SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stal se tu jeden takový zajímavá věc: reagoval jsem na příspěvek, který byl publikován a minutu po mé reakci.
j.bill, najdi si můj příspěvek o rozdílu mezi Rutilkami a bazickými. Tam najdeš proč se bazcké chovají jinak.
To video je přesně z té kategorie která publikují "trubkaři", kteří neustále hledají nové náměty. Tento člověk zjevně svářet neumí a přesto točí video, které nazve testem.
Je to opravdu tak, jak píšeš, že to musí být v rukách. Já k tomu jen dodám: nejen v rukách, ale musí se vytvořit vazba mezi očma, ušima, hlavou a rukama, t.j. vyvtořit si automatické reakce.
Offline
Zdá se mi divné, proč má s rutilkami docela pěkné sváry a basické mu nějak nejdou. Většinou to bývá naopak, tedy že v rutilce zavařená struska, basické v pohodě. Zapalování oblouku mi je jasné že jsou lepší rutilky, ale nová nepoužitá basická elektroda má přece na konci tu čepičku pro lepší zapálení. Co jsem koukal na to video na trubce, tak to Killeroz vychvaloval do nebez a tady ouha? Nezdá se mi, že by za 1300,- kkč prodávali tak špičkovou mašinu.
A navíc to jsou jen samotné housenky na plechu. Proč neukáže svár na tupo nebo tzv. kouťák?
Editoval varok (16-10-2021 11:19:56)
Offline
Rutilky sú viac blbovzdorné(menší prúd, menšie napätie, iný prenos kovu "dovolia" iné vzdialenosti na oblúku), báziky treba už udržať aby to aj vyzeralo
Offline
Rutilky jsou snažší v PA a na stehování, jinak spíš, s ohledem na zavaření strusky, ty bazické. Aspoň tedy u mne
Offline
Varoku ta videa jsou jen pro videa samotná. Pokud si s tou svářečkou nebudu moct sám chvíli pohrát těžko něčemu budu věřit.
Offline
S rutilkami jsem míval vždycky potíž zavařit kouťák, buď byla zavařená struska nebo se oblouk držel jedné nebo druhé strany materiálu a ani po letech jsem neměl jistotu, že ho provedu na první dobrou. Rutilky od doby, co jsem si udělal usměrňovač k trafu nepoužívám, jen výjimečně na stehování. Ne pro nějakou větší pevnost svaru nebo míň vodíku ve svaru, ale hlavně kvůli těm kouťákům.
U invertorů je problém v tom, že ne každý bazickou elektrodu zvládne, oblouk sice může hořet, ale svár nic moc.
Edit.: ještě jsem si vzpomněl na jednu věc, u bazických elektrod na + pólu je menší vnesené teplo do okolí sváru (=menší následné deformace), při rutilové elektrodě na mínus pólu se mi často rozžhavil svařenec dočervena, u stejných proudů a stejném průměru bazické elektrody zůstává tmavý, rozžhaví se jen zcela výjimečně.
Editoval Zdenek11 (16-10-2021 13:19:43)
Offline
Já to mám úplně stejně jako Zdenek11. Rutilky používám jen vyjímečně na hodně tenké materiály a na krátké sváry a body. Jinak taky ve sváru samá díra od zavařené strusky a u kouťáku taky zavařená struska nebo svár utíká na jednu stranu. Kdysi mi někdo říkal, že oblouk táhne k místu kde je upnutá kostra. Nevím co je na tom pravdy. Ale u basických strusku zavařenou nemívám, vyplave pěkně na povrch.
Offline
S tím upnutím kostry to není, při přepojování se to chovalo stejně, nahodile.
Offline
Mohol by sa tu na fore vytvorit zoznam invertorou mma ktore vedia zvarat z bazickymi elektrodami.Určite by to pomohlo vela ludom pri kupe zvaračky.
Offline
rutilky málo soustřeďují teplo do hloubky. Navíc tvoří těžkou strusku. U koutového sváru jde o to skutečně prohřát a natavit kořen. Jinak se svár nevytvoří. Vznikne mezera vyplněná struskou. Proto doporučuji používat rutilceluozové, nebo rutil bazické. Už tu někdo vzpomínal, že se vrátil k ER118.
Jopo: nevím, jak by se dal takový seznam vytvořit.
Offline
To by asi někdo musel kupovat a zkoušet všechny invertory MMA, něco jako Discovera MIG/MAG mašiny. Ale to se asi nikomu nevyplatí. Stačí asi jen nekupovat ten úplně nejlevnější a neznačkový póvl, ne?
Offline
A keď už niekto niečo má overené, tak iba pridať do témy zvára aj bázické 😀
Offline
Zapalovací vlastnosti závisí na napětí naprázdno. Čím vyšší U20,tím lepší zapalovací vlastnosti. Bazícká chce
60V a víc,potom zapaluje dobře. Hot start napětí nenahradí. Já mám kritizovaný Kitin1700HF s U20=88V v pohodě.
Fronius TP a další značky používají i vyšší napětí a od nich si nikdo nestěžuje.
Offline
Ten TP od Froniusu má myslím dokonce přes 100V ne? Moje Gama 1900L HF má taky kolem 90V, nevím přesně a zapalování v pohodě. Ale jak píšete 60V to je na basické el. málo, chce to alespoň 70-75V. Osobní zkušenost.
Offline
Už to tu bolo spomínané že keď je dobre navrhnutý zdroj s dobrým hotstartom nie je potrebné vysoké napätie naprázdno. Na Rilande mám Uo 53V a predsa zapaluje a zvára krajšie ako Jettig mini kde je Uo 71. 5V
Offline
Mám TP1500. Napětí naprázdno myslím 95V. Partner 200 má napětí naprázdno 63V. U Parnera se dá nastavit jak Hotstart, tak ARC Force. U TP1500 jen ARC Force. Při seřízení Partnera, bych nepoznal rozdíl mezi ním a TP1500.
Problém se zapalování bazických bývá způsobován tím, že mají nevodivý obal a vytváří se u nich na konci elektrody hluboký kráter. Nepoužitá elektroda má na konci jak napsal Varok kapku vodivého obalu, který zapálení usnadní. U použité elektrody je ten kráter, který brání doteku elektrody se svařencem. Proto je potřeba kráter odstranit. Přitom musí zůstat na okraji obal, aby byla usnadněna ionizace. Ten kdo bláznivě ťuká s elektrodou až odpadne obal, bude těžko oblouk zapalovat. Doporučuji starý brusný kotouč a o ten elektrodou lehce šktrtáním odstranit kráter na konci elektrody. Kdysi tu někdo napsal, že konec eldy odrolí prsty v rukavici. Vyzkoušel jsem to a funguje to dobře. Také když se mi odrolí konec elektrody, posypu místo kde budu zapalovat odroleným obalem. Funguje to.
K subjektivnímu porovnání invertorů. Ten kdo je zvyklý na invertor se silným Hotstartem a dostane do ruky inverotor s Hotst. slabším, bude mít pocit, že invertor dává menší proud a pokusí se to řešit přidáním proudu. Zapálí, pak se ale proud ustálí na vyšší nastavené hodnotě - a je najednou díra. Viz Vidlákovy pokusy na videu.
Závěr: dobře připravit konec elektrody, nacvičit způsob zapalování. To se musí dostat do ruky.
Offline
Mě třeba u nižší proudů hodně pomáhá nastavit vyšší hotstart a neťukat elektrodou ale škrábnout o materiál. Podobně jako když zapalujete sirku o krabičku. U vyšších proudů už tak velký hotstart není potřeba, to jde zapálit oblouk mnohem lépe.
A ten krátek normálně oťuknu nebo oškrábnu o kachličku a není problém.
Offline
S kterou se Ti MMA (bez ohledu na váhu svářečky) lépe svařuje. S Gamou nebo Gamastarem?
Offline
Mě to přijde asi nastejno. Obě chytají oblouk slušně, Gamastar má ale trošku jiný projev oblouku, nevím jak to jinak popsat. Prostě takový jiný zvuk, ale čím to je nevím. Gamastar jsem ale primárně kupoval pro použití na MIG/MAG a MMA jsem jen párkrát vyzkoušel jak to svařuje. Na MMA, tedy obalovanou elektrodu mám tu Gamu 1900 a na TIG HF. Je lehoučká, do terénu super. Jinak co se týče MMA svařují obě mašinky skvěle.
Offline
Dnes jsem se zase pokoušel cvičit. Proud na vše stejný - cca 80A
elektrody 2,5mm a popelník
Nahoře na horním kusu železa rutilka ER118.
Pod ním na menším úzkém kusu vlevo shora dolu: rutilka ER117, rutilka ER118, bazická EB121, vedle vpravo nahoře bazická OK48,
Nahoře ER118, dole ER117.
Dnes se mi žádná z bazických nepřilepila, oblouk chytly napoprvé a vyvařil jsem je vkuse až do konce. Už jsem podezříval Oldřicha, že to video náležitě sestříhal, aby to vypadalo, ale dnes jsem se přesvědčil, že když jsem měl zahřátý svařenec, tak to také tak jde. Takže se s touto levnou svářečkou dá svařovat i s bazickými elektrodami. A ještě jsem zjistil, že když si namotám na ruku držící kleště s elektrodou dva závity svařovacího kabelu (po vzoru ruského málčika svařujícího plynovody a ropovody), pohyb elektrodou se mi kontroluje mnohem lépe.
Edit: "pohyb". Konečně jsem také pořádně vyzkoušel kuklu Predátor a je opravdu dobrá.
Editoval j.bill (17-10-2021 20:44:57)
Offline
Bille, jak tlusté bylo to železo? Máš to "studený" Chtělo by to víc proudu. ER118 je eleltroda rutilbazická určená na svařování kotlů a její operativní vlastnosti jsou vynikající.
Offline
Ale tam tich vypalenich elektrod je. Inač pekne husenky.
Offline
EB121 2.5 na 5mm hrubý materiál kľudne 100A, pôjde to ešte lepšie
Offline
Na 2,5mm elektrody je 80A docela málo, obzvláště na tlustší materiály. Navíc jestli je dobře označený ten potenciometr na nastavení proudu.
Offline
Železo je cca 5-6mm. Předešlé pokusy jsem zkoušel na 90A, ale 100A jsem ještě nezkoušel. To mě ještě čeká. Ty ER118 mám letité, odhaduji více jak 35 let, ale na něčem se to naučit musím. Kdybyste doporučili nějakou levnou elektrodu na učení, budu rád, protože se budu muset pomalu poohlížet, až dojdou. Až dnes jsem zjistil, že se musím spíš než na oblouk dívat na okraje svarové lázně, když chci, aby měla housenka méně kostrbatý tvar.
Offline