SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#101 30-09-2021 10:08:46

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

Ty filtry soustředěné  selektivity si  pamatuji  z  80 let. Kdy se najednou  ocitly ve volném  prodeji a často za pár korun. A brzo  už  rovnou  ve výprodeji.

Offline

 

#102 01-10-2021 04:37:31

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

pafik1605 napsal(a):

tohle rádio vzniklo v rámci bolševický akce "jedno procento výroby do maloobchodu" či jak se to jmenovalo. Skoro každej průmyslovej podnik něco pro maloobchod vyráběl.

To se netýkalo tohoto radia, Akce 1% pro maloobchod vznikla až v době Perestrojky za Gorbačova ve druhé polovině  80. let a my ji pohotově převzali.

Zlí jazykové na začátku 70. let říkali, že Pardubice dostaly za úkol vyvinout pořádné radio, protože TESLA Bratislava byla vývojově bezzubá.

Ono by tomu napovídalo i to, že od r. 1972 do r. 1975 se vyráběl také velice dobrý (a také hodně podobný) přístroj TESLA 810A (SP201) v Bratislavě. Ten už stál 5530,- Kčs! Zhruba ve stejné době vznikl ještě tuner (bez koncových stupňů) TESLA 3601A - ST 100. Ten byl také dobrý. Ovšem hned následující model 3603A už byla zase bída. Měl jako novinku ladění varikapy, které se rozlaďovalo, takže "výhoda" přidaných  předvoleb byla na nic a rozsah FM CCIR do 100 MHz byl v té době také krok zpět.

Nevýhodou  všech strojů z Bratislavy byl symetrický vstup 300 Ohmů. Pro dálkový příjem byl třeba pořádný anténní systém a přenos slabého signálu koaxiálním kabelem nebo použití zesilovače. Použít třikrát za sebou symetrizační člen byla velká ztráta signálu. Důvod tohoto řešení byl úplně hloupý, neměli jsme zavedenou výrobu koaxiálních anténních konektorů! Také televizní přijímače až do r. 1980 používaly symetrický anténní vstup, což bylo problém hlavně pro barevný přenos. Plochá anténní dvojlinka 300 Ohmů neměla dobré vlastnosti.  Velice rychle stárla vlivem nečistot na povrchu, měla se montovat od všech vodivých a částečně vodivých povrchů minimálně na vzdálenost desetinásobku rozteče vodičů, což se nedalo dodržet a nebyly (nedaly se sehnat) ani vhodné úchyty  pro tuto montáž na střechu, stožár a zeď.

Filtry soustředěné selektivity jsem ve výprodejích zaznamenal až po revoluci, jenže to bylo už ve výprodeji prakticky všechno. Možná mně něco uteklo.

Ještě bych uvedl na pravou míru situaci okolo sovětských přijímačů. Oni nebyly ani tak sovětské. Ty nejlepší přístroje (prakticky všechny zde zmiňované) byly vyráběny v závodě VEF v Rize, tedy v Lotyšsku.

Offline

 

#103 01-10-2021 17:07:51

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

No  nevím.  Od cca poloviny roku 1986 jsem už  byl  ve výrobním  procesu a  žádnou  akci 1'% pro  maloobchod jsem  nezaznamenal.
Jedinou  akci,  která  by tomu  mohla odpovídat,  byla ta, že se plechovky od barev  nevyhazovaly , ale opatřily víkem ,  to  se natřelo  a místní  městský  úřad je potom ve městě používal  jako koše na odpadky.  To ale bylo  nejdřív tak  v rocě 1989 nebo  po sametu nebo  kolem  roku 1996.
Anebo  potom  v podniku  rozšířený  systém  odprodeje všelijakého vyšrotovaného  materiálu a podobném  s malým  využitím  v podniku a provozování  drobných  prací  pro  zaměstnance,  to  ale fungovalo  nezávisle na Gorbačovovi a dokud to  nebylo  zlegalizované  vedením  firmy,  tak  i  nezávisle na nich.

Offline

 

#104 03-10-2021 12:17:39

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

Akce 1% pro trh se týkala podniků, jejichž normální výroba nebyla určena pro spotřebitele. Tedy těžký průmysl, vojenská výroba a podobně. Pamatuji, jak tehdá byl dokonce v ČST šot v TN, jak Poldi Kladno vyrábí v rámci této akce rycí vidle. Byla to srdceryvná pohádka o tom, jak všichni potřebují rycí vidle, které dosud nikdo nevyráběl a nyní si je bude moci koupit každý. Já jsem tehdá také již pracoval a nic podobného se našeho podniku netýkalo, nepatřili jsme do té správné kategorie a navíc jsme něco pro trh vyráběli stále.

Editoval VašekP (07-10-2021 01:02:08)

Offline

 

#105 03-10-2021 22:14:28

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

Já  jsem  pracoval  v podniku,  jehož normální  výroba nebyla určena pro  "uživatele". Ale je možné,  že na nějaké  dílně mimo  mé působení  se něco dělalo, takže jsem  o  tom  vůbec nevěděl. Který  rok  to  vůbec byl?

Offline

 

#106 04-10-2021 03:01:33

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

Gorbačov přišel do funkce v březnu 1985, takže jeho perestrojková opatření se zde začala uplatňovat asi tak od. r. 86. Ono to bylo všechno tak trochu křečovité, partě okolo Husáka nebyla zrovna změna ve vedení SSSR po chuti. Sice měli plnou hubu perestrojky, aby se zavděčili, ale v podstatě to pro ně byla potíž a nežádoucí změna v zajetém systému. Také si asi uvědomili, že jejich éra se blíží ke konci. Od listopadu 82 do března 85 zemřeli ve vrcholném úřadu SSSR tři staříci (Brežněv, Andropov a Černěnko) a do úřadu přišel mladý, průbojný a na svět úplně jinak se dívající člověk.

Offline

 

#107 04-10-2021 08:58:42

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

Já  vím,  Gorbačov přišel  do  funkce v březnu  1985,  ale pro  mne se ještě do  roku 1986  na škole nezměnilo  nic. Až  teprv když  už  jsem  byl  v pracovním  procesu,  nějak  od roku  1987. Od dob  už  jela reforma naplno,  například akce,  kterým  se dnes říká  "Farmářské  trhy" se masívně rozjely v letech  1987 - 88. A je zajímavé,  že u  nás to  začalo  odspodu, nejdřív mezi  lidmi,  pak  se rozhoupaly místní  správy povolováním tehdejšího podnikání  a třeba těmi  farmářskými  trhy a teprve o  nějaký  rok  později se to  začalo  měnit uvnitř podniků. Případně v těch  velkých  do  sametu  možná  vůbec.
V "mém" podniku se to  1% "pro  lidi" buďto  vyrábělo  v úplně jiných  provozech  a dílnách,  než  jsem  působil  nebo  vedení do  té  kolonky hbitě přesunulo tehdejší výrobu  T613 a tím  mělo  víc než  splněno.

Offline

 

#108 04-10-2021 12:41:22

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

Jak jsem psal, banda našich soudruhů byla z vývoje v SSSR docela zmatená a zděšená. Gorbačov byl nekonfliktní člověk, který chtěl spolupracovat s celým světem včetně USA a Německa. Naši soudruzi soukromé podnikání posvětili relativně rychle, vyhláškou 1/88. Prodej zeleniny a dalších výpěstků uvolnili ještě dříve, na to nebylo třeba žádné povolení. Oni tím totiž řešili hlavně to, že občas byl problém koupit v zelenině mrkev a petržel, když chtěla hospodyně uvařit polévku.

Offline

 

#109 05-10-2021 09:13:52

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

Gorbačov jim  hlavně řekl,  že kdyby byl  zase nějaký  převrat,  že už  jim  žádné  tanky nepošle jako  v 68,  že už  to  bude čistě jejich  věc,  jak  se s tím  vypořádají. A na to  u  nás byli  citliví,  protože to  většinou  byli  ještě pořád "normalizační"  soudruzi,  kteří  "nastoupili" v letech 68 nebo 69.

Offline

 

#110 05-10-2021 11:00:26

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

To máš pravdu, mezi léty 70 až 85 tam byli stále stejní panáci, pak už k nějakým změnám došlo. Ke žlabu se dostali takoví kašpaři jako Milouš a bylo jasné, že bude zle. Jen se zpočátku nevědělo pro koho. Ještě v roce 88 byla situace taková, že i bez tanků z Moskvy tam byli někteří, kteří to byli ochotní hnát do extrému.

K těm farmářským trhům (tenkrát se tak tomu ještě neříkalo): Můj otec jezdil jako důchodce prodávat už v 83/84 svoji zeleninu a na jaře také sadbu rajčat a okurek do Prahy na Pankrác. kde byla tehdy vyhlášená tržnice. Dokonce vyměnil auto za kombi, aby se mu to tam lépe vešlo.

Offline

 

#111 05-10-2021 11:35:46

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2661

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

Od elektroniky přes starou elektroniku, posléze vzpomínání na mládí jste zabrousili do politiky, a rohle je na to špatný vlákno.

Offline

 

#112 05-10-2021 12:43:19

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

Omlouvám se, není to úplně čisté téma, ale určitou logiku má. Prostě se to tak vyvinulo.

Offline

 

#113 11-10-2021 05:18:38

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

Tak jsem se ve čtvrtek minulého týdne náhodně dostal do Žitné ulice v Praze. Při pomalém průjezdu jsem si mohl obhlédnout objekt, kde sídlil Radioamatér. Objekt je opravený, výlohy vyměněné za nové, větší. Jediné co zbylo, je klasická (zatažená) roleta u vchodu na rohu budovy.

Editoval VašekP (11-10-2021 05:21:12)

Offline

 

#114 11-10-2021 08:43:33

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

Nojo,  to  všechno  už  asi  zmizelo,  protože takový  prodej  nemůže generovat  dostatečný  zisk  ani  na nájem. Maximálně se tio  může udržet  jako  přívěšek  jiného  podnikání  nebo  jako malý eshop se skladem  v levném  prostoru  typu nějaké staré stodoly nebo  podkroví. I velké  prodejny součástek mají  problémy se ziskovostí, GME se jakž  takž  drží  a bojují  s velkými skladovými  zásobami nutnými  pro  takové  podnikání  a z toho  vyplývající  zastaralostí  součástek  a jejich  vyššími  cenami, pokud výrobci  rychleji  zlevňují, GES zkrachoval,  co  vím. A bude to  jen  horší.  Jedině žy by Green  Deal dal  po  uších logistice, individuální  dopravě zásilek ze světových  skladů,  jak o to  dělají  TME neno  Mouser. Potom  by zase mohlo  být výhodnější  kupovat  součástky do  zásoby a čekat,  až  se prodají.

Offline

 

#115 11-10-2021 10:25:04

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

Prodejna Radioamatér patřila, pokud se nepletu, firmě Domácí potřeby Praha a skončila na začátku 90. let. Pak tam bylo koupelnové studio. Nyní to vypadá jako nějaký sklad. Výlohy jsou zatemněny svislými žaluziemi. Pouze malá část prodejny, kde se kdysi prodávaly měřící přístroje, vypadá živěji. Objekt je na foto v Google Maps, kde je vidět celý, i na Seznam mapách, ovšem zde jsou vidět pouze vyšší patra, nikoliv prodejna. Stačí zadat adresu Žitná 7, Praha 1.

Editoval VašekP (11-10-2021 14:56:33)

Offline

 

#116 12-10-2021 06:56:08

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

Na co všechno si ještě vzpomenu. To, že jsem se dostal do Žitné byla náhoda, stejně tak jako to, že jsem jí projížděl hodně pomalu a měl jsem dost času se rozhlížet. Pak mi začala vrtat v hlavě myšlenka, že byl kdysi v AR rozhovor s vedoucím této prodejny panem Karlem Bartošem. Našel jsem ho, je v AR 2/67 - rubrika Náš iterview. Tento pán tam pracoval až do revoluce. Je to kus historie, ale na druhou stranu, když si ho přečtu dnes, mám pocit, že se některé potíže opakují.

A aby toho nebylo málo, tak paměť zase vydala pár "nových" informací. Prodej součástek byl také v obchodním domě Diamant na Václavském náměstí ve sklepě (vedle Koruny) a v prodejně Melodie v pasáži na rohu Jidřišské a Václaváku (hned v dalším domě byla známá prodejna Praha-Paříž). A v Jindřišské ještě byl snad celá 80. léta bazar téměř naproti věži, kde se prodávaly jak přístroje, tak různé desky z přístrojů a občas i nějaké součástky. Správný radioamatér také znal prodejnu železničních modelářů PIKO v ulici Na příkopě, kde se kupovaly svorkovničky s pérovými kontakty, které se daly použít při zkoušení různých jednoduchých zapojení jako nepájivé pole.

A ejhle, další známé místo, na které jsem si vzpomněl právě teď. Naproti PIKU byla (a stále je) pasáž směrem do Celetné a v té byl také bazar s elektrotechnickým zaměřením, tam bývaly k mání hlavně různá relátka, stykače a spínače a také žárovky na 24, 42 a 120V.

Offline

 

#117 12-10-2021 20:15:24

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

Také ještě doplním. To že byl v Martinský obchod se součástkami ví každý, ale už méně se ví, že za rohem byla prodejnička asi svazarmu, kde se daly v 90. letech koupit destičky nepájivých polí. Jestli mě paměť neklame, tak jedna destička za 30 Kč. Mam je do dnes a fungují lépe než nové z číny.

Editoval Charon (12-10-2021 20:16:59)

Offline

 

#118 13-10-2021 04:53:49

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

Tak tohle nepamatuji, to mi asi nějak uteklo. Co tam měli ještě dalšího pěkného? Jen mě ještě napadá, nebyl to v těch 90. létech už nějaký soukromník, Svazarm šel velice brzy do likvidace.

Když jsme v téhle části Prahy, tak tam byl ještě zajímavý bazar (snad Klenoty) na rohu Jilské a Skořepky. Tam mívali v 70. létech zajímavé starší přístroje - gramofony, magnetofony, radia, zesilovače naší i cizí výroby. Pak se v 80. létech asi něco změnilo (vedoucí nebo zaměstnanci) a už to bylo jen o nábytku a maximálně stojací lampě nebo mixeru.

Editoval VašekP (13-10-2021 04:55:41)

Offline

 

#119 13-10-2021 09:35:33

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1457

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

Nevím komu to patřilo, jen si pamatuji, tvrdily o destičkách že jsou Svazarmu. Já to zařadil do několikaset kusový výroby a tohle že jsou přebytky.  Měli tam směs všeho možnýho a připadá mi to ve zpomínkách, že destičky byly tak trochu bokem. Já tam byl několikrát pro destičky které na tu dobu byly nesehnatelné a pro bastlení špice.
Vůbec přes Svazarm se dalo propasírovat lecos. Svazarmovský klub a pár nadšenců z výzkumáků nebo televize a šlo to.

Když už se probírá kde co v kusových množstvích, tak na rohu Rytířský a Havířský byl ruský obchod Čajka, kde jsem kupoval Avomet. Ručičkový měřák napětí, proudu a odporů. Tehdy populární ruský osciloskop jsem tam ale nesehnal.

Editoval Charon (13-10-2021 09:39:20)

Offline

 

#120 13-10-2021 10:24:51

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

Svazarmovské "krytí" měly např. zesilovače a další výrobky  Transiwatt. V prodejně Elektronika Ve smečkách se dala koupit např. magnetodynamická vložka Shure N75-S6 za koruny, jinak se dala sehnat jen v Tuzexu za "Bony" (TK).

Offline

 

#121 13-10-2021 13:46:17

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

Charon napsal(a):

Nevím komu to patřilo, jen si pamatuji, tvrdily o destičkách že jsou Svazarmu.

V osumdesátých  letech 602 ZO organizace Svazarmu,  ta měla v rámci  celého  Svazarmu  dělat  či  koordinovat nf techniku  a digitální  techniku, pořádala korespondenční kurz  digitální  techniky. běželo  to  nějak od roku 1985.  měl 4 nebo  6 pokračování,  každé  trvalo  asi  půl  roku,  co  si  pamatuji  a v rámci  těch  kurzů rozesílala 602 ZO Svazarmu polovodičové  stavebnice a v nich právě ty nepájivé  kontaktní  pole. Plast těch  destiček  měl,  co  si  pamatuji,  žlutou nebo  nažloutlou  barvu. Jinak  tam  bylo  plno  součástek,  hodně z  nich  třeba kazové  tranzistory KU602,  605, 608,  možná  i  nějaké  KD605- 615 a potom  i  všelijaká  hradla NAND atd. Všechno  označené  modrou barvou  coby druhojakostní  nebo  tak  nějak. Byly to  vždycky dost  velké  sáčky.
Dost  možná  potom  v devadesátých  letech  těsně po  sametu ty nepájivá  kontaktkní  pole byly skutečně přebytky z toho  kurzu Svazarmu.
Jinak v 602 ZO organizace Svazarmu vznikl  na konci  vlády komunistů  textový  editor T602,  který  v té  době byl  světová  špička textových  editorů  pro  DOS,  třeba WORD od Microsoftu  v té  době uměl  výrazně méně. V práci  jsem  potom pár let do  roku  cca 2001 s tím  texťákem  pracoval,  hlavně jsem  tím  psal technologické  postupy. Několika sloupcová  a mnohořádková  tabulka vytvořená  čárovou  grafikou  a uvnitř několikasloupcový  text,  to  všechno  na ležatý  list  papíru A4.
Lidi  z  té  602 ZO Svazarmu  potom po  Sametu  kolem  texťáku  T602 a dalších  programů pro  office  vytvořili  firmu  Software 602,  která  funguje dodnes.

Offline

 

#122 27-08-2023 20:08:03

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

Oživuji  tuto rubriku po téměř dvou létech, protože jsem se v pátek "toulal" po Pardubicích, tak mně nedalo  a navštívil jsem Palackého ulici u čp. 580, kde bývala krajská podniková prodejna TESLA. Smutný pohled. V prodejně se prodává podle nápisů Fashion nějaká móda, výlohy jsou zalepené černou fólií s těmito nápisy a nevím, zda to vůvec funguje. Seděl jsem v autě asi 1/4 hodiny a žádný pohyb jsem nezaznamenal. Mrtvo a mrtvo, nebýt nápisů, měl bych dojem, že se tam skrývá herna nebo sexshop. Před těmi zhruba 40 léty tam byly fungující výlohy a bylo tam živo i ve všední den dopoledne. Až na mě padl splín, ne že bych byl úplný fanda této prodejny, tehdá jsem se tam dostal většinou jednou ročně, někdy i po delší době, ale vždy to tam mělo "veselý" charakter, už jenom proto, že v této prodejně byli obvzláště příjemní a schopní prodavači a prodavačky. R.I.P.

Offline

 

#123 28-08-2023 20:17:50

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4074

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

Jojo , tam jsem byl několik let skoro denním hostem , stejnětak v HK na Karla , musím kouknout , co tam kapitalismus dnes navál ......

Offline

 

#124 29-08-2023 08:32:11

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

Tak bud rad, zes zazil "lepsi casy" na ktere se da vzpominat.
Kdyz jsem "objevil" prodejny Tesla v nasem okoli (asi tak rok 88-89, Klatovy, Strakonice), tak to bylo vicemene ve stylu: "Nemame. A tohle taky ne". Vpodstate nebylo realne koupit bezne tranzistory a odpory... Ale je fakt, ze v "zapadonemeckem" pohranici bylo obecne prd, proc by Tesla mela byt vyjimkou.


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#125 29-08-2023 12:04:46

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Čím rozpustit SnPb63 ?

Taky jsem tam v době studia velmi často kupoval, ostatně vysoká škola je jen kousek vedle.  Ve své době to asi byla jedna z preferovaných prodejen a z Tesly přednostně zásobována tuzemskými součástkami i těmi ze socdem, hlavně NDR.  Proti těm prodejnám v místě bydliště, kde jsem začínal a kde třeba v místním železářství bylo jedno plato s výběrem základních součástek, to bylo nebe a dudy.
Ale krachnout to muselo.  Kdo by kupoval kopie 10 - 20 let staré, i když občas i o něco lepší než originál? Když mohl mít originál a hlavně nejnovější verze součástek s už úplně jinými parametry.
Dneska se to možná ukazuje jako chyba, že ty výroby zkrachovaly, kdyby se udržely dodnes, mohli jsme dneska mít velmi lukrativní produkci chipů nejenom  v Řožnově.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče