SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Radim ja tu nikde nespominam konstrukcne chyby striech ale Realitu v podobe zvieratka ktore dokaze len tak z nicoho prekusat na rohu stablona podbitu osb dosku 22mm co som videl. Ze ziadne medzery a nic ine ! Mozes mat aj pedantne ukoncene detaily a ta k,u,v,a kunovita sa tam dostane Ked uz som odbeho od zeleza Inak po 3rokoch je bezne na niektorych miestach hydroizolacia-folia potrhana co som rozoberal pri prerabke novsie baraky a napriklad taka plastova ochrana proti vtakom-mriezky . Sa niektora uz po 5rokoch zacina rozpadavat co som ju drzal v ruke Ale navonok to vyzera ,ze je ok.
Offline
Tak jasně že když se to zvíře, nejenom kuna, rozhodne, že se tam dostane, tak se tam dostane. To je bez diskuze. Možná i přes hliníkový jemnější tahokov nebo mřížku.
Offline
Joe66 napsal(a):
Radim ja tu nikde nespominam konstrukcne chyby striech ale Realitu v podobe zvieratka ktore dokaze len tak z nicoho prekusat na rohu stablona podbitu osb dosku 22mm co som videl. Ze ziadne medzery a nic ine ! Mozes mat aj pedantne ukoncene detaily a ta k,u,v,a kunovita sa tam dostane Ked uz som odbeho od zeleza Inak po 3rokoch je bezne na niektorych miestach hydroizolacia-folia potrhana co som rozoberal pri prerabke novsie baraky a napriklad taka plastova ochrana proti vtakom-mriezky . Sa niektora uz po 5rokoch zacina rozpadavat co som ju drzal v ruke Ale navonok to vyzera ,ze je ok.
Nuž riešením je u drevostavby strecha s malým sklonom (napr 5°), oplechovaná tiež z boku na celú hrúbku strechy, na obvodvé steny z vonku osb doska, na ktorej je rošt so zváraným pletivom a na tom fasáda.. Mám to tak a kuny sa do konštrukcie nedostali, pritom v pôvodných budovách behajú po povalách, ako je rok dlhý. A kún máme toľko, že cez deň sa naháňajú po dvore, bo zvedavejší tvor ako kuna asi ani neexistuje... Ale zas všetky stavby, čo máme sú stavané tak, že musia odolať hlodavcom a kunám...
Radim, mám jednu zle postavenú ubikáciu, cca 13 rokov stará, kde sme zabudli dať časť parobrzdy. Strop bol obložený OSB s olejovým náterom. V ubikácií bola vlhkosť cca 90 percent, bežali zvlhčovace. OSB sa po rokoch už rozpadávala na hobliny, avšak pri oprave trámy mali iba povrchovú pleseň! Celé tajomstvo je v použití vhodného reziva - ideálne červený smrek, či agát (kvalitne vysušené, impregnované)... Dá sa použiť aj smrekové drevo, ale to ošetrujem aj pár vrstvami epoxidu ...
Editoval jarinox (31-01-2023 19:04:19)
Offline
No nie kazdy chcel a chce dom s pultovou strechou s malym sklonom . Vela ludom sa to nepaci ! A urobit Ackovu strechu a potom oblozit stablom okrem Osb dosky aj plechom ? No na to sa tiez malo kto necha nahovorit Inak 90 percentnu vlkost na povale ci v podkrovi ste ako dosiahli ? Dom stal na jazere ako hausboot ? Sak to uz je riadny extrem Ci barak je niekde v chladnej doline kde ani slnko nezasvieti ? A k rezivu krovi sa robia vacsinou z dreva co je k dispozicii na pile,sklade a to je vascinou mokre a neosetrene+ o vybere dreva nemoze byt ani reci . Malo kto ma doma 2 a viac rocne drevo uskladnene na krov. A inak agat by som si nedal ani na zahradnu lavicku ! Xy krat som videl agat na plotoch ci terasach + aj impregnovany bol . A po par rokoch sa musel vymenit ! Aj teraz mam ist na domasu znamemu menit agatove dosky lebo nevydrzali ani 5rokov .
Offline
Ale Radim zase kecá . Dehtový nátěr je zakázáno u nás používat více než 30 let . Kecy v kleci . Je s tím i ohromný problém na cestách , kde obalovny někomu posloužily a zpracovaly do balené dehet . Proto máš často hory balené a divíš se proč to nedají zpět na cestu . Je to jednoduché , je v tom dehet a dnes si nikdo nelajskne ho položit na cestu . S kunami mám problém i já , zaplatím za trvalou likvidaci . Nejsem schopen 200let starý barák uzavřít .
Offline
Offline
Ono je dneska také uzené , které nebylo v udírně . Pravověrný dehet obsahuje látky škodící životnímu prostředí a nedejbože se dostat do vody .
Offline
Jo vem si jen obyčejný luxol . Dnes je to nemohoucí vodička . Před dvaceti lety fungoval , ale byl škodlivý . To samé vanisch na slimáky . Hlídám víc než zlato , které nemám , ještě starý vanisch a dávám po zrníčku . Ještě před deseti lety ho jezeďáci rozhazovali po polích a dnes šlus . Dokonce se tady ještě užívá sousloví svoboda slova .
Offline
Na slimáky by měl být práškový fosforečnan železitý. Oni ho z nějakého důvodu žerou, i když je to v podstatě inertní látka a ta je zabije. Mělo by jít levněji než přímo nakoupit vyrobit z chloridu železitého a nějakého fosforečnanu, třeba sodného nebo amonného.
Jinak na slimáky se mně velmi osvědčila obyčejná skleněná cca 2 litrová mísa s hladkým a šikmým vnitřkem. Stačí je tam na začátku nalákat na trošku lákadla a jak je uvnitř mokro, oni na hladkém skle už z toho nevylezou, protože na hladkém a podpořeném vlhkostí jejich sliz maže a v té míse hynou. A další slimáci už jsou přitahování jenom jejich mrtvolami, protože slimáci žerou jiné mrtvé slimáky.
Co se týká dřevního dehtu, je to krásná ukázka, jak je vhodné využívat komplexně chemickými procesy a přírodou nabízené produkty. Když se dělá dřevěné uhlí, můžou se ty těkavé produkty nechat utéct do vzduchu, potom to je ale nerentabilní, protože jen dřevěné uhlí to nezaplatí. Když se to ale udělá v uzavřeném prostoru nějakého reaktoru, mohou se ty těkavé těkavé složky z toho dřeva vymývat výševroucím organickým rozpouštědlem, v tom se zachytí dřevný dehet na úpravu dřeva a oddělená vodná fáze se může neutralizovat vápencem. A ze vzniklého octanu vápenatého zase tepelným rozkladem vzniká aceton. A jako zbytek už jen menší množství dalších odpadních látek. Takže vzniknou tři užitečné produkty, o které je docela zájem.
Offline
Pridávam odkaz na krátky dvojdielny článok zaoberajúci sa problematikou zvárania betonárskej výstuže:
https://stavba.tzb-info.cz/beton-malty- … ani-1-cast
https://stavba.tzb-info.cz/beton-malty- … ani-2-cast
Offline
Zdravím, měl bych dotaz, budu dělat základ pro místnost 5x5m a do základových pásů budu dávat roxor ( pro jistotu jako výztuž).
Mám udělané třmínky, můžu je k roxoru nabodovat CO2 místo vázání drátu? Jen pro info, vedle mojí práce je firma, která vyrábí armovací kose do pilířů a obvodový drát bodujou k nosménu roxoru, jak se tady psalo, že by se nemělo svařovat, tam jedou svářečky celý den..... Děkuji za info.
Offline
Klidně je naboduj.
Offline
jakože jsem se docela vyděsil, po přečtení celého vlákna ohledně svařování roxorů.....ale nestavím most
Offline
Co tě vede k tom, že chceš armovat pásy?
Pokud máš dobrý rostlý terén případně dobře zhutníno, tak by tohle nemělo být vůbec potřeba.
Ledaže bys měl přebytek železa, které chceš použít. Když to poženeš do extrému, tak by variantou bodování mohl být případ, kdy každý třímenk bodneš pouze na dvou protilehlých rozích, které se s každým dalším třmínkem budou střídat. Ale to už je hodně sci-fi .
Co tam chceš vůbec dát za průměr?
Offline
I když budeš stavět most, tak klidně naboduj.
Offline
podklad je OK, rostlý terén, ale měl jsem železo za dobou cenu, tak jsem pro jistotu ke kari sítím vzal i roxory 10mm ať mám klid.
Třmínky mám udělané z 8mm v rozměru 24x70cm (venkem) do výkopu šířky 30cm a hloubky 80cm, takže budou kryté z každé strany cca 4cm betonem po odečtení síly třmínku na to pak deska.
Offline
ocele na vystuž sú vyrábane podľa EN 10020 klasifikujú sa ako ako nelegovane akostné ocele. Zvárateľnosť je teda určená predovšetkým ich chemickým zložením. zásadný vplyv má obsah uhlíka. So zvyšujúcim sa obsahom uhlíka síce rastie pevnosť a tvrdosť, avšak plastické vlastnosti sa znižujú, pričom rastie riziko zakalenia ocele pri zváraní. Zvárateľnosť v súlade s STN EN 10080 určuje uhlíkový ekvivalent a obmedzenie niektorých prvkov. tieto ocele sú vyrábane termomechanickým spracovaním s riadeným ochladzovaním a hodnoty majú cca Re 500MPa a po zváraní je hodnota cca 400 MPa(dôjde k popusteniu), je nutné vylúčiť predohrev a medzi húsenicová teplota cca 500°C. Pri štandardných podmienkach zvárania výstuže betónu však nie je nutne vykonávať žiadne opatrenia a chladnutie môže prebiehať na vzduchu. po týchto múdrych slovách už asi zbytočný záver. Zváraj. ocele na betónovú výstuž sú špeciálne vyrábané na to aby boly zvárateľné.
Offline
Nad plánovaným jazierkom mám železobetonový strop. Výstuž klasika roxory (množstvo a priemer podľa projektu). Ja rozmýšľam na voľný okraj dať oceľový I profil (miesto posledného roxoru). Ak k nemu privarim kolmo ďalšie roxory, tak by im to nemuselo vadiť (tie roxory by normálne na kraji boli aj tak iba voľne ukončené).
A ďalšia otázka, dá sa zvárať I, alebo HEA profil (kt by som kúpil na šrotovisku a potrebnú dĺžku, cca 3,6m pozváral z metrových kusov)
Offline