SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravim alofok.
To " napajanie " indukcnej cievky zo sekundaru zvaracieho trafa by som radsej oddelil.Kolise vlastne napajanie iskry.Skusil by som napajanie 12 V spolocne s napajanim 555.Ak nemas tak silny zdroj,skusil by som bateriu z auta.A frekvenciu by som znizil na 50 Hz ako ma zvaracie trafo.A ten vykonovy odpor 5 ohmov do serie s kondenzatorom 1.6n by som zaradil tiez - aby chudak nahodou nevybuchol.
Ale inak drzim palce.
Offline
Taky jsem to před časem zkoušel s podobným výsledkem, podle mě je nízký napětí a nepálí kladná půlvlna, která má čistit a materiál se nespojí
Offline
Zdravím pánové, můžu se přidat?
jsem tu novej. Taky mě zaujal bau bau AC TIG, rád bych to postavil ale mam na to kuloví ani to trafo svářecí zatim nemam.
Máte někdo z vás už seriozní výledek, jako že už vám to svařuje Al slitiny? Tak jak bylo popisováno v tom prvotním článku? Nemáte kontakt na toho vynálezce co to tady publikoval? Nebo Administrátor by mohl mít možná kontakt.
1d: to mě taky hned napadlo že nepálí + vlna = není čistící účinek k odpaření oxidu Al, ty se taví vysoko nad teplotou tavenmí vlastního Al, který dřív odkápne než se sleje protože tomu slití brání právě povrchový oxid který +vlna neodpaří.
Toto Bau bau AC TIG bude dávat 50/50+- že neni regulovatelný balanc nebo jak se tomu říka že? nebude to i tak moc teplý pro elektrodu? Myslim jako že nebude stačit plynem chlazený hořák, nebo jo?
Offline
Ahoj já si nedávno postavil AC DC tig, ale mám problém v tom že mi nějak nejde HF napětí přivest na proud střídavý. pokoušel jsem se ho přivádět jak indukcí do primáru, sekundáru i přímo na kleště ale přes vinutí trafa mi to zkrátka probíjí víc a na kleštích mi to nechce jiskřit. Jako hf trafo jsem použil vysokonapětový zapalovač ze starého palícího stroje a jiskřiště je zapalovací svíčka. Nejsem elektrikář a ten tig jsem si navrhnul sám takže prosím kde jsem udělal chybu?
Diody jsem taky zkoušel obejít, takže tam bylo jen trafo a HF. Ale nemám tam ty kondenzátory 180nF 1000v, moc tomu nerozumím ale jiskry ten HF zdroj dělá pěkné.
Editoval supermet (07-06-2010 22:49:22)
Offline
sup7: 50/50 se dá vařit, samozřejmě nastavení balance je dobrá věc, pro větší svářování nezbytná, plynem chlazený hořák stačí na proud do 150A, lze volit větší průměr elektrody.
super: vidím tam nějaký diody, ty by mohly napětí z hf pohlcovat, legenda ac tig baubau má jen trafo
Offline
1b: tak že pokud bude problém s chlazením stačí dát silnější elektrodu a mělo by se to uchladit jo?
Jinak ty jsi elektrikář či tomu rozumíš jo? Já jsem strojař a el. nic moc neválim. Si taky postavil toho bau bau AC Tiga? Vařilo ti to? Taky bych to chtěl zkusit
Offline
Zkoušel jsem to, ikdyž oblouk hořel, tak to nesvařovalo podle představ, viz výše, spíš se zaměřuju na vývoj choppera, tedy zařízení, které se připojí k trafu s usměrňovačem a bude umět více metod, to je podle mě lepší cesta, zatím to vázne na nedostatku času, ikdyž součástky a blokový schéma už mám
Offline
Cast ovladani IGBT pro stridac
Vykonova cast
vykonova cast v realu - 3 pokus, tentokrat patricne nadimenzovan, takze nehori plosnak a nelitaji IGBT
Vse je rizeno procesorem Atmega128, pres dva PWM vystupy, jeste pracuji na ridici casti, ale uz to svaruje.
problem je take sehnat odpovidajici chladice na IGBT, ale ty co tam ted jsou uz celkem stihaji.
Frekvence je volitelna, vetsinou byla dobra kolem 100Hz, strida 60%
deadtime na IGBT je 1.2 uS a oblouk je velmi stabilni.
Editoval dolezelk (09-06-2010 02:15:01)
Offline
Krasa. Diky. Co to je za IGBT ? Abych se mrknul za kolik se daj koupit.
Offline
FAIRCHILD SEMICONDUCTOR
HGTG20N60A4D, staly 4.4 Euro kus, koupeno na cz.farnell.com
Pak je treba pouzit kaptonove podlozky, jine druhy nestihaly odvadet teplo
daji se pouzit i HGTG30N60A4D, ale ty uz jsou drazsi, cca 10 Euro/ks
Editoval dolezelk (09-06-2010 22:59:30)
Offline
Máš tam antistick nebo při zkratu je proud omezen primárním střídačem? Ještě by mě zajímalo, jak napájíš budiče ir2110, chci je taky použít a nevím, jestli bude napájecí trafo zdroje 24v/100a (kolem 30v dc) stačit.
Offline
proud pri zkratu je jednak omezen primo v invertorove casti, ktera vychazi ze schematka uverejneneho tady na webu.
Principielne pro TIG ale neni antistick vhodne pouzivat.
IR2110 jsou napajeny separe zdrojem 15V, 1A, rozhodne ne, ze svarovaciho napeti!!!!
hlavne pozor obvod budicu ir2110 je treba odladit na osciloskopu, zejmena pri zatezi, dost zalezi na pouzitych kondenzatorech, diodach a IGBT. Je o tom cela application note.
tech ir2110 jsem pri ladeni spotreboval cca 10
kazdopadne:
R1-R3 jsou pouze 0ohm propojky
C26 a C28 jsou 100uF/25V, paralelne s keramikou 470nF
D1, D2 MUR1540
D21,D22 - 1N4007
ve vykonove casti:
D23-D26 - fast recovery diody, z hlavy ted nevim, jsou extremne dulezite, bez nich horely IR2110, brani spickam smerem k IR
zbyle diody jsou radeji take nejake fast recovery, akorat s mensim ubytek napeti
Offline
Mrknul jsem na datasheet ir2110, takže pro napájení obou ir2110 stačí 1x 15v/1a a on si vytvoří z toho zdroj pro hi-side větev? Lze pro logiku ir2110 použít 5v přímo z procesoru, nebo to dělá neplechu? Mám jen 1 náhradní, díky za radu
Antistick musím udělat v sek. měniči, protože použiju trafo s usměrňovačem a kondenzátory jako zdroj, zapojím hall-dělič-sd (shut-down) v ir2110 a uvidím, co to udělá
Offline
presne tak. IR2110 si vytvori pomoci diody, odporu a tech dvou kondiku napajeni pro Hi-side vetev.
napajeni pro logiku, lze pouzit 5V z procaku.
A treba vse odmerit na osciloskopu, zejmena bacha na prekmity a zpetny proudy - ty jsou schopny odpalit IR:(
proto sou tam pak 5ohm odpory a diody (na schematku vykonove casti), ktere toto riziko vyrazne snizi. (IR prestavaji horet)
Cele je to zkratka treba prizpusobit pouzitym IGBT.
Doporucuji si precist application note o pouziti IR.
S ozivovani zacit, tak , ze tech 15V pro napajeni IR, pripojit zrovna na stridac, vhodne zatizit (10ohm , 20W odpor, nejakou tlumivku) a merit dle navodu v appl. note.
a jeste pozor na vhodne zvoleni dead time, me se osvedcilo 1.2uS, nizsi zpusoboval prilisne zahrivani IGBT, vyssi naopak zhasinani oblouku pri prechodu pres 0V. (zase zalezi na pouzitych IGBT a odporu na zavirani a otevirani Gate. (dobre projit datasheet IGBT)
vsechny pouzite diody by meli byt alespon fast recovery
Editoval dolezelk (13-06-2010 17:53:30)
Offline
Dík za info,
zřejmě vlivem napěťových a proudových špiček dochází k latch-up obvodu, pak může shořet. Aplication note a scope budou nezbytný.
Pár integráčů a diod ještě objednám
Offline
Pánové jen tak okolo, uvažoval někdo o střídači, který by za pomocí levnějšího FETu rozsekal napětí na určiitou frekvenci a pomocí 4ks velkých tyristorů je převedl na ~ střídavej proud?
Asi by byl problém se zhasínáním oblouku při průchodu 0, toto třeba řešit HF po celou dobu svářování?
Co myslíte má cenu se tímto zabývat? + by to bylo pokud by to celou konstrukci zlevnilo o více jak polovinu což je reálný díky tomu že tyristor seženu na skládce za pár kč...
Offline
Zdravím, nehodily by se někomu na pokusy VN trafa z neonových reklam? Mám dvě - 3 a 9 kV
kontakt: ladis.biker@seznam.cz
Offline
Cpát tyristory k mos-fet střídači je teoreticky i prakticky zbytečnost, mos-fet je citlivější na nadproud i přepětí, musí se více propracovat řízení.
To bych spíš doporučil upravit ks250 na ac tig, nevýhodou je možnost pouze 50hz a trvale sepnuté hf, jinak oblouk zhasne.
Offline
Poradte mi nekdo prosim
Pracuji na funkcich AC/DC Tigu.
Uspesne jsem zkusil, co udela pokud reguluji svarovaci proud a cistici proud zvlast. (svarovaci 80 A, cistici 50A = min hreje elektroda a svaruje to stejne dobre)
Pokud mam zapnuty na AC Tigu puls, co presne to dela ? Meni to proud s urcitou frekvenci a stridou. Meni to ovsem pouze svarovaci, ci i ten cistici ?
Jeste jsem se dival, ze profi AC Tigy umi menit i prubeh, umi sinus, obdelnik a trojuhelnik. To jsem jiz take odzkousel, ale nevidim v tom moc rozdil, akorat, ze pokud mam sinusovy prubeh, oblouk neni tak hlucny jako s obdelnikem.
V teto chvili jiz pracuji spise na ovladani pres LCD display, prepinace mezi TIG AC/DC, puls/nepuls, nastaveni vselijakych blbinek jako dovareni, preflow, postflow, atd.
pekne to svaruje, akorat jediny co se zatim da uzivatelsky menit je proud (pedalem nebo potenciometrem) , ostatni zatim nastavuji primo v softu pro CPU.
nevim, zda-li udelam HF, mam trosku strach, aby to napeti neskoncilo v ridici elektronice. Asi to zatim necham jako LA s tim , ze v softu s tim budu pocitat do budoucna.
Offline
Zdravim,dolezelk.Ten puls byva od 0.1 do 10 Hz a pouziva sa na tenke plechy,ale aj na esteticke zvary.Nastavuje sa i dolny (spodny) prud,aby obluk nezhasol-lepsie sa ovlada lazen.A ako Ti siel sinus bez HF?
Ak das na vystup varistory a kondenzatory podla schemy,HF zapalovanie neohrozi riadiacu elektroniku.
Offline
Tyristory jsou součástky pro nízký kmitočet, 50 hertzů nebo maximálně 1 - 3 kiloherz. Na vyšších kmitočtech už příliš pomalu reagují a jejich parazitní kapacity uvnitř jsou vysoké, takže jejich chování může být atypické. Zvláště tyristory s vyššími proudy.
Mosfety jsou naopak stavěny na několik desítek kiloherz, novější a ty s nižším výkonem mají běžný pracovní kmotočet i nad 100 kHz.
Takže skloubit je dohromady na jednom kmitočtu může být dost problém....
Editoval Radim (27-06-2010 09:33:03)
Offline
Já bych zkusil změnit v pulzu obě půlvlny, protože i čistící půlvlna + má vliv na průvar, hf při indukci na sériové tlumivce by neměl být problém, akorát je potřeba dát pozor, aby energie hf byla menší, než co pochytí ochranné obvody na můstku (transily, varistory).
V praxi se svařuje většinou obdelníkem kolem 50-60hz, vysoký svař. výkon, nevýhoda hlučnost, řešením je kompromis mezi obdelníkem a sinusem
http://www.fronius.cz/cps/rde/xchg/SID- … 9_3892.htm
Sinusový svařovací proud se vyznačuje nestabilním, byť velmi tichým obloukem viz
http://www.fronius.cz/cps/rde/xchg/SID- … 9_3920.htm
Offline
moc, diky.
Sinus bez HF sel dobre, jelikoz jsem jej udelal jako modifikovany sinus - dival jsem se na prubehy sinusu u profi ac/dc stroju. tj. pruchod pres nulu je strmy, ale zbytek jiz pripomina sinus.
Offline
puls implementovan dle rad zdejsich odborniku. Konkretne tohle bylo svarovano 85A horni proud, 45A spodni, frekvence pulsu 3Hz, strida pulsu 50%. AC charakteristika: 100Hz, 75% strida.
Material AlSi5, tl 2mm. Svar vypada ciste, diky pulsu s 75% stride na AC to nevari tolik zesiroka jako predtim a ma celkove lepsi strukturu. (nahore jsem to utrh, protoze zatim neni vyreseno vypnuti proudu)
Ovladani pres menu na LCD mam hotovo, zatim je zprovozneno nastaveni pulsu , AC charakteristiky, proudu (i pedal).
jeste musim dodelat funkce: Preflow, postflow, start current a crater time. Zprovoznit ovladani plynu pres ventil (melo by jej stacit pripojit, ale chybi spravna matka na horak) a Lift Arc zapalovani
Zatim ma soft pro CPU (atmega128), ktere to ridi nejakych 12kb
Editoval dolezelk (30-06-2010 01:53:32)
Offline
Dobrá práce,
budeš implementovat do menu mma a mig/mag? Pro ovládání lcd by mohlo stačit 1x poťák a 2-4 tlačítka.
Offline