SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Já bych nejdříve zjistil, kde a jaká teplotní čidla jsou osazena. Potom změřil po zablokování z důvodu přehřátí teplotu v místě čidla- pokud by to šlo. Atd. Teď už je zřejmé je invertor blokován zároveň s indikací přehřátí. V manuálu se píše, že tepelná ochrana chrání trafo před poškozením. Pokid to tak je, a čidlo je na trafu, pak by se mohlo jdnat o vážnější problém.
Offline
Ke #45:
Část popisu závady: ...za dalších pár vteřin větrák vypne, kontrolka zhasne a zas jde pár vteřin svářet....
Vysvětlení: ....No a je to jasné-je vadný ten DC zdroj vnitřních napájecích nepětí pro elektroniku, ventilátor atd. Když zdroj správně jede tak jede i ventilátor a stroj i svařuje. ...
Nějak si to odporuje - invertor podle popisu závady naopak jede po vypnutí větráku a zhasnutí kontrolky přehřátí.
Offline
No, odšroubovat kryt stroje a podívat se dovnitř může každý. Povolený kontakt, odšroubovaný chladič, bouchlou nebo spálenou součástku taky zjistí každý, vůbec to nemusí být odborný elektronik. Vůbec, pokud každý, kdo se podívá dovnitř a dělá jen takové věci, u kterých přesně ví, co dělá , může mít štěstí a znova ten přístroj rozchodit a pokud ne, nic tam nezhorší. Takže specialista, který to po něm případně opravuje, má stejnou práci. Případně ten "každý" může přispět, tím, že uvnitř uvidí a identifikuje spálenou součástku nebo identifikuje třeba použité chipy a tím usměrní třeba rady, které dostane tady v diskuzi.
Co se týká opakovaného zapínání, je část poruch, která po prvním vypnutí ještě "není hotova" a tudíž při dalším zapnutí může odvařit další část elektroniky. Ale část poruch je po prvním incidentu už definitivní a žádné další zapínání už stav stroje nezhorší. To si musí takové riziko každý uživatel stroje rozmyslet, jestli to ještě bude zapínat a zkoušet nebo ne. A když do toho stroje uvnitř nevrtá, tak i když tam dalším zapínáním odvaří něco dalšího, elektronikovi práci moc nestěžuje, protože pokud elektronik poruchu pochopí, stejně určí i všechny poruchou ohrožené součástky a jiné než tou původní poruchou ohrožené součástky neodejdou.
Pokud ten člověk neví co a jak do toho stroje vevnitř náhodně bez znalostí nějak vrtá, "co kdyby se to takhle náhodou spravilo", tak logicky nejčastěji stav stroje odpalováním stále dalších a dalších věcí zhoršuje. Zavádí tam další poruchy, které k té původní poruše nemají logiku a tudíž se obtížně hledají.
Takže podívat se do stroje ano, ale dělat tam uvnitř čistě jenom to, co odpovídá mým znalostem a nic víc.
Offline
Nic ve zlým , ale čidla teploty nebývají u invertoru na trafu ......
Offline
Bobobo, já to vím, jen jsem uvedl co jsem četl v návodu, i když vím jakou úroveň čínské manuály navíc přeložené do DE a pak do CZ mají. I to je jeden z důvodů, proč jsem napsal podívat se kde a jaká čidla jsou umístěna.
Offline
Jenže bohužel zase mimo mísu , tak se projev technicky ..........
Offline
Přísp.47-Habaso-pokud jsem tě do toho společenství "pistolkářů" připsal mým omylem a není to pravda jak píšeš, tak za to se ti tímto omlouvám.
Co se týká mého závěru že je v invertoru vadný zdroj trvám.Odpovídá to úvodnímu příspěvku majitele.Pokud teď kontruješ jeho posledním vyjádřením-tak je to stále totéž a sám jsi to nejdůležitější v textu zvýraznil-stále dokola stejný cyklus=pár vteřin jede ventilátor a svítí kontrolka, pak to pár vteřin svařuje(původně psal půl cm svaru, později že pět vteřin to mesváří=tak kolik budeme uvažovat? Tři nebo čtyři sec.) a tak stále dokola se cyklus opakuje. No to přece jasně ukazuje na ten zdroj. On se snaží nastartovat pořádně , ale něco mu v tom brání a vypadává. A dokonce cyklicky!!
To, že ty i další chcete pořad měřit teplotu chladiče, tak se pořádně zamyslete=tam nic nehřeje a ani to není možné. Pravidelný cyklus máme tři nebo čtyři vteřiny.Za jakou dobu a jakým výkonem by bylo třeba nahřívat tu masu chladiče, aby to dosáhlo výstražné teploty(teď ať je kolik chce ale nad sedmdesát stupňů, aby sepla kontrolka přehřátí??? Pak je nutno brát v potaz setrvačnost nahřátí chladiče a v druhém kroku-jaký by to musel být ventilátor, aby za další tři nebo řtyři vteřiny jej zchladil do normálu že kontrolka zhasne a invertor zase chvíli svařuje! No tomu přece sám nemůžete věřit a divím se i dalším, kteří tomu věří. Takto to nemůže být ani náhodou.
No a že se stále oháníte tou kontrolkou přehřátí.Když se ten zdroj stále snaží najet a vypadne, tak tam ve stejném rytmu kolísá(od nuly až po normál) i to napětí pro napájení řídící elektroniky a ani bych nemusel uvádět, že součástí ochran bude i kontrola napětí, tak samotné to kolísání dělá různé nedefinované stavy mimo jiné i toho výstupu na kontrolku a ta se tak rozsvěcuje.Nic neobvyklého!
A dále-ten zdroj dělá i galvanicky oddělená napětí zvlášť pro oba budiče a tady nestabilní a měnící napětí přímo ohrožuje i koncáky,proto jsem varoval před dalším zbytečným zkoušením a hlavně pod zátěží se svařováním.Když to koncáky může v mžiku zničit i na prázdno. Nechci už chrlit žádné invektivy, ale měl jsi i možnost se vsadit-ale dobře jsi udělal že ne.
Dále teplotních čidel je spousta od IO třeba v pouzdru TO92 v TP1500,přes termistory třeba v TP1500 a jinak jak PTC, tak NTC,termostatická čidla,až po tzv. tepelné pojistky jak NO tak NC a další.Tebou uváděna videa tedy mají dokázat co-to jedno nic a to druhé ukazuje právě výměnu te tzv tepelné pojistky(ta bílá kostička).Ale tyto se nepoužívají ke spínání ventilátoru, nýbrž se používají hlavně v ochranách(také mimo jiné rozsvěcují kontrolku poruch a současně blokují buzení koncových tranzistorů stroje až do patřičmého vychladnutí chladičů). Často se používají i v zapojení do serie a jsou umístěny na více chladičích-prostě jak to konstruktér navrhl.Specielní vyjádření pro BOBA(který viděl jeden nebo dva invertory)-v některých typech invertorů jsou tepelná čidla i na pracovním transformátoru(namátkou Lincolny a jiné)!!!
přísp.48-BOBO-podle něj všechno co nevypustí z úst on(jako tady že jsou vadné elektrolyty nebo buzení!!!) to je tedy to chytré a jinak vše jsou kecy bláboly,žvásty atd. K tomto rádoby odborníkovi se nemá cenu vyjadřovat. Je to frustrovaný člověk tim že se stále cití finančně nedoceněný(asi proto nic nedělal nebo na to neměl a tak tady napadá všechny co něco dokázali či se něco pořádně naučili.Pak jen kritizuje jejich prý kšefty-ač má sám možnost si třeba koupit také invertor za korunu-ale on si jej opravit neumí, tak jen pořá pouští oheň a síru.BOBO-mi je zcela jedno jestli si invertory za korunu kupuje pán z Brna, nebo z Třebíče. Pokud si je dokáží opravit a pak třeba prodat tak jim fandím že to dokáží a pokud je vozili ke mě,neboť opravit nedokázali tak mi to bylo také nevadilo-o to lépe i pro mě!!!
A jakým způsobem se mám projevit technicky??? já nejsem elektrikář jako ty-zůstaň si u svých zásuvek a jističů a neotravuj když o elektronice nic nevíš a jen grcáš na ty co něco umí.
No i jinak vidím,že to tady nemá cenu. Rádoby elektronici se mnou nesouhlasí a vlastní odůvodnění závady nemají !!! Takže to tady bylo všechno zbytečné a teď i já lituji že jsem tady lezl. A to jsem byl varován, že na Svarforum to fakt nemá cenu. Je převelikou škodou, že pro tuto část o technice a závadách strojů není moderátorem nějaký dobrý elektronik, který by nás tady rozsoudil a tim zabránil všemožným půtkám .
Dál už není co dodat,pokud věříte falešně spínané kontrolce avyhřátí masy chladiče na kritickou teplotu záhadnou energií(že by z vesmíru) za pár vteřin a násleně zázračné zchlazení opět za pár vteřin!! Já jsem nevěřící já věřím ve fyzikální zákony, v techniku a jinak ve vlastní ruce a americký dolar! Tady fakt nemá cenu se otravovat, tak dobrou noc a pořádně uvažujte. ...
Editoval veterán (13-01-2023 01:23:14)
Offline
veterán napsal(a):
Přísp.47-Habaso-pokud jsem tě do toho společenství "pistolkářů" připsal mým omylem a není to pravda jak píšeš, tak za to se ti tímto omlouvám.
Co se týká mého závěru že je v invertoru vadný zdroj trvám.Odpovídá to úvodnímu příspěvku majitele.Pokud teď kontruješ jeho posledním vyjádřením-tak je to stále totéž a sám jsi to nejdůležitější v textu zvýraznil-stále dokola stejný cyklus=pár vteřin jede ventilátor a svítí kontrolka, pak to pár vteřin svařuje(původně psal půl cm svaru, později že pět vteřin to mesváří=tak kolik budeme uvažovat? Tři nebo čtyři sec.) a tak stále dokola se cyklus opakuje. No to přece jasně ukazuje na ten zdroj. On se snaží nastartovat pořádně , ale něco mu v tom brání a vypadává. A dokonce cyklicky!!
Já netvrdím, že to nemůže být najíždění ss zdroje, ostatně zdroje pro routery s kondenzátory meloucími z posledního mi to takhle dělaly běžně, že nebyly schopné dodat dostatečný proud a routery prostě cyklicky bootovaly. A ano, když by se nechaly takto dlouho, odešly by v nich spínací prvky. Svářečka klidně může dělat totéž, jen je mi poněkud divné, že by nenajetá řídící deska umožnila svařování, ale u nějaké analogové to možné asi je. V digitálním světě by to nesvařovalo a i moje naprosto old fashion trafo MIG přes 20 let staré (co je jinak úplně na nic a už jej nepoužívám) je řízené procesorem a prostě by nesvařovalo.
Jen jsem ukazoval, že i levné invertory mohou mít spínaný ventilátor a že chybné teplotní čidlo měřící úplně blbě by mohlo způsobovat to samé.
Offline
U frekvenčních měničů poškozený vnitřní zdroj 24V též dokáže najíždět cyklicky.
Krátce spuštěný větrák a rozsvícená kontrolka bude pravděpodobně odpovídat testu periferií po startu zdroje. To lze vidět zde na minutě 2:00 https://youtu.be/i5eVd23Ld4U?t=120
Nicméně, bez této znalosti bych si pořád stál za tím, že je třeba ověřit zda tam něco hřeje nebo ne. Je to sice z již uvedených důvodů (tepelná setrvačnost) spíše nepravděpodobné, ale je potřeba postupovat systematicky, vyloučit KAŽDOU možnost a nestavět závěr na domněnkách.
Fatboy - jestli chceš, mohu se do toho podívat, ale musel bys mi to poslat na Vysočinu.
Offline
Podívat se na to můžu taky . Ale nenapíšu , že to určitě opravím . Rozhodně tomu více neublížím . Ale udělám dostupnou dokumentaci pro příště , aby na svarforu přibylo infa .
Offline
Malitel vadného stroje by měl poslechnout veterána a zkusit jak se svářečka bude chovat po odpojení ventilátorů. To by nám mohlo hodně napovědět.
Offline
59-davidma. V takto jednoduchých invertorech není žádnž test po startu-natož test periferií. Nebuďte velikášští!!
Můj závěr není postaven na nějaké domněnce jako ty vaše úvahy že tam je horký chladič! Můj závět je postaven na přísně logickém myšlení(když jsem to neviděl a ani nevěděl jaký ventilátor tam je apod. a dále snad si mohu dovolit říci že na dost velkých zkušenostech.
Tak mi prosím vysvětli, když za pár vterin po startu svítí přehřátí-tak co to tam nahřívá-to bx chladič musel být horký už před zapnutím do sítě!!! Pánové objevili jste něco podobného perprtu mobile! stači to jen dotáhnout na ještě větší výkon a zbytečně nechladit ventilátorem, ale odebírat na topení!!! To není od vás jen zcestná domněnka-to je přímo hrůza. To tu kromě mě nikdo neuznává přísně logické myšlení(v technice nezbytné) a ani fyzikální zákony? Ten chladič nehřeje-můj jasný závěr.
Hlavně už nevymýšlejte ptákoviny když stroj otevřete, ale hned zapínejte osciloskop !
Editoval veterán (13-01-2023 12:03:04)
Offline
Kdyby ses byl podíval na to video, tak bys viděl, že mu tam kontrolka taky problikla.
Z čehož lze usuzovat, že je to forma testu po najetí zdroje - minimálné té kontrolky. Takže opakované její rozsvicení je pravděpodobně spojeno se startem zdroje.
Nikdy jsem netvrdil, že je chladič horký.
Bohužel se tu prezentuješ jako striktně logicky přemýšlející člověk, ale řádky při čtení přeskakuješ a odkazy nesleduješ. Kdybys ty řádky četl, pak bys zjistil, že jsem podpořil tvůj tip na vadný zdroj. Možná bys mohl zvolit méně útočnou formu komunikace.
Offline
Na vodeo jsem se dívat a probliknutí kontrolky po startu beru jako mormální-tak to uinvertorů bývá-ale je to důsledek neošetřených přechodových stavů a jestě nestabilních napěťových poměrů při zapínání stroje.Žádný test=prohoha kde jsem se to ocitl-také jsi dosud žádný invertor ani neviděl, myskím otevřený.
Já už formu komunikace nebudu měnit-spíše se už raději odpojím a pěkně dlouho se tu neukážu. Připadám si tady(bez urážky) jako první misionáři mezi divochy.
Offline
Pěkně zdravím pane Zdenále.Chtěl bych požádat,zdali byste tady mohl sdělit foru,zda mají ty nejjednodušší invertory spínaný větrák, nebo jak tvrdím já že ne a ten se zapíná se zapnutím hlavního spínače a vypíná s jeho vypnutím.
Děkuji.
Offline
veterán napsal(a):
Tak mi prosím vysvětli, když za pár vterin po startu svítí přehřátí-tak co to tam nahřívá-to bx chladič musel být horký už před zapnutím do sítě!!! Pánové objevili jste něco podobného perprtu mobile! stači to jen dotáhnout na ještě větší výkon a zbytečně nechladit ventilátorem, ale odebírat na topení!!! To není od vás jen zcestná domněnka-to je přímo hrůza. To tu kromě mě nikdo neuznává přísně logické myšlení(v technice nezbytné) a ani fyzikální zákony? Ten chladič nehřeje-můj jasný závěr.
On tu někdo tvrdí, že chladič hřeje? Já tvrdím, že se má invertor otevřít, podívat se jestli topí (což on netopí na 99%) a následně zkontrolovat teplotní čidla.
Ve světě čistě analogových obvodů je možné Vaše vysvětlení. A ano, pak je potřeba na výstup pomocného ss zdroje připojit osciloskop. Podobně, jako mi najížděl zdroj v xerox kopírce a kvůli vadné diodě co přebírala napájení spínacích prvků po vybití kondenzátoru co je napájel při startu to cyklilo (ale tedy s naprosto jinou frekvencí cyklení, než je pár vteřin, ale i těch pár vteřin si dovedu představit z jiných příčin). Viz obrázek, červený je výstup ss zdroje, modré je napájení obvodu pro řízení spínaného zdroje, co ukazuje, jak na startu bylo dost v nabitém kondenzátoru, ale nepřebírala to dioda co má napájet po startu spínání.
Ve světě digitálního řízení čehokoliv je vysvětlením teplotní či over current část obvodu, protože by to prostě nesvařovalo. A jak jsem psal, i můj levný MIG stroj s trafem je řízený procesorem a to je starý přes 20 let.
To, zda je to čistě analogové či ne a kdo má pravdu jde zjistit jen pohledem do schématu či na osazenou desku. Nemá smysl tady vzývat Zdenály či kohokoliv.
Editoval habaso (13-01-2023 13:26:03)
Offline
Můj táta měl jedno staré přísloví , čím víc se h o v n em maže , tím víc smrdí .
Offline
Mohu potvrdit, že ty levné invertory žádný spínaný větrák ani jakýkoli test nemají. Zato velice často odchází pomocný zdroj, jak jste uvedl. Dokonce v některých případech se jedná o závadu vyskytující se v devadesáti procentech všech poruch. Často za to může přímo to malé napájecí trafo v pomocném zdroji.
Offline
Já bych prosil o jedno: respekt k ostatním členům. To, že někdo má víc zkušeností s opravami svářecích invertorů ho přece nekvalifikuje k tomu, aby ostatní dehonestoval. Pokud někdo má znalosti z elektroniky, z jiného oboru, neznamená, že by nemohl najít závadu v jiném elektronickém zařízení. Věřím, že závada může být v pomocném zdroji. Po vyloučení 1. "hypotézy" že závada může být v obvodu blokování při přehřátí se jde přece na hypotézu novou: pomocný zdroj. Pak se použijí odpovídající měřící přístroje vč. toho osciloskopu datasheety použitých IC atd. To, že jsem kdysi opravoval letecké radiové vybavení (dnes se tomu říká avionika) až po L29, nebudu přece dělat z někoho blbce že sice je znalý elektroniky, ale neví detaily funkce na př. radiovýškoměru, nebo stanice RTL, ap., protože vím, že když bude stát před tím problémem si doplní informace. Tak že to je tak nějak můj názor.
Offline
S radiovyskomerem jsem se naposledy okrajove setkal v Praze na Katedre mereni, kde o leteckych pristrojich prednasel docent Karel Draxler. Leteckou navigaci tam toho casu prednasel prof.Vejrazka. Byly to zajimavy veci.
Offline
Přísp.69-Famater-Já už jsem tu prosil o respekt víc krát, ale nic mi to nebylo platné. Vzdy jsem jen slyšel že jsou to bláboly,plky,kecy,kydy,pindy atd.A když jsem vždy četl zcestné úvahy tady te stále stejné skupiny co se vydávají za elektroniky a přemisťují se dle situace po různých vláknech a jen machrují-to vám nevadí? dle mě chudáci ti co se obracejí o radu a mladí začínající eůlektronici co se tady chtějí přiučit.Tady je problém v tom, že tady nemají žádná tzv.kecací vlákna, kde by se mohli vyřádit.Lepší by bylo kdyby tady blbě kecali třeba o společnosti, nebo i té politice, než tady zaplevelovat vlákno, které by mohlo být jinak užitečné.Přečtěte si jen úvod vlákna, či zadání!Zadavatel shání opraváře inverorů ,stroj Steppach nesvařuje.A podívejte se kolik rádoby elektroniků se ozývá a jaké zcestnosti uvádějí.Vy to také nesplňujete ale moralizujete mě,který to splňuje a chtěl navíc upozornit na tento nešvár.Opravdu mě ani ve snu nenapadlo že tady jsem jediný kdo to dělá! Píšete: "Pokud někdo má znalosti z elektroniky, z jiného oboru, neznamená, že by nemohl najít závadu v jiném elektronickém zařízení." S tím bych souhlasil, ale jde o ty znalosti-konkrétně tady o znalosti základních pasivních součástek odpor, kondenzátor a indukčnost a to platí pro celou elektroniku stejně! A mě zvedlo ze židle,kolik těch rádoby elktroniků neví jak se chová kapacita a je jedno jestli je to v invertoru, či v televizi.Kolik z vás tady chtělo měřit tu bateriielytů a jeden dokonce servisák invertorů(to je otřesné zjištění) by měřil dokonce ESR!!!Další zcestnosti jako měření teploty chladiče atd.už nebudu rozvádět.Je pěkné,že se oháníte tím, že jste opravoval vybavení letadel.Já jsem to v rukách nikdy neměl,ale zato jsem dělal na radiolokátorech a to je hned vedle-snad.Ale nač a z jakého důvodu to tady uvádět, když je to vlákno o svařovacím invetoru.Já se nepotřebuji s nikým poměřovat, za mě mluví výsledky a kdybych to byl dělal postupným prověřováním mnoha hypotéz, tak bych nic nezvládl.To vše řeší mnou navrhovaný osciloskop a když znáte invetroryvšech topologií tak měkolika měřeními v uzlových bodech-je hned jasno.Také ti dva co tady hrozně uvádějí že dělají digitální elektroniku,nevím koho chtějí uchvátit.Já také od školy dělal hlavně digitál.invertory jsem začal proto,že to nikdo nedělal a byla velká poptávka a pro mě výzva, neboť jsem to neznal.Elektronika je jen jedna.Jak vy s tou avionikou, tak já s těmi lokátory a jiná, tak ti digitalisté co už analogovou techniku haní jsme to měli jednoduché=ke všemu byly manuály a podrobná schémata.A schéma pro elektronika je jako noty pro hudebníka-dělat se schematem není žádný problém.Ale zkuste třeba ty invertory,třeba jen ty nejjednodušší bez schémat-to je už jiná práce,no a kdo neví jak se chovají základní součástky, tak se nechytá. Co já takových rádoby elektroniků v servisech viděl a většinou se nim pod rukama jen jiskřilo a kouřilo a chudáci zákazníci za zničení svého stroje ještě museli zaplatit.Proto si Habaso stěžoval, že bude problém že se mu nepodařilo nic vygůglit!A vy tady budete mě napomínat-já být šéfem elektronika který neví jak se chová kondenzátor, tak z něj hned udělám nezaměstnaného.Člověk by měl mluvit a vyjadřovat se pouze k tomu co zná a co umí. Ale tady je to jinak tady znalý vadí těm vejtahům!!!
Chudák ten co žádal o pomoc-nakonec to bude muset dát elektrikáři Bobovi a ten už to svou pistolkou která má přesnou regulaci teploty prstem na spoušti dodělá.Odprásklé koncáky pak svede na veterána a budete všichni apokojeni, jak jste zase zahnali jednoho, který vám viděl do karet. Od vás mě to mrzí o to více, že vás-tedy vaše příspěvky jsem nějak vždy uznával. Nemusíte na to dále reagovat, ať ani já pak zase nemusím a celá ta trapnost už skončí. A uvažujte!
Offline
veterán napsal(a):
Chudák ten co žádal o pomoc-nakonec to bude muset dát elektrikáři Bobovi a ten už to svou pistolkou která má přesnou regulaci teploty prstem na spoušti dodělá.Odprásklé koncáky pak svede na veterána a budete všichni
Nezlobte se, ale to trosku hodne prepinate. Bejvaly doby, kdy jsme pajeli pistolkou, protoze proste nic jineho nebylo nebo jsme si to jako studaci nemohli dovolit (dobra, v AR byl navod na mikropajku z kusu konstantanu, mosazne tuhy do 3barevne propisky a bile tuse coby zdroje keramicke vyplne + par regulacnich obvodu kolem). A pajeli jsme jak MOSFETy (ktera tusim ze KF521 kterej se primo prodaval se zkratovaci pruzinkou), tak pak ruzne MHB4011 a dalsi z rady, stejne tak tehdy docela tezko dostupne BFR90/91/96, a nepamatuji si, ze by nejaky odesel. Stejne tak muj prvni "16bitovy" pocitac SAPI86 z bazaru mel odesle 3 DRAMky na grafice (diagnostika? schema a ktera pismenka jsou spatne -> zlobici bity), a nic lepsiho nez pistolka s 0.6mm ranzirem misto smycky a odsavacka nebylo, tak se to proste vycvakalo stipackama, vypajely nozicky a napajely se tam nove tusim ze 41256ky. A vono to jelo. A to tehdy ten plosnak jeste snad ani nemel prokoveni a kdyz se na nej clovek blbe podival, tak uz se odlepoval (takze to chtelo asi 4 spoje opatrne prilepit a pak teprve pajet). Presto jsme to "nejak" prezili (pistolku pres odpor na topeni, a pres dalsi odpor na zem pajene desky), a co si pamatuju, tak i kdyz tehdy byly soucastky daleko citlivejsi nez dnes, tak se zadny odpaleny integrac nebo tranzistor pajenim fakt nekonal.
Samozrejme pistolka na mikroelektroniku neni optimalni, o tom zadna, a kdyz ma clovek lepsi vybaveni (coz dnes uz neni problem, ani cenou, ani dostupnosti), tak neni jediny duvod ho nepouzit. Ale jak tak pisete katastroficky, tak me napada jedina otazka: Jak to, ze jsme s tou pistolkou tehdy vubec mohli fungovat?
Offline
Já bych jen dodal, že tehdy socialistické podniky s oblibou používaly na plošné spoje kuprexkart, desku z nějakého lisovaného papíru či textilu spojeného snad nějakou fenolovou pryskyřicí. Bylo to velmi málo teplotně odolné, takže skutečně spíš jednorázová deska, kde každé pájení nenávratně poškodilo kontakt měděné fólie s podkladem a i velmí šetrná výměna součástky nebyla praktiocky možná bez odlepení fólie víc než jednou, dvakrát. A bylo to málo odolné i mechanicky. Bylo to nejspíš i pórovitější, takže lázně třeba z leptání mědi nešlo úplně dokonala vymývat a občas díky tomu zřejmě součástky rychle zkorodovaly. Jen na málo elektroniky se tehdy používal mědí laminovaný epoxidový laminát asi taky ne tak dobře vyladěný a tím teplotně odolný jako jsou dnes kvalitní materiály pro plošné spoje.
Editoval Radim (15-01-2023 09:08:52)
Offline
veterán napsal(a):
Proto si Habaso stěžoval, že bude problém že se mu nepodařilo nic vygůglit!
Tedy jak jste z mé věty, že těžko můžu poradit na dálku, když to zařízení neznám a nedá se k němu nic dohledat vymyslel, že bych si neporadil, kdyby u mě stálo na stole a viděl jsem desku... To chce notnou dávku fantazie...Zkuste se trošku uklidnit a přestat každého napadat a urážet. Přesně jak psal Famater. O tom, zda svářečka má rozbitý pomocný zdroj a přesto svařuje zrovna ve chvílích, kdy pomocný zdroj nenapájí větrák a tedy ani elektroniku, nebo zda má rozbité spínání teplotní ochrany se jde bavit i bez toho. Děkuji
habaso napsal(a):
Jinak já se klidně přiznám, že něco jako Scheppach jsem nikdy rozebrané neviděl, nejde na to vygooglit dokumentace ani schéma, takže na rozdíl od starého profesionálního zdroje to nemůže opravovat ani radit nikdo, kdo to nezná a tím méně na dálku. A reverse engineering s deskou v ruce je sice hezká a občas zábavná věc, ale jak psal jirkati je potřeba najít kamaráda, co bude ochoten jen tak věnovat x hodin práce a nebo někoho, kdo už těch invertorů opravoval spoustu a nebude to pro něj reverse engineering.
Offline
Ty vogo , ten bloud se BOJÍ!!!!
Offline