SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Ahojte. Prosím, jak nastavit volty a ampéry na svářečce WSE 5000 MULTI. Není mi to moc jasné oproti svářečce kde nastavím požadovaný stupeň a posuv drátu. Díky
Offline
Jen pro zajímavost - kolik ze stovek příspěvků na tvé téma jsi už na Svarfóru prostudoval? Víš v čem spočívá rozdíl mezi metodou MIG/MAG a metodami MMA + TIG? Tušíš co se u jednotlivých metod vlastně při svařování reguluje, a proč? Mohu tě ujistit, že se nejedná jen o "nastavování voltů a ampérů".
Víš něco o typech oblouků při jednotlivých metodách? O nastavování svařovacích parametrů obecně a jejich závislosti na tloušče svařovaného materiálu zvlášť?
Offline
Aha. Ted jsem si všimnul že jsem dotaz zařadil do špatné kolonky. Samozrejmě mi jde o MIG. Téma jsem hledal, bohužel neúspěšně
Offline
Koupil si multifunkci. Podle režimu, který si nastavíš MIG/MMA/TIG pak volíš...posuv, volty, ampéry. Jen jsem kouknul na obrázek čelního panelu a nastavení by pochopilo i malé dítě. Pokud nevíš vocogou, prodej to (pokud ta srágora vůbec půjde) a nech si u někoho svařit, co potřebuješ.
Offline
Dobrý den Pokusím se vám jednoduše vysvětlit, jak to nastavit. Byl jste zvyklý na svářečce nastavit přepinačem požadovaný stupeň (kupříkladu 1 až 7 ) no a potom potenciometrem nastavit rychlost posuvu drátu. Postupujte proto úplně stejně i u této svářečky . U odbočkové svářečky se tím přepinačem stupňů nastavuje napětí a tak i u té své nové svářečky si nejdříve nastavte napětí ( v tomto případě ne přepinačem ale potenciometrem )
No a potenciometrem pro regulaci posuvu drátu se u obočkové svářečky nastavuje proud no tak si ke zvolenému napětí , v předchozím kroku, teď nastavíte také ještě proud. Princip je úplně stejný nic vědeckého v tom nehledejte. Nevím s jakou svářečkou jste byl zvyklý dříve svařovat , tak že je otázkou zda jste si pořízením tohoto " moderního aparátu" polepšil či naopak. Přeju hodně úspěchů a zdravím Štěpán.
Offline
Štěpáne díky za pochopení o co mi jde. Kdysi jsem svářel ještě s WLSP, pak se používalo kde co, ať už KIT, ALFA..... Tak jsem si řekl že si na ,,starý kolena" :-) pořídím něco lehčího, mobilnějšího. Jako, ono to sváří slušně, není to srágora, jak to tady kolega pojmenoval, pravděpodobně protože svářečku viděl na obrázku. Jen tomu nastavení nemůžu opřijít na chuť. Nastavím napětí tak jak píšeš, a potom nastavím proud. Tím nastavím vlastně posuv drátu? Ovšem když nastavuju proud, tak se přenastavuje, dle displeje, i napětí. Potom musím opět korigovat. To se mi zdá divný. Porovnával jsem s jinou stejnou svářečkou, jestli nejde o závadu, a tam to dělá taky. Vždycky jsem nastavil svářečku tak jak jsem potřeboval, ale zdá se mi to složitý, zdlouhavý. Proto žádám o radu někoho zkušenějšího s těmito přístroji. A v klidu, něco už jsem zavařil a svařovat umím. Možná i v některé hale kterou jsem svařoval pracuje i někdo z vás. Ale abych se vrátil. Na MMA se to nastavuje standartně, tam je to v pohodě. Svíti jen jeden displej kde nastavím proud.
Offline
Zkusíme to postupně. Pro využití funkcí svářečky použít směsný plyn M21 (corgon) . V režimu
"synergy" nastavit jen rychlost posuvu (ESAB) nebo proud v A . Ostatní umí svářečka. Zbývá jen
většinou malá korekce napětí: a to je všechno. V čistém CO2 většina funkcí SYNERGY nefunguje.
Offline
Omlouvám se, že jem se podle příspěvků trefil vedle. U multifunkce jde o MIG.
Offline
Aleks: To je právě funkce synergie jak psal kemppin. U některých mašin to jde vypnout a potom jde mašina nastavovat manuálně jako klasické odbočkové mašiny, jen s tím rozdílem, že u odbočkových mašin býval většinou jen přepínač napětí a tady už je potenciometr na plynulé nastavení napětí. V synergii by ale mělo jít nastavit i napětí samostatně (tzv. korekce napětí). Někdy jde nastavovat přímo napětí potenciometrem, některé mašiny mívají jen nastavování + a -. Ještě u některých mašin bývá el. tlumivka, tím si nastavíte tvrdost oblouku, tedy jestli chcete svár studenější, tím pádem více převýšený nebo teplejší a tudíž více rozlitý. Tuhle svářečku neznám, ale za ty peníze bych nějaký zázrak nečekal.
Offline
Krásné studené sobotní ráno. Zázrak to není, to je jasný. Ale na takový to sváření kolem domu myslím plně dostačující. Jako plyn používám směs argonu a CO2. Tak snad už tomu rozumím. Nastavím nějaký hlavní parametr, v tomto případě proud, podle svařovaného materiálu. Druhý parametr je nastaven automaticky podle nějaké uložené ,,mapy" a umožňuje pouze drobné nastavení ne v plném rozsahu. Proto je nutné předem zadat druh drátu, protože jiný drát, jiná ,,mapa". Vypnout to u tohoto stroje nepůjde. Snad jsem to pochopil dobře. Takto mi to dává smysl. Trochu mi to připomíná když jsme svářeli podle papírových výkresů a nejednou nám přinesli tablety. Díky za vysvětlení a trpělivost.
Editoval Aleks (11-03-2023 09:23:29)
Offline
Aleks napsal(a):
Nastavím nějaký hlavní parametr, v tomto případě proud
Pokiaľ sa bavíme o MIG/MAG zváračkách , tak hlavný parameter je vždy napätie , nie prúd.
V synergických zváračkách sa nastaví len hrúbka materiálu .
Parametre ako napätie a posuv drôtu si už zváračka nastavuje sama , podľa údajov uložených v pamäti .
Editoval m.evil (11-03-2023 09:53:28)
Offline
Dobrý den Pokud vaše svářečka neumožňuje přepnutí do manuálního nastavení ale pracuje pouze v synergickém režimu , musíte samozřejmě provádět nastavování parametru pouze způsobem , který určil výrobce. V tomto případě se tedy nastaví nejdříve rychlost posuvu drátu (proud )
a svářečka přiřadí napětí no a vy se případně jeho korekcí snažíte dosáhnout lepších výsledků. Tento princip už vám popsali hezky kolegové výše.
Zda je tento způsob nastavování výhodou nebo naopak musí každý posoudit sám. Snad ještě obecná rada na konec. Když už je člověk opravdu v koncích, tak to už přišel čas na to prostudovat návod Zdravím a ať to svařuje co nejlépe Štěpán.
Editoval Štěpán (11-03-2023 10:25:49)
Offline
Štěpán napsal(a):
....Když už je člověk opravdu v koncích, tak to už přišel čas na to prostudovat návod ....
Offline