SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravím, mám jeden dotaz. Známý má v domě pěknou dílnu, rozdělenou na obrobnu a svařovnu. Svařovnou, u stropu, asi tři metry od svařovacího stolu mu vede plynová trubka do kotelny. Je to OK? Může svařovnou vést plynové potrubí? Má to jako kutil, bez živnosti, ale mě zajímá, jestli by to prošlo, kdyby to kolaudoval na provozovnu. Díky za odpovědi, Honza.
Offline
kazda zvarovna musi mat aj nejake vykyrovanie, napr. aj my mame plynove ziarice na dielni, ku ktorym samozrejme musi byt dotiahnuty plyn.
na starej dielni sme mali rozvod argonu, kysliku a acetylenu - este z dob davno minulych
spravnou otazkou asi nebude ci moze, alebo nie - ale v akej minimalnej vzialenosti, ...
Editoval rcp (03-09-2018 12:22:32)
Offline
Dnes je na sařovně i CNG nejen pro pálení,ale i předehřev.
Offline
Zdravím pánové. Je tu vlákno o plynu a bezpečnosti, nebudu tedy zakládat nové... Poprosím o radu. Na železném plotě před RD je potřeba provést nějakou tu svařovací údržbu. Problém je, že prakticky na tom plotě je také HUP s plynoměrem v té plechové bedně. Jak daleko -blízko- od té bedny bych mohl vařit? To, že bych ventilem odstavil přívod plynu a pár dní nechal odvětrat považuji za samozřejmé. Pro samotný výkon bych asi pro jistotu volil větrnější počasí. Celá ta bedna by se dala eventuálně překrýt mokrým lajntuchem proti jiskrám. Letos v zimě byli plynaři "čichat" a únik zjištěn nebyl. Takže existuje na to nějaká norma? Nebo je to na posouzení svářeče?
Offline
Taková zařízení mají ochranná pásma. Mimo ochranné pásmo se může vařit normálně, v ochranném pásmu platí nějaký bezpečnostní předpis, co všechno se má udělat, aby se mohlo vařit. Je třeba se zeptat nějakých plynárenských techniků nebo revizáků. a podobně.
Offline
do toho zemního plynu (metan) cestou přidávají aromatickou složku, nevím jestli hned Putin, nebo až někde na trase, ale i dost nepatrný únik je cítit.
Nebo jde zjistit analyzátorem.
Takže bych otevřel dvířka od tý plynoměrový budky, zkusil přičichnout. Když nic tak bych v klidu vařil v těsné blízkosti.
Vařil bych v těsné blízkosti i když plyn bude cítit. Venku v exteriéru nemůže koncentrace dosáhnout výbušné koncentrace.
Ten navlhčený hadr / deku bych ale použil - jen z důvodu aby se jiskrami od sváření nepoškodila barva na té skříni.
Čest práci!
Offline
Tak platí tady staré vyzkoušené, že když se nic nestane, je to o ho ničem. Je fakt, že pokud je potrubí nad zemí i v zemi a hodiny v pořádku, je pravděpodobost, že se něco stane velmi malá.
Pro jednorázovou práci asi přijatelné. Viděl bych to tedy na ty mokré hadry aby svařování nenechalo stopy na skříni nebo potrubí a trochu zvýšené pozornosti, aby kdyby nenastal průšvih z jiných důvodů než z toho plynu. A po svařování trochu zakrytí stop, třeba zatřením barvou, kdyby náhodou do cca měsíce přišel na nějakou kontrolu nějaký šťoural od distributora plynu.
Offline
Faktem je, že nedávno jsem použil flexu asi 1,5 m od toho HUP a až následně jsem si to uvědomil. Nestalo se samozřejmě nic, ale začalo mě to nějak víc zajímat.
Offline
jo a taky je ten HUP asi 1,5 mod vstupní branky, kudy tchán běžně chodil se žvárem....a taky nic )
Offline