SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý den,
mám OMI 206 na kterém se svařovací napětí nastavuje skokově pomocí otočného knoflíku, který je ocejchovaný stupnicí 1 až 10. Rád bych zjistil, jaká hodnota svařovacího napětí (V) odpovídá konkrétnímu stupni na otočném knoflíku, ale žádné orientační převodní tabulky jsem ke svářečce nedostal. Nastavovací tabulky od výrobce udávají pouze pro každý stupeň doporučenou rychlost drátu a výsledné orientační hodnoty proudu.
Používám plyn CO2 a drát pr. 1mm.
Poradil by někdo, prosím, jak hodnoty napětí na jednotlivých stupních změřit?
Děkuji.
Offline
No pockej, to asi myslis nejake napeti ve svarove lazni, ne? Pac napeti naprazdno by sis primo zmeril na vystupnich svorkach a to bude od 19 do 34 V. To pujde po 1,5 V. To je predpokladam jasne.
Offline
Však ty tabulky by byly jen orientační . To se musíš naučit . Dáš stupeň "napětí" a doladíš posuvem drátu . Vlatní stupeň napětí nezaručuje správný svar . To napětí se totiž mění na stejném stupni svářecími podmínkami-posuvem drátu a ještě asi čtyřmi dalšími .
Offline
jc: A k čemu vám jsou konkrétní hodnoty napětí? Není jednodušší si zapamatovat opak, tedy na který sv. stupeň lze svařovat jakou tloušťku materiálu? PŘÍKLAD: Na 3 st. materiál 1,5mm, 4 st. třeba 2mm apod? Údaje jsou prosím jen vymyšlené.
Offline
Dobrý den,
napětí naprázdno jsem již změřil.
Nastavení parametrů tak, jak popisujete - nejdříve stupeň napětí a k němu doladit rychlost drátu - samozřejmě používám, je to snad prakticky jediný rozumný způsob jak to pocitově co nejlépe nastavit.
Chtěl bych mít aspoň přibližný přehled, jaké je svařovací napětí na každém stupni, při odladěné rychlosti drátu, abych věděl, do kterého napěťového stupně můžu jít, abych se pořád držel ve zkratovém přenosu (do 22 V).
Zkusím tedy změřit napětí během svařování.
Offline
Jen malý kousíček z teorie (a praxe) svařování MAG:
a, Při svařování s ochrannou atmosférou CO2 nelze vytvořit sprchový proces.
b, Napětí na hořícím oblouku bude při CO2 mezi 17 V a cca 23,4 V. Při snaze o použití vyššího napětí (a tedy i při nutně vyšším posuvu drátu) se začnou tvořit velké kapky, které prakticky kvalitní svařování znemožní.
Offline
To, že výrobci neuvádějí přesné hodnoty napětí (během svařování) pro jednotlivé stupně má jednoduchý důvod. Napětí na hořícím oblouku je silně závislé na spoustě faktorů. Jednak jsou to parametry samotného zdroje (trafa, invertoru) - ty jsou sice určující, ale nikoliv jediné. Dále to je průměr a chem. složení drátu, složení ochranné atmosféry, délka oblouku (daná hlavně rychlostí posuvu a vedením hořáku nad materiálem) a taky třeba kvalita a opotřebení napájecího průvlaku nebo kvalita očištění základního materiálu. A to nemluvím o věcech jako je stav svařovacího a zemnícího kabelu, jejich průřezy a podobně.
To vše promlouvá do celkových napěťových a proudových poměrů na oblouku. A určitě by se daly najít i další věci, které napětí a proud ovlivňují.
Takže udávat nějaké přesné hodnoty může jen sebevrah koledující si o reklamace A stejně by to byly jen hodnoty pro konkrétní podmínky (drát, atmosféra). Většinou se neuvádí nic a nebo nějaký rozsah takového napětí.
Ale zase to neznamená, že svařovat lze za každých podmínek. Aby byl proces stabilní, musí se to udržet v jistých mezích, jak píše Jirkati. Najít optimální pracovní bod si musí najít svářeč sám. Od toho je to taky svářeč
Offline
Dobrý den,
děkuji všem za odpovědi.
Už to mám změřeno, vyřešeno. Zjistil jsem, co jsem potřeboval :-)
Hezký den.
Offline