url=http://www.svarforum.cz/forum/zobrobr.php?image=./uploads/3584_20230807_215701.jpg]
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … 215701.jpg[/url]
V brunigale sa dosahujú vynikajúce výsledky ak sa dodrží správny postup. Navyše to šetrí čas, ide to rýchle. Prípadných záujemcov však musím upozorniť, že treba byť opatrný, najmä aby nedošlo k postriekaniu, lebo následky môžu byť aj fatálne, najmä ak sú zasiahnuté oči, je to zaručená strata zraku. Je to koncentrovaný roztok luhu zohratého na 140 až 150 °C. Najčastejšie sa to stáva, keď vkladáte nevysúšený mokrý predmet a najmä ak sa v ňom nachádzajú dutiny či diery, v ktorých sa skrýva pár kvapiek vody.
Offline
Tak bude asi velmi dobré při každé manipulaci s něčím takovým, kde je rozpuštěný horký louh, mít na obličeji štít nebo jinou ochranu zraku. Plastové ochranné brýle jsou už nějak tuším od 30 Kč. Díra v kůži vypálená takovým louhem se zahojí, ale zasažené oko se už nezahojí nikdy.
Jinak ještě bych viděl problém, kdyby se na dílu vneslo do lázně nějaké větší množství organických látek. 6e by potom ten dusičnan v lázni i přes to malé množství vody, co tam je, mohl inicioval nějaké prudší zahoření
Offline
Je samozřejmé, že kdo s něčím dělá, měl by dobře vědět co je to zač. Ale já se vrátím k tomu hydroxidu z Barev a Laků. Na piksle se píše, že je to 99% NaOH. Ale při poměrech 800-1000g/1000ml vody, se roztok vaří při teplotě neclých 120°C a na dně zůstane nerozpuštěných cca 20% nějaké soli. Při použití hydroxidu koupeného v e shopu, jako sloučeninu, to funguje jak má.
Offline
Ten hydroxid z Barev a Laků Hostivař mě docela zajímá. Už při nákupu jsem zjistil, že mají několik druhů a nezdá se mi, že by tvar perliček hrál až takovou cenovou roli. Tak jsem koupil dražší a levnější variantu. Čas od času něco naliji do odpadu a tam není třeba vysoká čistota.
O kterém balení z BAL mluvíte a případně jaká značka je lepší než ten z BAL?
Link na podnikový eshop Barev a Laků Hostivař:
https://www.bal.cz/vyhledavani/?q=hydro … c=produkty
a ještě fotka včetně cen k dnešnímu dni:
A ještě jedna věc je podezřelá, 25kg papírový pytel je stejně drahý po přepočtu na kg jako jejich nejdražší varianta v plastovém obalu.
Editoval Charon (09-08-2023 09:33:11)
Offline
Tak stačí hydroxid trochu vystavit vzduchu a z vzdušného oxidu uhliičitého a za přispění vzdušné vlhkosti vzníká uhličitan sodný. I když v reálu by se to spíš rozteklo vzdušnou vlhkostí. To možná byla ta sraženina. Jinak pokud to je hydroxid sodný přímo určený po čištění odpadů, klidně mohli vyrobit šarži, kde je 20 i 50 % příměsi, třeba toho uhličitanu nebo chloridu sodného, ze kterého by se měl elektrolýzou vyrábět. Když ty pecky hydroxidu sodného navalí do odpadu, nikdo nijak nepozná, že tam 20 % byla třeba nezpracovaného chloridu sodného. Ale aby to prodali, tak musí použít normu, kde se uvádí to 1 % příměsi.
Editoval Radim (09-08-2023 09:16:27)
Offline
Byl to perličkový. Proto jsem koupil 5kilové balení tady:
https://fichema.cz/hydroxid-sodn--louh- … 37040.html
Offline
Díky, a to to mají ještě výrazně levnější.
Offline
Aha, označení kaustická soda by mohlo naznačovat, že se jedná o louh, který se vyrábí konverzí uhličitanu sodného neboli sody hydroxidem vápenatým neboli hašeným vápnem.
Offline
Famater napsal(a):
Takto vypadá černění v lázni hydroxyd sodný a dusičnan sodný:...
Kdyz se postesti, tak vypada dobre i ten studeny brynyr.
Ja takhle cernim fakt casto a to i veci, ktere by mi Brunigalem nestaly za tu namahu a skoncily by nejspis s liskou
Nedavno se mi celkem povedly prirubky pro suportovou brusku a nebo zadni nozove drzaky, kde to cerneni dlouhodobe drzi i pod emulzi. Oboje jsem delal myslim z 11600 nebo 12050 a na ne ten SeO2 spolehlive funguje.
Offline
Dawe, dělal jsem něco podobného. Mám brusku PP-U3 (čínský klon brusky Deckel). Je dodávána s jedním adptérem- přírubou na brusný kotouč. Adaptér sedí na kuželi a je přitažený imbus šroubem. Udělal jsem jich 5ks (mat.12050) a už jich je zase málo.
Černění chemweldem je pohodlné, zejména, když se udělá jen jedna malá součást., nebo větší těžká, která by se musela při teplém černění pracně předehřívat.
Offline
Famater> A jsi s tou cinskou nastrojovou bruskou spokojeny? Jinak, tech prirub je vzdycky malo a cloveku se nechce prehazovat, vyvazovat, orovnavat porad dokola.
Ja delal i priruby trochu delsi tak, aby se na suportovku vesly i hrnove a miskove kotouce s tlustym dnem.
Ten Chemweld 9300 a 9310 prave pouzivam, je supr, jeste lepsi nez ten zbranovy Klever (ktery sam o sobe je dost dobry).
Editoval Dawe (11-08-2023 20:07:31)
Offline
Ta bruska je klon brusky Deckel, která byla určena na vybrušování gravírovacích fréz. Číňani ji trochu zjednodušili a doplnili přípravkem na broušení hranatých soustružnických nožů, vrtáků a spirálových fréz. Tyto přípravky jsou problematické, musí se upravit vychytat a naučit se snimi pracovat. Na soustruhu používám nože 12x12 a menší, růzhé zapichovací nože vybrušuji z kulatých polotovarů a to jde dobře. Také jsem pořídil kleštiny na 6x6,8x8 a čínská "radeca" M35. Protože se materiál odebírá na hraně kotouče, podobně jako u brusky nakulato, tak to jde velmi rychle a přesně. úběr i po 0,01mm. Já nevyrábím žádné "čepy do bagrů" ani železniční nápravy, tak mě to vyhovuje. Univerzální nástrojářská brska by byla jistě lepší, ale dražší a málo využitá.
Offline
Když hydroxid za dobrou cenu, tak zde https://www.eva.cz/zbozi/DRO42062/hydro … nule-1-kg/
Editoval zahajskej (12-08-2023 15:12:41)
Offline
Jen jestli je pro černění použitelný.
Offline
Řekl bych, že gůgl najde klidně i 50 prodejců hydroxidu. Je třeba jen najít nejlepší nákup.
Offline
Famater napsal(a):
Jen jestli je pro černění použitelný.
Nie je dôvod, aby nebol použiteľný. Jedine žeby ho nieto prefukoval oxidom uhličitým a zmenil ho na sódu. K hydroxidu je potrebné pridať okysličovadlo ako je dusitan a dusičnan. Možno by to šlo aj bez okysličovadla, len by to dlhšie trvalo, ale to som neskúšal. Na googli to nie je nutné hľadať, predávajú to bežnej drogerii za bakatel. Okysličovadla predávajú záhradníckych potrebách.
Editoval senior (12-08-2023 21:34:01)
Offline
v #110 jsem popsal zkušenost s hydroxidem z BaL. Byl perličkový, prvně otevřená lahev, žádné známky po uhličitanu-t.j. perličky hladké. použil jsem ho na černění, lázeň byla již na pohled řídká, nedosahoval jsem teploty, černění probíhalo pomalu, slabá nerovnoměrná vrstva. Když jsem lázeň likvidoval, tak v nádobě zůstalo odhadem 20% krystalické, nerozpuštěné látky. Nezkoumal jsem co to je, řešil jsem to nákupem od jiného prodejce. Tím nechci říct, že je to u tohoto výrobku běžné ale nemám chuť experimentovat s výrobky, které nejsou primárně určeny pro chemické procesy se zaručenou čistotou jako technické.
Offline
Kouknul jsem na bezpečnostní list toho hydroxidu z Barev a obsahuje 75% hydroxidu a 25% chloridu sodného.
Offline