SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravím vás,
do domácí dílny si chci koupit TIG na svařování hlavně konstrukční oceli, občas nějakých lepších ocelí a hliníku. Asi půjdu do Jasic TIG 200P AC/DC.
https://www.aek-svareci-technika.cz/zbo … ovy-design
Prodejce mi zaslal fotku příslušenství, které ke svářečce dostanu:
Zajímal jsem se o elektrody, co k tomu jsou (prý jedna 1,6mm) a dále o hořák a jestli připojím plynovou hadičku mezi ventil a svářečku.
Hořák je hádám také čistokrevná Čína. Tušíte, jestli bude tento hořák správně dimenzovaný a jestli ho náhodou radši nevyměnit za nějaký kvalitnější?
Plynová hadička - z fotky nepoznám, jestli tam je nějaké šroubení k připojení hadičky ke svářečce. Předpokládám ale, že je snad prodejce inteligentní a dodá to připojitelné.
Offline
Hořák se zapojí do rychlospojky na stroji tou krátkou hadičkou, ta modrá hadice bude na propojení holendru na manometru s holendrem na vstupu do stroje a stáhne se páskou. Hořák bude nějaký základ, jak pasuje do ruky je třeba zkusit. Já mám třeba Parker s kolečkem na korekci proudu což je dobré, ale zase si s tím občas mimoděk pohnu, takže to má také nevýhody. Na delší sváry asi dobré, na moje minisváry to není třeba - to jen kdyby prodejce nabízel další varianty
Offline
Díky. Měl jsem na mysli tu modrou hadičku, jejíž druhý konec není vidět. No spíš se zeptám prodejce, jestli to je připravené pro připojení ke svářečce.
Hořák si asi nevyzkouším, kupuju to přes internet. Ale jestli tady nejsou vyloženě negativní zkušenosti s těmito čínskými hořáky, tak si myslím, že nějaké drobné ergonomické nedostatky asi pro začátek překousnu.
Ventil na obrázku je určitě taky to nejlevnější co se dá koupit. Pro domácí sváření to ale předpokládám fungovat bude, že?
Offline
Ta hadička má oba konce stejné. Na redukčáku máš hadicový trn s převlečnou matkou. Na svářečce nejspíš jen hadicový trn. Věř prodejci, že to půjde zapojit. Až začneš svařovat a budeš mít nějakou praxi, teprve poznáš, co by mohlo být lepší. Hlavně začni s tím co budeš mít a nekoukej moc kolem, kdo s čím sváří a jak mu to s tím jde. Věř, že mu to jde protože to má v rukách a hlavě. To je základ.
Offline
Jak psal Famater, ale tenhle typ redukčáku právě nemá nátrubek na hadici s převlečnou matkou. Mám ten samý a je tam nátrubek jakoby napevno a dost malý průměr. Odhadem pro hadičku s vnitřním průměrem 5-6mm. Pro vás je důležité jaké má připojení svářečka. Jestli má vyměnitelný nátrubek s převlečnou matkou, tak si dáte nátrubek jaký potřebujete a máte vyhráno. Jestli je i ve svářečce nátrubek napevno a naopak pro větší průměr hadičky, odhadem 9-10mm, jak je to dnes moderní a dodávaná hadička má taky vnitřní průměr tak 8-10mm, tak hodně zábavy.
Offline
Varok- neděsil bych ho, to by zvládnul celkem snadno redukcí, pod by to nešlo jinak
Offline
Varoku, tak se podívej, co mu poslal za fotku prodejce. Jak to vyfotil, tak by mu to měl dodat. A tam to je, jak jsem psal.
Offline
Famater: Na foto jsem koukal a vidím tam co jsem psal. Ten nejlevnější redukčák a hadička od redukčáku do svářečky není průměr poznat.
Offline
Je možné, že mě mýlí zrak, ale já na redukčáku opravdu vidím, že je na výstupu našroubován hadicový trn s převlečnou matkou. Takže jen nastrčit hadici, zajistit sponkou. Předpokládám, že hadice dodaná v kompletu bude pasovat.
Offline
No mně právě taky přijde, že ten trn na ventilu je docela malý na to, jak velký vnější průměr má modrá hadice. Ale to je celkem jedno, tohle si pořeším s prodejcem.
Chci koupit Argon zde http://www.hasic-servis.eu/tlakova-lahe … -1526.html , je to to nejlevnější co jsem byl schopný najít. Předpokládám, že si snad nezadělávám na problémy (kvalita plynu, možnosti plnění i jinde než u tohoto prodejce...) Ještě se potřebuju rozhodnout, jestli 8l nebo 20l lahev. Hádám, že svářet tak 5 minut týdně. Co jsem počítal, tak 8l lahev vydrží 3 až 4 hodiny nepřetržitého svařování, což nedá výdrž ani jeden rok...tak vezmu asi 20 litrů.
Jako začátečník ještě trochu tápu, jaké elektrody koupit ke svářečce navíc. Jak jsem psal, chci svářet běžnou konstrukční ocel hlavně, občas nějakou svařitelnou ocel vyšší třídy a ještě míň hliník a nerez. Předpokládám, že bych měl vzít různé průměry elektrod, které použiju podle typu a síly materiálu, který budu svářet. Vlastně ale nevím, jak silné elektrody do svého hořáku nacpu.... Jaké elektrody byste vzali? https://www.aek-svareci-technika.cz/esh … ,stranka1x
No a poslední věc - jaký přídavný materiál pro začátek koupit, nejlépe zde: https://www.aek-svareci-technika.cz/esh … -,stranka1 Pro každý materiál (ocel, nerez, hliník) ideálně drát, který je univerzálnější než že by byl pro specifické použití.
Díky za rady.
Offline
Famater: Aha, ale to hned u redukčáku není převlečná matka, to je jen 6tihran. Ten nátrubek jde sundat, ale má to nějaký asi. speciální závit. U těch větších redukčáků už bývá ten co myslíte, jako bývá třeba u autogenu apod. Takovou mám na obou svářečkách.
Offline
@gaminn: Láhev Ar vezměte spíše 20 l, ale hůře se skladuje (má relativně velký průměr) a už je vcelku těžká. Naproti tomu se s 8 litrovou lahví daleko lépe manipuluje (zejména pokud ji přemisťujete), ale je samozřejmě rychleji prázdná. Takže si to chce vyjasnit priority. Kdyby byl zájem, tak mám jednu prázdnou 8 L Ar láhev na prodej.
Co se týká elektrod, budete dost možná potřebovat různé druhy a také různé průměry. Pro začátek můžete zkusit univerzální legované lanthanem (zlatá nebo modrá) nebo ceriem (šedá). Někteří nedají na hliník dopustit na čistý wolfram (zelená). Neuvádíte konkrétně, co se chystáte svařovat a jakou bude mít materiál tloušťku (takže jaký bude svářecí proud), takže se těžko dá poradit průměr elektrody. Takový univerzál pro běžné aplikace je průměr 1,6 mm až 2,4 mm. Osobně používám 2,0 mm, lépe se brousí než 2,4 mm a není to taková jehla jako 1,6 mm.
Co se týká hořáku, který máte na fotografii: je to patrně nejzákladnější Číňan ve velikosti 26, takže takové (negramotné) kladivo. Musíte si vyzkoušet, jaký úchop vám bude vyhovovat více: někteří drží hořák v pěst jako kladivo, jiní preferují úchop jako tužku. Jestli si chcete osahat a vyzkoušet různé varianty, tak doporučuji zakoupit za pár kaček z aliexpressu různé hořáky (různé velikosti, s ohebným krkem či bez, s integrovaným tlačítkem nebo bez a tlačítko si dodělat atd.).
Offline
@gaminn: A ještě k těm elektrodám: pro upevnění elektrody do hořáku budete podle průměru elektrody potřebovat i odpovídající kleštinu a domeček (to jsou ty měděné trubičky a válečky na fotce dole). Takže vždy potřebujete kompatibilní trojici elektroda+kleština+domeček. Do tohoho hořáku na fotce pak lze upnout "libovolnou" elektrodu.
Offline
lubajz: Díky, to mi moc pomohlo!
Ještě jsem věnoval trochu času porovnávání svářeček. Tuší někdo, proč ten velký Jasic s analogovým ovládáním a extra potenciometrem pro každý parametr https://www.svarecky-obchod.cz/invertor … c-e101.htm váží 25 kg přičemž max proud je 185 A (což mě trochu zklamalo, podle názvu jsem čekal, že to bude 200 A) a pak tenhle Jasic s digitálním ovládáním https://www.svarecky-obchod.cz/invertor … -kabel.htm s proudem 200 A má jen 9 kg? Starší vs novější koncepce? Asi mi pak nedává moc smysl kupovat ten analogový, pokud by těch 25 kg neznamenalo třeba lépe dimenzované součástky.
No a abych to ještě víc zkomplikoval, tak mi byla doporučena značka Sherman, nějak jsem ji doteď přehlížel. Tady to Britové porovnávají s Jasic https://www.mig-welding.co.uk/forum/thr … ise.93719/ (obě značky a asi i další pocházejí ze stejné fabriky). Docela se mi zalíbila https://weldes.cz/svarecky-tig-acdc/169 … ulse.html. Má 60 % zatěžovatel (o 20 % víc než Jasic a některé nižší modely Sherman), akorát k této svářečce nemůžu najít žádné nezávislé hodnocení (že by to opravdu byla novinka?).
Offline
Mě ten Multipulse připomíná Jet tig
Editoval jees (08-11-2020 18:18:42)
Offline
Gaminn: Ten Jasic z prvního odkazu s manuálním nastavením potenciometry má Klimbík a ve videu říkal váhu kolem 20kg. Proč je ten druhý typ s nastavením přes křivku s poloviční váhou? Tak něco udělají i ty chybějící potenciometry, ale to je jen pár gramů. Zbytek asi šetření.
Offline
varok: To šetření by se projevilo na ceně, což není tento případ. Analogový velký a i malý digitální Jasic mají podobnou cenovku.
Offline
Jo vaha moji svarecky je myslim 23kg, vypada jako ta z prvniho odkazu, jen tlacitka ma vlevo a ne dole pod potenciometrama. Je to stejny model podle oznaceni ale.
Jinak elektrody bych doporucil 2,4mm zlate nebo svetle modre a budou uplne na vsechno. Takze na zacatek ideal. Ja po dvou letech nemam vubec pptrebu resit jine, vyhovujou mi na vsechno fakt. A plynovou cocku jeste. Vsechno samozrejme z aliexpressu za zlomek ceny co v cesku. Elektroda jedna myslim asi 25kc, plynova cocka s pyrexovym sklickem a klestinou cca stovku
Offline
@gaminn:
Co se týká označení toho Jasicu 200 TIG 200 P AC/DC, tak se domnívám, že popis tohoto prodejce je nepřesný: u mnoha svářeček je to tak, že max. proud pro TIG je o něco vyšší než pro MMA. V tomto případě si myslím, že pro TIG je max. 200 A a ta hodnota 185 A je max. pro MMA. Zkuste se podívat na jiné prodejce, resp. ideálně na web výrobce.
Co se týká Shermana, sám jsem vlastníkem DC verze toho stroje, který uvádíte (mám DIGITIG 200 DC). Mám jej více než rok a jsem s ním zcela spokojený (má akorát trochu hlučnější ventilátor).
Offline
@gaminn: Než jsem Shermana zakoupil, tak jsem také hledal nějaké recenze. Vzpomínám si, že na US ebay jsem našel úplně stejnou mašinu, jen místo modré barvy byla žlutá. A na ni (podle jejího názvu) jsem recenze našel a byly vesměs pozitivní.
Offline
lubajz: Nejen žlutá... http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2009012401
Offline
Rellik: Článek z roku 2009, takže usuzuju, že Jasic Tig 200P AC/DC E101 je už trochu postarší konstrukce, teď možná zabalená do moderněji vypadající krabice. Říkal jsem si, že těch 25 kg bude znamenat lépe dimenzované součástky, ale vzhledem k tomu, že jsou docela pozitivně hodnoceny i menší svářečky např. Welder Fantasy MINI JET TIG AC/DC 200 nebo Sherman DIGITIG 206P AC/DC, tak se můj výběr bude ubírat tímto směrem, tzn. menší/lehčí svářečky.
Víte někdo o konkrétním modelu AC/DC TIGu z poslední doby, cenová relace do 20 tis, o které je známo, že svařuje hůř neb vyloženě blbě (ať už v jakémkoliv režimu), případně je nespolehlivý?
Offline
@gaminn: Zkušenější kolegové snad odpoví konkrétněji, ale přiznejme si, že většině případů je problém mezi svařencem a svářečkou, ať už z nedostatku zkušeností a znalostí jak teoretických, tak i praktických
Editoval lubajz (09-11-2020 20:38:45)
Offline
gaminn napsal(a):
Víte někdo o konkrétním modelu AC/DC TIGu z poslední doby, cenová relace do 20 tis, o které je známo, že svařuje hůř neb vyloženě blbě (ať už v jakémkoliv režimu), případně je nespolehlivý?
To umí všechny modely od dejme tomu 10 000 nahoru (levnější ACDC asi není)... Stačí k tomu postavit někoho kdo to neumí... Ty svářečky svařují všechny stejně, jen mají jiné ovládání, jiné příslušenství, funkce, záruku, značku, teoreticky i životnost... Tam záleží kdo chce kolik peněz obětovat (investovat)... Svářečka za třeba 15k bude líp svařovat (spíš teda svářeč) v rukou toho co to umí, než svářečka za 150k (opět je to v rukou svářeče)... Takže jestli si nějaký amtér myslí, že svářečka za 50k bude svařovat líp než svářečka za 10k, je naprosto mimo...
Svařuje svářeč, svářečka mu to jen umožňuje...
Offline
Rellik:
Na druhou stranu, amatér obvykle nedokáže posoudit, jestli to, co ten stroj dělá, je vinou stroje, nebo rukama.
První fáze bude "je to rukama", což je pravděpodobnější, než že je stroj zmetek. Druhá fáze bude "je to strojem"; to když si začne myslet, že už to umí a něco se mu nebude líbit. A až teprve ve třetí fázi bude umět vyhodnotit rozdíly mezi svářečkou za 15 a svářečkou za 150 tisíc. Ne, jak se ovládá, ale jak to svařuje a co to dokáže.
Fůra lidí se nedostane ani do té druhé. A do té třetí fáze se jich dostane jen pár.
Offline