SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
ake si tam mal parametre? napatie, prud, .....
mam v plane to skusit, az sa dostanem do CR - ako zdroj chcem zatial skusit zvaracku
chemia by nemala byt problem - mame tam celkom slusny vyber - od dusicnej, fosforecnej, cez rozne moriace gely a lazne, az po PH-
Offline
Ahoj já jsem si objednal štětečky z Ali a čekám jak dojdou. Také jsem tak vytížený že na dílnu něco zkoušet ted nechodím . Nevím kam dříve. Včera jsem nahodil jednu posuvku (bránu) a ještě tam mám dvě co jsem dovezl ze zinkovny a to ještě chodím do práce a chtějí po mně soboty. Už jsem starý na takovou divočinu
Offline
ale já jsem dělal s tím alfinem a vím že čistit musíš na AC a na 24 volt co se týče amper to nevím ty se na mašině nenadstavovaly
Offline
Napětí nevím, neměřil jsem, proud jsem měnil od 1A do cca 6A. Zkoušel jsem to na malém kousku. Až seženu kyselinu, tak to schválně změřím. V příslušenství jsou dva "nástroíje" jedem je štětka a doporučují jí k rozsahu 1-10A. Druhý je takové měděné kopyto, podobné jako na klempířské pájení, které se obalí ubrouskem (vypadá jako skleněná rohož) a je určen k rozsahu 11-40A.
Offline
Když výrobce mašiny co se prodáva za 190 litru ani neuznal za vhodné aby ukázala ampéry tak to asi není potřeba opravdu mě zajímaji jen volty v napětí, ten hrot na tu houbičku mají z uhlíku ale to je tak na plochy. Uhlíkova čtětka je asi lepší vubec netlačíš jen zlehka táhneš tam a zpět. Také to jiskří. Takové drobné jiskřičky.
Offline
Pate, ta moje také neukazuje ampéry. Ty se nastavují. Intenzita čištění je závislá na proudu.
Měřil jsem napětí mezi přívodem ke štětce a přímo čištěným nerezem. Toto zařízení využívá stejný zdroj jako svářečka možná trochu upraví pro čištění charakteristiku. při nesepnutém tlačítku je napětí cca 2,5V. Když stisknu tlačítko, tak se objeví napětí naprázdno-57,5V.
Zkoušel jsem nastavit proud: 1A, 3A 6A 10A. Ve všech případech se napětí při čistění pohybovalo v rozmezí 10V-cca 16V. Napětí se hodně měnilo podle toho, jsetli docházelo ke styku štětky s čištěným kovem. Možná by bylo dobré zkusit kyselinu zahustit trochou aerosilu. Pak by se pod štětkou nemuselo jiskřit.Podle nastaveného proudu se výrazně měnila intenzita čištění.
Ještě k těm utěrkám. Není to, jak jsem psal něco jalo skleněná jemná rohož - tak se mě to jevilo přes igelit. Je normální netkaná utěrka ze sintetických vlíken - něco jako Vileda.
Editoval Famater (10-11-2020 20:01:48)
Offline
Jemné jiskření bylo na tom Alfínu a směs byla kupovaná také od Alfinu No nic jak píši 24 volt a AC
Offline
Offline
Offline
Já to na tom mém krámu mám také na "-". Ale já jsem to zkoušel s nějakým čistícím prostředkem, ve které bylo hodně nějakých jiných sr-ček a vznikaly takové "saze", které šly ale lehce odstranit hadrem. To ph mě nenapadlo, hold jsem zchudlá stř. vrstva, takže bazén nemám.
Offline
Pate, je to sice už dávno ce se tady o tom vedla diskuze. Ale už si to dokončil, něco o tom napiš.
Offline
Ahoj.
Nejsem sice Pat, ale protože mě toto
vlákno dost pomohlo, napíšu jak to dělám já. Čistím stejnosměrným trafem, výkon trafa je
900W. Výstupy mám dva 12 V a 24V.
Používám jen 12 V. U 24 V se mě dělá
na materiálu spálenina. Používám uhlíkový
štěteček, v takové hlavě s nádobkou, z které teče čistící roztok. Roztok jsem koupil už ani, nevím kde, musel bych to pohledat. Nechal jsem udělat rozbor roztoku, protože se mě nechtělo dávat 1000,- Kč za 0.5 litru. Rozbor mě udělali a namíchali 0.5 litru na zkoušku.
Roztok fungoval , ale složení mě neprozadili,že mě budou míchat 0.5 litru za 1000 Kč. Asi tak. Jinak jsem kousek od Tebe. Chrudim.
Offline
Roztok by měl být třiceti procentní kyselina fosforečná zahuštěná kyselinou citronovou. Výrobní cena pár korun. Ti, co vám chtěli míchat roztok za 1000kč/0,5l byli pěkní vykukové.
Offline
Díky stejnosměrnému proudu se může použít všelicos, i to, v čem se nerez nerozpouští. Protože na anodě příslušná sloučenina na leptání vzniká.
Offline
Mě šlo o to, jestli Pat už zařízení na elchemické čištění zrealizoval. Totiž vznikla tehdy diskuze nad smyslem změkčení zdroje vložením do primáru odporu. V konkretním případě žárovky.
Zdroj by měl být měkký z důvodu velmi proměnlivého odporu mezi elektrodou a čištěným předmětem. Dále by neměl mít zbytečně vysoké napětí naprázno. Oba tyto parametry mají vliv na vznik jiskření, které vede k opalování "karbonové" štětky a napékání na čištěnou plochu. Ta totiž není z karbonu ale z umělohmotných vláken s obsahem uhlíku.
Dále považuji za vhodné zapínat proud až tehdy, když se štětka dotýká.
Offline
Nerozumím, proč změkčení. Proud je limitován vodivostí použitého elektrolytu a průřezem kontaktního zařízení, štětce nebo houbičky. Teplota toho musí zůstat optimální, což bych řekl že bude tak do odhadem 60 st C.
Než bastlit jakési žárovky, vidím to na jednoduchý proudový zdroj s jedním výkonovým tranzistorem a nastavitelným proudem. Odhadem od oka něco mezi 2-4 ampéry na centimetr čtvereční průřezu štětce nebo houbičky při běžně vodivém elektrolytu.
Offline
Radime právě pro to, že proud je limitován jen odporem štětce atd. Jedná se o konkretní případ Pata. Podívej se na #138-#150. Pat není elektronik ani elektrikář. Zdroj konstantního proudu co navrhuješ, je také "měkký" zdroj napětí. T.j. napětí kolísá podle odporu tak, aby byl zachován konstantní proud. Naopak Trafo o kterém uvažoval Pat je tvrdý zdroj napětí. Co se týká proudu a napětí někde v tomto vláknu jsem udával konkretní naměřené hodnoty.
Offline
Přeji hezký den ,já jsem nepokročil nikam . Celé jsem to smetl ze stolu. Samému se mi do toho nechce . V práci vařím sedm hodin tig a tak doma jsem to vpodstatě zastavil. Jestli doma vařím tigem deset minut měsíčně ,tak to je hodně. Já už si jen čtu jake úspěchy máte vy. Ale těší mě ,že i po takovém čase si někdo vzpomene ,Děkuji.
Offline
Ahoj
Hele mě to trafo funguje, mám tedy uhlíkový štětec, používám to hlavně na zábradlí , když mám předleštěné trubky, jäckly, co jsou v zrcadle, nebo v brusu. Používám to hlavně na montáži, kde jsou třeba pod tebou koberce.Po vyčištění přejedu čistou vodou.
Offline
Ahoj
Tak jsem to poplet. Nejdříve jsem používal
starou ,vojenskou selenovou nabíječku na akumulátory, která dává stejnosměrný proud na výstupu dával jsem 24 V. Teď používám to trafo, které dává na výstupu střídavý proud. Zítra nafotím štítek toho trafa,které jsem koupil v DE na E-bay za 50 EUR. Jestli tu krabici od trafa na dílně ještě najdu.
Offline
Že musí být střídavý proud? Já tedy štětečky mám došly mi z te Číny ale to je vše . čistím jen mechanicky . Dělám hodně málo.
Offline
ja to čistim chemicky bez elektro, napatlam nejaky priehladny gel Sider/Antiox a na to malo čo zvarim stači, je treba ale pol hodky počkať kym zreaguje ale je to žieravina
Offline