SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Pokud něco vyvíjím v elektrotechnice, tak mam také procesor rád, ale důvodem pro analog je:
1. musí to být rychlý
2. je to tak jednoduchý, specifický, že si to o ten analog říká
3. převádět analogový signál na digitální a zpět je zhovadilost
Offline
davidma napsal(a):
Proběhlo tu několik rad, že je k měření potřeba osciloskop. Taky tu proběhly názory, že ne každý umí s osciloskopem měřit.
Proto příspívám malým vánočním rébusem z praxe 😊.
===========================================================================================
Nedávno jsem zapisoval skutečné hodnoty stejnosměrného pracovního bodu dvoustupňového přímovázaného předzesilovače s vysokou vstupní impedancí. Tento je vstupní částí hi-gain lampového kytarového zesilovače vlastní konstrukce.
Takto vypadá model DPS:
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … 08_amp.png
Hodnoty jsem měřil běžným osciloskopem Uni-T UTD4202C, 200MHz, 2GS/s, vstupní impedance 1Mohm/24pF, max.vstupní napětí Vp=400V, osc.sonda 1:10.
Osciloskop:
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … 150725.jpg
Část naměřených hodnot je zde:
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … ditor1.png
Zesilovač pracuje ve třídě A, je plně funkční a bez závady. Přesto podle hodnot nemůže fungovat. Jak je to možné?
Možné to je, lebo tých 124 V na báze 1. tranzistora bolo ovplyvnené merákom. Tam je delič 470k/1,5 M a keď pripojíš k rezistoru 1,5M bočník - merák, tak máš to čo je na obrázku.
Offline
Senior: ano, spravna odpoved. Mimo jine je zrejma zaverna polarizace BE prechodu Q2 a tudiz by zesilovac nemohl fungovat.
Offline
Doplnujici otazka: Jak tuto systematickou chybu zmensit?
Offline
Ano. Pasivni sondu lze pouzit napr. 1:100 nebo 1:1000. Nemusi byt ani kompenzovana tak, jak je uvedeno na obrazku.
Offline
davidma napsal(a):
Doplnujici otazka: Jak tuto systematickou chybu zmensit?
Takéto merania na vysokej impedancii v ére polovodičov nebudeš merať tak často, aby si potreboval obstarávať špeciálne doplnky. Keď sa takáto potreba aj vyskytne tak jednoducho uplatniť zdravý rozum + zákon G. S. Ohma. V prezentovanom prípade by som zmeral aj úbytok napätia na R39 a vyrátal akú tie paralelne spojené odpory spôsobujú odchýlku.
Offline
senior napsal(a):
Takéto merania na vysokej impedancii v ére polovodičov nebudeš merať tak často, aby si potreboval obstarávať špeciálne doplnky.
Ono doba pokročila jako ve všem, takže i tento doplněk nestojí nijak moc. K mému osciloskopu jsem v obdobné situaci pořizoval toto (mně ovšem nestačil napěťový rozsah a připojovat rezistory jsem byl líný).
https://www.tme.eu/cz/en/details/t3100/ … rs/hantek/
Offline
Charon napsal(a):
3. převádět analogový signál na digitální a zpět je zhovadilost
Zalezi jaky SNR vyzaduje tvoje aplikace a jaky zpozdeni signalu si muzes dovolit. AD/DA prevod se bezne pouziva i v high-end audiu.
Offline
Jednoznačně opravitelnost zařízení klesne u nové věci o 80% a po 5-6ti letech jsi out . Jo takováto domácí hebla jsou super , když to někdo namontuje sosusedovi či nedejbože prodá dál a podělá se to .... Zatímco tato odbočka půjde lehce opravit i za 20 let . Ale pro rychlost by zde mohlo ležet schema .
Offline
davidma napsal(a):
Charon napsal(a):
3. převádět analogový signál na digitální a zpět je zhovadilost
Zalezi jaky SNR vyzaduje tvoje aplikace a jaky zpozdeni signalu si muzes dovolit. AD/DA prevod se bezne pouziva i v high-end audiu.
Spíš záleží za a, co "koštuje" převod mezi analogovým a digitálním. Pokud to je nějaké složité zapojení, které se musí třeba individuálně naprogramovat a u kterého třeba může být problém zajistit libovolnou dlouhodobou stabilitu, tak to je zhovadilost. Pokud je na ten konkrétní přenos hotový ne nijak drahý IO, ve kterém to je všechno vyřešeno, tak proč ne?
A za b záleží jak daleko je třeba ten signál tahat.
Offline
Pomalu jste zabrousili do vysoké školy akademické elektroniky.
Pokud tuto diskuzi dám přečíst svému elektonikovi, přinese mu zásadní poznatky?
Může se podle toho řídit?
Odpovím si sám:
Přínosné je el. schéma (pro mne nedostatečné, chybí mi hodnoty, které mám naměřit, naštěstí to bude dělat odborník a tak doufám, že mu to stačí?
Předpokládám, že diagnostikuje příčinu roztavení mosfetu i mnou vyvolaný zkrat (asi sepnutí tranzistoru, protože nepomohlo vypnutí tlačítka na hořáku) a pak vymění vadné součástky.
Svářečka pak bude fungovat dalších 25 let (ale to už nebude u nás elektřina, myslím tím dostupná)
Tak jednoduše vypadá deska zespodu: http://www.svarforum.cz/forum/uploads/1 … c01084.jpg
Editoval lancar (27-12-2022 21:34:05)
Offline
Hlášení s opravou desky.
Můj elektronik zjišťoval co všechno může být špatné.
Narazil na problém u IC2, je to zřejmě zákaznický obvod. Nikde ho nedohledal.
Naproti tomu IC1 je zcela běžný.
Vše ostatní je také běžné, ale bez nového IC2 jsme rozhodli, že je zbytečné se do opravy pouštět.
Neleží někomu doma tato elektronická deska? Koupil bych ji.
Offline
Co to zkusit objednat z ebay?
Napr.: https://www.ebay.com/itm/322031980791
Offline
Případně jde použít i https://www.tme.eu/cz/details/sg3524n-t … s/sg3524n/ je pinově kompatibilní a drobně se liší jen provozní teplotou
Offline
lancar napsal(a):
Narazil na problém u IC2, je to zřejmě zákaznický obvod. Nikde ho nedohledal.
Naproti tomu IC1 je zcela běžný.
Vše ostatní je také běžné, ale bez nového IC2 jsme rozhodli, že je zbytečné se do opravy pouštět.
V příspěvku 127 je IC2 identifikován jako čtyřnásobný komparátor či čtyřnásobný OZE. To není nic zvláštního a snadno by se měl jít sehnat nový.
Offline
Mužete sem dát fotku toho IC2? Jak víte, že IC2 je vadný? Pokud ho proměřoval tak jaké hodnoty naměřil na jeho nožičkách?
Offline
Ne . IO nebyl identifikován , přečti si pořádně 127 a postupuj . Zase jeho elektronik neví , jen si vymyslel co MŮŽE být vadné .
Offline
Taky budu priste lepe cist .
Offline
bobobo napsal(a):
Ne . IO nebyl identifikován , přečti si pořádně 127 a postupuj . Zase jeho elektronik neví , jen si vymyslel co MŮŽE být vadné .
Pravda, byla to jenom hypotéza.
V tom případě i u mě převažuje mínění toho elektronika, co tu desku měl reálně v ruce.
Offline
Pane, ten Ic2 je LM324 operační zesilovač se čtyřmi zesilovači v jednom pouzdře.
IC2 zesilovač na vývodech 1,2,3, je zapojen s nekonečným zesílením a chová se proto jako komparátor . Komparační hodnota napětí na jeho -IN tedy 2 vývodu je +8,8 V .
IC2 na vývodech 12,13,14, je opět zesilovač bez zpětné vazby tedy se zesílením cca nekonečno a opět funguje jako komparátor , srovnávací úroveň má na vývodu 12 a je to zase +8,8 V Pro změnu na vývodu
13 má proměnné napětí a podle toho jaké je tam nastaveno napětí , tak mění svůj stav výstupu na vývodu 14 .
IC2 ---LM324 je běžný operační zesilovač
IC1 je SG 2524N nebo můžete použít SG 35 24 N , liší se teplotním rozsahem použití .
A jsou to oba modulátory šířkové modulace nebo taky PWM , a rozhodně bych je nevyměňoval , dokud neproměříte osciloskopem na jejich vývodech OUT A a OUT B puls generovaný tímto SG . Ten obvod může být ještě blokován pro vadu na desce, tak potom je vhodné zkontrolovat OSC pin , a na něm budete vidět , jak běží vnitřní oscilátor ( pro počítačové experty hodiny ) K blokaci oscilátoru nedochází i při poruchách v okolních obvodech navazujících na SG obvod .
Jinak v tom manuále chybí kus schématu , a to ta část s tím obvodem SG 2524 Pro zvýšení nabíjecího a vybíjecího proudu do MOSFETu se používají TOTEM pole nebo Komplementární zapojení tranzistorů , to ve schématu taky chybí . Měl by si to Váš člověk dokreslit .
Offline
Jak jsem příspěvek 196 laicky pochopil ( ale na mně nezáleží, poskytnu to elektronikovi)
Vzal desku vedle sebe + fotoaparát + lupu.
IC2 je označen KA 224, nic jako LM324, tam ani pod mikroskopem není. Vysvětluji si to tak, že el. profíci mají mezi sebou kódovou řeč, abychom my laici nerozuměli (analogie lékařů s latinou).
Svým slabým rozumem jsem usoudil, že to v té šifrované řeči bude něco podobného jako obvod LM 327, používaný v souvislosti s OBD II - obecně typ obvodu.
IC1 je vysmažený (dám zde foto), přečtu na něm jak takž SG 3524, žádné "N" tam není. Nevím, jak v elektronice ale u nás strojařů to je velký rozdíl. Například valivé ložisko N v označení má drážku na pojistný kroužek, bez pojistky by vycestovalo třeba do vnitřku převodovky.
Já se na tom neexistujícím "N" zaseknu a jsem v koncích.
Fotky mám upravené ve Fotošopu, aby byly el. součástky čitelné, určitě je zde dám.
Offline
Rychlokurz elektronikarskych sifer
U vicemene standardnich obvodu (324, 555, ...) ta pismenka na zacatku znaci vyrobce (KA byla myslim socialisticka Tesla), pokud zapojeni nepozaduje nejakou specialni vlastnost te ktere "kopie", tak jsou zamenitelne.
N na konci nejcasteji znamena DIL pouzdro (s nozickami skrz plosnak).
Editoval E-Ryc (17-01-2023 13:46:11)
Offline
E-Ryc: správně, písmenka před číslem nejsou obvykle důležitá. S tím by si měl zkušený elektronik snadno poradit.
https://www.st.com/resource/en/datasheet/lm224a.pdf
Offline
Pánové , děkuji za pomoc při vysvětlení významu těch kterých znaků na pouzdře . Včetně toho N za číslem obvodu . Zde není co dodat .
Vám pane se omlouvám za vnesení názvu operáku LM 324, neboť jsem jej přečetl na desce , kterou jsem měl k dispozici já .
Na té desce , zobrazené na fóru , skutečně nelze rozumně přečíst název.
K obvodu KA 224 Vám pošlu datasheet abyste si mohli porovnat s LM324. Nejvíce je třeba kontrolovat zda potřebuje symetrické napájení nebo může mít nesymetrické napájení --ten operační zesilovač.
To by jste měli zjistit taky ze schématu , ale to zase v manuálu není ...tedy jak je uspořádáno napájení těch integrovaných obvodů . Opět to potřebuje vykreslit nebo změřit Multimetrem proti zemi GND .
Jestli je tam napájení +- 12V , nebo +- 15V , někde taky +-18 V . Nebo 0,24, nebo 0,30V, nebo 0,36 V.
Topologie napájení pak určí jaké budou vazby mezi obvody ...to je známé z aplikací těch OZ .
Editoval JaroslavPavel (17-01-2023 16:19:55)
Offline