SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Mám takovou prosbu koupil jsem levně starší svářečku a používám flašku s hasičáku redukční ventil s autogenu nevím ale jakej tlak co tam nejlépe nastavit dík za každou radu
Offline
podle chytre knizky by mely byt optimalni hodnoty asi takhle:
proud v A l/min pro Ocel
az 80A 6-8
100-150A 8-10
150-250A 10-12
250-350A 12-15
nad 350A 15-18
Offline
Jo, ty hodnoty z předešlé tabulky jsou správně. Ale aby se toho nemuselo pamatovat tolik, běžně se používá poučka o desetinásobku průměru drátu. Tedy pro drát 0,8 mm nastavit průtok 8 litrů/min. Pro 1,0 pak 10 l/min a pro 1,2 dát 12 l/min. Pokud jsou problémy (třeba s průvanem), nastaví se průtok vyšší, ale v žádném případě by neměl překročit cca 20 l/min. Pak totiž dochází k podtlakovému přisávání vzduchu do ochranné atmosféry a svarová lázeň oxiduje stejně jako kdyby tam žádný ochranný plyn nebyl... Redukční ventil pro svařování MIG/MAG by měl být vždy vybaven ukazatelem průtoku (nikoliv tlaku). Pokud ne, tak je dobré si pořídit ten zkušební průtokoměr, jak píše Petr.
Offline
Zdravím,
v návaznosti na uvedené informace, bych se rád dotázal, jak je to s použitím předehřevu, a od kolika l/min je nutné ho začít používat. Dále jenom na okraj: má předehřev vliv na kvalitu sváru (ochlazování), nebo jenom chrání armaturu před zamrznutím. Díky W.
Editoval Wehrner (16-05-2007 07:56:42)
Offline
to Wehrner. Co já vím, tak se dělají ventily s ohřeveme, aby nezamrzaly při dlouhém svařování. Vliv na teplotu plynu na hořáku (a potažmo sváru) bude podle mě minimální. Použití výhřebu je spíše ovlivněno délkou sváření.
Offline
presne tak predehrev na ventilu je pro zaruceni prutoku plynu pri vetsim dlouhodobem odberu aby ventil nezamrzal.
Offline
Zdar,
potřeboval bych poradit s výměnou poškozené převlečné matice na vstupní části redukčního ventilu CO2. Jedná se o starší typ KU-5 s předehřevem a průtokoměrem. Nevím, zda-li je vstupní trubička do těla ventilu nalisovaná, nebo je tam závit - nechci to rvát "na silu". Povolit to nešlo. Na vstupní trubičce je navíc navlečen předehřev, jehož topné těleso je kolem trubičky ovinuté, tudíž toto nejde také sundat. Na obrázku je červeně zvýrazněná zmiňovaná část.
Díky za rady Wehrner
Offline
Zdar,
ještě bych měl jeden - možná stupidní - dotaz. V hospodě jsem totiž obdržel na následující problém dvě rozdílné odpovědi a to od "profíků" ...otázka tedy zní: Od které hrany levitující části průtokoměru se odečítá skutečně množství proudícího plynu - od spodní špičky, nebo od horní rysky???
Pro názornost jsem to vyznačil v příloze červenými linkami. Celkove činí diference cca 1/4 celkového rozsahu (tj. asi 5l/min) takže je to dost.
Dík za odpovědi Wehrner
Offline
meri to od te horni casti a jinak myslim si ze je to tam na zavit
Editoval lukas (03-08-2007 11:00:21)
Offline
Přesně tak. Odečítá se to od horní hrany. Zaměřovat oko na špičku by bylo dost nepraktický Jinak ta trubka je na závit (akorát teď z hlavy nevím, jestli levý nebo pravý. Ale myslím, že pravý). Opravdu to chce dost síly na povolení, ale jde to. Ten předehřev je na té trubce navléknutý. Stačí zezadu povolit ty šroubky, aby se volně "bimbal" a pak ho po vyšroubování trubky normálně stáhnout. Jinak vyndat nejde. Je tam topná spirála ovinutá kolem té trubky.
Offline
lukas napsal(a):
ja jsem si koupil s rafickovym prutokomerem bez ohrevu ten rucickovy tolik nezamrza a byl levnejsi
Ja ted shanel redukci mezi co2 a argonem. Nesehnal jsem. V jedne nejm. prodejne jsem (poptava jsem redukci) s prodavaci debatoval o tom, zda rucickovy prutokomer je vubec prutokomer. Podle meho je to pouze tlakomer a s realnym prutokem udaj nema mnoho spolecneho. Prodavaci argumentuji "ze to tak maji vsechny redukcaky" a ze to proste funguje. Koupil jsem nakonec ten prutokomer na hubici. Mel ten rucickovy nekdo rozebrany? Meri opravdu prutok?
Editoval pkod (03-08-2007 12:02:19)
Offline
Ahoj pkod správně by jsi měl vždy měřit ručním průtokoměrem na hubici protože můžeš mít bohden někde skřípnutej nebo špinavej a tím se mění i průtok plynu v hubici.. proto by mělo být orientační nastavení plynu na redukčním ventilu a potom doměření na hubici.. Jinak k tomu průtokoměru já měřím průtok u horní hrany... a jestli průtokoměr nebo rafičku myslím si že je to jedno.. protože určitě průtok plynu se rovná nějakému tlaku tak potom stačí upravit stupnici na manometru a je to.. což je už z výroby.. a osobně já mám radši průtokoměr protože to tam hezky lítá skáče ta kuželka.. a hlavně je dobře vidět ze vech stran..
Offline
ja mam taky radsi kulicku ale ta cena
Offline
lukas napsal(a):
urcite meri prutok protoze jsem delal pokus a a kdys jsem tocil s prutokomerem tak muj digitalni prutokomer meril stejne
Muzete prosim jen pro zajimavost napsat co ukazuje rucicka prutokomeru pri zavrenem el. ventilu ve svarecce a pustenem plynu do redukcaku? Pokud "0" tak si ho asi taky koupim. Zatim mam pro zacatek jenom redukcak bez budiku.
Offline
Ručičkový průtokoměr opravdu není nic jiného, než manometr ocejchovaný jako průtokoměr. Takže při uzavřeném elmag. ventilu ve svářečce ukazuje ještě větší "průtok" než při svařování. Ve skutečnosti totiž měří tlak a ten tam je. Když se začne svařovat a otevře se elmag. ventil, tlak poklesne a pak teprve můžeme odečítat na stupnici správný průtok. Pak už to měří docela přesně. Proto taky má spousta céóček funkci "Test plynu" která pustí elmag. ventil. Bez proudu a bez posuvu drátu. Aby se ten průtok dal seřídit při opravdu protékajícím plynu...
Offline
Docela zajímavé téma. Nedalo mi to a udělal jsem si malý test. Použil jsem ručičkový průtokoměr, digitální invertorový pulzní zdroj a speciální software na měření skutečných hodnot. Při stlačeném tlačítku testu plynu, jsem si nastavil 16 l/min. Jaké bylo mé překvapení, když skutečné hodnoty byly o 4 l nižší. Podotýkám, že manometr byl úplně nový a ve spojích nedocházelo k žádnému úniku. Jen nyní nevím kde je chyba, protože jsem neměl obyčejný měřič průtoku na hořák.
Editoval Petr (03-08-2007 20:08:54)
Offline
Zdravím všechny,
nevíte jestli se dá někde sehnat průtokoměr k red. ventilu s předehřevem,který je zobrazen na obrázku výše?Mě se nějak rozlétl.
Dík,Petr.
Offline
Rád rozsoudím všechny odpovědi k průtokoměrům. Ve firmě máme předepsáno každoroční kalibrování průtokoměrů, které provádí nezávislá firma. Ani svým drahým kalibračním přístrojem nedokáže určit skutečný průtok plynů na systémech s tlakoměrem. Protože svařujeme robotizovaně, je to velmi důležitý parametr. Proto jsme postupně vyměnili tlakoměrové systémy za skutečné průtokoměry se skleničkou přímo na redukčním ventilu. Od té doby jsou kalibrace v pohodě. Doplňkové měření seřízení průtoku směsi Ar + CO1 přímo na hořáku hadičkovým měřidlem pak spolehlivě ukáže na případné úniky mezi výstupem z průtokoměru a hubicí hořáku.
Offline
Já jsem ten průtok taky nastavoval, došel jsem do spec. obchodu a tam mi pověděli že to málokdo kupuje, že je to zbytečnost( asi pro takovéto běžné sváření doma) tak mi dal návod jak to vyštelovat , tak jsem si stim chvíli hrál a šteloval a jde to krasně vyštelovat, je to poznat na kvalite sváru ,
Offline
Dobrý den. Mám dotaz. Na jak dlouho orientačně vystačí CO2 lahev 1litr. Mam hobby svářečku a přemýšlím na přechod s trubičkového drátu na svařování s bombou. Používám drát 0,6mm A příležitostně si dělám opravy na autě. Děkuji
Offline
Litrová lahev nemůže ani při domácím "šmrdlání" nemůže vydržet příliš dlouho. Řešil jsem před nedávnem podobnou věc, nakonec jsem si koupil lahev Corgonu (82% /18%) o velikosti 10l v Německu. Do vlastnictví, s naplněním žádné problémy a kvalita svařování je taky lepší oproti čistému CO-čku. Na druhou stranu ti CO-čko naplní, nebo přepustí kdejaký akvarista, nebo plnírna. Asi bych zainvestoval 3 - 3,5tis. do lahve a budeš mít klid.
Offline
Podľa tlaku vo fľaši. Ak je natlakovaná na 150 barov, vo fľaši je 150 litrov. Pri výstupnom tlaku 6l za minútu to vychádza na teoretických 25 minút.
Editoval jao (02-08-2019 12:57:31)
Offline