SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stale vybírám nejake COcko. Limit do 10 tis. Nasel jsem tento strojek Spartus EasyMIG 210S . Ma ho někdo? https://www.naraditechnik.cz/svarecky-m … 2-mig-200s
Offline
A máš doma zásuvku s jištěním 20A? Což je modrá průmyslová zásuvka na 230V... Pokud můžu doporučit, tak spíš manuální svářečku https://www.naraditechnik.cz/domu/7953- … esults=115 Která je to samé jako https://www.cznaradi.cz/homer-mig-mma-1 … QoQAvD_BwE Jen jiný obrázek na krabici... Já měl doma 200 od alfinu a ta jela do určitých ampér i na jištění 10A...
Pokud bys ještě trochu našetřil tak slušně svařuje https://www.naraditechnik.cz/domu/857-i … d-synergia
https://drive.google.com/file/d/15E3AxE … sp=sharing
U mě na YT jsou i nějaké videa - https://youtu.be/gJU6_b3HJ2w je jich tam víc s různými materiály...
Offline
Super diky za tipy. Okouknu to
Offline
Easy Mig 210S jede i na B16 do 110A bez problémů a pak začne shazovat (častými body). Stačí dát B20 nebo C16 jistič a je po problému. Svařuje jinak naprosto perfektně (stejná jako Ideal Tecnomig 202) a není jednoduché jí přehřát, i když má malé chladiče a opravdu malý zatěžovatel.
Spartus EasyMIG 185 je dobrá ale na karosařinu není úplně nejlepší a to z důvopdu opět narveného HOT startu a ten dělá solidní bordel na malých proudech s plynem CO2 (blbě zapaluje - propaluje)...jedině pod směskou to je OK. Nevýhodá č2. je pevně nastavená přibližovací rychlost (sakra pomalá) a předfuk (zbytečně dlouhý) a happy bude ten, kdo si na tyto dva neduhy zvykne.
Spíš mrkni na EasyMig 210 nebo 215 nebo sylnější Ideal 212 (ale tady je problém s dostupností...nejsou...budou na začátku listopadu)
Editoval Discovera (20-10-2020 18:58:21)
Offline
Asi rok zvažuji koupi CO2. Zatím používám mnoho let metodu MMA a TIG. Na začátku byly spíše doporučované trafa jako OMI 206, ale u nich mě nevyhovuji váha. Poté jsem zvažoval Homer 180 a Jasic160 (180), což je téměř to samé. A když jsem narazil na toto forum tak po dlouhém pročítání a vychvalování kde čeho jsem skončil u nabídek od Choboly kde chválí LASTON MIG-195 V a Jasic, Filex jsem zamítl nevzbuzuje u mě důvěru. Nebo nabídky Naraditechnik, kde je zajímavá ideal 212, ideal 205 či Spartus EasyMIG 210S. Co jsem tady vyčetl s každou by mělo jít svářet i materiál 0,8. Co by mě zajímalo je rozdíl v podavačích a případně rozdíl v elektronice a životnost elektroniky. V čem je více SMD a tím je horší opravitelnost.
Synerie pro mě není důležitá ani stroj nemíním zatěžovat sériovou výrobou. Stroj bude využíván nejvíce na opravu strojů v zemědělství. Takže pokud jsem pochopil Diskovera dobře stačil by mě i Spartus210S a Ideal je spíše nadbytečný luxus. Na sváření silnějších materiálů asi stejně zůstanu u elektrod. Svářečka pojede jen na 0,8 materiálu.
Co by jste vybraly Vy?
Offline
j-k1: Nepíšeš rozpočet, ani na co a v jaké míře bude svářečka pracovat. O víkendu jsem měl doma SPARTUS EASYMIG 200 SYNERGIE 3V1. Je to naprosto "blbuvzdorná" svářečka. Ten EASY tady opravdu sedí... Stačí vybrat metodu svařování, pak jestli používat 2T nebo 4T a výběr plynu. Pak už stačí jen točit kolečkem a volit si správný svařovací proud... Jsou tam ještě další funkce jako "tlumivka, ø drátu...). Ale ty jsou z výroby přednastavené na 0.8mm drát, takže není potřeba s něma hýbat. Max podle znalostí si doladit tlumivku... Tady bych to hodnotil jako svářečku, která si nehraje na "vyšperkovaný krám s barevným displejem, který sice vypadá COOL, ale svářet to moc neumí". Takže pokud by to bylo na takovéto "domácí žvýkání", nebo i na ty tenké plechy na autě, tak bych řekl, že to bude z těch levných svářeček dobrá volba...
Offline
Laston jsem neměl v ruce a nemohu říct, jak je na tom ale vše je čína...jasic bude určitě kvalitní oproti jiným plečkám (Powermat, Magnum, Sherman...)nezklamal by Vás spíše to je o tom co se Vám líbí a pak parametry. Ideal 205 v žádném případě nebrat...je to přebarvený Magnaum 208 Alu Syn a to je neopravitelný paskvil s velmi špatným displejem a zpracováním a o vadných encoderech ani nemluvím. Podavače mají tyto mašiny (všechny Vámi zmíněné) naprosto totožné a jiný v mašinách této kategorie v podstatě nenajdete krom pár výjímek (WF Trio 230 DP přepychová 4-kladka). Určitě vyšší životnost zaručuje Ideal Tecnomig 200GD, 212LCD, 202, Spartus 210, 210s, 215LCD - všechny jsou totožné a ze všech nejlépe sestavené a nejvíce Ideal 212 a Spartus 215. Ale je to elektronika a může Vám samozřejmě odejít....Počet SMD v nich fakt neřešte....o tom to totiž není a opravitelnost je jen otázkou schopnosti servisáka a jeho vybavení.
Zmíněná 210s ačkoli je ze všech papírově nejslabší dokáže zabrat šponu i na opravdu silných materiálech jako jsou i traverzy - osobně vyzkoušeno na traverzách 180 a víš u lisů na výrobu nerez kolen ve firmě do údržby....chlapi čuměli a lis o velikosti malé dodávky šlape již měsíc po zavaření bez prasklin v kritických místech. Vše je o přípravě opravovaného místa a způsobu svařování.
Pokud ale stroj budete drtit v mrazech venku může se stát, že se odporoučí nebo zkrátí životnost.
Jak píše Rellik i zmíněný Spartus EasyMig 200 je použitelný....jen ty rychlospojky velikosti 10-25 tam nemuseli dávat. Vnitřní elektronika není špatná a zcela použitelná...krasavice to není ale svou práci odvede stejně dobře jako 210s
Editoval Discovera (26-11-2020 20:47:25)
Offline
Díky za reakci. Rozpočet předpokládám okolo 15t +-. Sváření od 0,8 do 10 železo s CO2. Na jiné metody sváření mám jiné stroje a nepotřebuji ji předělávat na nic jiného. Nepotřebuji nic jiného než rozumnou výdrž s hlediska životnosti a i případnou opravitelnost. Běžně si invertory opravuji. Třeba takovou Gamu 145r používám již cca 15 let. Výměna tranzistorů a pod není problém. Tak, aby to šlo i u tohoto stroje a nemusel sem jí zahodit po 2 letech tak jako to bylo popisováno u power... a dalších.
Nepotřebuji blýskavé pozlátko, ale něco s čím půjde i karosařina na strojích.
Offline
Rellik se mnou určitě nebude souhlasit ale EasyMIga 200 na karosařinu spíše ne. Ve stejné cenovce raději 210s. No někdy to není jen o výměně tranzistorů
Editoval Discovera (26-11-2020 20:55:11)
Offline
To vím že to není jen o tranzistorech :-) V gamě se toho měnilo celkem dost od zesilovačů přes DIN relátka po kondíky. Tranzistory zatím drží . Elektronika mě po mnoho let živila. Ve firmě jsem rozchodil snad vytažené z kopřiv WLSP315 a po vychytání všech much je udržoval v provozu na 2 směnném provozu. Makaly s železem a nerezem. I nějaké Tigovky jsem měl na starosti. Takže vím o čem to je.
Takže asi skutečně z toho všeho nejlépe vychází 210s.
Čistě náhodou by fotečka vnitřku nebyla?
Editoval j-k1 (26-11-2020 21:17:09)
Offline
j-k1: Možná ti ji dnes nafotím, mám tu 210 v garáži...
EDIT: Tady jsou fotky https://photos.app.goo.gl/p2y65s97rABtzwXa8 - není to přetříděné, tak jsou možná některé neostré nebo víckrát... Je to focené včetně příslušenství. Nicméně uvnitř toho moc vidět není - základní deska je součástkami do svářečky...
Editoval Rellik (27-11-2020 10:09:52)
Offline
Díky
Nevypadá to věru špatně. Tranzistory hezky zatmelené s krytkama, slušně udělaná elektronika.
Asi mám už rozhodnuto :-), chvilku nad tím podumám a půjdu do ní.
Díky za rady.
Offline
Jo nevypadá to špatně, jen ten vstupní usměrňovač se mi zdá poněkud "menší" https://photos.app.goo.gl/KueDeWdaxt324QPMA Většinou jsou tam "kostky". Chtěl sem pořádně nějak zjistit co je to zač, ale nešlo to vyfotit ani mobilem ani se na to pořádně podívat. Nicméně jsem tam ale zahlédl číslo 35 (aspoň myslím), což by mohlo být zatížení 35A (něco jako GBI35G), takže v pohodě...
Offline
To ano...taky jsem si ho všiml a přemýšlel jestli to myslí výrobce vážně...asi každý ušetřený cent je pro ně důležitý, když tam dají takový to plastový můstek....v zesilovačích u zdrojů mě to nevadí no tady by mohla být klasická kostka. Třeba Ideal tecnomig 202 má klasiku S35VB100 a přes fastony vodiči do PCBčka
Editoval Discovera (27-11-2020 20:22:44)
Offline
Dnes přišel Easymig 210S z nařadítechnik.cz, tak jsem chvilku zkoušel. Podotýkám, že jsem naprostej amatér, co do teď prskal CO2 trafem a obyč levnou svářečkou na elektrody. Easymig mi běžel chvilku i na starej plastovej 10A jistič, což jsem nečekal (novej jistič mám již připravenej, jen nebyl čas ho vyměnit).
Sváření MMA- paráda, 2,5 elektroda OK48. Naprostá paráda. Škoda krátkých kabelů, časem koupim delší.
MIG/MAG- dodávanej hořák je nic moc už na pohled, do mojí ruky je i malej, tedy časem koupim pořádnej. Svařování nechci zatim komentovat, protože jsem vyplesklej z nastavení napětí, místo proudu.
Co mě překvapilo a na co jsem nebyl zvyklej: proč se svařovací parametry nenastavují podle proudu, ale podle napětí?? Tady se musim naučit to používat.
Editoval Tomáš2 (30-08-2021 15:18:30)
Offline
Tomáš2 napsal(a):
...........
Co mě překvapilo a na co jsem nebyl zvyklej: proč se svařovací parametry nenastavují podle proudu, ale podle napětí?? Tady se musim naučit to používat.
Protože jiná V-A charakteristika svařovacího zdroje
Jinak dobrý stroje se synergií ukazujouj obvykle i předpokládaný proud, který tam poteče. Což je docela dobré, abys věděl, třeba jak dodržuješ správnou délku oblouku .
Offline
Tomáš2: A nemáte to jedno? Tak i tak se musí něco nastavit. Samozřejmě je jednodušší se orientovat podle proudu v A, protože si každý raději pamatuje že třeba na auta plech asi 0,8mm potřebuje 50-75A, na 2mm plech potřebuje plácnu 120A, na 3mm materiál 150A atd. Ale to samé máte napětí, prostě si zapamatujete nebo napíšete na papír třeba auta plech 0,8mm 16-17V, plech 2mm třeba kolem 19V, na tu 3ku plech třeba 20-21V a jestli to máte synergii, tak posuv vám už doladí mašina. U manuálu si posuv nastavíte podle zvuku a vzhledu sváru.
Offline
varok napsal(a):
Tomáš2: A nemáte to jedno? Tak i tak se musí něco nastavit. Samozřejmě je jednodušší se orientovat podle proudu v A, protože si každý raději pamatuje že třeba na auta plech asi 0,8mm potřebuje 50-75A, na 2mm plech potřebuje plácnu 120A, na 3mm materiál 150A atd. Ale to samé máte napětí, prostě si zapamatujete nebo napíšete na papír třeba auta plech 0,8mm 16-17V, plech 2mm třeba kolem 19V, na tu 3ku plech třeba 20-21V a jestli to máte synergii, tak posuv vám už doladí mašina. U manuálu si posuv nastavíte podle zvuku a vzhledu sváru.
Ve výsledku je to úplně jedno, jen mě to prostě překvapilo. Je to o zvyku a přeučení se. A ano, je to synergie, takže posun drátu doladí stroj.
Rovnou se tu zeptám. Rád bych vyměnil zemnící kabel za delší, protože origo je poměrně krátký. Bude v pořádku 3m 25mm2 CU? Možná vyměním i kabel ke kleštím pro elektrodu, ať jsou stejný, tady taky bude v pořádku 3m 25mm2 CU? Nebo postačí 16mm2?
Editoval Tomáš2 (30-08-2021 18:21:20)
Offline
Tak záleží co s tím chcete svařovat? Mě bylo v obchodě řečeno, že asi do 150A stačí 16mm² a na vyšší proudy už raději 25mm². I když moje mašina dá jen asi 170A a svařuji na nižší výkon, taky jsem dal kabel kostry raději 25mm² v gumě. Tak i tak bych koupil gumový, myslím označení Eproflex. Je sice trošku dražší, ale krásně měkký, v zimě netvrdne a nepálí se izolace když nechtíc spadne něco horké na kabel. Bajonetové zástrčky jsem koupil originál Binzel, ty čínské stojí za h...o.
Offline
varok: Děkuji za odpověď. K 25mm2 se přiklánim také. Cenovej rozdíl na 3m kabelu je minimální. Gumovej Eproflex je jasná volba, nad ničim jiným jsem ani neuvažoval kvůli lepší manipulaci oproti PVC,
Offline
Teoreticky by měly stačit i ty 16ky, ale když svařuji už i kolem 120A, tak jsou kabely 16mm² teplé. A to po svařování třeba jen hodinu.
Offline
Já bych dal 16mm - stačí to, je to levnější, lehčí, ohebnější. Silnější bych si koupil až k silnějšímu stroji
Offline
Pokud nebudeš svařovat opravdu dlouhé sváry, tak stačí i 16mm kabel. Jak píše kolega jees lépe se s tím dělá a není to tak neohrabané. Důležité jsou kvalitní kleště a kvalitně nalisované oko na kabelu.
Jinak 25mm kabel jde nádherně zahřát i na 90A...mám 3m kabelu na rotačce a při svařování 40ks oboustranných disků při zmíněných 90A v podstatě bez přestávky (výměna disku je záležitost cca 6s).
Offline
proč ne propájené oko na kabelu?
Offline