SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý den Rád bych požádal o radu co dělám špatně Chtěl jsem odzkoušet praktickou možnost svařování Al jeklů pomocí odbočkové svářečky Alfa in 180. Použil jsem drát Al Mg 5 průměr 0,8mm , kladku ponechal klasickou V na ocel drát průměr 0,8 , bovden v hořáku klacický ocelový, špičku na konci hořáku jsem vyměnil za novou určenou na hliník, hořák má délku 3m. Ochranný plyn Argon 4.8. místa svarů na jeklech jsem okartáčoval nerezovým kartáčem.
S posuvem drátu , žádné problémy nebyly, drát podavač sune naprosto plynule a i při přibzdění prsty má dostatečnou rezervu.
Zkoušel jsem svařit nějaké jekly 20x20x2 uřízlé na koso a zabrousit a taky jsem zkoušel udělat nějaký koutový svár. Ono to nějak svařuje a po přebroušení svarů na jeklech nebyly viditelné žádné díry, nebo pory a po 24 hodinách jsem udělal trhací zkoušku těch svařených a přebroušených rohů z jeklů a všechny se roztrhly mimo svar , což jsem neočekával. Sváry mám ale po svařování značně začouzené a špinavé a rád bych se zeptal Vás , kdo máte s touto metodou zkušenosti , co dělám špatně. Zkoušel jsem zvyšoval množství ochraného plynu ( Argon 4.8 ) z 8l / min až na tak 12l / min ale žádná změna. ( průtok jsem měřil na konci hubice) Protože jsem měl nově naplněnou lahev Argonem, tak mne napadlo, jestli není třeba náplň znečištěná a tak jsem , zkusil Argon z druhé lahve ,se kterou už jsem svařoval tigem nerez a bylo to normální jako vždy ale po připojení této lahve byl výsledek zakouřeného svaru na Al stejný. Předem moc děkuju za rady co vylepšit Zdravím Štěpán
]
Editoval Štěpán (07-10-2020 23:45:05)
Offline
Hliník chce větší průtok plynu alespoň těch 12l... Pak taky záleží jestli je přídavný materiál vhodný zrovna k tomu svařovanému materiálu...
Offline
Ach jaj... vsetko sa to tu na svarfore riesilo uz niekolko krat... tak este raz..
Vsetko co si robil bolo spravne. Podstata tvojho problemu s ocudenym zvarom je ta, ze ked zvaras, tak tahas zvar za horakom. Vtedy je zvar ocudeny cierny. Skus zvar pred horakom tlacit, a ver mi, ze sa budes veelmi cudovat.
Ten ocelovy bovden je v pohode, aj ta V kladka, ja som tak zvaral hlinik dlhe roky. Nikdy som nemal potrebu menit ocelovy bowden za teflonovy, a ked som si ho zo zvedavosti vymenil, tak teflonovy som po dvoch, troch tyzdnoch vyhadzoval, pretoze sa velmi rychlo zaniesol bordelom... nepomahal ani stipec s handrickou pred podavacom.
Prietok plynu si vyskusaj tak, ze zacnes uberat napriklad z tych 12L/min a mozno skoncis na 5-6L/min kedy by to este malo zvarat. Dofuk si vypni alebo minimalizuj pokial sa da. Nepotrebujes ho. Argon 4,8 je uplne v pohode.
Pokial potrebujes tie ocudene zvary vycistit, mal by postacit suchy stetec ktorym ich prebehnes. Pokial to nestaci, da sa to aj s kyselinou solnou. Poriadne ju rozriedit na nejaky 5% roztok a tak isto stetcom prebehnut. Vtedy treba mat na ociach okuliare.
Editoval vyrobca (08-10-2020 08:43:26)
Offline
k tomu lomu, je to správne že sa to tak roztrhlo, začína na najslabšom mieste (vrub/ostrá hrana) v mieste najvačšieho ohybového napätia a postupuje miestom s najmenším prierezom. Vo zvare sa ti to nikdy nezlomi (ak je správne zvarený) pretože pridavný material ma vačšiu pevnosť, a dochadza k narastu napatí v tepelne ovplyvnenej oblasti preto je viac náchylná na lom.
Offline
Dobrý večer Děkuji všem moc za rady . Zajímané je ale poněkud protichůdné doporučení hodnoty průtoku plynu.Min 12L a oproti tomu poloviční hodnota 6l Přiznám,se že mne napadlo i to , že jsem přesnost toho průtokoměru nekontroloval, žádným kalibrovaným měřidlem a tak vlastně nevím, zda ukazuje skutečný průtok. Mám ho několik let a nastavuji s ním průtok při tig svařování a tam jsem žádné problémy nezaznamenal. Děkuji za radu " tlačit svár před hořákem" , to určitě odzkouším. Zdravím Štěpán
Offline
6litru na hliník je málo dej těch 12 ale i tak to nemusí být 100%. To očouzení jsou nečistoty a nebo špatné pokrytí svaru. Také MIG není TIG.
Offline
Zkoušel jsem výrobcovo doporučení 6l, ale to není dobře (viz moje vlákno o tomtéž).
Nicméně výrobci u svých drátů udávají v materiálovém listu i průtok plynu. Třeba Lincoln u Superglaze MIG 5356 udává 14,2-23,6l/min. Ale i když jsem zkoušel takhle vysoké průtoky, tak jsem se očouzení na počátku nezbavil. Prostě první zapálení oblouku se očoudí, ať dělám co dělám.
Offline
Ono je to s tym prietokom tak... Pokial ste zvyknuty zvarat s cistym CO2 tak viete, ze si pri plnej flasi nastavite prietok a nemusite sa starat o tlak na vystupe redukcaku, pokial mate vo flasi aspon za kavovu lyzicku
"tekuteho alebo vlockoveho" CO2. Potom Vam prietok na vystupe prudko stupne a klesne. A flasa je prazdna. Pri argone je to trochu inak. Pokial mate flasu a na nej redukcak, tak pri plnej 200 bar. flasi si nastavite minimalny mozny prietok z redukcaku, ale pri klesajucom tlaku vo flasi sa vam bude prietok pekne krasne plynulo zvysovat. Je to proste fyzika a mechanicke redukcaky takto pracuju. Nepomoze ani za redukcak povesit setric plynu. Proste je to tak. Preto si ja osobne vzdy nastavujem na argone minimalny mozny prietok pri ktorom sa da krasne zvarat "samozrejme v bezvetri dielne bez prievanu". Trosku tomu pridam o nejaky pol liter pre istotu a zvaram.. Samozreje sa clovek niekedy pozabudne a neskontrolujem si prietok za taku hodinu dve na korekciu smerom dole, a prietok je hned o nejaky ten liter vyssi.. Takze ked si niekdo nastavi 12l/min, za hodinu dve, ma z toho aj 14 - 15 - 16l/min. pri 20litrovej flasi. Ked je mensia flasa, tak tie prietoky letia pri praci hore este rychlejsie. Kedze argon nie je zadarmo, resp. nie je taky lacny ako CO2 a pokial si ten argon platite vy osobne, naozaj je na mieste mat minimalny mozny prietok. Inak vyhadzujete peniaze von oknom..
Samozrejme ze na velkost prietoku ochrannej atmosfery pri zvarani vplyva vela inych premennych, velkost hubice, jej cistota, priemer drotu atd., preto som sa zameral na minimalizaciu prietoku. Ked ma niekto na pracu velku hubicu samozrejme ze tam ten prietok bude musiet byt vyssi.
Prepacte za taky dlhy elaborat, ale ja som ukecany...
Editoval vyrobca (09-10-2020 11:54:30)
Offline
A když řeší očistí se to jako nerez kyselinou a štětečkem s AC
Offline
cechuldo - ještě ale musíš dodat, že po strojním (robotizovaném) zavaření následuje docela složitá katoforézní barevná úprava, kde se nejdříve díly moří v kyselém prostředí, pak pasivují a nakonec pod napětím máčí do specielní barvy. Úmyslně jsem nepopsal celý postup se všemi mezichody. Když se podíváš do lakovací linky, tak po operaci pasivace už žádný sajrajt kolem svárů kromě případných neodstraněných kuliček není.
Offline
jirkati napsal(a):
cechuldo - ještě ale musíš dodat, že po strojním (robotizovaném) zavaření následuje docela složitá katoforézní barevná úprava, kde se nejdříve díly moří v kyselém prostředí, pak pasivují a nakonec pod napětím máčí do specielní barvy. Úmyslně jsem nepopsal celý postup se všemi mezichody. Když se podíváš do lakovací linky, tak po operaci pasivace už žádný sajrajt kolem svárů kromě případných neodstraněných kuliček není.
Záleží pak na celkové koncepci svařování plus povrchovka, jestli uznají za levnější díly při svařování lehce zprasit a potom je odmořit nebo jestli uznají za levnější svařovat pořádně a nešetřit plynem a díly neodmořovat. Jde taky o to, že v současné době je likvidace jakýchkoliv trochu víc toxických odpadních vod včetně mořicích slušně drahá. Už i ta pasivace před forézou se směřuje tak, že odpady z ní jsou málo toxické.
Offline
Dobrý den Ještě jednou bych chtěl poděkovat všem za jejich příspěvky a snahu poradit. Já jsem teď svařoval zase ocelové díly ale v týdnu mne čeká ta konstrukce z Al jeklů tak budu ještě laborovat s množstvím plynu a polohou hořáku. Mne šlo spíše o estetický vzhled svarů , kterého by šlo reálně s danou metodou a svářečkou dosáhnout. Po okartáčování nebo broušení svaru to vypadá přijatelně a celá konstrukce se potom bude lakovat. Děkuji také za radu čištění ve zředěné kyselině solné, což je sice v tomto případě, vzhledem k velikosti konstrukce nereálné ale na nějaké drobné díly by se to třeba mohlo hodit, samozřejmě s následnou pasivací nebo kartáčováním. Pokud dosáhnu v týdnu lepších výsledků tak podám zprávu.
Ještě jednou díky všem. Zdravím Štěpán
Offline
Dobrý den Minulý týden jsem konečně svařoval tu hliníkovou konstrukci . Chtěl bych poděkovat za rady od pana Výrobca ohledně vedení hořáku.
Úpravou vedení hořáku jsem dosáhl lepších výsledků. Laboroval jsem ještě s průtokem plynu. Mně se při průtoku cca 6l čistého svaru dosáhnout nepodařilo . Při průtoku těsně nad 12l a vedení hořáku dle doporučení Výrobca jsem dosáhnul čistých svarů a začouzené bylo pouze okolí svaru..
Při dalším zvyšování průtoku už jsem výrazně lepších výsledků nedosáhnul. Musím také říci, že když jsem zkoušel svařovat pokusně vzorky jeklů tak se mi zdálo že posuv s normálními kladkami na ocel drát posouvá bez problému ale když jsem potom vařil ´v té konstrukci a hořák jsem ohnul tak už to tak slavné nebylo, tak že kladky na hliník by to možná chtělo. Zdravím Štěpán
Offline
Hliník je celkově měkčí než ocel, takže při delší hadici hořáku a větším ohybu by mohl být problém. Jestli máte drát 0,8mm, nebyl by lepší 1mm? Jen se ptám.
Editoval varok (31-10-2020 22:23:47)
Offline
Takze sa to podarilo... :-)
Ohladom toho prietoku 6 litrov, som spominal ze v tejto litrazi by to este malo zvarat. Estetika zvarov sa pri konstrukciach z hlinika riesi malokedy pokial sa maju dane zvary napriklad nasledne brusit. Pri nizkom prietoku sa riesi prevazne ekonomika zvarania ktoru som tiez spominal.
Ohladom toho, ze pri ohnuti horaku sa stava, ze drot zacne v kladkach preklzovat, tak na to treba davat pozor. Hlinik sa najlepsie zvara ked je horak rovny, nezauzlovany, bez zbytocnych zakrut. Pritlak na kladkach pri zvarani hliniku sa riesi uplne rovnako ako pri oceli. Ukazovakom a palcom by sme mali vediet zastavit drot vychadzajuci zo spicky. Ten by mal nasledne preklzovat na kladkach. Moja osobna skusenost je taka, ze pokial je pritlak vacsi, a drot sa pri zvarani napriklad zalepi v spicke, urcite sa mi zmuchla hned za kladkami, a este sa dokaze aj zvlnit v bowdene.. Hovorim samozrejme o AlMg5 drote. ALSi drot je este viac citlivejsi. Najlepsie sa samozrejme zvara MIGom hlinik pomocou Spool Gun-u... Tam netreba prakticky riesit skoro nic.
Varok - oteruvzdornost hliniku je ovela mensia ako u oceli. Pri posuvani hlinikoveho drotu v bowdene dochadza k vacsiemu treniu o steny ako u oceloveho. Preto je to citlivejsie pri zvarani na ohyb horaku. Ja osobne mam na zvaranie hliniku osobitne spravene kolienko pri hubici, ktore je mierne vyrovnane aby som este zmensil trenie ktore tam vznika. A taka otazka na teba osobne - zvaral si niekedy migiom hlinik? Alebo ti to len nedalo a musel si nieco napisat do otvorenej temy?
inak samozrejmost je ze sa pri zvarani hlinika MIGom nepouziva separacny spej ...
Editoval vyrobca (31-10-2020 22:50:20)
Offline
Dobrý den Ještě jednou děkuji za rady. Přítlak kladky jsem přesně takhle zkoušel . Hořák jsem samozřejmě schválně nijak neuzloval ale i ohnutí bylo trochu znát. Já tu svářečku Alfa in 180 používám normálně na ocel, kde zejména při svařování tenkých plechů vaří perfektně a někdy taky při svařování nerezu. Zdravím Štěpán
Offline
vyrobca: zkoušel jsem, ale svary nebyly moc hezke. Taková škaredá hrubá kresba. Asi jsem měl něco špatně nastavené. Svářečka nějaká Kemppi. Už je to ale dávno. Bovden byl ten plastový, kolečko v podavači přímo na hliník. Ale jen jsem zkoušel.
Offline
Štěpán napsal(a):
....Musím také říci, že když jsem zkoušel svařovat pokusně vzorky jeklů tak se mi zdálo že posuv s normálními kladkami na ocel drát posouvá bez problému ale když jsem potom vařil ´v té konstrukci a hořák jsem ohnul tak už to tak slavné nebylo, tak že kladky na hliník by to možná chtělo.
U hliníku se doporučuje kladka s U drážkou, teflonovej vnitřek do bovdenu, co nejmenší délka hořáku, doporučené množství plynu. A vždycky se najde někdo, kdo se to snaží ojebat, protože si myslí, že to výrobci uváděj proto, aby vydělávali. A pak si přijde na svarforum stěžovat, že to nesvařuje, nepodává, sváry jsou hnusný ....
Jestli to myslíš se svařováním hliníku MIGem vážně a často, tak si pořiď extra 3m hořák, strč do něj teflonovou vložku, kup si kladky na hliník a budeš mít půlku problémů vyřešenejch.
Offline