SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravím pánové,
chystám se svařit prasklý díl z ocelolitiny. Bude to premiéra, ale nebojím se toho. Vybaven elektrodani na litinu 716 a 723 bych se rád do toho pustil.
Ale řeším jednu otázku, ze které jsem v lese.
Respektive bych si rád nechal poradit, jak ochránit díru se závitem (M10).
Měděný šroub do otvoru našroubit? Zatím jsem chvilku hledal po netu a měděný šroum M10 jsem v Brně a okolí zatím nenašel.
Byla by k dispozici mosaz.
Bude to dostačující?
Předpokládám, že při kořenovce se podívám i na vlastní závit, který bych rád ponechal.
Online
Pokut by zůstalo u otázky měděnýho šroubu tak si ho prostě vyrob nebo nech vyrobit z kusu mědi kterej koupíš v almsu na vídeňské.
Offline
Já bych do toho žádný šroub necpal. Stejně se ti při svařování závity zbortí, ať je šroub z mědi nebo čehokoliv jiného a pak ho nedostaneš ven. Normálně to zavař, včetně kořene a nakonec díru převrtej a závity dořež normálním závitníkem.Jole.
Offline
Ještě bych měl malou připomínku k přípravě svařování. Je velice dobré při svařování litiny konec trhliny odvrtat. Ona totiž trhlina vždycky pokračuje mnohem dál, než je vidět okem. provrtáním se celý profil provaří a trhlina nemůže pokračovat. Při pouhém povrchovém sváru trhlina klidně po čase při zatížení proleze i skrz něj. Mnohonásobně vyzkoušeno a ověřeno v praxi v údržbě a opravách strojů ve velké fabrice.
Šroub z Cu tam samozřejmě dát můžeš, ale musíš ho po kořenové vrstvě vyšroubovat, protože deformace litiny při svařování jsou značné. A stejně ten závit pak musíš opravit závitníky.
Samozřejmě předehřev na cca 80 °C - to je u litiny svařování zastudena. Když to necháš úplně studené bude to praskat!
Editoval jirkati (23-11-2020 11:14:08)
Offline
Super,
děkuji za doporučení.
Vyzkouším sehnat měď a vyzkouším.
To odvrtání, to je dobrá připomínka.
Tento týden bych rád realizoval, podám info.
Ladis
Online
Tak se myslím podařilo.
Nakonec se měděný šroub nekonal. Vzal jsem původní, nastříkal teflonem a vymáchal v jílové kaši. Cílem bylo ochránit závit.
Kořenovka eletrodou 2,5 mm. Závit v pohodě, průběžně jsem kontroloval pootáčením šroubu. Možná jsem mohl dát víc proudu na provaření kořene, ale měl jsem strach u závitu.
Druhá verstva už elektrodou 3,2 (723), která se lépe spojovala, cca 110A.
Vyvrtány otvory na konci praskliny, předevřev hořákem v širokém okolí. Není to estetická chirurgie, ale drží to, neprasklo.
Druhá strana je lépe přístupná, tam to šlo jak po másle.
Struska hodně drží v krajních partiích sváru. Odsekával jsem ostrým vrutem a ukázalo se, že je potřeba přitlačit, nebát se toho. Pečlivě očistit.
Díky za rady a postřehy.
Editoval Ladis (29-11-2020 20:53:04)
Online
Důležité je také svařovat po krátkých úsecích a na různých částech praskliny, aby k prohřátí docházelo rovnoměrně po celé délce praskliny.
Offline
zdenál se evidentně nudí
Offline
No chci to tu trochu oživit.
Offline
Je to tedy článek z roku 2020 a původně tam je označeno svařování ocelolitiny. Nejběžněji se jako ocelolitina používá ocel uhlíková (obvykle 0,1 – 0,6 % uhlíku), dále oceli nízkolegované, středně legované i vysokolegované, zejména korozivzdorné, žárovzdorné, popřípadě žáropevné. Tam ovšem potom není nutné používat elektrody na litinu, nýbrž na ocel, podle zařazení a chem. složení. A podle % uhlíku, případně dalších legujích prvků určit ostatní, jako teplota případného předehřevu ap.
Offline
Ona nejspíš byla tou "ocelolitinou" myšlena litina. Když už se k tomu Zdenál vrátil, tak bylo vhodné na to, co vlastně ocelolitina (t.j. ocel na odlitky) je, upozornit.
Offline
Ocelolitinu alespoň já beru jako ocel , a elektrody na litinu bych nikdy nepoužil .
Offline
Vlastně nejvíce kusů co mi prošlo rukama , byly varné příruby .
http://users.fs.cvut.cz/libor.benes/vyu … dlitky.pdf
https://www.youtube.com/watch?v=BEuF6kS7md4
Offline
Famater napsal(a):
Ona nejspíš byla tou "ocelolitinou" myšlena litina. Když už se k tomu Zdenál vrátil, tak bylo vhodné na to, co vlastně ocelolitina (t.j. ocel na odlitky) je, upozornit.
Ano, tak to také beru a proto ta poznámka o ocelolitině. My jsme ve firmě, kde jsem mnoho let pracoval pracovali především právě s odlitky ocelolitiny. Všech možných druhů. Dokonce i nerez.
Bobobo - dobrý přehled i video...
Offline
Bobobo, když jsem chodil na VŠ, tak jsme na cvičení dělali formu na přesné lití- vytavitelný voskový model, silikát a písek. Ale už jsme neodlévali. Přesným litím jsou vyráběny součásti zbraní i samopal vz58 měl některé součástky takto vyrobené.
Tělesa všech mosazných malých armatur(kulové kohouty, termost. ventily atd) jsou tako vyráběny. Je to velmi zajímavá technologie. Také je velmi zajímavá technologie výroby forem na voskové modely.
Offline
Pokiaľ má niekto záujem o odlievanie v amatérskych podmienkach, tak so môže pozrieť niektoré originálne nápady šikovného ukrajinského "kluka" na YT -Mehamozog napr. https://www.youtube.com/watch?v=qb9C7qCkbG0&t=596s .
Offline
No nevím, z průmky si snad ještě leccos pamatuji, ač už je to skoro 40 let, ale forma musí počítat se smrštěním odlitku po zchladnutí. Zde si nejsem jistý, zda u ozubení s tím bylo počítáno. Použití pochromovaných vodovodních baterií jako suroviny mi také pod nos nejde, kvůli kontaminaci mosazi. Mosazný obrobek, resp.ozubení ve výsledku asi moc velkou životnost mít nebude.
Offline
Tie argumenty by som bral, keby niekto išiel týmto spôsobom vyrábať zubaté koleso do prevodvky Ferrari alebo aj do Škodovky. Ak by si ale potreboval koleso na sústruh bez nortonky na možnosť narezať závit, na ktorého stúpanie nemá sústruh výbavu, tak to splní svoj účel.
Offline
Seniore, plně souhlasím. Asi bych se na to pokusil sehnat bronz. Ale pokud se jedná o možnost občas vyříznout závit, tak to jistě slušně poslouží
Offline
Tak záleží jak je mosaz použitelná pro tavení v amatérských podmínkách, protože při teplotě tání mosazi se už z roztavené mosazi vypařuje zinek. tTudíž podle teploty a doby, kdy je ta mosaz tekutá, má výsledný mosazný odlitek proti původní surovině posunutý poměr zinku ke mědi. Mosaz na kohoutky a další díly instalace vodovodu či topení má nějak, co si to pamatuji, 45 - 50 % zinku ku mědi.
Editoval Radim (10-02-2023 10:50:15)
Offline
Odporúčam urobiť chemickú analýzu oceľoliatiny, najmä obsah C a zmerať tvrdosť. Podľa chemického zloženia a tvrdosti zvoliť elektródy na zváranie. Elektródy na liatinu nepoužite v žiadnom prípade.
Offline