SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
JAKÁ SVÁREČSKÉ OPRÁVNĚNÍ MUSÍM MÍT KDYŽ BUDU SVAŘOVAT TLAKOVÉ NÁDOBY KTERÉ PODLÉHAJÍ ZK. RENTGEN,KAPILÁRNÍ,TLAKOVÉ VYZUÁLNÍ.POTRUBÍ SÍLA MAT.5-12MM PRŮMĚR60-200MM,PLÁŠTˇSÍLA7MM MATERIÁL TZV. ČERÝ .NÁDOBY JSOU URČENY NA RŮZNÉ CHEMIKÁLIE TLAK3.5 ATMOSFÉR.JÁ MÁM ZKOUŠKU ZÁKLAD NA CÉOČKO TO ASI NESTAČÍ CO???????
Offline
ja myslim ze enka na trubky ale presne ti to rekne svareci technolog ve firme kde budes svaret
Offline
24paja napsal(a):
JAKÁ SVÁREČSKÉ OPRÁVNĚNÍ MUSÍM MÍT KDYŽ BUDU SVAŘOVAT TLAKOVÉ NÁDOBY KTERÉ PODLÉHAJÍ ZK. RENTGEN,KAPILÁRNÍ,TLAKOVÉ VYZUÁLNÍ.POTRUBÍ SÍLA MAT.5-12MM PRŮMĚR60-200MM,PLÁŠTˇSÍLA7MM MATERIÁL TZV. ČERÝ .NÁDOBY JSOU URČENY NA RŮZNÉ CHEMIKÁLIE TLAK3.5 ATMOSFÉR.JÁ MÁM ZKOUŠKU ZÁKLAD NA CÉOČKO TO ASI NESTAČÍ CO???????
myslim že euro normu_tak zvane statnice..
Offline
Musíš mít bezpodmínečně zkoušku dle ČSN-EN 287-1 na skupině materiálů 1,1(W01) což jsou nelegované a nízkolegované oceli a na potrubí nejlépe v poloze H-L045.A uplně nejméně nevhodná je pro svařování tlakového potrubí v chemickém průmyslu tvá metoda 135.Mám zkušenosti ze svařováním v této oblasti a musím říci, že metoda 135 se používá hlavně pro svařování podpěrných konstrukcí pro potrubí a jiné podobné práce.Samotné svařování potrubí se pak provádí metodou 141(TIG) a 111(obalená elektroda).Při svařování potrubí větších průměrů a větší síly stěny se pak volí zavaření kořenové vrstvy metodou TIG a zbytek elektrodou.Ve větší míře se začíná prosazovat i svařování orbitálním automatem.
Ona metoda 135 je vhodná hlavně pro svařování konstrukcí, lodí, kolejových vozidel apod.Prostě tam, kde je ke svaru vždy bezvadný přístup a kde se dá svařenec polohovat.Jistě že jsem i viděl a sám i svařoval potrubí metodou 135, ale vzhledem k obtížnosti použití téhle metody v poloze nad hlavou, se pokud vím, toto ve větší míře nikde nepoužívá.
Offline
tak už mám zkoušku udělanou ČSN-EN 287-1-135 T BW 1.1 St10 D60 PA ss nb...
Offline
No tak aby jsi stehoval zkušeným svařečům díly, to stačí.Ale v praxi s touto zkouškou moc parády neuděláš.To už jsi měl raději vyžadovat(pokud jsi na to měl vliv) zkoušku na plechu v poloze PF/PC.Tu trubku v PA v rámci rozsahu této zkoušky vařit taky můžeš, jen větší průměr.Jinak ještě nutno dodat, že svařeč který se bude podílet na výrobě tlakových zařízení, musí být seznámen a přezkoušen z tzv.PEDKY-Pressure Equipment Directive (97/23/EC), což je předpis k výrobě tlakových zařízení svařováním.Zkušební orgán ti pak toto potvrdí na osvědčení o zkoušce podle EN-287.Bez tohoto by jsi měl provádět svary pouze na konstrukcích.
Offline
Když už někomu radíme, buďme důslední. V tomto případě měl kolega dostat informaci, že nejlepší pro jeho svářečskou kariéru by měla být TIG a E zkouška na trubkách z materiálu skupiny 3 v polohách HL045 s podrobným vysvětlením na jakých a proč. Takhle má skutečně zkoušku k ničemu. Má zkušenost je taková, že si při teorii můžu hubu roztrhnout a stejně mně tam skutečně poslouchá možná jeden. Ostatní ta teorie tak otravuje, že nechápu, proč tam vlastně chodí. Pak samozřejmě o skupinách materiálů, jejich překrývání, o polohách při zkoušce a jejich významu nevědí ani po absolvování kurzu skoro nic.
Offline
Nadruhou stranu od toho je většinou v práci technolog svřovací a ten by měl tohle vědět ,ja taky hodně vecí nevím a nijak mě to neumezuje ve svařování ja vím co pokrije moje zkouška a na zbytek je tam technolog a ne ja.Proto tam je a je dobře a ne málo zaplacenej tak proto to nechávám na nej ať se snaží
Offline