SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Zdravim vespolek a přeji všem klidné vánoční svátky.Nedavno jsem po svém otci podědil funkční svářečku RTB-2 MEZ Brumov.Mam několik otázek.1-Na svářečce nesvítí kontrolka provozu i když je zapnutá a svařuje,zajímá mě z jaké strany svářečky se dá kontrolka rozmontovat(zevnitř či zvenku) a jaká je v kontrolce žárovka,typ? 2-Jaké elektrody (rutilové či bazické)jsou pro tuto trafo svářečku vhodnější? 3-Rád bych sehnal původní cz manuál k této svářečce,klidně i ve formátu PDF či odkaz na stažení manuálu.Předem děkuji za info.
Offline
Ta žárovka bude asi doutnavka, je potřeba jí vyndat a mrknout se. Stejně nefunguje, tak jestli tam bude nebo nebude je fuk.
Kdybys trochu hledal, našel bys sám http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 390#p48390
Podle popisu ve schématu jsou to doutnavky. Já nevím, jestli jsou lidi líní, nebo hloupí ....
Editoval pafik1605 (25-12-2020 12:58:42)
Offline
Pokud o svařování nic nevíš, tak to budeš mít ze začátku těžké. Ale základní dělení a použití elektrod bys měl raději pořádně nastudovat.
Bazické elektrody fungují na střídavém proudu jen vyjímečně.
Rutilové a kyselé fungují obstojně, jen se to člověk musí kompletně naučit.
A co se učit?
Nastavení svařovacího proudu hejblaty na svářečce na správnou hodnotu podle typu elektrody
Zapálení oblouku
Vedení oblouku ve správném směru
Správná délka oblouku a nastavení úhlů elektrody vůči svařovanému materiálu
Ukončení oblouku
Rozeznání chyb a jejich příčin
atd.
Offline
Kontrolka provozu by měla svítit po zapnutí stále, naopak kontrolka přehřátí se rozsvítí jen velmi málo kdy, pouze po delším svařování na nejvyšší proudový rozsah. Příčinou nesvícení kontrolky provozu může být její povolení, doutnavky použité v tomto stroji jsou se závitem E14 a bývaly v závitu z výroby zakápnuté barvou. Stárnoucí doutnavky někdy mají problém zapálit a chvíli jim to trvá. Může být samozřejmě i vadná, ovšem je to méně pravděpodobné, jejich životnost by měla být několik tisíc hodin.
Offline
No ona většinou neodejde doutnavka, ale její srážecí odpor, který omezuje proud doutnavkou na tak asi 1 - 3 mA. Doutnavka je v podstatě věčná, dvě elektrody asi 2 - 3 mm vzdálené od sebe zatavené v skleněné baňkce se zbytky atmosféry nebo nějakého plynu. Pokud se nepřetěžuje tak, že kov z elektrod se usazuje na bańce.
Offline
V tomto typu doutnavky je předřadný odpor v patici E14, takže je nevyměnitelný. Odpor (správně resistor) většinou navíc neodejde, obvykle dojde k vypálení povrchové vrstvy elektrod dlouhodobým provozem a popř. vyšším proudem. To se projeví zčernáním skla baňky. Někdy po dlouhém nepoužívání a umístění ve tmě stačí vyjmout doutnavku ze zařízení a nechat ji na světle, aby došlo k zionizování plynové náplně, kterou tvoří vzácné plyny, obvykle neon a je opět funkční.
Offline
Já mám právě zkušenosti spíš s tím odcházejícícm odporem. Navíc když tam třeba kolikrát použijí odpor 0,25 wat, u kterého je maximální povolené napětí nějak 200 nebo 250 volt, což na síť nestačí.
Jinak zapalovací napětí doutnavky by mělo být tak 150 - 200 Voltů, ale asi se stárnutím zvyšuje.
Offline
Doutnavky jsou různé, podle typu mají zapalovací napětí již asi od 70V, což je nutné třeba pro sítě 110-120V a pro zkoušečky fázovky. S odcházejícími odpory-resistory mám zkušenost pouze při použití doutnavkových kontrolek ve sporákových spínačích, kde je zapojena na 400V mezi dvě fáze a kde se mnohdy dostávají korosivní páry z vaření do celého spínače, který postupně začně probíjet i v samotném strojku. Při provozu na 230V není odpor na 250V a 1/4W v tomto použití přetížen, je na něm napětí max. do 100V a rozptýlený výkon 1/10W. Protože je obvykle umístěn v izolačním držáku není problém ani to, že nemá povrchovou izolační úpravu. Například v tlačítkovém spínači schodišťového osvětlení v činžáku vydrží tyto doutnavky mnoho let prakticky trvalého svitu - nesvítí pouze v okamžiku zmačknutí tlačítka.
Offline
VašekP 1+. Radim Toto platí pouze v případě (překročený napěťový spád) pokud konstruktér dá místo doutnavky ledku. Pak je odpor o řád větší, ale ani v těchto případech jsem si nevšiml, že by odpory odcházely (a ledky samozřejmě také ne).
Offline
Já v takovém případě potřeby dávám dva rezistory poloviční hodnoty do série a už nikdy neodejdou.
Offline
Stránky: 1