SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Ahoj,
máte zkušenost s opravdu kvalitním odrezovačem? Potřebuji zbavit litinový blok povrchové koroze a ne všude se dostanu smirkem/dratakem a rad bych pouzil neco, co fakt tu rez vyzere a nasledne pasivuje.
Je fakt, ze diky dnesni "eco" dobe, nebude nic tak kvalitniho jak ty kyseliny z let minulych ale preci jen mozna znate neco, co opravdu funguje. Momentalne jsem zkusil odrezovac HOKR a neni to nejhorsi ale sila nic moc.
Diky
Offline
Když ono se předpokládá a doporučuje u každého odrezovače nejprve mechanicky očistit silnější vrstvu rzi a pak odrezovačem jen "dodělat" a pasivovat. Kdysi býval dobrý odrezovač TT s taninem, dnes dělá něco podobného Kittfort. I když se to může zdát jako nesmysl, tak mnohdy pomůže pořádná Vappka, jinak by se dalo také opískovat, pak už není odrezovač ani potřeba.
Offline
Blok s piskem vubec nesmi prijit do kontaktu. Ja hrubou rez obrousim/oskrabu ale potom ruzne v rozich tam se nicim nedostanu. Kdyz dam na vrtacku dratovy kotouc, tak to spise vylesti ten povrch.
Offline
Pak už zbývá jen škrábat šábrem, nabroušeným šroubovákem a nebo ocelovou jehlou. Drátkovací kotouč na vrtačku není na čistění dost razantní, ten je spíš na ozdobné povrchové drátkování. To chce větší otáčky a tvrdší drátky - rozbruska to jistí. Ovšem pozor, doporučuji být opatrný, rozbrusky dost trpí při tomto provozu, je lepší použít o stupeň menší hrneček než je k dané velikosti rozbrusky doporučený, aby byl dostatečný výkon motoru a nedošlo k přehřívání a spálení motoru. Doporučení na hrnečcích je brané podle otáček výstupní hřídele brusky, nezohledňuje, že brusky mohou mít rozdílný výkon motoru. Také to chce zpětnou vazbu oči-uši-ruce, tvrdé ostré drátky umí materiál i ubírat!
Offline
No chvili jsem premyslel ze by to slo dremel a ty male kotoucky se smirkem, aleuprimne to bude porod, nez to kousicek po kousku cele udelam
Editoval Tom_ (29-09-2021 12:07:21)
Offline
Pouzivam organicke kyseliny - citronova, octova, pripadne smes kyseliny a kuchynske soli. Pro zlepseni smacivosti pridam par kapek jaru. Muze byt i slabsi roztok a predmet nechat ponoreny delsi dobu (2 dny). Zdravou ocel tyto kyseliny nenarusi, ale rez odpadne nebo se rozpusti. Na povrchu zustane zeleno-cerny povlak, ktery pak umyju mydlem a stetcem. Dulezite je predmet dobre oplachnout, neutralizovat a nakonec rychle osusit, jinak chyta lisku. Pokud jsou ale na dilu presne brousene plochy, je to nejaka pistnice nebo tak, potom je treba byt opatrny a tyto brousene plochy rostoku nevystavovat. Jinak tento zpusob funguje spolehlive. Roztok musi byt na ochutnani kysely.
Offline
Jedna se o blok motoru, takze to maceni moc nepripada v uvahu, asi mi nezbyde nic jineho, nez to fakt vydrit tim dremelem
Offline
Jakobo napsal(a):
Pouzivam organicke kyseliny - citronova, octova, pripadne smes kyseliny a kuchynske soli. Pro zlepseni smacivosti pridam par kapek jaru. Muze byt i slabsi roztok a predmet nechat ponoreny delsi dobu (2 dny).
Můžeš prosím doporučit v jakém poměru směs mícháš (kolik octa, citronové kyseliny, soli, vody)? Předpokládám, že ocet je 8% potravinářský, kyselina citronová opět potravinářská.
Offline
Sůl tam jen zanáší, skrz chloridové ionty Cl-, korozi, takže každopádně nepřidávat. Ocet, případně kyselina citrónová v podobné koncentraci v podstatě jen tu rez uvolňuje, takže se potom dá dobře sundat kartáčem. Základní kov rozpouští taky, akorát ta kyselina je tak slabá a v tak malé koncentraci, že to na první pohled není vidět. A pokud tam je na povrchu kovu slabé zamaštění, které není vidět, tak přes něho nepronikne a na tom místě kov nenapadá.
Jinak těžko říct, co by bylo nejlepší. Asi toho octu koupit pár flašek, vždycky ten blok vždy párkrát postříkat a nechat reagovat, potom opláchnou vodou a kartáčovat a oplachovat. A opakovat, pokud tam bude rez i nadále. Pokud by spotřeba octu byla velká, bude výhodnější koupit kyselinu octovou v technické kvalitě a ředit. Nebo ještě lépe kyselinu mravenčí, ta je silnější. Ale podstatně víc smrdí a je o to nebezpečnější. Zas je asi nejlevnější. Pro vlastní manipulaci pak bude dobrá aspoň plastová zástěra, popřípadě oblek nebo nějaký jednorázový ochranný oděv, protože už ocet dlouhodobě dělá díry do oděvu, koncentrované organické kysleiny tím tuplem. A ochranné brýle nebo štít na obličej.
Jar nrbo podobný saponát potom musí být takový saponát, který funguje v kyselém prostředí . Je třeba vyzkoušet.
Po odrezení je pak třeba blok čistou vodou důkladně všude omýt, zbytky kyseliny potom zneutralizovat cca 3% roztokerm amonikau, ten zase dkladně opláchnout čistou vodou a tu ihned, než to začne schnout, spláchnout alkoholem. Technickým lihem nebo izopropylakoholem.
Editoval Radim (29-09-2021 13:43:55)
Offline
Nevím kolegové co blbnete s octem a podobnými kravinami. Normálně jsem v Bauhauzu koupil bezoplachový odrezovač s taninem. Funguje podobně jako ten komunistický TT s taninem.
Offline
Já teď párkrát použil odrezovač Worko a docela funguje. Mají i různé pasivační nátěry na zakonzervování po použití odrezovače apod. Je to prý vyrobeno podle starých odrezovačů T-80 s Taninem, nebo jak se to jmenovalo. A není to ani moc drahé, narozdíl třeba od Brunox a podobně.
Offline
Zdarec.no myslím,že taninový odrezovač není asi pro Toma to pravé,páč reagující tanin s korozí má temně fialovou,až černou barvu.Výrobek od firmy Kittfort,je nabarvený kyselý odrezovač,takže ze zákazníků dělějí trošku blbce.Tomovi by jistě nevyhovoval takovýto vzhled bloku motoru.Starý odrezovač T,zase taninový a poctivý,neodstraňoval korozi,jen ji přeměnil na tanáty železa a tím i zpasivoval.Osobně bych se přikláněl,jak píše Radím i z ekonomického hlediska k použití slabší kyseliny.V komerčních odrezovačích,je stejně obsah obvykle kyseliny fosforečné.někde mezi 10-13%.No a já se od Radima dověděl.jak povrch zneutralizovat
PS:Radime,ten 3% roztok amoniaku,se dá vyrobit zředěním čpavkové vody?Díky.
Offline
Na odrezení nerezi jsme používali kyselinu fosforečnou. U bloku motoru by mohla být i výhoda, že ho rovnou i odmastí. Postříkat rozprašovačem, spláchnout a pak i nějak ošetřit, aby to hned nezačalo reznout znovu/oxidovat. Pokud bys chtěl odrezit i vnitřek, doma jsem odrezoval zrezlé nářadí elektrolýzou - hodit do vody s jedlou sodou a přes plech přivést proud z dobíječky autobaterií. Rez zmizela z nářadí a vysrážela se na plechu. Můžeš tam přidat i ponorný vařič, aby jsi měl vše v horké vodě a mohla by tak pustit i mastnota.
Offline
Tome,ještě odrezovač gel.K2 vyrábí Derusto total gel a 250ml stojí asi 35Kč.Natřít,hodit na gel strečku a druhý den spláchnout vapkou,či hadicí.Funguje na slabší vrstvy koroze,případně zopakuješ proces .Mám ho vyzkoušenej.
Offline
Ještě ohledně těch taninových odrezovačů.Nový Worko,je s taninem,ale identické složení se starým "Téčkem",bych řekl,že nemá.Starým jsi zkotodovaný povrch natřel a zreagovala všechna koroze.Tím novým,je to na víc vrstev,než docílíš stejné reakce.Pos..ní zelení.
Offline
Nevím, píšou že je to podle staré receptury ten Worko. Tak zelení úřadují ve všem, barvy, ředidla atd. Nevím jak přesně reagoval ten starý odrezovač, ale tenhle se nanese na rezavý plech, nechá se to do druhého dne zaschnout. Bez oplachu se to zakonzewrvuje nějakou barvou. Udělá to na plechu fialový až černý povrch.
Offline
No ja na to pouzil momentalne odrezvovac od HOKRU, tak se pujdu dnes podivat jestli to nejak pomohlo. Byl mi doporucen jeste kamaradem odrezovac od Wurtha, ale ten stoji cca 1 000 kc/ 1litr takze to neni levna sranda.
Nasel jsem na netu i videa co se tyce polskeho odrezovace APP r stop, nemate zkusenost? Tady nejake polske srovnavaci video odrezovacu https://www.youtube.com/watch?v=1St9DrEZQns&t=206s
Editoval Tom_ (30-09-2021 08:04:34)
Offline
momák napsal(a):
PS:Radime,ten 3% roztok amoniaku,se dá vyrobit zředěním čpavkové vody?Díky.
Přesně tak, cca 10 dílů vody a jeden díl čpavkové vody.
Offline
Hlavne kup beoplachovy odhrdzovac. Usetris si robotu naviac.
Rezol 2000 bol celkom fajn, v kazdom pripade kys fosf... Bola aj tak najlepsia. Az na tie ucinky na zdravie.
Tak ze rezol 2000 povrch pasivuje, problem je ten ze ked tam bude hrubsia vrstva hrdzi mal by si to oredtym mechanicky odstranit, inak tam vznikne vrstva niecoho na com bude sice farba ale drzat na bloku to nebude.
Na druhwj strane liatinovy blok by nemal trpiet nejakou extra koroziou, tj pouzitim stetca a odhrdzovaca, potieranim vies aa vrstvy hrdze zbavit vyplavit osuchat stecom. Vysledkom bude cisty povrch sivej farby.
Offline
Na bloku spis byly mista, kde se original barva z fabriky zvedla a zaclo to korodovat pod tim lakem. Odrel jsem vse poradne sroubovakem a natrel parkrat odrezovacem. Uvidim jaky bude vysledek. Kdyz to nebude dostacujici, tak asi vemu dremel, nejaky maly kotoucky nebo ty frezky do toho a zkusim tomu pomoct takhle a pak zase odrezovac aby to hned nechytlo lisku.
Rezol 2000 jsem mel kdysi a ten fungoval docela slusne.
Offline
Jak tady padl dotaz na koncentraci roztoku slabych organickych kyselin pro odstraneni rzy. Jeste dodam, ze doma odrezovac casto po ruce neni, neco se vetsinou najde zastrcene v regalu v garazi, ale do kuchyne to byva bliz a nejaky ocet nebo citronova se najde ve vetsine domacnosti. Ze je to nouzovka - to mozna ano, jak kdy a jak pro koho. Funguje to a o to tady jde. Namicham smes tak, aby byla kysela asi jako okurkovy lak. Do hrnku treba lzicku k. citronove nebo par ml 8% octu, kdyz je vetsi mnozstvi (kybl) muze byt roztok slabsi. Pokud chci setrnejsi odstraneni tak dale naredim vodou. V zasade tady neni moc co pokazit a stejne malokdo bude mit po ruce odmerny valec nebo vahy, aby pripravil presnou koncentraci. Ja to sam nevim. Odhaduju, ze koncentrace kyseliny v roztoku bude kolem 1%, ale spis mene. S tou pridanou kuchynskou soli a pritomnosti chloridovych iontu, ktere pa mohou zpusobovat korozi - muze byt, nejak moc jsem to neresil. Asi to bude pracovat i bez soli, ale tu sul tam davam i pro zvyseni iontove sily. Mimochodem, okurkovy lak misto viliti do haj*u jsem uz take nekolikrat pouzil na odstraneni rzy z ruzneho naradi a fungoval vyborne.
Kazdopadne je dobre prubezne kontrolovat stav. Take jak zminilo par lidi, dobre je neutralizovat, aspon obycejnym tuhym mydlem, ktere je zasadite, stejne tak je zasadita praci soda a po uschnuti predmet natrit olejem.
A ano, amoniak NH3 je plyn, to, cemu se rika cpavkova voda je ve skutecnosti hydroxyd amonny NH4 OH, ktery je zasadity. Zasady maji tu vlastnost, ze stepi tuky (zmydelnuji), takze silnejsi roztoky jsou i vyborne odmastovadla a treba horky roztok NaOH jako jediny dokaze rozpustit zaschly rostlinny tuk (z kuhynskeho nadobi, kachlicek, cisteni digestore... jen bacha, protoze rozpousit i hlinik). Tady benzin, toluen, aceton na zaschle rostlinne tuky jsou zcela neucinne. Proto pri praci se zasadani mame pak pod vodou pocit namydlenych rukou, tuk na rukou treba v pritomnosti te praci sody, cpavku, vapna, malty nebo jine stredni az silne zasady vytvori mydlo. Je dobre pouzivat rukavice nebo po praci ruce dobre oplachnout vodou a namazat kremem.
Editoval Jakobo (30-09-2021 14:21:26)
Offline
na drobné věci používám odrezovač Pattex (90 ml) z lidlu, natřu, nechám zreagovat a oschnout, pomůžu tomu kartáčem. Velmi dobře to pasivuje.
Offline
Tak jsem byl zkontrolovat pusobeni odrezovace HOKR , natreno bylo v utery odpoledne a dneska kontrola. Jinak povrch byl pred natiranim akorat odrban sroubovakem od hrube rzi. Natrel jsem to jeste jednou dneska, ale i zaroven znova odrbal sroubovakem a trosku dratakem. Pokud to nebude uplne ciste, tak vytahnu dremela a pohraju si vice
Tady jeste vylezly rezave mista, tak opet sroubovak a dratak a aplikace
Editoval Tom_ (30-09-2021 17:30:19)
Offline
Radime děkuji za odpověď .Tome,odrezovač od Wurthu je konvertor koroze,je to jako mlíko a vytvoří to na povrchu takovej tmavo fialový,či tmavo modrý až černý film,obsahuje zjevně tanin,To ti rez nesundá.APP R-stop,je polský výrobek a taktéž to není odrezovač,ale penetrační jednokomponentní uretanový nátěr.Je to něco jako náš Hostagrund-Blokátor rzi,čí Fest primer od Detechy.Ten ti také rez nerozpustí.
Offline
No, uz se pomalu smiruju s tim , ze to budu brousit, neni toho sice moc, ale ty zahyby se delaji fakt spatne .
Offline