SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Zdravím všechny, chtěl bych se prosím zeptat na jednu věc. Vím, že bych to měl vědět, ale bez okolků přiznám, že nevím...
Potřeboval bych prosím poradit, na jakou hodnotu mám nastavit na redukční ventilu CO2, průtok ochraneho plynu. Mám Kitin 2200, k tomu 20l láhev smesky CO2, Ar - Corgon a rád bych věděl na jakou tu hodnotu na redukcak to mám nastavit, aby bylo vše ok a zbytečně nešlo moc plynu ven.
V práci používáme velké lahve s úplně jiným systémem nastavování průtoku plynu a prostě se přiznám, že už si nepamatuji, jak si mám vypočítat průtok u menší svářečky....
Předem děkuji za Vaše rady a odpovědi.
A ano, vím, je to základní věc. Bohužel už si nepamatuji.
Offline
Nastav minimum, kdy to póruje a přidávej aby to nepórovalo + něco málo navíc. Ušetříš si hromadu plynu... Pokud to máš někde doma v dílně, kde není průvan, nebo nefouká vítr, zjistíš, že stačí průtok cca 6l...
Offline
Děkuji za odpověď. Jo, domácí malá dilnicka, žádný průvan tam není. Teď to mám právě nastavení na 15 a přijde mě to, že je to zbytečné moc.... Prostě zvyk z práce... Myslím tím nastavení průtoku na 15.
Offline
Zřejmě bohatá firma, když nesleduje spotřebu ochranného plynu. Nebo lempl svařovací technik. Nebo svařují drátem 1,6 mm, pak bych se s pokorou omluvil.
Podle běžných pravidel pro svařování MIG/MAG stačí nastavit desetinásobek tloušťky drátu. Tedy pro drát 0,8 mm 8 l/min. Měřeno přímo na hubici! Většina regulátorů - s výjimkou skleničkových - kecá. Proto je nejlepší si změřit skutečný průtok přímo na svařovací hubici. Hubicový "skleničkový" průtokoměr stojí do 300 Kč, ale úspora plynu pro kutila ho rychle zaplatí.
Offline
U značkovejch drátů je i doporučení výrobce pro průtok plynu. Což se dá brát jako maximální hodnota, protože obvykle to dobře funguje i s polovičním průtokem. Někdy i s menším (kouťáky). Jinak když nevíš, platí obecně to, co píše jirkati.
Online
To je úplně normální. U nás v práci taky svářeči valí 15-20L i když svařujeme drátem 1mm. Já mám nastaveno kolem 12L, když zmáčknu tlačítko na hořáku, tak to trošku spadne na asi 11L. To víte, když to banda neplatí ze svého, tak jim to je jedno. Doma by si to nedovolili.
Offline
Při špatném nastavení detailů jako je dofuk a odhoření se po ukončení svářecího cyklu na konci drátu vytvoří špatně vodivá vrstva okují která znesnadňuje další bezproblémové zapálení oblouku.Já mám na 1,0mm drát kolem 9,5l(měřeno průtokáčem na hubici,budík na redukčáku mi ukazuje kolem12)
Offline
Co jsem zkoušel od kolegy tu tribičku s kuličkou co se dává přímo na vyústění hubice, tak při těch 12L naprázdno a asi 11L při spuštění mi ta trubička ukazuje něco kolem 10L. U jednoho svářeče jsme ze zvědavosti zkoušeli taky. Naprázdno má kolem 20L a po spuštění je na trubičce kolem 18L. Na jedničku drát zbytečně moc, ale jak už jsem psal, o něčem takovém se s nimi bavit nemá cenu. To musí mistr nebo nákupčí plynu.
Offline
Varok: v jedné firmě co jsem byl asi před 15 lety dokázal jeden svářeč vyvařit 50l flašu za jednu směnu (8h). Průtok na (víc než) max a to bylo tehdy poprvé a snad i naposled co jsem viděl omrznutý redučák na směsce 18/82...
Offline
No když bych počítal zhruba stejnou práci plus mínus, tak mě velká láhev směsi Corgon C18 vystačí i na 3 týdny a někteří mění každý týden. Vedení a mistrovi to asi nevadí. Ale to je skoro se vším. Já mám třeba svářečské rukavice ty hrubé modré na 2 měsíce, až je díra, někteří chodí fasovat každý týden nové. Nejsou díravé, ale jsou špinavé.
A ještě k tomu plynu. Mám teď v garáži originál láhev směsi 8L, směs Corgon C18, tlak 200Bar a budíky zatím ty mini. Používám drát 0,8mm a nastaveno mám na nějakých 6L a v pohodě to stačí.
Editoval varok (01-10-2020 21:05:03)
Offline
Stránky: 1