SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Nóó vida. Stačí toho varoša soustavně pošoustávat a dotáhne to i k maturitě z elektriky. Ale jinak dobrý, popojel.
Editoval Welda (03-12-2020 18:18:17)
Offline
#49 a 50 z 230 V AC lze udělat 324 V DC (bez zatížení) dvojcestným usměrněním (greatzovo zapojení diod).
#25 to myslíš vážně? chybí ti tam smajlík co napsal v #26 Zdeněk 11
Měření svařovacího proudu U AC (střídaviny) klešťovým ampermetrem (volil bych ručkový) proud se mění a digitál by nemusel stíhat, nebo proudový transformátor a ampermetr na střídavý proud.
Měření svařovacího proudu U DC (stejnosměr) bočník a měřící přístroj na stejnosměrné napětí.
Proč chcete měřit, nejvíc stejně napoví když uděláte svar a podíváte se jak vypadá.
Několik různých postřehů co jsem nasbíral.
Dejte si do profilu, kde je místo aspoň přibližně odkud jste, pak se nebude stávat, že někdo chce od někoho například kde je nějaký obchod a je z jižní moravy a píšou mu tam hodní a ochotní lidé například z Aše.
Co se týka oprav (hlavě invertorů) nechápu, že se do oprav pouštějí lidé a sbírají na foru moudra (některá dobrá o jiných bych pomlčel) a přitom nemají základní znalosti o elektrice (ani o elektronice). Potom nadělají více škody než užitku a oprava se prodraží nebo už ani nejde. Nemluvím o možnosti úrazu, požáru atd.
Co se týká opravářů svářeček, nečekejte, že tam bude detailní kuchařka na opravy. Každá porucha i když se projevuje stejně, může mít různé příčiny, pokud odstraníte důsledek a neznáte možné příčiny můžete nadělat více škody než užitku. Je potřeba mít vybavení a hlavně moře zkušeností. Také se mi nelíbí, jak se do některých opravářů naváží někteří členové fóra.
Zamyslete se nad sebou.
Pokud něčemu opravdu nerozumím, je lepší nepřispívat a přečíst si fundované příspěvky, proto já moc nepřispívám, protože mé zkušenosti jsou malé a raději se nechám poučit. Někteří by se měli nad sebou zamyslet a nevyjadřovat se ke všemu.
Editoval jargry (03-12-2020 18:47:48)
Offline
Jargry: Ano, příspěvek 49 myslím vážně. Stačí i zdroj z PC, zapnout a změřit kolik je na usměrňovači co je na vstupu. Neení tam přesně těch 324V ale přes 300V tam je. Princip je podobný jako u invertorových svářeček.
A co si občas vyrábím nějaké zdroje, tak mám na výstupu po usměrnění a vyhlazení napětí jak jsem psal, samozřejmě nižší. Dělám zdroje jen s klasickým trafem.
Offline
Offline
Varok : tvůj příspěvek je v pořádku já jsem jenom upřesnil, při obyčejném (jednocestném usměrnění) by tam bylo mnohem míň a víc zvlněné.
To myslíš vážně bylo myšleno na Famatera a jeho svérazné zapojení 3 f trafa na svařování.
Offline
Ta pojistka je stará to ještě běhalo v sítí ve fabrikách 500V takže maximální napětí je 600V střídavých 25Ampér
Offline
Doufám, že jste pochopili, že jsem si s tím zapojením 3f trafa dělal srandu. Já smajlíky nepoužívám. Také se nesměji svým vtipům. Co se týká nabíjení kondensátoru bez zatížení je jedno, jestli je usměrnění dvoj, nebo jednocestné. Nabije se skoro na špičkovou hodnotu a nebude zvlněné. To by musel být hodně mizerný kondensátor aby se silně vybíjel vlastním svodem.
Offline
Jargry, nezalezi na type usmernovaca, to spickove napatie "vytiahne" az vyhladzovaci kundik. Dvojcestny usmernovac akurat aj opacnu polvlnu "otoci" a mame 100 Hz pulzovanie miesto 50Hz.
Offline
Když jsem dělal ZK 111 mel jsem svarecku mimo box a na svarovacim stole DO.Ze začátku jsem z toho byl úplně hotov ale po chvíli jsem si zvyknul na to ze nevidím stupnici proudu, ale naučil jsem se vidět lázeň. Dnes mám doma také DO a svaruji stejně.Kazda elektroda se chová trochu jinak je jednodušší si potocit kolečkem než studovat a měřit svar. proud ,který obzvlášť u levných investorů opravdu vůbec nesedí.
Offline
Kramlik napsal(a):
pafik1605 ono všechny debaty tady sou o hňupovinách nebo tak aspoň vždy končí, málokdy je relevantně ukončená debata něčím rozumným takže je to jedno co se zde kecá za bláboly.....
Problém je, že se těch blábolů občas nějakej jinej hňup chytne.
Offline
pafik1605 napsal(a):
Kramlik napsal(a):
pafik1605 ono všechny debaty tady sou o hňupovinách nebo tak aspoň vždy končí, málokdy je relevantně ukončená debata něčím rozumným takže je to jedno co se zde kecá za bláboly.....
Problém je, že se těch blábolů občas nějakej jinej hňup chytne.
a o tom to je celý internet a vůbec celé lidsvo a celá civilizace, vždy se hňup chytne blábolů, jen rozumný člověk si to přebere správným směrem, nejhorší ale je že v moci je téměř vždy hňup a ten pak nařizuje bláboly všem
jean napsal(a):
Jargry, nezalezi na type usmernovaca, to spickove napatie "vytiahne" az vyhladzovaci kundik. Dvojcestny usmernovac akurat aj opacnu polvlnu "otoci" a mame 100 Hz pulzovanie miesto 50Hz.
no proto, já už myslel že sem se zbláznil že usměrňovač funguje jak perpetummobile že zázračně vyrábí elektřinu, něco jak ty videa jak propojí alternátor s elektromotorem a ono se to najednou točí samo 😂
když se tady bavíme o měření proudu tak snad v zátěži ne? nebo on jde proud měřit bez zátěže? v tomto případě je ten údaj že vzniká na vyhlazovacím kapacitoru vyší napětí podle mě nesmysl, a mohu dále tvrdit že je výhodnější napájet svařovací zdroj vyším napětím 400V tím je potřeba proudu menší a ideálně třemi fázemi, změřte někdo napětí na tom invertoru ať je to podloženo důkazem, nejlíp na třífázovém jak to teda je, jestli se napětí zmenšuje (nevím teda jak) ze 400 na 230 já nemohu nemám na čem měřit, podle mne třífázový invertor funguje stejně jako třífázové trafo, respektive jednotlivá napětí mezi třemi fázemi 3x400v je usměrněno každá fáze zvlášť je tam podle mne šest diod a pak už může být napětí ze tří fází sloučeno a vyhlazeno a může pokračovat dále do zdroje na zvýšení frekvence atd, stejně jako 3f trafo nejde před usměrnněním jednotlivé fáze slučovat tak po usměrnění ano, podle mne aby invertor pracoval s napětím 3x230 to je mezi napětím mezi jednotlivými fázemi a nulovým vodičem je blbost kde by se tam vzal to by muselo mít nulák jako ruka tlustý
Editoval Kramlik (05-12-2020 22:05:37)
Offline
Kramlík: Místo toho urážení si vemte 4 diody nebo přímo hotový usměrňovač(tzv. kostku) a kondenzátor. Diody stačí i nějaké na třeba 600V a kondík nevím, asi na 630V, elektrolytický s kapacitou 1000mikroF? To vám snad napíšou jiní. A změřte na výstupu kolik vám ukáže měřák. Pak tady ukažte displej měřáku a potom teprve pište něco o hňupech.
Editoval varok (04-12-2020 22:12:52)
Offline
Kramlik, prebral si varokovu agendu? Sice si zacal vzletne, ale teraz vyzeras jak blb, ked pises o niecom, comu ani trochu nerozumies.
Edit, varok, zjavne elektrinu dostudoval, skus to taky
Editoval jean (04-12-2020 22:16:14)
Offline
Zdenek11 napsal(a):
kovboj2000 napsal(a):
Zdenek11 napsal(a):
Pokud dá trafo zapojené na 2 fáze (podotýkám, že jde pořád principiálně o jednofázový transformátor) na výstup 400A, potřebuje orientačně jištění min. 60A/D. Odhadem, nechce se mi to ani počítat.
S prominutím hloupost . 60A pri 400V by aj na jednofázovom trafe predstavovalo výkon 60 x 400 rovný 24 kW !! Ani najvýkonnejšie trojfázové zváracie stroje WTU 500 toľko nespotrebovali !
Pane kolego, nevím, kde jste na to všechno přišel. Jednak je výkon trafa v kVA, jednak jde o zcela jednoduchý výpočet. Podle publikace "Transformátory pro obloukové svařování" mají obyčejná rozptylová trafa účiník 0,4 až 0,6, i méně (str.63). Pro svařování elektrodou 6 mm jsem uvažoval proud v oblouku 400A a napětí 31V. Tedy výkon v oblouku 12,4kW. Příkon trafa je 400V . 60A . 0,5 = 12kVA. Kde mám chybu?
Aha, jo je to jištení, ne odber. Nevšim jsem si... Ale s jednofázovým 230V strojom ale ani tých 12kW nie je možné v reále . Odber zo siete by musel byť 12000 W / 230 V = 52 AMPER!
Offline
toho hňupa s bláboly sem jen citoval, pokud si to někdo vztáhnul na sebe je to jen jeho problém neboť potrefená husa... 😂
Offline
Dotaz: Poprosim o odpoved lebo som z elektriky dost slaby, aky druh a sila elektrickeho prudu ide z tych starych
socialistickych zvaračiek ako su napr. .....wtu200 ..wtu315...a pod....
dali by sa použit ak zdroj jednosmerneho prudu približne 48V ?
/ potreboval by som perspektivne zdroj jednosmerneho prudu 48v 150+ Amperov/
dakujem
Editoval tarzan (05-12-2020 09:26:19)
Offline
Musela by se předělat zpětná vazba. To je zásah do elektroniky.
Offline
Podle mne by se zpětná vazba neboli předělávat svářečka nemusela. Ale musel by se udělat dodatečný regulátor, který by se za svářečku zapojil a ten proud a napětí by zreguloval. typu step-down, pokud by se napětí svářečky mělo na těch 48 voltů snižovat nebo step-up, pokud by se napětí svářečky mělo na těch 48 voltů zvyšovat.
Záleží za prvé k čemu konkrétně těch 48 voltů 150+Ampér potřebuješ neboli jaké jsou konkrétní požadavky na ten proud a napětí. Jak přesná je ta regulace proudu a napětí potřeba.
A za druhé o jakou konkrétní socialistickou svářečku se jedná. Protože bude, pro následný regulátor i nakonec pro konkrétní spotřebič, pro který to je, určitý rozdíl mezi svářečkou, kde je proud regulovaný tyristory a triaky a svářečkou, kde je proud regulovaný magnetickým bočníkem a tudíž sinusoida tam je plná.
Problém je potom v tom, že regulátory takových parametrům hlavně proudu, zkonstruované a vyrobené dopředu do zásoby, nejspíš nikdo nemá a proto by se takový regulátor musel speciálně navrhnout, vyrobit a vyzkoušet. A tak i když by byl o něco jednodušší než kompletní zdroj na síťové napětí, objednané na zakázku by to určitě vyšlo dráž než sériově vyráběný zdroj.
A nakonec, by se jednalo o energeticky méně výhodnou variantu s většími ztrátami, už svářečka je dělaná tak, že má dost vysoké ztráty plus by přibyly ztráty v tom dodatečném regulátoru.
Editoval Radim (05-12-2020 12:31:33)
Offline
dakujem za odpoved, myslel som ako zdroj na indukčnu piecku, ale ak by to bolo moc komplikovane tak by asi bolo lepšie kupit rovno zdroje original z číny. piecky sa daju kupit so zdrojom , aj bez zdroja, ale asi by to mohlo ist aj na 30V a tak sa mi teda zda takže neaka regulacia napatia by tam nemusela byt
https://www.aliexpress.com/i/32950869490.html
Editoval tarzan (05-12-2020 17:24:06)
Offline
Tak zrovna na tento účel je regulácia asi nepotrebná, jak píšeš. Ak ti to pojde, daj vedieť, vyskúšam aj ja.
Offline
A není svářečka typu WTU 315 apod. zbytečně veliká? Už nevím kolik mají sekundární napětí, měli jsme je na svařečáku na učňáku a v jedné firmě kde jsem dělal. Ale podle mě to bude mít napětí hrubo přes 60V naprázdno a to redukovat na vašich 48V asi není moc efektivní. Nebylo by lepší někde sehnat nějakou nabíječku na elektrické VZV apod? Ty dávají dlouhodobě i vyšší napětí kolem 60V a více i při zátěži a proud kolem 150A některé taky dají. Vybrat typ s napětím právě kolem 50V a proud který potřebujete. U svářeček MMA přece napětí po zatížení spadne na nějakých 20V-30V.
Offline
na tie indukčne piecky ide len 50A/48V....lenže ja prave špekulujem že by som tie piecky zapojil aj dve -tri naraz,
na celkovy vykon 7,5kw...to by som musel z činy kupit aj tri zdroje po 50A
lebo 2,5kw je dosť malo na indukčnu piecku. chcem aby mala vykon aspon okolo 7,5kw
alebo nakoniec neaku na 400V -7,5kw a bude pokoj so špekulovanim
v podstate som myslel takto:
indukčna piecka bez zdroja je lacna, skusim ako bude fungovat a uvidim dalej či by mi to vyhovovalo, na to som chcel skusit zvaračku ako zdroj, a preto som chcel vediet či je na toto vhodna....
keby som kupil piecku aj so zdrojom to už je kopa penazi a ked zistim že je to k ničomu tak by bola kopa penazi v prd....
Editoval tarzan (05-12-2020 19:09:18)
Offline
To , že nezná elektriku varok je věc roky známá , ale že ani kramlík netuší jak pracuje usměrňovač s kondejzátorem je od chytrolína pecka . To , jak funguje třífáz usměrnění je vidět , že snad nikdo zde neruší , peorot by napsal , že kond v podstatě není třeba . A to že radim reaguje na úpravu stroje a netuší , jak uvniř pracuje je též úsměvné . Opravdu jsou tu , co se elektriky týče , na 90% bláboly .
Offline
Bobobo, tak to je paráda, až mě odejde v inveroru 3x400V kondensátor, tak ho klidně teda mohu vyhodit a jet dál. Je sakra drahej. Netušil jsem, ža tolik ušetřím. Dík za informaci.
Offline
Carls napsal(a):
3fázové trafo jde bez problémů ale musí se usměrnit výstupní napěti třeba 3x 50V 30A a pak spojit dostanete 50V 120 A to je zjednodušeně. Složitě jsou to 3 grecy a ještě oddělovací diody Pak se nechá řídit tyristorem příslušných parametrů většinou je jich víc a vybírány aby se netloukly
Tohle je opravdu nějaká složitější metoda, kterou neznám a docela by mě zajímala schematicky znázorněná. Já se nedostal dál než k šestipulsu.
Co se týče výše řešeného špičkového napětí týče, ono je přítomno pořád, žádný diody ani kondíky ho "nevytahují" a není to ani perpetuum mobile, to jen obyčejný multimetry ho nedokážou změřit, protože trvá jen velmi krátce a právě ten jednoduchý usměrňovač s filtrem je tím pomocným obvodem, který umožní tu hodnotu zobrazit i na měřáku z hobbymarketu za stovku.
Pro přímé zobrazení špičkového a efektivního napětí současně, bez použití "pomocných obvodů" stačí použít osciloskop.
Offline