SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 30-07-2022 01:47:47

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Lakovani oceli na ven (doma)

i roxor, jde o oceli typu Corten, Atmofix
více tady: http://www.atmofix.cz/ocel_cz.php


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#27 30-07-2022 09:34:17

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Lakovani oceli na ven (doma)

A co  nerezové  oceli legované  jen  chromem  1.40xx ? Na těch  by ve venkovním  prostředí  měla vznikat  taky nějaká  patina,  přitom  co  jsem  se koukal  do  ceníků  třeba nerezových  plechů, jsou  někdy výrazně levnější  než "běžná  nerez" 1.4201.

Offline

 

#28 30-07-2022 21:10:32

jouda74
Člen
Registrovaný: 01-02-2022
Příspěvky: 196

Re: Lakovani oceli na ven (doma)

bourač napsal(a):

i roxor, jde o oceli typu Corten, Atmofix
více tady: http://www.atmofix.cz/ocel_cz.php

Aha vida, clovek se porad uci nove veci, diky smile Navic to vypada zajimace i pro domaci uziti. Ten jen zbyva doufat, ze to nekde prodaji i takovemu prasivemu civilovi, jako jsem ja. ;-)


Einhell trafo -> Kitin 150TIG LA, Omi176LS

Offline

 

#29 21-09-2022 08:47:13

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Lakovani oceli na ven (doma)

Hm,  pokud by roxory  byly z  oceli typu  Corten  nebo  Atmofix,  nebyla by jejich  cena výrazně vyšší  než  je dnes? Kdy jsou  roxory defakto nejlevnější  z  tyčových  ocelí  průměru  kolem  10 mm.

Offline

 

#30 21-09-2022 15:54:29

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Lakovani oceli na ven (doma)

bourač napsal(a):

i roxor, jde o oceli typu Corten, Atmofix
více tady: http://www.atmofix.cz/ocel_cz.php

Tyto oceli však ve venkovním prostředí  rezaví, ale celková koroze do hloubky je omezená. V USA jsou označovány jako F5 a F12. Pokud zůstává roxor konstrukce nedotčená korozí, tak se pravděpodobně jedná o skutečný nerez typu DIN 1.4301, AISI 304 ap.

Díval jsem se na nabídku a skutečně se vyrábí.... https://www.inerez.cz/betonarska-ocel-1 … 20964.html

Editoval Frank (21-09-2022 15:58:16)

Offline

 

#31 21-09-2022 18:55:54

japa
Člen
Registrovaný: 29-07-2012
Příspěvky: 183

Re: Lakovani oceli na ven (doma)

Jinak obecně. Roxor je slangový výraz pro betonářskou ocel, která se vyrábí z konstrukční nelegované oceli třídy 10, která má zaručené mechanické vlastnosti, ale chemické složení není zaručeno.
(Roxor byl obchodní název pro konkrétní typ betonářského profilu (čtyřlístek), který se vyráběl v první polovině 20. století v Poldi Kladno.)

Atmofix  je patinující ušlechtilá legovaná ocel třídy 15 s obsahem legur do 2 %, legovaná nejčastěji Mn-Cr-Ni-Cu-P.

Pokud  nějaký roxor nerezaví, je tedy buď z nerezi, případně, jelikož oceli třídy 10 nemají zaručené chem. složení, může materiál obsahovat nějaké stopové  množství fosforu, mědi případně jiných legur, které můžou zvýšit korozní odolnost.

Použití nerezových roxorů bych viděl spíše k dekorativním účelům, do betonu to nedává smysl.

Offline

 

#32 21-09-2022 21:18:45

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Lakovani oceli na ven (doma)

Nerezavění  klasických  roxorů  je způsobeno  alkalickou  reakcí  betonu. Mimo beton,  co  mám určité  zkušenosti,  třeba jako  tyčky zaražené  v zemi  roxor rezaví  docela dost. Zase ne tolik  jako  třeba hlubokotažná  ocel nebo  snad i  běžná  konstrukční  ocel  třeba pro  jakly,  tuším  třeba 11350.

Offline

 

#33 22-09-2022 01:26:57

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Lakovani oceli na ven (doma)

Ahoj Franku, tys mi dal, úplně jsi mě vyděsil smile
kouknul sem na ten odkaz na nerez roxory - 55Kč/metr. Nejdřív mě napadlo že je ten odkaz starý, neaktuální...
No není, 55Kč (2USdolars) za metr - nojo - jenže to je 6mm roxor, hmotnost asi 0,2kg. smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#34 22-09-2022 07:33:08

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Lakovani oceli na ven (doma)

Pro  bohaté,  na vilu  a na bazén  atd,  se používají  i  nerezové  roxory. Pro  lidi  se používají  ty obyčejné  černé. A pro  zelené  se nyní  nově mohou  používat  do betonu  plastové výztuhy,  nějaké laminátové  z  epoxidové  pryskyřice či  co. Má  se při  tom  emitovat  méně CO2.

Offline

 

#35 22-09-2022 16:46:31

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Lakovani oceli na ven (doma)

bourač napsal(a):

Ahoj Franku, tys mi dal, úplně jsi mě vyděsil smile
kouknul sem na ten odkaz na nerez roxory - 55Kč/metr. Nejdřív mě napadlo že je ten odkaz starý, neaktuální...
No není, 55Kč (2USdolars) za metr - nojo - jenže to je 6mm roxor, hmotnost asi 0,2kg. smile

Ahoj brachu Bourači! smile  No já jsem taky překvapenej, ale dnes tady v US ty ceny za černé ocelové profily a nerez vyletěly naprosto astronomicky. Já dnes nemám možnost jako důchodce získat jakýkoliv materiál ve firmě, kde jsem pracoval. Nedávno jsem potřeboval udělat vrata na zahradu a pozink trubka 1,5 coule, síla stěny 1,5mm x 3m mě vyšla na 19 babek....  O tom ostatním ani nemluvě. sad

Offline

 

#36 23-09-2022 10:34:26

Tylsar.M
Člen
Místo: Náklo
Registrovaný: 23-09-2022
Příspěvky: 2
Web

Re: Lakovani oceli na ven (doma)

Osobně používám poslední dobou nitrolaky od Colorlaku...dají se ještě sehnat, i když je třeba trochu shánět. Nevím, jak to přesně je a jestli nějaké zákazy nějak obcházejí, ale to je mi upřímně celkem jedno.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče