SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý den.
Potřeboval bych nějak povrchově zušlechtit ocel třídy 11.
Jednalo by se o oceli 11373 (S 235) a 11523 (S 355).
Podle toho, co jsem vyčetl, tak oceli určené k zušlechťování jsou až od třídy 12 a s minimálním obsahem uhlíku 0,2 %.
Ocel třídy 11, kterou mám k dispozici má dle atestu obsah uhlíku v rozmezí 0,12 % (u slabších plechů - např. 4 mm) po 0,18 % (např. u 10 mm plechu - o ten mi jde primárně).
Dotazy tedy zní: je možné 10 mm plech třídy 11 s obsahem uhlíku 0,17 % nějak zakalit? Nebo je možné např. cementování pro zvýšení % uhlíku a poté zakalení?
Vše by probíhalo v osvědčené kalírně v profesionálních podmínkách - žádné domácí pokusy s ohřátím a chlazením ve vodě nepřichází v úvahu.
Poptám se i v té kalírně, ale cestu tam mám až za 14 dní a nechci být za úplného blbce.
Prosím jen o fundované odpovědi k tématu - žádné hokus pokusy z domu mě nezajímají.
Děkuji.
Offline
V odborné literatuře i na internetu (např http://www.tumlikovo.cz/neuslechtile-uh … pracovani/) lze získat mnoho informací k dané problematice. Bohužel, oba uváděné dobře svařitelné materiály nepatří do těch, které by šly třeba po cementaci zakalit. Jsou firmy, které nabízejí i na daných materiálech nitridaci, ale prakticky záleží i na tavbě příslušného materiálu, protože některé zbytkové nečistoty nitridaci podporují (Al, Cr, Mo, V), jiné zase přímo znemožňují.
Oceli jsou svařitelné do max. obsahu C 0,22 %. Oceli jsou aspoň mírně kalitelné právě od 0,22 % C. Na množství C nejvíce záleží dosažitelná hloubka prokalení, viz diagramy IRA a ARA jednotlivých materiálů.
Offline
11373 po cementovaní ide zakaliť asi na 34 HRC, ale je to nerovnomerné, niekde je viac, niekde menej.
Offline
Jediný zpusob co vím bylo ohřátí a máčení v krevní soli Ale o nějaké kvalitě se nedá mluvit
K čemu má daná ocel sloužit Nevyplatilo by se zainvestovat a koupit pořádnou ocel třídy 14 220 určenou k cementování a kalení Nebo 12050 určenou přímo ke kalení? dosáhl by jste požadovaného výsledku a hlavně kvality zušlechtění
Offline
No z "houna" bič neupleteš,když upleteš,nezapráskáš,když zapráskáš zasviníš se
Offline
fedesign napsal(a):
fundované odpovědi
cementace se používá u nekalitelných ocelí aby bylo možné zakalit povrch, pokud je vhodné aby jádro výrobku zůstalo měkké (houževnaté).
Proces trvá relativně dlouho cca 0,1mm několik hodin za vysoké teploty. Výrobek se musí vejít do nějaké pece.
Offline
Z hlediska praktického není lepší na plánovaný výrobek koupit ocel která se opravdu zušlechtit dá(jedno jestli přímo nebo po cementaci),než investovat čas a prostředky do něčeho s bůhvíjakým výsledkem?Jako zmetek pak odepíšete materiál,výrobu,operace u smluvního partnera(kalírna)dokončovací práce,mzdové náklady....
Offline
postupy cementace ocelí najdeš třeba v Černochovi, tedy pro získání základní informace. Jinak cementaci a povrchové kalení nízkouhlíkových ocelí běžně používali ve středověku pro docela náročné aplikace- čepele mečů, zbroje. Jinak počítej s tím, že martenzitická vrstva nabyde po zakalení na objemu a může dojít k deformacím.
Offline
Nejjedušší bude návar tvrdokovu
Offline
Ne je to blbost(da se (tohle neni ocel vhodna k cementaci na to je 14220 nebo 12020 a pod) proc nepouzijes rovnou kalitelny material a ne vymyslet kraviny?
V profi kalirne bych te s tim poslal k šípku.
Editoval Honza007 (23-09-2020 07:53:33)
Offline
Já nechápu důvod dotazu. Když by kalení probíhalo v profesionální kalírně, tak bych s nimi možnost konsultoval. Tam řeknou co budou schopni a ochotni provést.
Offline
Zdravím.
Prosím ty, kteří nepochopily můj dotaz, aby se zdrželi zbytečných odpovědí typu "proč to není z jiného materiálu, atd."
Celá záležitost je velmi složitým celkem svařenců i volných dílů a zadání odběratele bylo jednoznačné. Bohužel během výroby si odběratel vzpomněl, že by některé díly potřeboval alespoň částečně (povrchově) zakalit.
Jelikož se jedná o velice solidního a férového člověka, snažím se mu vyjít v maximální možné míře vstříc. Výroba již probíhala, takže vyrábět nové díly z jiné třídy oceli by bylo velice nerentabilní a hlavně co potom s již rozjetou výrobou?
Byla to chyba zadavatele, ale pokud bude jen teoretická možnost alespoň část zachránit, tak mu v tom vyjdu vstříc.
Při poslední schůzce jsem mu nastínil možnost cementace (pro zvýšení obsahu uhlíku) a následného zakalení, ale bez záruky - a on s tím souhlasil.
To by bylo tak asi vše.
Děkuji všem, co se vyjádřili k jasně položenému dotazu a nezatracuji ty, kteří odpovídají mimo téma a mimo odpovědi spíše kladou další otázky.
Jsem realista o očekávám, že na otázku dostanu odpověď a ne spoustu dalších otázek.
Sleduji tohle fórum a když vím, odpovím - když ne, nechám to být a ani nepřispívám, protože je to dle mého názoru zbytečné a některé debaty se pak zvrhávají v nesmyslná témata.
Děkuji.
Offline
připlátování desek z pevnějšího materiálu na exponovaná místa (hardox atd) by situaci nevyřešilo?
Offline
Nejde ani tak o nepochopení jako spíš o nespravně respektivě nedostatečně formulovaný dotaz pokud nedáš dostatečné množství informací dostatečné kvality.Potom se nediv otazkám fundovanych lidí kteří dokážou poradit.Nikdo z nich nemá křišťalovou kouli.
Ps: vy jste ten co hledá radu.
Editoval Honza007 (23-09-2020 13:24:17)
Offline
Honza007 napsal(a):
Nejde ani tak o nepochopení jako spíš o nespravně respektivě nedostatečně formulovaný dotaz pokud nedáš dostatečné množství informací dostatečné kvality.Potom se nediv otazkám fundovanych lidí kteří dokážou poradit.Nikdo z nich nemá křišťalovou kouli.
Ps: vy jste ten co hledá radu.
Pokud si přečteš můj první příspěvek, tak tam je jasně formulovaný dotaz: je možné 10 mm plech třídy 11 s obsahem uhlíku 0,17 % nějak zakalit? Nebo je možné např. cementování pro zvýšení % uhlíku a poté zakalení?
Na tyto otázky hledám odpověď a nic jiného mě nezajímá.
Otázky typu "na co to je" a jiné jsou v tomto případě naprosto irelevantní.
Nemějte mi to nijak za zlé, ale pak je zde složité něco vyhledat. Téměř každá zdejší diskuze ze zvrtne v úplně jiné téma.
Jak jsem psal výše - jsem realista a kdyby mě zajímaly např. tvrdokovové návary, tak dotaz formuluji jinak a dám ho do příslušné sekce.
Jinak ještě jednou díky všem - již vím, co jsem potřeboval vědět, takže tuto diskuzi ukončím, ať zbytečně nezaplňuji fórum nesmyslnými debatami.
Offline