SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Dobrý deň,
Potreboval by som od Vás radu ohľadom kotviacej pätky na altánok napr.https://spojak.sk/kotviaca-patka-m24x250-s-pevnou-doskou-110x110. Idem robiť altánok drevenej konštrukcie, ktorý bude mať 6 nôh (rozmer 6x3) a bude na ňom betónová krytina. Môžem sa spoľahnúť na túto pätku, že mi to tá matka M24 udrží? Alebo na tej skrutke nebude až taká váha? Nevedel som, kam to mám umiestniť, keďže tu už nie je všeobecná diskusia a pokec...
Ďakujem!
Offline
Pokud dobre pocitam, tak to bude cca tuna krytiny, nejake drevo, takze cca 200kg na nohu? To by podle me melo udrzet bez problemu. Ale urcite tu bude nekdo se strojnickymi tabulkami.
Offline
Takhle to asi nejde říct. Spočítej celkovou hmotnost stavby + zimní vrstva sněhu dle srážkové oblasti. U nás na Vysočině počítám většinou 0,5m mokrého sněhu, což by mělo být cca 600kg/m3. K tomu ještě nějakou rezervu. Pokud uvážíme rovnoměrné zatížení, tak výslednou hmotnost vydělíš 6 a máš zatížení závitu. Myslím, že na https://e-konstrukter.cz/ vyčteš, kolik M24 udrží.
Lze postupovat i zpětně - kolik těch 6 patek unese.
Dle https://e-konstrukter.cz/technicke-vypo … e-zatizeni unese 73kN. Celkem tedy 6 x 73 = 438kN. Tato síla odpovídá hmotnosti 44,6tun. O tom lze prohlásit, že patky problémy působit nebudou. Uvážíš-li koeficient bezpečnosti např. 2, tak jsi stále na 22,3tunách.
Pozn. pro ostatní - nejsem si zcela jistý, že jsem na e-konstrukter vybral správný způsob zatížení, ale připadal mi nejlogičtější. Kdyžtak mě upozorněte, kdyby tam byl nějaký principiální problém.
Ještě k patkám. Sám jsem tyto použil na mnohem větší přístřešek (cca 10x6m) a po 3 letech nepozoruji žádný problém.
Online
Pri takej konštrukcii rozhodne treba brať do úvahy nielen axiálnu únosnosť (závitu), ale aj možné radiálne zaťaženie, ktoré bude pôsobiť na kotvu. Podľa môjho názoru, aj bez strojárskych prepočtov, priemer trňa 24 mm by mal bohato stačiť. Samozrejme pri správnej tesárskej konštrukcii altánku.
Offline
Když jsem tyto patky používal, tak jsem sloupky navrtával hadovitým vrtákem 26mm. I s malou vrtačkou (vrtal jsem Narex EVP 13 G-2H3) se celkem nechá z ruky trefit souosost se sloupkem.
Trošku vopruz bylo kotvení kovových patek do těch betonových v zemi. Nejdříve jsem celý přístřešek postavil bez kotvení do betonu. Vyrovnal do vodováhy, zavětroval, označil budoucí díry do betonu.
Dále jsem vaznici u konkrétního sloupku přizvedl stavební stojkou, sloupek vyklonil (spoje jsem měl v tu chvíli nezajištěné tesařské - čep+dlab) do strany, vyvrtal a vyčistil díry do betonové patky, zalepil závitové tyčky prům.10mm, vrátil sloupek s kovovou patkou na místo, spustil vaznici. Po vytvrzení chemické malty jsem zařezal vyčnívající závitovky na přesný rozměr a zajistil kloboukovými maticemi.
Když jsem si byl jistý, že je vše OK, zajistil jsem každý spoj čep/dlab (na dílech sloupek/vzpěra, sloupek/vaznice) tesařským vrutem 8mm s talířovou hlavou.
Online
A co takhle závity v patkách na hotovém altánu nastavit a potom volný prostor obestavit malým bedněním a vybetonovat? Použít pořádně mastný beton , s vodou ještě plastifikátor, aby se mohlo dávat co nejméně vody, do betonu dát ještě třeba polypropylenovou střiž, aby nepraskal a nějako miniarmaturu třeba jen z nerez drátu stočeného ve spirálu...
Většina hmotnosti pak bude ležet na betonu. A v případě potřeby se vezme majzlík a beton se odseká.
Nebo i případně použít tmely třeba na bázi epozidu nebo jiných hmot.
Offline
Pod sloupkem musí být volný prostor, aby netáhnul vodu a nehnil odspoda.
Online
Ďakujem za Vaše postrehy a názory! davidma- presne aj ja rozmýšľam nad tým kotvením, že ako to vyšpekulujem, tiež mám takú predstavu, že si to chcem všetko postaviť a vycentrovať a potom ukotviť. Uvidíme, čo ešte vymyslím...
Offline
davidma napsal(a):
Pod sloupkem musí být volný prostor, aby netáhnul vodu a nehnil odspoda.
Tak beton se dá různými příměsemi udělat dost vodotěsný. A pár centimetrů mezera toho moc neřeší, voda se tam dostane odstřikem z kapek dopadajících na zem kolem. Ta mezera by musela být tak 20 - 30 centimetrů, aby to vůbec nevlhlo. Těch několik centimetrů mezera znamená, že ať tam je beton nebo není, spodek sloupku bude třeba pořádně naimpregnovat.
Offline
Tak premýšľam,... keď už si objavil toto fórum, predpokladám, že nie si totálnym "šmoulom" a napadá ma otázka, že prečo si teda nevyrobíš tie kotevné pätky sám? V dielni nájdeš "odpad" a vyrobíš si niečo dobré, pevné, presne podľa individuálnej potreby. Ušetríš 6 x 12,5 €, čo myslím je nemalý peniaz za taký výrobok. Ja by som rozhodne neišiel do prevedenia s tou nastavovacou skrutkou, i keď sa to na prvý pohľad zdá ako elegantné riešenie. Je to zbytočná komplikácia a určite nie tak pevná, ako niektoré z bežne používaných riešení, ktoré uvádzam nižšie. A to už nevravím o tom, že toto skrutkové prevedenie pätky si vyžaduje upnutie dreveného hranolu skrutkami do čela hranolu, čo je z tesárskeho pohľadu absúrd... (a k tomu poslabenie hranolu nutným dlábom pre schovanie skrutky M24 ???)
https://branyposuvne.sk/tesarske-kovani … -s-roxorom
https://www.merkurymarket.sk/patky-kotviace/
Offline
Oslabeni sloupku nema zadny vyznam, protoze je namahan tlakem a nikoliv ohybem.
Zajisteni v cele take neni problem. Sikmo zavrtany vrut 8mm unese slona. Ja mam pristresek tak tezky, ze tam ani zadne vruty nemam.
Nicmene, u mensiho pristresku, kde by mohl problemy pusobit vitr, je tva poznamka na kotveni patky do sloupku na miste.
Online
Online
Na me z YT vypadlo video s trapenim sroubu lisem. M24 tam dal 28 tun
https://youtu.be/VJipVCPd2nk?t=159
Offline
Syn řešil nedávno obdobný problém. Poradil jsem mu fígl z jedné fabriky, kde trvali na hladké podlaze výrobní haly, ale chtěli upevnění čerpadel do podlahy. Navrhnul jsem do potřebných míst zabetonovat trubky s navařenou maticí. Osvědčilo se. Syn při stavbě vyvýšené podlahy na zahradě zabetonoval neúplně zaslepené trubky 1" s kotevní deskou v betonu s navařenou maticí M24. Zakoupil pozinkované patky do betonu s vysokým okrajem, odřízl roxor a navařil závitovku M24. Tu dobře odmastil a třikrát nastříkal zinkovým sprejem. Vyrovnání na potřebnou výšku všech 8 patek pomocí laserové vodováhy byla práce na hodinku. Trámy neleží přímo na patce, ale je pod nimi asi 10 mm vysoký rámeček z děrovaného tvrdého plastu proti dotykovému hnití dřeva. Mezi trámem a terénem je v nejnižším místě cca 100 mm, v nejvyšším cca 200 mm. Takže existují různé technologie pro zvládnutí úkolů, zvlášť na zahradě.
Editoval jirkati (29-03-2022 19:15:05)
Online
Asi bych šel cestou jak píše Jirkati. Udělal podlahu, v místech sloupků vyvrtal (raději vrtat než se trápit s rovinou podlahy a dělat trubky při betonování) a zabetonoval trubky tak aby cca 5 cm čouhaly (aby šel napříč vyvrtat pojistný otvor). Koupil závitovou tyč a udělal patky (bude se na ně vařit) k uchycení na trámky. Závitová tyč by se zasunula do trubky a výška by se štelovala matkou + kontramatka nebo zalepit proti uvolnění.
Montáž by byla:
1) vyvrtat díry a zbetonovat trubky do podlahy
2) na spodek trámků přidělat patky
3) na závitové tyče našrouborat matky a tyče zasunout do trubek tak aby čouhaly v rovině
4) postavit altán na čouhající závitové tyče
5) přivařit závitové tyče k patkám
6) vyregulovat výšku
7) provrtat u okraje trubku a závitovou tyč a zajistit nýtem (šroubem, závlačkou) proti vytažení tyče
8) dokončit povrchovou úpravu
Bod 7) nemusí být, je to proti vytažení větrem. Doporučuji trubky předvrtat před betonáží a podle situace se pak rozhodnout, zda fixace bude či nikoliv.
Editoval Charon (30-03-2022 09:42:19)
Offline
Hm, co jsem viděl tovární haly pro lehčí výrobu, tak vesměs to jsou plochy s úplně rovnou betonovou podlahou. Stroje se ukotvují na dodatečně vyvrtané otvory. protože se nikdy dopředu neví, jak nějaký technolog nebo provozní inženýr bude to rozestavení chtít a jak to v budoucnu bude chtít měnit. Pokud se bude linka třeba upravovat nebo měnit výrobní sortiment a tím měnit linky a stroje. Vyrovnávání strojů do rovnováhy se děje podstavováním plastovými špalíky nebo špalíky z tvrdší gumy. Omezení je pouze v tom , že se uchycením nesmí trefit do dilatačních spár podlahy.
Je snaha i těžší stroje kvůli takové flexibilitě umisťovat na rovné podlahy, nedělat pro ně všelijaké speciální betonové sokly.
Editoval Radim (30-03-2022 17:08:21)
Offline
Moje řeč, nejdřív udělat rovnou podlahu a pak podle potřeby vrtat.
Offline
najjednoduchšie je hodiť pevne patky do roviny a zabetonovať, nepotebuješ žiadnu matku, stači merať tym istym metrom, ten polcentimeter čo sa možno netrafiš sa ta konštrukcia pri stavbe stejne poddá až ju zaťažiš krytinou
Offline
Z požičovne stavebný laser 360°,pevné pätky podľa laseru zabetónovať do roviny a hotovo,takýmto spôsobom sme minulé leto robili prístrešok L 10x14m s presnosťou 0,5cm na diagonále, netreba si za každú cenu komplikovať život,
Offline
stavel jsem loni.
1) betonovy zaklad
2) vrtak prumer 25mm, vyvrtat 150mm hlubokou diru, vycistit pupickou a kartacekem.
3) natlacit tohle https://www.andelcz.cz/berner-brick-che … NcQAvD_BwE
4) zašroubovat do kotvy zavitovou tyc M20, srovnat do roviny
5) tyc zariznou dle potreby
6) nasroubovat tohle https://www.dodasvacina.cz/deska-s-mati … sAQAvD_BwE
7 nasadit tram s vyvrtanou dirou - na stojyk jsem pouzival tram 120x120
Offline
Stránky: 1