SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Co si na ten TK plátek napájet 2-3 "kameny" s vnitřním závitem- (něco jak jsou kameny k uchycení do T drážky stolu), ty utopit v těle držáku(dal bych to 12x12x6 ať se to dobře lícuje se středem na 6mm díra 6,6mm do ní závit M8 a ze spodní strany stáhnout šrouby se zápustnou hlavou?
Offline
Ládes napsal(a):
Co si na ten TK plátek napájet 2-3 "kameny" s vnitřním závitem- (něco jak jsou kameny k uchycení do T drážky stolu), ty utopit v těle držáku(dal bych to 12x12x6 ať se to dobře lícuje se středem na 6mm díra 6,6mm do ní závit M8 a ze spodní strany stáhnout šrouby se zápustnou hlavou?
To zní jako dobrý nápad. Možná výrobně trochu náročnější (chci samozřejmě co nejjednodušší postup), ale zase když to bude nakonec fungovat... Díky.
Dnes pokus s částečným úspěchem: zkusil jsem jen malý ocelový plátek na ocel, vše obroušeno a očištěno, dal jsem sendvič ve složení ocel-tavidlo-pájka ve formě folie-tavidlo-ocel do upínacího přípravku, a to celé do pece na nějakých 750 C. Při vytažení z pece bylo vše do červena, ale jaká teplota to byla - kdo ví. Možná pořídím nějaký infra teploměr.
Pájka zjevně smočila velký povrch ocelového bloku. Kus jsem nechal vychladnout a rozříznul napříč na tři kousky. U jednoho krajního kousky se plátek ihned oddělil, asi studený svár? Další dva kousky mají ve sváru nějaké inkluze, ale zkoušel jsem do toho bouchat a páčit, a drží. Čili vzhledově nic moc, ale funkce ok. Příště asi zkusím dát ty dva plátky pájky, jak radil Dawe. A asi delší dobu nahřívání. Zkusím dát fotky, nevím jak moc je to na nich vidět.
První kousek - ten co se oddělil.
Prostřední kousek, z obou stran.
Poslední kus.
Offline
zrovna tie teploty..... som kvoli tebe pred par dnami pozeral kvoli indukcnemu ohrevu
690°C bolo v popise k pajke este pozri tavidlo aby si to nespalil strati potom vyznam ked sa uskvari prihori...
cervena je sakra moc..
Editoval ihlan (09-09-2020 21:45:35)
Offline
Aha, já naopak myslel že jsem s teplotou moc nízko. Vygooglil jsem si taky podobné legendy, ale přišlo mi že bych měl jít spíš víc. Asi bude potřeba ten teploměr.
Offline
Podle okují to opravdu vypadá na příliš velkou teplotu a degradaci tavidla a pájky,respektive dlouhou výdrž na teplotě v nevyhovujícím prostředí.
Offline
Chemweld 110 je univerzální tavidlo pro stříbrné a CuP pájky. DIN 8511: F-SH 1, EN 1045-FH 10, pracovní teplota 550 - 800 °C
Existují ale tavidla vhodnější pro podobné aplikace:
Fontargen F300 HF Ultra Tmavá pasta pro stříbrné pájky, zejména pro vyšší pájecí teploty do 850°C, pro díly vystavované delšímu ohřevu, obtížněji pájitelné materiály, vysokofrekvenční pájení, pájení nerezavějících ocelí, tvrdokovů, apod. DIN F-SH1, EN FH 12
Offline
PavelZ> Z fotek soudim, ze jde o dlouhou vydrz na vysoke teplote a tim nadmerne oxidaci na kterou uz tavidlo nestaci. To vykonejsi tavidlo je urcite dobry napad, ale obavam se, ze jen v peci bez inertni atmosfery ti to uspokojive zapajet nepujde. Chapu ze se snazis odladit co nejlepe opakovatelny proces a proto uzivas pec. Ale dostatecne vykonnym horakem je ta klicova oblast daleko rychleji ohrata a tedy lepe pajitelna. Urcite bych ted zkusil na porovnani horak. Jestli je treba vyrabet stovky nebo tisice kusu, tak bych si udelal slusny pajeci pripravek s horakem nebo i vice horaky, abych mel proces co nejvic pod kontrolou (pohybliva platforma, casovany horak atd.).
Editoval Dawe (12-09-2020 17:53:56)
Offline
Za mýho mládí se dělali ve fabrice renovace soustružnických nožů pajely se plátky do vyfrézovaného sedla podle plátku Koukal sem na to kdysi vše dělal jen autgenem a mosazí + borax Nejdříve ohřál držák pak nanes tavidlo a pájku do toho posadil plátek vše se pak nechávalo vychladnout v peci Je fakt ten že takto naletovanou kudlu si musel nabrousit nahrubo a nechat ležet ve skříňce tak měsíc aby se vyrovnalo pnutí jinak se plátek sypal a praskal při soustružení
Editoval Carls (12-09-2020 19:34:03)
Offline