SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
VašekP napsal(a):
Mám na Tebe také otázku, k čemu se používal koaxiální kabel 60 Ohmů?
Nevím, nikdy jsem se s ním nesetkal.
Že má konstrukce koaxiálu vliv na jeho vlastnosti, to ti nikdo nebere. Ale tvoje úvaha o Arcnetu je blbost.
Offline
60 ohm koax se používal v 50-tých letech běžně po celé Evropě, k přechodu a rozdělení na 50 a 75 ohm došlol až později. Ale připojovat koax ke svářečce asi není moc dobrý nápad...
Editoval OK1IN (23-10-2020 13:24:52)
Offline
Nebyl 60ohm jeden typ takoveho toho plocheho socialistickeho antenniho kabelu (vim, ze to nebyl koax)?
Editoval E-Ryc (23-10-2020 13:25:58)
Offline
60 Ohmový býval koaxiál používaný v televizních anténích rozvodech v Německu (v NDR i SRN) do zhruba konce 70. let
Plochá široká anténní dvojlinka bývala 300Ohmů, ta vyloženě plochá byla určená pro pásmo VHF (kanály 1 - 12 a FM rozhlas) pro UHF ( kanály 21 - 69, dříve u nás často nazývané pro druhý program, dle tehdejšího rozdělení používání tel. pásma) bylo oválné provedení s pěnovou výplní. Oba tyto typy kabelů se připojovaly do přístrojů buď banánky a u novějších přístrojů pomocí speciálních plochých vidliček. V těchto případech se nepoužíval v anténí krabici symetrizační člen, ten se tam dává pro připojení koaxiálního kabelu, dnes je u slušných výrobců antén osazen rovnou z výroby.
P.S. O těch koax. kabelech tady začal někdo jiný, já to nebyl... Já jsem pouze odpověděl a že to tady někdo začal dále rozvíjet, to už je jiná věc. Diskuse o hliníkových kabelech ke svářečce skončila příspěvkem #30. O použití koaxu u svářečky tady nehovořil vůbec nikdo, to je až v příspěvku # 52.
Editoval VašekP (23-10-2020 16:08:32)
Offline
No, můžeme to rozvinout, respektive plynule přejít do jiného oboru .
Mám kamaráda, kterej si nechal přivézt bytelnej koaxiál (něco jako v příspěvku 46, ale ještě větší průměr), a použil ho na připojení reprobeden. Možná s tím by šla nějaká menší svářečka provozovat, třeba do 160A .
Offline
E-Ryc nemyslíš náhodou tohle ?
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na … mp;t=91686
Editoval Welda (23-10-2020 20:16:06)
Offline
@VasekP, @Welda, jj, to je ono, dik. Tak si to blbe pamatuju, no je to uz pres 30 let. Konec OT
Offline
je zajímavé že veškerá debata zde na fóru a je úplně putna co je to za téma vždy skončí někde jinde teď budeme svařovat s koaxiálními kabely 50 Ω to teda bude požitek z práce 🙄
Offline
Jako by to snad na jinych diskuznich forech bylo jine...
Offline
Kramlik napsal(a):
je zajímavé že veškerá debata zde na fóru a je úplně putna co je to za téma vždy skončí někde jinde, teď budeme svařovat s koaxiálními kabely 50 Ω to teda bude požitek z práce 🙄
Nechápu, proč tady stále rozmazáváš, co zde napsal OK1IN, asi nechápeš, co napsal: ...asi není dobrý nápad... Asi by bylo užitečnější, kdyby admin smazal příspěvky od příspěvku #31.
Offline
Urcite lze pouzit jakykoli kabel patricneho prurezu a elektricky vhodneho materialu. Pouzivam takovyto prodluzovak ktery ma na obou koncich zakonceni viz fotka, z kabelu 5x6mm2 s gumovou izolaci s tim ze jsou dve a tri zily spojeny paralelne, delka cca 30m. Neni problem varit proudem cca 100A elektrodu za elektrodou. Vzdy pocitejte s proudovym zatizenim cca 10A/mm2. Muj kabel ma tedy 12 a 18 mm2
Offline
Některé marketovky trafosvářečky mají taky kabely asi 10mm², takže v pohodě. Ale délka bývá jen kolem 1,5m.
Offline
Lenze zvarackacsa potom snazi udrzat nastaveny prud, takze stupa spotreba z siete, a zvaracka musi ist na vecsi vykon. Ktory zmenis na teplov tom dlhom predlzovaku.
Offline
Atlan napsal(a):
Lenze zvarackacsa potom snazi udrzat nastaveny prud, takze stupa spotreba z siete, a zvaracka musi ist na vecsi vykon. Ktory zmenis na teplov tom dlhom predlzovaku.
No tak samozrejme jenze prevazet machinu nehodlam a natahnout kabel ac teda dost tezky je prijatelny kompromis kterak privarit pant, cast plotu v zahrade apod...
Offline
varok napsal(a):
Některé marketovky trafosvářečky mají taky kabely asi 10mm², takže v pohodě. Ale délka bývá jen kolem 1,5m.
Zatizeni meho kabelu (proudova hustota) pri svarovani cca 100A je stejne (ci malinko nizsi) jako zatizeni kabelu k rychlovarne konvici pri vareni vody takze si kazdy muze vyzkouset jak dlouho vari elektrodou pri 100A a stejny cas pri vareni vody v konvici.
Offline
Ok: Však já vám to nevyvracím. Podle mě spíše nouzovka, ale na nižší sv. proudy asi v pohodě. Já osobně bych ale použil kabel 4žilový 2x2 žíly.
Offline
varok napsal(a):
Ok: Však já vám to nevyvracím. Podle mě spíše nouzovka, ale na nižší sv. proudy asi v pohodě. Já osobně bych ale použil kabel 4žilový 2x2 žíly.
Imho pouzil jsem to co jsem mel. Takovy kabel 5x6 mm2 nikdo nechce protoze je pro pouziti na sitove napeti zcela zbytecny, tezky, tlusty a velice rad jej vymeni za cokoliv jineho.
Offline
Zdravím mám dotaz. Potřebuji připevnit svařovací kabel na mé elektrodové kleště (viz foto) a nevím zda se v tomto případě upevňuje kabel přes nalisované očko (tj. nejprve se nalisuje očko na kabel a pak se to očko přichytí šroubem a přítlačnou maticí), nebo zda se jen odizolovaný kabel dá z obou stran šroubu mezi obdélníkovou přítlačnou matici a tělo a následně se utáhne šroubem (tj. bez kabelového očka).
Dále bych se zeptal zda se dutinka, která je součástí kabelové zástrčky, nejprve nalisuje na odizolovaný kabel a poté se dá do samotné zástrčky a dotáhne šroubem, nebo se dutinka jen nasune na odizolovaný kabel a samotné zalisování se provede až v zástrčce pomocí šroubu.
Fotka elektrodových kleští:
https://uloz.to/tamhle/nd1f7gCfRlt0
Děkuji
Editoval M!lda (16-02-2021 14:32:41)
Offline
Já to dělám tak, že oko chytím do svěráku, nasunu kabel a stáhnu. Potom ještě pro jistotu 2x sklepnu kladivem přes třeba sekáč nebo pásovinu
V zástrčce to mám zajištěné šroubem
Offline
Spostu lidí zasune jen odizolovaný kabel a dotahne šroubkem(červíkem). Správně se má ale nejdříve ta měděná dutinka nalisovat na odizolovaný kabel a až potom zasunout do dutiny a dotáhnou červík. A ten držák elektrod je zrovna typ kde stačí vsunout pod tu příložku jen odizolovaný kabel a dotáhnout. Z osobní zkušenosti bych ale dal na kabel alespoň dutinku, protože jinak se za chvíli kabel opálí a uláme.
Offline
Děkuji. Mno nalisovat takovouto dutinku nemám čím a pokud to tedy není nutné. Je lepší zasunout odizolovaný kabel a dotáhnout červíkem, nebo kompromis - dutinku se pokusit zalisovat např. sikovkami (když tedy nemám tak velké lisovací kleště) a poté dát do zástrčky.
Nevím jak chápat tu poslední větu. Je tedy myšleno že odizolovaný kabel vsunout pod příložku a v místech kde začíná izolace tak dát nějakou velkou dutinku (tj. guma bude obalena a chráněna dutinkou). Nebo je to myšleno klasicky dát dutinku na odizolovaný kabel a vsunout pod příložku. Vzhledem k tomu že je uprostřed šroub tak se možná ani nevejde, leda mě napadá udělat z jednoho kabelu dvě dutinky (a šroubek by byl uprostřed), ale to už bych asi rovnou mohl použít kabelové oko.
Offline
Tak jestli je u toho držáku elektrod málo místa, tak to oko. A ano, myslel jsem dát dutinku na oddizolovanou část kabelu, stajne jako se dává do bajonetové zástrčky. Tam jde tu dutinku dotáhnout i tím červíkem, ale většinou kabel po čase vypadne.
Offline
Do držáku elektrod by se ta nalisovaná dutinka dala například jen zleva od šroubu? Nevadí že to bude pouze na jedné straně? a nebude pak hladká dutinka klouzat po hladké příložce/čtvercové matici?
Offline