SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
Dobrou noc
Chtěl bych něčemu porozumět.
S elektrickou instalací 230 V 16 A 50 Hz jsem omezen na stroje 180 A.
Jak se zvyšuje frekvence mosfet a igbt, zvýší se také výkon strojů pro stejnou elektrickou síť?
Ptám se na to, protože na začátku byly střídače omezeny na 100 až 120 ampérů, v tomto okamžiku jsou již na 250 ampérů, ale s 32 ampéry nebo více.
Editoval passarotrovao (13-10-2020 18:03:06)
Offline
nie,to by muselo byt perpetum mobile
vacsi vykon zvaracky sa dosiahne len zapnutim na zasuvku s vacsim istenim,najlepsie (priemyselnu)
Editoval pavol.sk (12-10-2020 00:53:13)
Offline
passarotrovao napsal(a):
...S elektrickou instalací 230 V 16 A 60 Hz ...
Kde se používá tato kombinace? Myslím tím stát. To jsi udělal v Česku pomocí FM? V Česku je v el. síti 230V 50Hz.
Editoval reta (12-10-2020 09:37:31)
Offline
Zvyšování frekvence zvyšuje výkon který se přes trafo může přenést. Zjednodušeně řečeno, čím rychlejší změna el. proudu v vodiči, tím silnější magnetické pole, tím menší trafo při stejném výkonu. Základem svářečky je trafo. To že jsou na rychlé spínání vhodný MOSFET IGBT je jen prostředek, na fyziku to nemá vliv.
Bohužel, když výkon není na vstupu do zařízení, tak nebude ani na výstupu. Jedině s čím se dá hejbat jsou ztráty v zařízení, ale zde jsou limity.
Orientační výkon na výstupu se spočítá:
Výkon na vstupu (příkon) > Výkon na výstupu
230V*16A = 3680W > 3680W/20V = 184A
Pro představu jsem použil napětí na výstupu 20V, ale při sváření se výstupní napětí mění, v jiném vlákně jsem uváděl UI charakteristiky.
Editoval Charon (12-10-2020 09:53:29)
Online
@charon puvodni prispevek se neptal na vykon, ale ampery. Tam by mozna jeste nejaka rezerva byla - dovedu si treba predstavit vysokofrekvencni (a asi i vysokonapetovou) slozku, ktera by ionizovala vzduch, takze oblouk by horel pri mensim napeti (pri stejnem prikonu vic amper). Ale jestli by to melo nejaky vliv na kvalitu svaru nebo pruvar... Asi ne, jinak uz by to davno nekdo delal (po celou dobu, nejen pri zapalovani).
Offline
Eryc: Jak píše Charon, frekvence střídače má vliv hlavně na velikost trafa a tlumivek a některých kondensátorů, takže nakonec i třeba i na velikost bedny, do které se ty všechny součástky musí vejít. Příkon se odvíjí od napětí na oblouku a svařovacího proudu. S tím nemá frekvence střídače nic společného. Všimni si, že u svářeček TIG/MMA mají uváděné rozdílné max. svařovací proudy, nebo zatížitelnosti. To vyplývá z různých napětí na oblouku.
Offline
@Famater: a na kterou cast toho, co jsem napsal, reagujes?
Offline
V podstatě na všechny, ale hlavně na: "takze oblouk by horel pri mensim napeti". Jedná se o stejnosměrné stroje s do značné míry vyfiltrovaou střídavou složkou. Napětí na oblouku je dáno plyny, ve kterých oblouk hoří: argon, CO2, směs, plyny vznikající z obalu elektrody. Elektrody s různým obalem mají různá napětí na oblouku a také s tím souvisejícím příkonem.
Offline
Ale vsak ja nic z toho nepopiram, ne? Jen rikam, ze pokud budu chtit optimalizovat jednu hodnotu (tazatelovych "vic amper"), umim si prestavit, ze se tomu nejakym fyzikalnim trikem da pomoct - treba ze (pro nejakou konkretni situaci) misto stabilnich 20V bude stacit 19V a kazdych 100ms 10kV "chlup". Coz by mi v souctu ze stejneho prikonu "vycarovalo" o 10A vic (samozrejme na ukor napeti).
Jestli je to realne, je spis na nekoho, kdo vystudoval fyziku plazmatu.
Offline
Offline
E-Ryc napsal(a):
.... - dovedu si treba predstavit vysokofrekvencni (a asi i vysokonapetovou) slozku, ktera by ionizovala vzduch, takze oblouk by horel pri mensim napeti
Vzduch je plně ionizován hořícím obloukem, jak si představuješ, že by se vf nebo vn složkou ještě "více ionizoval", aby se na něm snížilo napětí? Navíc oblouk má zápornou charakteristiku, tzn. zmenšením napětí na oblouku se zvětší proud.
Offline
pat: to je třífázový trafo a bude mít i třífázový výstup, paralelně to zapojit nejde. Co největší výkon se z něj získá jenom třífázovým usměrněním výstupu, pokud to nemá napájet třífázový spotřebič. Ale nevím, nač to má být nebo o co vlastně jde.
Offline
Navíc je to nejspíš olejové trafo. Já bych sháněl něco jiného, myslím na to čištění.
Offline
Zdenek11 Já jsem myslel na to chemické čištění nerezu ale já tam potřebuji 24 V střídavých. Jedině použít jednu špulku s těch tří. To by šlo na 220?
Offline
To čištění nerezu jsem nějak přehlídl. Na jednu fázi (jeden sloupek) by to jet mělo, budou větší ztráty v železe a možná se nedá trafo na 16B jistič zapnout bez softstartu, chce to vyzkoušet. Napětí na sekundáru pak bude podle toho, jestli bylo trafo zapojené do Y nebo ∆.
Edit.: při zkoušení pak pozor na odpojené volné vývody obou nepoužitých sloupků, bude se tam indukovat napětí spolehlivě schopné zabít.
Nevím, jak je to trafo velké, šlo by i použít dva sloupky a vinutí na nich spojit paralelně, jak primární, tak sekundární.
Editoval Zdenek11 (12-10-2020 13:36:46)
Offline
Vypadá to, že je to do Z. Ale zapojením na jeden sloupek budou ostatní sloupky tvořit bočník a trafo hodně změkčí. To ale možná bude právě vyhovovat. Tuto možnost jsem nezmiňoval, právě proto, že to je elektrika.
Offline
Ten bočník beru zpátky, protože primár i sek. jsou na stejním sloupku.
Offline
Pokud chce sekundární napětí okolo 18 - 24V na jednu fázi, možná by šlo někde koupit i starší trafo na MAG, třeba s vadným posuvem apod. Kdyby se zadařilo, nemuselo by stát moc, třeba nějaké baubau china.
Famater: pokud by potřeboval měkčí výstup, šel by použít sekundár z vedlejšího sloupku, případně z obou vedlejších paralelně.
Editoval Zdenek11 (12-10-2020 14:15:46)
Offline
Pro tenhle případ je měkký zdroj nutný. Ampér tolik potřebovat nebude. Cca 5-20A. Podle toho, jak velkou štětku nasadí.
Offline
štětky mám takové https://www.aliexpress.com/item/3298871 … 3808%23377
Offline
Ale 20 A je celkem dost? Kolik to je watu. Všechny trafa to mají ve watech. Já jen vím že 220V a 1000Wat je zhruba 2,5 A ale jak je to u 24 V to nevím.
Offline
Výkon je napětí krát proud, takže 220V a 1000W je zhruba 4,5A. Při 24V a 20A je výkon 480W.
Offline
ajj tak to bude velké trafo.
Offline
Na tomto odkazu, co jsi sem dal:
https://www.youtube.com/watch?v=GoiNp0dPdxM
používá borec trafo 150VA 2x12V, zapojené jen na 12V. Ventilátor tam dal protože je trfo trochu slabé. Ale funguje mu to.
Offline
Ted jsem se koukl dá se to přepínat na 12 a 24 volt a má to na 12. Jak jsem dělal na těch bazénech používali jsme tam 20volt. těch 24 bude možná hodně,ale já jsem to chtěl srazit tou žárovkou na 24volt do serie tak že když bych udělal skrat žárovka bude svítit a když to zatížím bude žhnout a když budu chtít přidat výkon přiřadím ještě jednu paralerní žárovku k žárovce. Tak poteče více do štětce.
Offline
Stránky: 1 2