SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Byl bych rád za další rady. Ke svařování potřebuji prodluzovačku. Vzdálenost 90metru, jednorázový invertor. Bude stačit průřez 3*2,5nebo je to zbytečný zkoušet? Není lepší centrála? Případně Doporučte nějakou.
Offline
Jaký je to "Jednorázový inventor" ... Návod svářečce není popsáno prodloužovák na 20metr 3x2,5mm , max 50m 3x4mm2 ?
"
Offline
je to překlep. Myslí jednofázový. A jednorázový (na jedno použití) asi ne.
Offline
Je to levný invertor einhell, asi za 3500kc,mrknu na to, mám ještě další levný invertor LASTON
Pak mám svařovací neusmernene trafo
Offline
Inverory mají štítky od 220V ~15%
Neni lepší to střídavě trafo na délku 90metru kabel 3*2,5mm2?
Offline
To už bych raději vyzkoušel ten Laston od Choboly. Asist, Einhel a podobné šmejdy nesvařují dobře ani přímo v zásuvce, natož na prodlužce. 90m už je dost, záleží asi i co chcete svařovat. Na nižší proudy by možná stačil kabel i 2,5mm2 ale třeba to vyzkoušet. Co jsem jezdíval s bývalou firmou na montáže, tak některé svářečky měly problém i na kratších prodlužovačkách a to byly dalo by se říci profimašiny. Asi nejlépe jely Froniusy 1500
Offline
Prodlužovačka dlouhá 90m je problém.
Obecně (tedy nejen na svářečku) by se neměla používat prodlužovačka delší než 50m
Tak dlouhé vedení (90m) má pro dva pracovní vodiče o průřezu 2,5qmm vlastní odpor zhruba 1,5 Ohmu. To bude při proudu 20A představovat úbytek napětí 30V. K tomu je třeba ještě uvažovat vnitřní odpor sítě v místě připojení (který neznáme, musel by se v konkrétním místě změřit). Na rozhoupání sítě bude reagovat elektronika invertoru a je nebezpečí jeho poškození. Při snížení napájecího napětí se elektronika snaží dorovnat příkon potřebný k provozu proudem, takže se situace ještě zhoršuje.
Ani z hlediska bezpečnosti obsluhy (svářeče) to není dobré řešení. V případě zkratu na tak dlouhém vedení je zde otázka rychlosti reakce předřazeného jistění. Vhodné by bylo použití proudového chrániče na přívodu.
Vhodnější by bylo použití klasického trafa typu RTB nebo JS90 připojeného na dvě fáze (400V), kde se primární proud sníží 1,7x, čímž budou menší úbytky napětí. Trafo bude také lépe snášet houpání napájecího napětí.
Offline
A co nechat prodlužovačku smotanou a v dílně to vyzkoušet?
Offline
Už si slyšel něco o cívce?
Offline
Ano, že to blbě chladí. Jestli myslíš indukčnost, tak taková civka bifilárně vinutá má indukčnost minimální.
Offline
Famater: Nechci se s vámi hádat, bo nejsem elektrikář, ale zajděte si na nějakou velkou stavbu. Tam jsou prodlužovačky delší než 50m běžné. Antoníček nebo nějaký rozvaděč třeba na zemi, 3 patrová stavba a antoníček ještě třeba kus od stavby, plácnu 10m. Nebo zrovna na opačné straně než by jste potřeboval. Takže nejdříve musíte "obejít" celou stavbu, kolikrát i třeba více než 30m, potom ještě nahoru plácnu 10m a když svařujete uprostřed budovy, tak třeba dalších 10m. A to někteří vidláci nepoužívají ani kabely 3x2,5mm², ale třeba 3x1,5mm² nebo prodlužovačky z hobby márketů které mají 3x1mm². Někdy 2 nebo 3 spojené za sebou, takže další ztráty. Že nechce svářečka ani zapálit oblouk je nezajímá, prostě tady máš svářečku, elektrody a svařuj.
Offline
Tak bude záležet, jestli invertor na tak dlouhém kabelu snese podpětí nebo ne. Neboli jak je uvnitř zapojený, hlavně jaké mají proudové rezervy výkonové polovodiče.
Offline
Varoku, to je o něčem jiném. Charon navrhl vyzkoušet v dílně se smotaným kabelem. Zahajskej namítl, že by to byla cívka a nejspíš tím myslel, že cívka=indukčnost. Na to byla moje odpověď.
Jinak přitom, co popisuješ se uplatňuje hlavně ohmický odpor kabelů. Přitom platí to co napsal Radim. Regulace invertoru se snaží udržet velikost nastaveného svářecího proudu. Pokud se před invertor předřadí odpor ve formě dlouhého kabelu bude napětí na vstupu invertoru nižší o úbytek napětí na kabelu. Na to reaguje regulace invertoru zvýšením vstupního proudu atd až se dosáhne rovnovážného stavu. Každý spotřebič by měl mít uvedenu tolerenci vstupního napětí. T.zn, že úbytek na kabelu by měl být jen tak veliký, aby napětí na vstupu invertoru nebylo menší než spodní hranice tolerovaného napětí. Na rozsah vstupního napětí zaručovaný dodavetelem el. energie by měly být dimenzovány prvky inertoru. Kondensátory, diody, spínací prvky střídače, trafo atd.
Z toho vyplývá i omezení délky prodlužky. Tam kde je nízké vstupní napětí, nemusí ivertor fungovat i bez prodlužky. Kde je napětí v síti vysoké, (a tvrdé) může být použita prodlužka delší. Také záleží na tom, jakou elektrodou je potřeba svářet.
Offline
Přesně tak, jak píše Famater.
Z mého pohledu je neznámých tolik, že je jednodušší a přesnější to prostě vyzkoušet v klidu dílny. Tady si spíš můžeme říct rizika která předřazení tak dlouhé prodlužovačky přináší. Vzhledem k tomu, že se asi 100m dlouhé prodlužovačky nevyrábějí tak očekávám vyrobení prodloužení pomocí kabelu do zdi, CYKY 3x2,5 nebo něčeho podobného. Nebo napojením více prodlužovaček za sebou a pak se můžeme ptát jak se projeví kontakt více zástrček. Jde o jednorázovou akci ve stylu svařím a pak to zruším (např. plot), nebo dlouhodobá opakovaná záležitost (např. připojení kůlny s dílničkou na hraně pozemku). A jaké je vedení od hodin k zásuvce, jak dlouhé a v jakém stavu? Pokud to bude starý hliník tak to situaci moc nepomůže. K ivnertoru je toho zde napsáno už dost, snad jedinou poznámku dodám. Levný invertor může podpětí vnímat jako své přetížení a po nějaké době v něm něco odejde.
Offline
Famater: Omlouvám se, odpověď byla spíše pro VašekP než na vás. Na mobilu mi to dost blbě zobrazuje. Teď píšu z PC, tak vidím ten kopanec.
Charon: Ano, ale Jirinek píše přímo o prodlužovačce, ne o vedení do nějaké dílny. Tam by přece nebyl takhle omezen průřezem kabelu. Natáhl by třeba CYKY kabel plácnu 3x6mm2 kdyby mu stačilo jen 1x230V, ne? Prodlužovačky se na různých stavbách zapojují z několika jak jsem psal. Sám jsem to zažil a nebylo to nic příjemného, když prodlužky navíc opravuje nějaký umělec, 5x omotané izolačkou a jak už jsem psal, kolikrát i ty levné z marketů, kde jsou žíly i 3x1mm2. Potom nastavíte na svářečce např. 85A a zdá se vám jako by jste nastavili 40A. Nechce se ani zapálit oblouk, elektroda se stále lepí. Když už se náhodou povede oblouk zapálit, tak hodně kolísá a je to tak na lepení plechů 1,5mm a máte s tím svařovat třeba plocháče 8mm. Od takových firem raději pryč!
Editoval varok (09-09-2022 11:11:16)
Offline
Co se používá a děje na stavbách dobře vím. Prodlužovačky z plastů na stavbu nepatří, přesto se tam používají ve velkém množství. Mají měkkou, snadno poškoditelnou izolaci a mizerné koncovky. Nastavovat několik prodlužovaček za sebou je také špatně. Chyba je v tom, že se takové výrobky vyrábí a dodávají na trh a zodpovědné orgány s tím nic nedělají. Plastové kabely nepatří nejen na stavbu, ale také na zahradu a do dílenského provozu. K čemu tedy je prodlužka 20 až 50 m v bytě a proč se vyrábí?
Uživatelé mnohdy ani netuší, že ohrožují sebe i ostatní okolo, ale protože to už viděli všude možně a mnohokrát, tak to udělají také, vždyť se přece nic nestalo...
Offline
Varoku, souhlas. Podle dotazu předpokládám, že jde o dočasné řešení. Místo kůlny si dosad altán nebo stavbu jak pěkně píšeš dříve. A nebo svaří a vedení zruší hned. Prostě se nebude kopat do země a vedení se po čase smotá. Měd je drahá a při 90m je rozdíl v ceně znát, kor když by to bylo jednorázově použitý.
Offline
VašekP: Máte pravdu. Zakazovat úplně takové prodlužovačky ani nemusí, ale mělo by se to omezit jen na délky, které jsou "bezpečné" tedy plácnu do 15m? Ale stejně by se i tak našli mistři, kteří zapojí takových prodlužek několik za sebou a vyjde to nastejno, že? Navíc spoustu lidí ani nečte visačky a návody, kde je kolikrát napsáno s vykřičníkem, že je prodlužka třeba jen do max. proudu 10A, když je uvnitř 3žíla 1mm2. Jenže někteří si to nepřečtou a používají takové vlasy i na svářečky apod. Že svářečka špatně svařuje, kompresor se špatně rozbíhá nebo má nižší výkon svalují na vinu konkrétního stroje, ne prodlužovačky. Podobná situace jako u vánočních žároviček na stromek apod. Káblíky mají průřez h...o h...o nic, protože mají žárovičky nebo LED diody maličký odběr proudu, ale že se to dává kolikrát rovnou do zásuvky 230V je moc netrápí.
Offline
Charon: Však může prodlužku nechat někde uschovanou, popř. když ví na 100% že už ji nebude potřebovat, tak ji může nadělit na několik kratších, třeba po 20m, které člověk vždycky využije.
Já třeba mám v garáži jednu prodlužku asi 20m z gumového kabelu 3x2,5mm. Potom jednu asi 30m z plastového kabelu CYSY 3x1,5mm a to mi stačí. Většinou používám jen tu 2,5mm2 ale občas člověk potřebuje i delší kabel, tak to nadstavím tou 1,5kou.
Offline
VašekP napsal(a):
Co se používá a děje na stavbách dobře vím. Prodlužovačky z plastů na stavbu nepatří, přesto se tam používají ve velkém množství. Mají měkkou, snadno poškoditelnou izolaci a mizerné koncovky. Nastavovat několik prodlužovaček za sebou je také špatně. Chyba je v tom, že se takové výrobky vyrábí a dodávají na trh a zodpovědné orgány s tím nic nedělají. Plastové kabely nepatří nejen na stavbu, ale také na zahradu a do dílenského provozu. K čemu tedy je prodlužka 20 až 50 m v bytě a proč se vyrábí?
Uživatelé mnohdy ani netuší, že ohrožují sebe i ostatní okolo, ale protože to už viděli všude možně a mnohokrát, tak to udělají také, vždyť se přece nic nestalo...
Málo komu bude stačit 10m prodlužka pokud má elektrickou sekačku na trávu. To 20m je minimum a stejně je někdy vhodný propojit dvě prodlužovačky za sebou. Vím o čem mluvím. O bezpečnosti těžko mluvit, kor když se nedopatřením prodlužovačka přejede sekačkou.
Offline
Plastové prodlužovačky by se měly používat pouze v objektech, v místech, kde nehrozí mechanické poškození. Povrch plastu se poškrábe např. od kamení a pak se v daném místě začne plášť rozevírat. Prodlužovačky na ven by měly být v gumovém provedení se střední a těžkou vrchní izolací, tedy provedení CGSG a CGTG.
Offline
Famater napsal(a):
Ano, že to blbě chladí. Jestli myslíš indukčnost, tak taková civka bifilárně vinutá má indukčnost minimální.
S tím prvním souhlasím.
U té druhé otázky si v duchu říkám, že jestli jsi chlapa chtěl zabít v luftě, tak jo došla mu řeč. Zřejmě se mu momentálně hlavou honí něco o perlách a vepřovém. Avšak souvislost bifilárního vinutí s prodlužovačkou mi jaksi není známa.
Offline
Záleží jaké plastové kabely to jsou. Já mám prodlužky ještě z plastových PVC kabelů krátce po socíku vyráběných u nás a ty jsou o dost tvrdší než dnešní takzvané gumové kabely a přitom tu tvrdost a odolnost drží i v létě za tepla i v zimě při teplotách kolem nuly. Zatímco současné plastové kabely na prodlužkách je často velký šunt, oni aby to bylo uživatelsky přívětivé a lidi to kupovali, tak používají velmi moc měkčený plast, takže kabel je na omak měkký, pružný a ohebný, ale velice rychle to zvrdne , ztratí pružnost a začne praskat.
Jednou mi známý coby řemeslník dělal něco doma s elektrickou sbíječkou a přinesl si na to právě tu oranžovou plastovou "garden" prodlužku a ta měla na 20 metrech snad 20 prasklých míst vnějšího oranžovaného obalu a na pár místech dokonce prasklou i izolaci drátů, takže tam na světlo koukala z káblíků holá měď. A on to normálně používá(l) na zakázkách a jeho otec doma na zahradě pro elektřickou sekažku na trávu. Zatím, co vím, žijou oba.
Mimochodem, ty dnešní "gumové" kabely už dlouho nejsou dělané z gumy, ale taky z plastu, konkrétně z polyuretanu. Polyuretan je asi příznivý v tom smyslu, že se ty kabely z něho dají snadno a levně vyrobit a přitom ten použitý polyuretan je z přincipu současně měkký a ohebný a současně velmi houževnatý, odolný proti otěru a velmi nesnadno se taví, takže se snadno nepoškodí a snadno nepopraská nebo nepoškodí jiskrami. Aspoň dokud ten polyuretan nezačnou taky pořádně kostovat.
Offline
Jak psal VašekP, tak gumové kabely samozřejmě jsou z CGSG, ten mám doma, ale samodomo výroba. Takové se dají samozřejmě i koupit hotové, jenže za to chtějí neuvěřitelné peníze. Plastovou prodlužku mám taky samodomo, kabel CYSY 3x1,5mm2, koncovky pogumované, myslím Legrand.
Offline
Radim napsal(a):
...Mimochodem, ty dnešní "gumové" kabely už dlouho nejsou dělané z gumy, ale taky z plastu, konkrétně z polyuretanu. Polyuretan je asi příznivý v tom smyslu, že se ty kabely z něho dají snadno a levně vyrobit a přitom ten použitý polyuretan je z přincipu současně měkký a ohebný a současně velmi houževnatý, odolný proti otěru a velmi nesnadno se taví, takže se snadno nepoškodí a snadno nepopraská nebo nepoškodí jiskrami. Aspoň dokud ten polyuretan nezačnou taky pořádně kostovat.
Tak já co znám "gumové" šňůry, jsou dělané z chloroprenového kaučuku.
Offline