SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Ihlan: Jezdím pro láhve k nám do Suché. Je to normální legální plnička láhví a běžně přivezete prázdnou láhev a chlápek vám dá plnou. Ale je to tak u více firem co jsem koukal.
Offline
Dobrý den, tak nakonec pro méně chápavé jako jsem já. Neřešme teď tedy vlastnosti svařování atd. Jen čistě ty láhle. Když budu mít tedy láhve 8L 200Bar, tak jedině čistý argon na TIG nebo směs jde natlačit až na těch 200Bar a čisté CO2 lze pouze na těch asi 50Bar? A jak to tedy potom je prosím s tím obsahem? měl jsem hasičáky asi 8L, které mi nafoukali taky na asi 50Bar, ale vydrželo to dost dlouho. Když je láhev se směsí třeba Corgon 18, tedy 82%Argon a 18%CO2 natlakovaná na 200Bar, tak by toho plynu mělo být z principu více. U nás všude v okolí mají jen ty maličké láhve 8L co mám v garáži nebo 20L. Viděl jsem ale i asi 15L, ale nevím kde koupit. U Choboly mají nějaké 10L láhve, je tam velký rozdíl ve velikosti? nemá prosím někdo takovou?
Offline
Čistý CO2 ti do láhve nenafoukaj, ale nalejou. Taky ti ho naúčtujou po kilech. A ten nalitej plyn se ve volné části láhve (protože se to nenalejvá úplně plný) odpaří podle okolní teploty a odpařování se zastaví při určitém tlaku (ten je závislej na okolní teplotě) a to je těch 50-60 atmosfér. A tak to bude až do okamžiku, kdy přestane být co odpařovat a pak ti rychle spadne tlak.
Offline
Varoku u CO2 je v lahvi CO2 kapalný. Potom pokud je v lahvi byť je trochu kapalného CO2, pak tlak v lahvi je určen jen teplotou a na množství kapalného plynu nezáleží. Proto se CO2 plní na váhu a ne na tlak. Představ si že vaříš vodu. Teplota je pořád 100°C a páry která z toho vznikně je objemově mnohem víc než byl objem vody, ze které ta pára vznikla. Protože corgon je v lahvi plynný, tak se ho do lahve stejného objemu vejde mnohem míň. Zkus si zvážit lahev stejného objemu plnou s CO2 a plnou s corgonem. Uvidíš ten rozdíl.
Offline
Ano, ta láhev co mám originál 8L s corgonem je lehoučká a ty hasičáky jsou asi taky 8L, někde píšou 6kg a ty jsou těžké, snad z 15kg. Takže to bude jinak a i když mbudu mít Corgon 8L láhev 200Bar a čisté CO2 taky láhev 8L ale jen asi těch 50Bar, tak COčka bude více? Mám v tom guláš. Asi kašlu na tu směsku a přejdu zpátky na čisté CO2. Tu láhev si nechám přehodit na CO2, vím kde mi to udělají nebo vymění a nebo se zeptám u Choboly na tu 10L, i když tam jezdím nerad. Ty 20L se mi zdají moc velké a 8L láhev moc nevydrží. A když je chladněji, tak je normální že mi zamrzají budíky i bez té nasávací trubičky u hasičáku, nebo jak jsem psal, tak mě ten chlap na plničce ošidil a dal mi klasický přestříkaný hasičák i s trubičkou?
Offline
Neošidil. Je to normální. CO2 je levnější než směska.
Offline
Ne, já myslel jestli mě neošidil s tím hasičákem s trubičkou? Měl jsem poctivě předělaný hasičák bez trubičky, ale chlápek kam jezdím plnit dělá většinou na výměnu. A jestli mě neošidil myslím že to je hasičák i s trubičkou, jen přestříkaný na šedo. S tou láhví předtím jsem svařoval i delší dobu a budíky byly jen orosené. S tou láhvé co mám teď jsou budíky po chvíli svařování zamrzlé a tlak jde hodně nahoru. Předehřev nemám, tak musím vždycky chvíli počkat až budíky rozmrznou a můžu pokračovat.
Offline
Asi neošidil, ochladilo se. Tak ji zkus dát vzhůru nohama co to udělá.
Offline
No ono se to chová stejně jako jsem kdysi začínal u klasických neupravovaných hasičáků co mi sháněl garážsoused. Je to lepší i když ji jenom položím vodorovně. Ale stejně ji jen vyprázdním a někomu prodám. Koupím originál láhev, jen uvažuji jakou jak jsem psal. Jestli ještě jednu 8L, ale to se mi zdá malé. Nebo nějakou od Choboly 10L a nebo 20L, ale to už je velká kráva.
Offline
Možná to přeženu ale napíšu to asi takto:
8l flaša směsky vydrží na cca 1,5 hodiny svařování (vyzkoušená doba při průtoku cca 8l)
8l flaša Co2 vydrží na cca 150 hodin svařování (orientační doba podle 2 týdenního vyvařování hasičáku pro předělávku na Ar - po 2 týdnech jsem zbytek vypustil... Budík stále ukazoval 50BAR...)
Jak už někdo psal: směska ve stavu plynném - tudíž je tam plynu relativně málo - bere se hned do redučáku
Co2 je ve stavu tekutém a jen z části v té flašce je ve stavu plynném - bere se ta plynná složka a tekutý Co2 stále doplňuje "odpařováním" těch cca 50BAR, dokud se "neodpaří" úplně.
Pokud dojde ta tekutá složka Co2, tak je tam už taky jen plyn a těch zbytkových cca 50BAR vydrží tak na 20 minut svařování....
Offline
Aha, super vysvětleno a už jsem to pochopil i já. Juj, to je obrovský rozdíl. Tak se tedy opravdu vrátím k tomu čistému CO2. Mašina svařuje moc hezky i s ním, láhev tedy ještě uvidím. Ty hasičáky ale půjdou pryč.
Rellíku, moc děkuji za vysvětlení
Editoval varok (11-11-2020 12:43:00)
Offline
varok napsal(a):
Aha, super vysvětleno a už jsem to pochopil i já. Juj....
Tak to je super, že po jedenácti letech od registrace na svarfóru a více jak 6000 příspěvcích....konečně.....gratuluji!
Co Ti vadí na levné lahvi z hasičáku za 400,-? Máš zbytečné peníze, tak je potřebuješ utratit za pětinásobně dražší flašku co Ti udělá stejnou službu?
Offline
J.bill: A já gratuluji vám. Zase jeden co čte jen poslední příspěvek. Už několik příspěvků dozadu píšu, že mám hasičáky, které mi dal chlápek na plničce láhví a asi tam nechali i trubičky. Přitom jsem mu dal láhev upravenou bez trubičky. Tohle dokáže člověka tak akorát nas...t a už k němu nebudu jezdit i když je jeden z nejlevnějších. U originál láhví tohle není. Jednu v garáži už mám 8L směsi C18, tak tu nechám asi přeplnit na čisté CO2 a koupím ještě jednu tu samou nebo větší originál láhev. A nevím kde jste vzal láhevz hasičáku cenu 400,- kč. Všude 800 a výš.
Offline
To bylo jen takové "přátelské šťouchnutí" tak se nezlob.
Prázdnou už předělanou lahev z hasičáku jsem kupoval za 300,- plný hasičák 1x za 400,- a 1x za 500,-. (inzerce/servis a prodej hasící techniky). Náplň CO2 u nás stojí necelých 300,-. Když dáš hasičák vzhůru nohama, tak tu náplň spotřebuješ. Pak vyšroubuješ a uřízneš trubku a natřeš na šedo. Pokud nechceš hrát výměnný způsob, pořídíš alespoň 2 lahve s vlastním označením a vždy jednu necháš plnit s pozdějším vyzvednutím a druhou používáš. "U nás" se CO2 plní na počkání nebo na domluvu, jak kdo chce...
Offline
Aha, tak to se potom omlouvám. Kdysi mi garážsoused zařizoval klasické neupravené hasičáky u pána co plní hasičáky. Ale zamrzaly budíky tak jsem si sehnal na toho pána číslo a prodal mi láhve už upravené bez trubičky. Pak jsem začal jezdit na normální plnírnu, kde chlápekdělá na výměnu. Ale hasičáky už nechci. Rád bych nějaké větší láhve, ale v okolí mají všude jen 20L.
Offline
Tu novou láhev na směs chceš naplnit čistým co2 ? V tom případě musíš vyměnit ventil, ale to asi víš. Já osobně si myslím že je to škoda.
Offline
Varoku, trocha počítání neuškodí!
Z 1 kg tekutého CO2 se odpařením získá cca 500 l plynného CO2.
Takže kolik kg tekutého plynu koupíš, tolik plynu získáš. Třeba 5 kg tekutého CO2 = 2500 l CO2
A druhá varianta:
Hasičák 8 l, tlak směsi 200 barů. Tedy 8 x 200 = 1600 l směsi
Offline
KoHy: Ne, někdo tady nedávno psal že ventily už dávají stejné. Nebo u těch menších láhví to neplatí?
Jirkati: No když víte co a jak, tak se to počítá lépe.
Offline
Varok,
pozri sa do priesvitného cigaretového zapalovača. Je to síce PB, ale princíp je ten istý. Je tam tekutina a aj tak to horí.
Ja som síce o odparovaní kvapalnej zložky CO2 vedel, ale aj tak ma to dostalo. 8kg flašu som do vozíka dával len s miernym sklonom skoro na ležato. V lete to začalo zamŕzať. Potom som ten sklon zväčšil a námraza zmizla. Z toho vyplýva, že aj na premenu tekutiny na plyn musí byť dostatočný objem, aby to odparovanie stíhalo pri väčšom odbere plynu.
Offline
Tak to jsem pochopil už dávno, jen jsem nevěděl co psal Rellík a p. Jirkati, tedy na jak dlouho vystačí 8L láhev směsi třeba C18 a na jak dlouho láhev 8L čistého CO2. Teď už vím že bude lepší to čisté CO2. Nejde jen o cenu čistě za plnou láhev, ale jak psal i p. ZDENÁL, tak nakonec se člověk dostane mnohem výš.
Offline
A nedalo by se to optimalizovat tak, ze by clovek mel flasku cisteho CO2, flasku cisteho argonu a pres nekaky forichtung (ktery nevim, jestli existuje) se dvema tryskami to michat na pozadovany pomer? Tak by se vyuzilo, ze vetsina vystupu je CO2, ktere umim skladovat efektivneji nez jako stlaceny plyn.
Offline
to forichtung sa vola zmiesavac plynov,pouziva sa v priemysle,videl som ho aj v laborkach,cena bude tak vysoka ze dalsia debata je bezpredmetna
Offline
Offline
E-Ryc - bohužel se mýlíš. Svařovací směsi jsou složeny z většinového množství Ar a malého množství CO2.
Svařovací směsi mají smysl v rozsahu 75% Ar + 25% CO2 až po 97% Ar + 3% CO2. Větší procento než 25% CO2 ve směsi znamená, že se taková směs chová už jako čisté CO2 a je škoda argonu.
Směšovač Ar + CO2 se v průmyslu používá běžně. Je to ale docela složité zařízení, hlavně v části detekce složení výstupní směsi.
Systém trysek by teoreticky mohl fungovat za předpokladu dokonale stabilizovaného tlaku vstupujícího do směšovacích trysek a trvalého stáleho odběru. To je ale nereálný požadavek. A ani samotný detektor složení směsi rozhodně není levnou záležitostí. Mám s tím dost zkušeností z praxe.
Offline
V tom pripade jako bych nic nerekl
Offline