SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Přátelé jsem úplný začátečník ... něco málo jsem posmrkal elektrodami S Gamma 166 a zjistil jsem že prostě bez MIG-MAG svářečky nemůžu žít. Po přečtění mnoha diskuzí a na základě několika několika doporučení jsem koupil Výše jmenovaný JASIC MIG160 N227. K němu 0,8 drát a Corgon 18 plyn. Svářečka na mě působí velice dobře .. jediné co je tak trochu naprd je návod. Chtěl bych do kurzu sváření ale všechny jsou zavřené . Shlédl jsem X videí na Youtube ale konkrétní video s mojí svářečkou jsem nenašel. Proto se teď musím zeptat jako úplné poleno : Svářečku jsem usadil , připojil plyn zavedl drát . Jsou je tam přepínač na 3 svářecí režimy a 4 synergicke programy. Na vnitřní straně dvířek je tabulka, tam si asi najdu cca tlouštku materiálu který budu svařovat a nastavím napětí a posuv který je doporučený v tabulce a proud zařídí svářečka ? Např. na variantu plyn C25 ( Já mám C18?) průměr drátu 0,8 a tloušťku materiálu 1,6mm (odhad kolik asi tak má trubka rámu na motorce) je v tabulce V/WFS 17,5/5,7 - To si v manuálním režimu nastavím , tam jde nastavit cokoliv. Když dám některý ze synergických programů, tak mi to dovolí upravovat ty vzájemné hodnoty jen v nějakém rozpětí - to asi taky chápu. Regulace V jsou jasné ale proč se to druhé kolečko jmenuje A/piktogram posunu, když s ním reguluju jen posuv to nevím ( .. Ještě jsem se chtěl zeptat kolik mám nastavit plynu na reduktoru . 10l/min ?
Předem moc děkuji a omlouvám se že se musím ptát na takové základní věci .
Berry
Offline
Hlavně začni tím rámem od motorky, to je křest ohněm
Podívej se na trubku, je tam milion videí, jak svařovat MIGem. Už to tu bylo stokrát a je to po stoprvní.
https://www.youtube.com/watch?v=B8styC5nl8I
https://www.youtube.com/watch?v=kJhRI4fyyF0
atd....
Editoval pafik1605 (27-01-2021 13:41:54)
Offline
pafik1605 napsal(a):
Hlavně začni tím rámem od motorky, to je křest ohněm
Rám motorky bych zahájil svářečkou z Lidlu, pochopitelně pokud by to byl hliníkový deltabox.
Offline
Pánové díky že jste si našli čas na odpovědi .. Možná jsem to nenapsal úplně dobře , ale spíš jsem se ptal jaká je logika nastavení té mojí svářečky než obecně jak se svařuje. A ten rám motorky byl jen jako příklad .. a očividně Vás to zaujalo ... to jsem moc rád .
Editoval Berry78 (27-01-2021 14:16:38)
Offline
Logika je jednoduchá; podle tabulky nastav výchozí parametry a pak dolaď na hezký zvuk a posléze svár. Pokud jsi hluchoň, musíš se spolehnout na synergii a nastavovat jen podle vzhledu sváru .
V každém případě počítej, že to co nastavíš podle tabulky nebo to co si nastaví synergie je výchozí hodnota, kterou můžeš (někdy musíš) korigovat ručně.
Offline
Berry, z dotazu vyplývá, že že ti není moc jasný princip svažování MIG/MAG. Do poručuji ti shédnout toto video:
https://www.youtube.com/watch?v=TXKvs5uGXrY
Že to je v angl. nevadí, pust si v nastavení české titulky. Myslím že video obsahuje vše potřebné. Nepospíchej, shlédni to s přestávkami.
Online
Ok díky ... zkouknu .. plyn už sem vygooglil že by měl být 10x průměr drátu a výlet drátu 7+5x0,8mm=11mm .. tak snad je to dobře
Editoval Berry78 (27-01-2021 15:57:30)
Offline
Jestli máte drát 0,8mm tak by měl být výlet drátu kolem 8mm. Ale od průvlaku(špičky), ne hubice. Jestli má mašina i synergii, tak by mělo jít nastavovat samostatně jen napětí. Když točíte tím druhým kolečkem, mělo by se automaticky upravovat i napětí. To že vám jde nastavovat napětí jen částečně je správně. To je tzv. korekce napětí a slouží jen k doladění už nastaveného programu.
Offline
Ještě doplním, co tu ještě nezaznělo:
Při svařování MIG/MAG se jedná o svařování zdrojem s plochou charakteristikou. To v tomto případě znamená, že proměnná je vždy N A P Ě T Í ! Množství proudu při nastaveném napětí se pak "doladí" rychlostí posuvu drátu tak, aby při správném výletu drátu "ze špičky" 10 x průměr drátu hořel oblouk naprosto pravidelně jen s dobře slyšitelným šumem.
Chrastění oblouku a kuličky = příliš dlouhý výlet drátu, resp. příliš vysoké napětí na oblouku
Zhasínání oblouku s prsknutím = příliš krátký výlet drátu, nebo příliš vysoká rychlost podávání drátu do oblouku
Pravdou je, že kvalitnější svářečky mají rychlejší systém zpětných vazeb, takže i nešikovi hodně pomohou s obloukem. Například při příliš dlouhém výletu drátu zvýší rychlost podávání tak, aby se udržela správná délka oblouku.
Ještě praktické poznámky:
Čím je v ochranné směsi více CO2, tím je oblouk "teplejší" a naopak. Směs s více než 25 % CO2 je nesmyslná, protože se v ní už drahý argon neuplatní. Proto jsou nejčastější směsi s 15 a 18 % CO2.
Samotný CO2 má nejteplejší oblouk, ale nectností je, že je na něm podstatně vyšší napětí a tedy podstatně vyšší nebezpečí naprskaných kuliček.
Editoval jirkati (27-01-2021 18:14:29)
Offline
"Regulace V jsou jasné ale proč se to druhé kolečko jmenuje A/piktogram posunu, když s ním reguluju jen posuv to nevím" Koupil sis multifunkční stroj, umí to i obalenou elektrodu (mimo jiné) a když stroj přepneš na sváření elektrodou, tak tím záhadným kolečkem nastavuješ proud (hlavně dle průměru elektrody).
Offline
Pánové moc Vám všem děkuji !!! ... Začínám mi to do sebe všechno pomalu zapadat . V pátek se konečně dostanu ke sváření tak dám vědět jak mi to šlo . Ještě jednou moc děkuji ... Berry
Offline
KMU 1 - vždyť ten piktogram to přece sám říká A/posuv, tedy rychlostí podávání se současně reguluje svařovací proud. Podívej se na libovolnou plochou charakteristiku MIG/MAG svářečky a bude ti úplně jasné, proč není svařovací proud až tak důležitou veličinou. Když se budeš u některé modernější svářečky dívat při svařování na displej, tak uvidíš, že podle momentální délky oblouku na natavující se kapičce rychle proud stoupá a po oddělení - tzv. Pinch efekt - zase klesne na hodnotu nutnou k natavení další kapky. A ty skoky jsou i v desítkách A. Stačí si uvědomit, že prodloužení výletu drátu (tedy i délky oblouku) o 1 mm znamená pokles svařovacího proudu až o 15 A. No a při zkrácení je to zase přírůstek. A ta kapka na konci drátu při zkratovém svařování dělá s délkou oblouku divy. Krásně je to vidět při sprchovém přenosu, kdy se svařovací proud téměř nemění.
Offline
A na některých hobby svářečkách bývá i potenciometr posuvu drátu označen jako posuv drátu, ale displej označený svářecí proud. Pro začátečníky úplně super. Když je popis nebo znak pro posuv/proud, tak v pohodě.
Offline
Pánové tak o víkendu jsem se konečně dostal k tomu sváření .. A JE TO NEUVĚŘITELNĚ SKVĚLÉ !!!!! ... Vzal jsem pár železných zbytků a začal trénovat .. ale proti elektrodě to jde prostě nádherně . Zkoušel jsem všechno možné i bodovat tenčí plechy a vše šlo mnohem lépe než jsem si vůbec představoval. Jen jsem měl pořád trochu pocit, že na to špatně vidím, tak jsem zjistit že na helmě mám nastavenou regulaci toho zatmavení na prostřední pozici, tak jsem jí dal na nejsvětlejší a chci si vyrobit nějakou polohovatelnou pracovní lampu. Až to půjde tak bych chtěl jít na ten kurz sváření. Umožnují si vzít i svojí svářečku a trénovat na ní . V každém případě všem moc děkuji za rady. Hezký den ... Berry
Offline
Stránky: 1