SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
Ahoj,
rád bych Vás požádal o radu se základním nastavením klasické barevné krabice Jasic 200p AC/DC.
Do teď jsem s tím vařil amatérsky jen nerez a to už jsem trochu dostal do ruky, ale nyní se chystám na hliník a nevím, jak nějak základně nastavit.
V plánu je vaření konstrukce z EN AW 6060 - jakly o síle 4 a 3mm vždy do tvaru T (tedy prakticky jen koutové svary). Přídavný drát mi byl doporučen 5356.
1. Mohli byste mi prosím poradit se základním nastavením všech přepínačů a potenciometrů od kterého by se dalo odrazit?
2. Jak silný přídavný drát 5356 vybrat?
3. Jakou barvu elektrody a jak silnou vybrat a zda nechat elektrodu stále na - pólu? (manuál ke svářečce píše, že dát na +, videa na youtube zase, že nechat na -)...
4. Jaký průtok plynu (Argon 4.6) použít - hubici používám obvykle číslo 8 (nebo použít jinou?)?
5. Čím čistit hliník před svařováním - stačí ocelový kartáč?
Pro jistotu přídávám náhled na ovládací panel....
Moc všem děkuji za konstruktivní rady!
Offline
Začnu tedy kostruktivně nekonstruktivní radou. Nastavení vyplývá z principu sváření hliníku. To by sis měl nejdříve o tom něco přečíst. I tady na fóru je toho hodně. Když budeš svářet a vzniknou nějaké problémy, které si budeš mít problém sám vyřešit, pochlub se s nimi tady na fóru. Uvidíš, že bude hodně těch, kteří se ti budou snažit pomoci. Ale takhle?
Teď to podle tebe to konstruktivní:
Proud 120-160A podle uspořádání svařence a dalších podmínek.
Cleaning cca 30%
Elektrodu modrou, zlatou, šedou, červenou, fialovou 2,4, nabrousit cca 25° a špičku trochu ubrousit(kolik, poznáš v praxi sám)
Hubici č.6, průtok Ar 6l/min.
Přídavný mat. AlSi5, průměr 2 - 2,4mm uvidíš co ti bude vyhovovat
Hliník čistit nerezovým kartáčem - dobý je rotační upnutý do Aku. Pak odmastit- aceton, používám univerzální čistič Motip. (Na rozdíl od omašťovače brzd obsahuje aceton)
Offline
KONKRÉTNĚ TATO SVÁŘEČKA SE NASTAVUJE TAKTO: VŽDY ZAČÍT OD KNOFLÍKOVÝCH PŘEPÍNAČŮ. ZVOLIT - TIG, DVOUTAKT, AC-STŘÍDAVÝ PROUD, BEZ PULZU. POTOM POKRAČUJ NA TOČÍTKA , Z LEVA DO PRAVA, HORNÍ ŘADA. PŘEDFUK-0,1 SEC,HLAVNÍ SV. PROUD- 130 AMP.,DRUHÝ SVAŘ. PROUD- 0, DOJEZD - 0,5 SEC. DÁLE POKRAČUJEME VE SPODNÍ ŘADĚ, Z PRAVA DO LEVA. DOFUK PLYNU - 6 SEC., ČIŠTĚNÍ, NEBOLI BALANC NASTAV ŠIPKOU KOLMO NAHORU SMĚREM K TÉ BÍLÉ ČÁŘE. JE TO HODNOTA 50 PROCENT,KDY ČISTÍCÍ A SVAŘUJÍCÍ AMPLITUDA JE STEJNÁ. DALŠÍ TŘI KNOFLÍKY SE TOHOTO SVAŘOVÁNÍ NETÝKAJÍ, NASTAV JE TEDY NA NULU. POKUD VÝKON NESTAČÍ, POUZE ZVYŠUJ HLAVNÍ SV. PROUD, VŠE OSTATNÍ PONECHAT STEJNÉ.
Online
Famater - chápu, nejsem obvykle ten, co potřebuje vést za ruku, ale tentokrát mi to hoří, nechal jsem se ukecat od kamáráda jen na jednorázovou pomoc, jinak se zase vrátít ke svému nerezu.... A čím víc to koumu, tím víc lituji, že jsem se nechal ukecat...
Ale to nastavení je na mě moc ...
Takže všem moc díky za nakopnutí!
Offline
Já jsem tady někde zahlédl školící video od Kimblíka. Asi tomu rozumí když to točil. Jinak do hliníku hodně štěstí. Je to zábava a viděl jsem svary po žluté krabici, které vůbec nebyly špatné.
Offline
Ta krabice sváří slušně. Pokud jsi hliník nesvářel, tak si to nejdřív dobře vyzkoušej než se pustíš do skutečného díla. Ať se dílo podaří.
Offline
Moc díky za podporu, se pak pochubím nebo spíš přijdu s konkrétními problémy a prosíkem o další rady. Prosím ještě jednu věc, kde tedy nechat elektrodu - na - pólu?
Moc díky
Offline
Nech to jako na DC, protože pak by fungovala obráceně balance. K ní poznamenám: Doporučovaných 50% .je moc cleaningu, dej 30-35% Můžeš pak zkusit i 25%.Zůstane ostřejší elektroda se kterou se bude lépe ovládat oblouk.
Offline
Perfekt, děkuji moc!!!
Offline
KLADNÁ VLNA ČISTÍ, ZÁPORNÁ SVAŘUJE. U BAREVNÉ KRABICE OVLÁDÁŠ ZÁPORNOU VLNU- TEDY TU SVAŘOVACÍ - NA ÚKOR ČSTÍCÍ. STAČÍ SE PODÍVAT NA ČELNÍ PANEL. PROTO, KDYŽ NASTAVÍŠ 30 AŽ 35 PROCENT SNÍŽÍŠ SVAŘOVACÍ AMPLITUDU A ZVÝŠÍŠ ČISTÍCÍ. DOSÁHNEŠ PŘESNĚ OPAČNÉHO EFEKTU NEŽ POPSAL FAMATER. POKUD JE MATERIÁL NAPROSTO ČISTÝ MŮŽEŠ NA STAVIT KNOFLÍK ČIŠTĚNÍ NA 70 - 75 PROCENT A STANE SE TO, CO CO POPSAL FAMATER.
Online
Na panelu je napsáno : Clean area width. Z toho jsem vyšel. Protože je v tomto parametru zmatek, doporučuji vyzkoušet jaký je praktický význam. Doporučuji zkusit dát knoflík úplně napravo. Když bude elektroda "hořet" tak je údaj v "čištění", tedy Kolik % z periody je na elektrodě +. Pokud bude "hořet" když bude knoflík úplně nalevo, ta je to jak píše Zdenál.
Offline
Ahoj lidi, jdu si opět pro radu... Díky Vaším předchozím příspěvkům jsem už něco povařil (neříkám posvářel, protože mi to určite zhejtíte ), ale na to moje domácí smrkání to vařilo pěkně, spíš ty ruce jsou obě levé.
No a včera z ničeho nic svár začal přímo černat (takové černé bublinky), nechce se to slévat vůbec dohromady. Je divné, že to začalo z ničeho nic. Jeden svár jsem dodělal krásný a druhý o pár cm vedle jsem už prostě nedokázal svařit. S nastavením svářečky nikdo nehýbal, láhev Ar stejná, byla cca v půlce, když to začlo.
Může člověk foukat moc Ar a můůže to být na škodu? Zjistil jsem, že jsem foukal až 15l/min. Když jsem ubral na cca 7, svar se o maličko zlepšil, ale furt se dělají černé bublinky.
Elektroda stejná (modrá), očistěná, nabroušená, sražená špička, materiál stále stejný, přídavný také, vše očištěno, acetonem odmaštěno. Hlava mi nebere, co se mohlo stát.
Může tlakový rozvod nějak přisávat vzduch (podle mě je to nesmysl)? Může něco elektrického způsobit tento problém - že by něco oděslo ve svářečce?
Přidávám fotky nastavení svářečky, povedeného svaru a aktuálního, který se tvoří... Díky za jakoukoliv radu
Offline
Svářečka je nastavená dobře. Předfuk je zbytečně dlouhý, stačí poloviční, frekvenci dej na nulu, nemá v tomto případě žádný vliv, uplatní se pouze při pulzním svařování. Problém může být ve složení základního a přídavného materiálu, na hliník bych používal elektrodu bílou se zirkoniem.
Online
a) kde zvaras tam kde je to fotene vonku ?
b) uz Jirkati X krat pisal ze prievan ma tendenciu strhnut vzduch inymi slovami velky pritok je na skodu
c) aj zelena elda je pohdoe
d) nefuci ti niekde hadicka ze by ju odstrelilo netesni alebo je popraskana a nasava nieco niekde
horak je v pohode tesni nechova sa ako zmiesavac pri autogene ? musi to byt tesne lebo bude prisavat a mas problem.
Offline
Kvoli takymto problemom odmietam zvarat vonku v exterieri hlinik.. staci slabsi vanok a zvar je v p r d e l i .. tu to vyzera ze to zvaras s obycajnou keramikou a nie s plynovou cockou. Pripadne si skusal zvarat este s kontaminovanou elektrodou s hlinikom.. to su tie cierne sadze na spodnom zvare.. Cistenie hliniku s kartacom a umyvanie acetonom a podobnou chemiou povazujem za strateny cas, pokial je hlinik cerstvo kupeny a nie je na nom ziadna korozia, pripadne ho nikto nechytal zamastenymi paprcami..
Editoval vyrobca (19-05-2021 16:33:08)
Offline
vyrobca napsal(a):
Kvoli takymto problemom odmietam zvarat vonku v exterieri hlinik.. staci slabsi vanok a zvar je v p r d e l i .. tu to vyzera ze to zvaras s obycajnou keramikou a nie s plynovou cockou. Pripadne si skusal zvarat este s kontaminovanou elektrodou s hlinikom.. to su tie cierne sadze na spodnom zvare.. Cistenie hliniku s kartacom a umyvanie acetonom a podobnou chemiou povazujem za strateny cas, pokial je hlinik cerstvo kupeny a nie je na nom ziadna korozia, pripadne ho nikto nechytal zamastenymi paprcami..
Jsem téhož názoru. Vypadá to na průvan, popřípadě svařování hořákem bez plynové čočky, nastavení průtoku plynu 15l/min. je moc, max. tak 10, hubici tak 7-8. Svářečkou to zjevně nebude.
Offline
Ahoj, prvně všem moc díky za reakce. Podle mého to je taky okolo atmosféry, protože takhle přesně nehezky to nevařilo, když plyn došel, proto jsem šel primárně po problému s plynem.
Vše jsem kontroloval několikrát, nic nikde neuniká, hořák se zdá v pořádku - rozdělával jsem co šlo a nikdy nic nevypadá poškozené, prasklé atp. No, možná to opravdu bude ten vítr. Zkusím tedy ještě jednou, až se umoudří počasí...
Ano, svářím to venku, je pravda, že včera foukal vítr vcelku dost, zkusím ještě jednou za bezvětří (ono proto jsem i přidával průtok Ar, ale asi to je k ničemu). Svářím s keramikou 7, čočku nepoužívám protože ji nemám - pořídím, dle reakcí je to asi dobrá věc...?
Moc Vám všem díky za reakce, až vyzkouším, hodím sem info, zda to opravdu byl jen vítr...
Offline
Ked si zvyknes zvarat s plynovou cockou, tak klasicke keramiky hodis do kosa... :-)
Offline
Chlapi, tak navaril jsem zas nekolik hodin, spravilo se to nejak samo. A po nekolika hodinach opet to same.
Ceho jsem si vsiml, ze elektroda zacne modrat a zmodra cely kus, az ke klestine - muze to necemu nasvědčovat?
Nesetkali jste se nekdo s tim, ze by v tlakove lahvi byl nekvalitni argon (beru u Choboly)?
Koupili jsme novy horak, vsude vymenili hadicky a hadicove spony, uz jedine, co je puvodni tak jsou hodiny a nova lahev plynu...
Vazne tomu nerozumim...
Offline
U Choboly jsem jednou v mojich začátcích koupil argon, který nešel použít. U hliníku se vůbec nebyla schopna vytvořit lázeň. Byl jsem z toho naprosto zoufalej, tak jsem si půjčil lahev argonu od souseda a najednou to šlo. Výměna u Choboly byla bez problému a od té doby se mi to nestalo. Buď to bylo něčím kontaminované nebo to byl nějaký směsný plyn. Ono to s tím Chobolu není úplně jednoduchý, protože na argonových lahvích je standarně nálepka s dusíkem a jenom fixem tam je dopsáno Ar, pak tomu někdo věřte.
Offline
To bude nějaký omyl, Chobola nemá žádné dusíkové lahve a už vůbec ne naplněné argonem. To v podstatě ani nelze, žádná plnička to do jiné lahve nenaplní.
Online
Offline
Tak to raději vyměnte za stejnou láhev se správnou nálepkou. Vždy věřte tomu, co je na nálepce.
Online
elektroda modrá, protože se dostane ještě moc horká do styku se vzduchem. Nejčastěji to bývá krátkým dofukem. Problémem je, čínské svářečky mají na 200A dofuk většinou jen 10sec. To je ale při 200A minimální.
Beru také od Choboly, ale měl jsem svou lahev a plyn byl vždy kvalitní. Zezačátku bývaly lahve nedostatečně naplněné.
Offline
ZDENÁL napsal(a):
Tak to raději vyměnte za stejnou láhev se správnou nálepkou. Vždy věřte tomu, co je na nálepce.
Vyměnit to nelze, neboť všechny lahve s argonem mají takto označené. Mám už asi šestou nebo sedmou v průběhu roku a půl a už to nikoho neudivuje. Pro úplnost jedná se o libereckou pobočku.
Offline
Stránky: 1 2