SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 29-01-2021 15:41:04

b.trnkocy
Člen
Registrovaný: 13-07-2011
Příspěvky: 6

kukla ASK 300 ztmavení na DIN 9

zdravím,
amatérsky používám kuklu ASK 300 se svářečkou OMI 204. Převážně svařuji jakly tl 2mm, tudíž na nižší proudy 50A-80A.
Ani při nastavení DIN 9 (nejnižší nastavitelná hodnota) nevidím dobře ani na lázeň a tím pádem ani na místo, kde svařuji. Kukla je ralativně stará (9 let), ale ani jako nová to nebylo lepší. Mám na ni nasazené stínění zezadu. Uvažuji, že časem přejdu na TIG a to bude znamenat jinou kuklu, tam bych potřeboval DIN 5-DIN 9. Má někdo lepší zkušenost s ASK 300? Laboroval jsem taky s DELAY TIME ale bez většího úspěchu.

Offline

 

#2 29-01-2021 16:14:34

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: kukla ASK 300 ztmavení na DIN 9

Tyhle kukly patří v dnešní době už mezi odpad. Měl jsem kdysi kukplu Proteco 600e a to samé. Kupte si něco slušného, kuklu alespoň Kowax 73 a budete spokojen. Nebo jestli chcete i TIG, tak kupte něco ještě lepšího, třeba Kowax 730 nejlépe už řadu ARC nebo co vám jiní poradí. Tam už vidíte nádherně, ne zeleně jako u těch levných šmejdů, ale spíše do šeda, jako by jste koukal jen přes sluneční brýle.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#3 05-05-2022 04:15:02

jouda74
Člen
Registrovaný: 01-02-2022
Příspěvky: 196

Re: kukla ASK 300 ztmavení na DIN 9

varok napsal(a):

Tyhle kukly patří v dnešní době už mezi odpad. Měl jsem kdysi kukplu Proteco 600e a to samé. Kupte si něco slušného, kuklu alespoň Kowax 73

Zdravím, přesně stejné problémy mám taky (ASK300, a kromě hodně příznivého sluníčka které se povedlo letos jen jednou vidím na devítku jen samotný oblouk který nad 50A oslňuje a jinak houbelec, na vyšší jen oblouk který už neoslňuje a k tomu úplně totální houbelec, takže docela často prostě ze sváru na slepo ujedu na plochu, kde ta housenka sice vypadá hezky, ale nic nedrží ;-) ) jsem si nechal poradit a Kowax73 právě objednal (čistě na hobby/barák smrkání, nic nosného nebo kritického). Ale rád bych se zeptal, když se vaří v dílně, čím konkrétně svítíte? Bude stačit s Kowaxem sodíková výbojka (tu oranžovou by to doufám blokovat nemělo) aby bylo vidět na práci, nebo je lepší něco jiného?


Einhell trafo -> Kitin 150TIG LA, Omi176LS

Offline

 

#4 05-05-2022 04:22:13

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: kukla ASK 300 ztmavení na DIN 9

Kupte nějaký LED reflektor, dnes už to stojí pár korun. Když už výbojku, tak tu bílou, tzv. pštrosí vejce, ta vám místo osvětlí krásně.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#5 05-05-2022 10:12:53

KMU1
Člen
Registrovaný: 08-11-2009
Příspěvky: 460

Re: kukla ASK 300 ztmavení na DIN 9

jouda: svítím si 50W reflektorovýmy žárovkami píchlímy přímo do kukly a napojené na svářečku, někde jsem měl i foto, hledej:)

Offline

 

#6 05-05-2022 20:46:56

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: kukla ASK 300 ztmavení na DIN 9

Jouda ked mas vybojkove svietidlo na sodikovu vybojku tak sa do neho pozri ci ma okrem tlmivky aj starter vysokeho napatia -taka plastova hranata ,,suciastka,,  .Kondenzator je okruhly plastovy .   A ked ma starter tak kup metalhalogenovu vybojku patricneho rovnakeho vykonu ako sodikova vybojka   a bude to ovela lepsie aj silnejsie ako sodikove svetlo ktore je ,,teple,,   a vhodne na poulicne osvetlenie ale nie do dielne  kedze je dost do zlta   smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#7 10-05-2022 19:06:19

jouda74
Člen
Registrovaný: 01-02-2022
Příspěvky: 196

Re: kukla ASK 300 ztmavení na DIN 9

Joe66 napsal(a):

Jouda ked mas vybojkove svietidlo na sodikovu vybojku tak sa do neho pozri ci ma okrem tlmivky aj starter vysokeho napatia -taka plastova hranata ,,suciastka,,  .Kondenzator je okruhly plastovy .

Díky, tohle jsem netušil že je to kompatibilní. Ale stejně 40W metalhalogenku prakticky nikdo nemá, všechno jsou to stovky W. Ale vyhrabal jsem 125W rtuťovku i s tlumivkou, ta postačí.

BTW kukla (Kowax 73) dorazila, a nezkusit to nevěřil bych jakej je to rozdíl, je přes ní krásně vidět i takhle v podvečer, tavenina je taky vidět a i materiál okolo osvětlený obloukem. Díky za dobrou radu smile


Einhell trafo -> Kitin 150TIG LA, Omi176LS

Offline

 

#8 10-05-2022 20:08:40

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: kukla ASK 300 ztmavení na DIN 9

Pokud si budete hlídat čistou fólii, tak budete vidět pěkně. Ale to je u všech kukel. Tahle 73 je snad takový slušný základ.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#9 10-05-2022 20:22:17

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: kukla ASK 300 ztmavení na DIN 9

Vidím,  že už  i  u  těch  levných  kukel  vydrží stmavovací kazeta aspoň 5 - 10 let. S vyměnitelnou  baterkou  přirozeně.
Tak  to  už  nastal  čas i  pro  mě přestat  svařovat  s halbnou  a koupit svářečskou  kuklu.
Co  se týká  osvětlení,  já  bych  zkusil nejdřív světlo  složené  z  většího  množství vysoce svítivých  LED diod s velmi  úzkým  vyzařovacím  úhlem. Myslím,  že tyto  diody mají nejmenší vyzařovací  úhel  7 stupňů  nebo 15 stupňů. Mělo  by tak jít relativně malým  výkonem dosáhnout na místě svaru  vysoké  intezity osvětlení. Navíc to  světlo  může být z  větší  vzdálenosti a chipy diod tam  jsou  chráněny proti  UV záření  oblouku  dost  silnou  vrstvou prykyřice. Nebo  to  už  někdo  zkoušel?
Mohlo  by to  být směrové  svítidlo  z těch  diod nebo  i  větší  baterka s větším  množstvím  těch  diod.

Offline

 

#10 10-05-2022 21:38:56

jouda74
Člen
Registrovaný: 01-02-2022
Příspěvky: 196

Re: kukla ASK 300 ztmavení na DIN 9

Radim napsal(a):

Vidím,  že už  i  u  těch  levných  kukel  vydrží stmavovací kazeta aspoň 5 - 10 let. S vyměnitelnou  baterkou  přirozeně.
Tak  to  už  nastal  čas i  pro  mě přestat  svařovat  s halbnou  a koupit svářečskou  kuklu.

Můžu se zeptat, jak jste to do teď zvládal? Pamatuju, že kdysi dávno jsem mladej blbej netuše do čeho jdu, měl jen štít (takže ještě o ruku méně) a vařit znamenalo připravit si elektrodu přímo k materiálu, dát si před xicht štít a doufat...
No a jednou jsem to na zlomek sekundy nevychytal a trvalo přes patnáct let, než ta vypálená skvrna na sítnici dorostla :-(. Od té doby opravdu obdivuju každého, kdo se to na podobném vybavení dokázal naučit.

Co  se týká  osvětlení,  já  bych  zkusil nejdřív světlo  složené  z  většího  množství vysoce svítivých  LED diod s velmi  úzkým  vyzařovacím  úhlem. Myslím,  že tyto  diody mají nejmenší vyzařovací  úhel  7 stupňů  nebo 15 stupňů. Mělo  by tak jít relativně malým  výkonem dosáhnout na místě svaru  vysoké  intezity osvětlení.

Možná doba pokročila, ale ještě před pár lety měly všechny vysocesvítivé LEDky (a to jak součástky z GME, tak i žárovky co jsem koupil ať už pár drahých značkových, nebo hodně levných) takovou nehezkou vlastnost, že po krátké době svítily zlomkem intenzity. (málem jsem skončil u očního že slepnu, ale pak mě docvaklo, že v kuchyni (kde mám poctivou ne-LED 18W zářivku) vidím pořád stejně dobře, tak jsem vedle půl roku staré LEDky v pokoji zapnul stejnou novou a bylo jasno a kupovala se zářivka nad stůl.), tak k té technologii pořád nemám důvěru a radši si na práci postavím něco z osvědčené "klasiky" (zářivky / výbojky) než nám to EU zakáže.

Navíc to  světlo  může být z  větší  vzdálenosti a chipy diod tam  jsou  chráněny proti  UV záření  oblouku  dost  silnou  vrstvou prykyřice.

Tak tohodle bych se nebál, jestli jsem nezaspal dobu, tak bílá LEDka == UV LEDka která "krmí" několik různých luminoforů ve viditelné oblasti, takže ten filtr tam musí být i kvůli opačnému směru.


Einhell trafo -> Kitin 150TIG LA, Omi176LS

Offline

 

#11 10-05-2022 21:50:00

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: kukla ASK 300 ztmavení na DIN 9

A nestačilo by mít rozumnou kuklu přes kterou je vidět když se nesvařuje?

Mám ji přes 5 let,   zhoršení nepozoruji, jediné co je třeba hlídat je nabitá baterka. Za to už jsem výrobci nadával (bohužel je to docela běžný), signalizaci vybité baterie provádí rozsvícením červené LED. To funguje, pokud je v baterii dost štávy. Pokud je štávy málo, tak LED nesvítí, ale solární články zajistí stmívání, jenže negarantovaně.

Offline

 

#12 11-05-2022 10:24:09

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: kukla ASK 300 ztmavení na DIN 9

jouda74 napsal(a):

Můžu se zeptat, jak jste to do teď zvládal? Pamatuju, že kdysi dávno jsem mladej blbej netuše do čeho jdu, měl jen štít (takže ještě o ruku méně) a vařit znamenalo připravit si elektrodu přímo k materiálu, dát si před xicht štít a doufat...
No a jednou jsem to na zlomek sekundy nevychytal a trvalo přes patnáct let, než ta vypálená skvrna na sítnici dorostla :-(. Od té doby opravdu obdivuju každého, kdo se to na podobném vybavení dokázal naučit.

Přesně právě takhle. I párkrát jsem  do  oblouku kouknul,  a nestalo se mně nic. To  asi  udělaly brýle,  co  nosím... Kamarád mně jednou  vyprávěl. že kdysi ,  jak  nic nebylo,  svařoval cosi  a úplně bez  ochrany. Potom  pár dnů  neviděl...
Jinak  ale mnoho  desetiletí  svářeči  vařili  jen  takhle  a jaké  to  byly svary. Navíc moje sklo  v halbně je asi  jen  pro  amatérské  vaření,  když  na místo  hodně svítí  slunce,  to  místo  svaru dost  dobřě  vidím. Já  jsem  si  to  nacvičoval,  tak  nejméně 10 - 20 hodin,  než  jsem  vyprodukoval  slušné  svary. No  a když  nesvítilo slunce, tak  holt byly ty svary horší.  Na to  moje bastlířské  svařování to  úplně stačilo.
Jinak  teď těžíme z technického pokroku. Si pamatuji  první  stmavovací  kukly, nějak pár let po Sametu na veletrhu  v Brně a podobně.  Parametry ztmavování  mizerné,  ale cena několik  průměrných  měsíčních  platů. Dneska by stejná  kukla s podobnými parametry stála tak pětistovku  a nikdo  by s ní  nechtěl dělat,  jak  by byla na dnešní poměry mizerná. A tak  je to  se spoustou  věcí. Co  se zdá  dnes už  nemyslitelné, dřív museli  lidi  zvládnout normálně,  aby mohli  pracovat  v oboru.

jouda74 napsal(a):

Možná doba pokročila, ale ještě před pár lety měly všechny vysocesvítivé LEDky (a to jak součástky z GME, tak i žárovky co jsem koupil ať už pár drahých značkových, nebo hodně levných) takovou nehezkou vlastnost, že po krátké době svítily zlomkem intenzity. (málem jsem skončil u očního že slepnu, ale pak mě docvaklo, že v kuchyni (kde mám poctivou ne-LED 18W zářivku) vidím pořád stejně dobře, tak jsem vedle půl roku staré LEDky v pokoji zapnul stejnou novou a bylo jasno a kupovala se zářivka nad stůl.), tak k té technologii pořád nemám důvěru a radši si na práci postavím něco z osvědčené "klasiky" (zářivky / výbojky) než nám to EU zakáže.

Tak  ono  ze začátku  vyráběli  osvětlení  z běžných  vysoce svítivých   LED a nastavovali  tam  vyšší  proud než  byl  maximální,  aby to  víc svítilo a oni  prodali. Tak  místo 200 - 500 tisíc hodin,  které  ty málovýkonové  ledky tehdy běžně měly,  dosáhli  životnosti třeba 2 - 4 tisíc hodin.  V lepším  případě  a za cenu toho,  že se ty ledky postupně vypalovaly a přestávaly svítit. V horším  případě to  neodhadli nebo  ve svítidle bylo  špatné  větrání  a tím vysoká  teplota a potom  byla životnost  LED žárovky třeba jen 5 - 10 hodin.
Ostatně ale ty dnešní  výkonové  LED chipy určené  do  osvětlovacích  těles a reflektorů  už  mají  ofiko  uváděnou  životnost  třeba jen  10 tisíc hodin. ne 200 - 500 tisíc hodin. Asi  proto,  že kvůli  jejich  výkonu  mají  vyšší  pracovní  teplotu.
Já  jsem  ale myslel buď prověřená  světla,  třeba z větší  svítilny nebo  rovnou zbastlené  světlo  z  těch  nízkovýkonových  chipů v klasických  plastových  pouzdrech ,  s dodržením  maximálního  proudu, s  maximálním  proudem  20 miliampérů,  někdy 30 miiampérů.  Ono  jak  se světlo  těmi  čočkami  na diodách  soustředí,  tak  tam  je slušná  intenzita i  když  dioda sama má  ten  celkový  výkon  dost  malý. 
Když  na internetu u českých  prodejsů se dalo  ještě na podzim  koupit třeba 100 těchto hodně svítivých  diod za třeba 60 Kč,  takže cena takového  světla je dost  zanedbatelná.

Editoval Radim (11-05-2022 10:32:41)

Offline

 

#13 11-05-2022 16:40:30

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: kukla ASK 300 ztmavení na DIN 9

Dnešní kukly, i ty pro hobby už mívají stmívací kazety true color, tedy tzv. reálné barvy. Tam už jde vidět i v nesetmělém stavu krásně, skoro jako přes sluneční brýle.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#14 29-05-2022 09:23:38

jouda74
Člen
Registrovaný: 01-02-2022
Příspěvky: 196

Re: kukla ASK 300 ztmavení na DIN 9

Tak nakonec světlo zatím ani nebylo třeba, fakt je přes tu kuklu vidět krásně.
Jen mě trápí opačný problém - Kowax 73 na přímém slunci když zhasne, tak už je zatemněná pořád, dokud jí rukou na chvíli nezacloním, což je strašná pakárna, i na minimální citlivost. Je to normální? (za ty prachy bych se nedivil a ani si nestěžuju, prostě se bude vařit ve stínu, jen by mě zajímalo jestli je to kusem, nebo obecně)


Einhell trafo -> Kitin 150TIG LA, Omi176LS

Offline

 

#15 29-05-2022 12:17:12

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: kukla ASK 300 ztmavení na DIN 9

Ne, pokud vám na kuklu svítí sluníčko přímo, tak to kukly dělají. Zkuste si udělat na kuklu takový menší kšilt hned nad kazetu, stačí malý, třeba 25mm široký a dlouhý podle kazety. Stačí na zkoušku přilepit nějakou páskou.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče