SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Chlapi, potřebuju rozpustit vodní kámen na skle rozměru 90*200cm. Musím ho namočit do horké kyseliny citronové.
Nemáte nějaký nápad, zčeho to vyrobit co nejlevněji, aby to vydrželo těch 80°C?
Díky
Offline
Kyselina citronova nebo i ocet jsou slabe az stredne silne organicke kyseliny a vetsina komercnich plastu jim i dlouhodobe a za horka odolavaji. I koncentrovane 35% octove. Tim myslim polyolefiny (PE, PP), styrenove plasty (PS, ABS), estery (PET, PC), dale PVC ad. Ale urcite NE polyamidy, ktere jsou hygroskopicke - nasavaji vodu. Hrozi popraskani.
Tepelne tech 80 stupnu vydrzi vetsina z nich bez vyrazneho zmeknuti (zborceni), asi jen u PVC bych byl opatrny.
Pokud je to jednorazova operace a nebudes cistit desitky kusu, snazil bych se to udelat nejak jinak. Ten rozmer 90x200 (jako dvere) je velky a uz mimo velikost treba zednicke plastove kade (stoji par stovek). Cokoliv jako nejaky sud by znamenalo velky objem roztoku kyseliny a to by se prodrazilo.
Pokud je to teda jen jeden kus, asi bych se v prve rade snazil vyhnout jakekoliv nadobe a sklo radeji omyval roztokem, pripadne prikladal nasaklou hadru ci houbu a castecne i kamen mechanicky narusoval skrabkou. Bezny vodni kamen (uhlicitany) pri vhodne koncentraci jde rychle dolu. Pamatuj, ze se da koupit i 35% kyselina octova a to uz bude fofr. Pripadne normalni solna (chlorovodikova), tady uz ale opatrne - gumove rukavice, pracovat venku, pamatovat, ze kam potece to muze narusovat. Ale neni toxicka, proste na konci zem posypat vapnem, splachnout proudem vody a hotovo.
Pokud trvas na nadobe, zkusil bych se rozhlednout kolem a najit nejake levne reseni. Napada me nejaky detsky nafukovaci bazenek, byt jen treba metr x metr.
V kazdem pripade mysli na bezpecnost prace - bryle, rukavice. Kamen bude pri reakci sumet, muze to i dost prskat!
Edit: Jeste me napada dalsi moznost. Sehnat treba vetsi vozik za auto, nebo neco podobne velkeho. Koupit silnejsi PE folii tak sirokou, aby se dala vytvorit vana. Okraje samozrejme zvednout. Opatrne bez poskozeni dovnitr polozit sklo na nejake podlozky, pozor na hrany, a nalit roztok. Ale stejne bych to prvne resil omyvanim a prikladanim nasakle houby, hadry.
Pro castejsi cisteni by slo take vyrobit dreveny nebo ocelovy ram - vyztuhu a vnitrek vylozit PVC linem, ktere ti nejaky podlahar v rozich svari. Chemicky to PVC da, ale bacha, teplota max 70 stupnu.
Editoval Jakobo (21-01-2021 23:33:02)
Offline
Záleží jak musí být ta kyselina horká a jak snadno ten kámen mizí. Případně jak dlouho je přípustné to dělat, jestli to chceš stihnout třeba během půl hodiny nebo máš trpělivost to čistit třeba celý den.
Jednorázově bych sestavil něco jako formu třeba z obyčejných desek a vyložil obyčejným igelitem. Hlavně pokud sklo nemá ostré okraje. A použil bych případně silnější kyselinu než citrónová, aby se to nemuselo dělat za horka a tak průběžně ohřívat. Třeba ředěnou kyselinu sírovou. Záleží velmi jak dobře to jde sundat. V krajnímn případě by to ani nemusela být nádoba, klidně by mohla stačit polypropylénová tkanina na skle, do kterého by se kyselina naabsorbovala a kde by se kyselina dostávala a doplńovala odolným štětcem nebo tamponem. Ale To by chtělo počkat tak na jaro, aby se to dalo dělat venku, kdy by nebyl problém s odkapanou kyselinou na zemi.
Offline
Chlapi, věc se má tak, že jde o 15 let starý sprchový kout, kde sklo mělo mít nějakou úpravu proti usazování kamene. Ta moc nefungovala a i přes pečlivou údržbu už to sklo vypadá otřesně. Jsou to 3 tabule a všechny mají na sobě z jedné nebo obou stran hliníkové lišty, takže použití jiných kyselin než citronu a octovky je vyloučené.....nezmínil jsem, moje chyba. Paradoxně kyselinu solnou jsem zkoušel také a vůbec nezabírala. Prostě to přetření je nahouby. Řešením by asi bylo namíchat z kyseliny citronové gel, ale to je mimo moje znalosti.
Namáčení houbou jsem už zkoušel a nemá to efekt. To sklo má patrně velkou pórovitost a bez potopení se kámen nerozpustí. Navíc ze zahřáté kyseliny se rychle odpaří voda a pak máte na stěně krystaly co jdou špatně dolů. Namočení do horké citronovky funguje perfektně, ověřil jsem to na menších dílech.
Ten nápad s plachtou je geniální. Mám zrovna nový vozejk 215*125, takže zkusím sehnat plachtu co ten roztok vydrží.
Díky moc.
Editoval dede (22-01-2021 05:56:39)
Offline
A H3PO4 by nepomohla?
Offline
Tu jsem také zkoušel, ale tam je problém, že je fakt jedovatá. Já ten sprcháč stejně musím demontovat, kvůli novým obkladům, takže ta citronka je nejlepší řešení.
Offline
Fosforečná a jedovatá? Je bežnou súčasťou nealkoholických nápojov.
Offline
S kyselinou fluorovodíkovou dosáhneš bezkonkurenční výsledek
Teď vážně; v pračkách se odstraňuje vodní kámen sodou (ne bicarbonou, tou průmyslovou). Zatepla, to znamená při vyvařování prádla. Možná to funguje i při nižších teplotách, ale určitě ne tak rychle.
Offline
Na vodní kámen musí být kyselé prostředí. To už mám zvládnuté. Třeba ta citronka je za studena naprd, ale jak se zahřeje, tak reaguje perfektně.
senior: Sorry, spletl jsem si jí se šťavelovou. Tu jsem taky testoval.
Offline
Na vodní kámen to stačí namočit do octa a nemusí být horký, pak ta vanička může být téměř z čehokoliv
Offline
Při vyšších teplotách je reaktivní schopnost mnohem vyšší. Ocet i citronka je téměř to samé, ale kys citronovou lze koupit za pár korun, kdežto ocet musíš kupovat jako roztok.
Offline
Tak nevím, dneska se prodává spousta hotových výrobků, dokonce i přímo na sprchové kouty, možná by stálo za to něco vyzkoušet. Namátkou třeba tady: https://pripravky-rez-vodni-kamen.heure … e/#section
Offline
Zdenek11: Drtivá většina z těch komerčních přípravků obsahuje právě jenom kyselinu citronovou nebo octovou nebo vinný ocet, vůni a občas něco navíc, kvůli viskozitě a zpomalení odpařování. Ale bývá to slabý čajíček, proti domácímu míchání.
Offline
Tento obahuje směs kyseliny amidosulfonové a fosforečné jako základ + několik dalších složek.
Offline
Plastová vana a nalejt ocet tak aby byl cca 5 mm nad sklem nechat přes noc ráno jen opláchnout nebo kyselinu citronovou taky stačí cca 20°teplý roztok
Pokud použiješ žhavý roztok muže sklo prasknout Ideal je stejná teplota jakou má sklo Taky lze použít kyselinu solnou a potírat štětcem pak opláchnout vodou. Podmínka rukavice plexi štít a dělat venku hroznej smrad Stou kyselinou solnou sem kdysi dělal dlaždice ve sprcháči v garsonce co jsem sdílel s polovičkou hrozně rád sem si pak udělal dlouhou vycházku lesem a stejně sem ten smrad furt cejtil takže venku a být po větru jde to rychle já měl tenkrát na dlaždičkách cca 5 mm šutru
Offline
dede napsal(a):
Ten nápad s plachtou je geniální. Mám zrovna nový vozejk 215*125, takže zkusím sehnat plachtu co ten roztok vydrží.
nápad s plachtou geniální je, s novým vozejkem už moc ne
stejnou službu udělají čtyři prkna stlučená coby rám, položit někde, kde to pak současně s ředěním můžeš rovnou vylejt. Příroda si poradí, moje zahrada s úžasnými kytkami je toho důkazem. (zeleninu nevedu).
ty Al rámy - pokud nejdou demontovat ze skel, kyselina je zničí.
Editoval bourač (23-01-2021 01:01:12)
Offline
To rozhodne. Ta plachta se muze snadno protrhnout. Asi by se v kratke dobe nic moc nestalo, stacil by radny oplach vodou, ale problem by nastal po par hodinach, pokud by nebyl zpozorovan unik.
Bylo to jen nakopnuti, neznal jsem jeste presne o co jde.
Stejne bych se spis soustredil na cisteni bez ponoreni. Na te stene sprchy muze byt smes vysrazenych soli spolu s mydlem, tukem, zalezi i na zlozeni vodniho kamene. Sirany jsou chemicky odolnejsi nez uhlicitany.
Pokud se zvoli vhodna smes tak to ujde i za studena (mam chemickou prumyslovku, neco malo si jeste pamatuju (-: ). Sam casto pouzivam smes octu nebo citronky, saponatu (jar) a kuchynske soli. To uz je pomerne agresivni roztok a pokud v nem necham predmet delsi dobu tak po par dnech se podlepta i nater, ktery pak odpadne, rozpusti se patina, pochopitelne rez ad. Zdrave jadro ale zustane, jen u mosazi se rozpousti zinek a zustava houbova med. Byl bych kazdopadne opatrny s tou Alu listou na okraji, minimalne na ni mohou vzniknout nehezke mapy.
Offline
Jestli se jedná o sprchový kout, tak to podle mne bude s prominutím obyčejná špína. Všelijaké zbytky, které během činnosti zůstaly na skle a zaschly, z lidí i z vody a to propojené zpolymerovanou, tudíž úpornou mastnotou zase z těla nebo ze zbytků mýdel a šampónů. Pouze pokud tam je velmi tvrdá voda, budou převládat pevné složky z vypařených vodních kapek, které budo u ale i tak propojené stopami té mastnoty. Takže to vidím spíš na nějaká silnější čisticí činidla, kde je ale kyselina jen pomocný prvek.
Babská rada je namočit ty skla do použité prací lázně z praní prádla z automatické pračky a nechat to tam za normální teploty cca 20 st C tak týden. Vzhledem k tomu, že vyprané "hadry" musí být čisté bez fleků, je předepsané dávkování podstatně vyšší než je vlastní spotřeba toho prášku na špínu v látkách, tudíž i v použitých lázních (ne ve vodě po máchání) zůstává dostatečná kapacita čistidel. A prací prášky jsou přednostně dělané na špínu z těla a z potravin, jsou tam příslušné rozkladné enzymy pro bílkoviny a tuky a podobně. V ideálním případě pak bude stačit jen skla jen trochu přejet nějakým hrubším kartáčem a zbylá špína pak půjde snadno dolů, pořádně propláchnout teplou vodou od zbytků prášku a bude hotovo.
Nebo se to dá čistit nějakým solidním jemnějším piskem na nádobí. Písek musí být dostatečně tekutý, aby se dal protřepat a po pár minutovém stání hrubší částky klesly dolů a nahoře zůstaly jen ty nejjemnejší částečky. Tou horní vrstvou se pak dá na hadříkách měkká organická špína na tvrdém skle očistit. Pokud se to dělá opatrně, sklo se očistí a nezůstanou na něm žádné viditelné škrábance.
A pokud je ta špína hodně organická a v silnějších vrstvách, měla by jít změkčit a většina jí sundat hadrem s nějakým ředidlem.
Na skla a podobné věci ve sprchových koutech potom myslím existují nějaké sajrajty, kterými se čistý sprchováý kout nastříká a potom se tam špína méně drží a jde snadněji sundat.
Offline
Zatím poslední verze je, že udělám vanu z OSB a tu buď vyložím folii nebo do ní dám polypropylenové desky (2mm) a svařim je horkovzduškou. Ona solidní tuhá folie je poměrně dost drahá a tu PP vanu bych v budoucnu využil na něco jiného.
Jakobo: Já už jsem ze zoufalství vyzkoušel tolik roztoků, ale zatím se mi nejvíc osvědčila ta čistá citronka. Dokonce jsem koupil brusný prach na sklo, kterým se udajně ty kalená skla leští a co myslíš, houby.
Jinak to fakt není špína. Manželka je puntíčkářka, takže na tom sprcháči nechala ruce a dělala co mohla. Máme relativně kyselou vodu pH myslím kolem 6, ale máme v ní vysoký obsah železa. Na to mám vodárenský systém s katexem, ale ten funguje jenom při vyšším pH, takže do vody rozpouštím další vápenec. Je to začarovaný kruh.
Každopádně chlapi, díky za diskusi!
Editoval dede (23-01-2021 10:00:47)
Offline
A co udělat rámeček přímo na skle tmelem a uchránit tak hliníkové lišty a zbytek s lištama dočistit ručně?
Offline
Fixinelu jsi už vyzkoušel?
Offline
Ten napad s tim tmelem je asi zatim nejlepsi Navic se tim da presne vymezit pusobeni cinidla. Snad jediny problem, ale to by bylo ijinde, bude s udrzenim cinidla horke. Jako sla by pouzit spirala z trouby, ta se tak rychle nespali jako spirala z pracky. Nic jineho me nenapada. Pri tom malem objemu 1-2 l bude po naliti hned studeny.
Offline
No kdyby jsi počkal na léto a na sluníčku pod to dal černý papír...
Offline
Nebo pomalu ohřívat horkovzdušnou pistolí????
Offline
Neohříval bych vubec 8 hodin stačí a rozpustí se hliníkový lišty natřít vazelínou nebo přelepit elektrikářskou páskou izolepou před namočením
Offline