SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
Pokud plánujete jediný otvor dole skrz tu trubku tak to neprojde zinkovnou. Zaprvé vám tam ten zinek nejspíš blbě zateče a těžko vyteče a zadruhé musí být ty otvory dva, nejlépe na protilehlých koncích - jedna strana se namáčí a tudy jde zinek dovnitř a druhou stranou utíkají horké plyny.
Nebo pokud by Vám stačil zinek zvenčí tak by to možná šlo. Dolní konec trubky trubky by se ale musel následně něčím dobře ucpat/zavařit. Možná by stačil ten váš tmel.
Offline
bosakobyla napsal(a):
Chtěl bych věci dělat správně. Záleží mi na kvalitě.
správně opravit plot lze mnoha způsoby,
pokud existuje dříve vybudovaná podezdívka připravím si nové sloupky z jeklu v potřebné délce a vyvrtám (jádrovým vrtákem) díru potřebného průměru...
Zastrčím a zaleju prostý (pozinkovaný) sloupek.
Zapůjčení vrtačky s potřebným vrtákem nebude dražší než výroba a svařování těch nástavců...
Offline
Teprve ted jsem poradne videl fotky a urcite bych to takhle do zinku nedaval. Prohlasil bych to asi za zkurveny vyhodil a zacal znovu - pasovina musi mit diru (kolega bourac promine) pasovinu zarovnat s hranou jeklu ovarit kolem, obrousit uplne do roviny srazit hrany, dirky na zinek a hura do zinkovny - nebo hermeticky zavarit vsechny otvory a jet do galvanizovny a nechat nazinkovat galvanicky. Opravit stavajici stav vzhledem k cene material/prace se nerentuje. Taky nejsem kdo vi jakej svarec ale tohle je fakt peklo.
Offline
@Krupp
Díry jsem plánoval ještě dvě dole nad plocháčem a dvě nahoře.
@bourač
Ten trn na mých sloupcích je zvolen z estetických důvodů. Po vyvrtání a zasazení sloupku nebude díra vidět.
Na kolik odhadujete náklady na modifikaci spodní části sloupků tj. všechny svary (trubka-plocháč, plocháč-jekl) a zabroušení plocháčů? Sloupků je celkem 8 ks.
Offline
náklady? 2tisKč a víc. Za méně může rodinný přítel nebo nějaká protislužba.
Postup dle #24.
Sloupky bych rozřezal, každou stěnu samostatně jak uvádíš. Vadí tam trubka a je potřeba zachovat kolmost řezu. Takže narýsovat rysku pomocí úhelníku a řezat podle ní.
Trubku bych řízl "odokově"ale též kolmo. V nových plocháčích díra pro zinkovnu - samozřejmě.
Všechny 3 díly bych si na ponku (na stole) nejprve nastehoval, rozhodně nevařit vše hned na tvrdo.
Po nastehování bych vzal kus kulatiny která přesně pasuje volně zastrčit do trubky. Tu bych si vodorovně upnul do svěráku.
Nastehovaný sloupek nasunout na tuto kulatinu a obvařit plocháč/jekl. Kulatina slouží jako polohovadlo, svár je možné provést najednou bez přerušování. Stačí jedna housenka, hlavně pořádný průvar - to zkušený svařeč ví.
Po zavaření jeklu bych otáčením sloupku na kulatině zjistil souosost celý konstrukce, vyrovnal a provedl svár trubka/jekl. Okamžitě po dokončení sváru - kdy je materiál ještě horký (měkký) otáčením zjistit nerovnost a definitivně srovnat.
Dej sem pak foto hotového plotu.
Offline
Hotovu vedu z toho robite . Videl som uz aj ovela horsie Ja osobne by som nic uz teraz nerezal ale dole by som to este po krajoch z vnutornej strany lepsie obvaril + zabrusil a dole okolo trubky vyvrtal 2 diery a musi to vydrzat
Offline
Adamw140 napsal(a):
- nebo hermeticky zavarit vsechny otvory a jet do galvanizovny a nechat nazinkovat galvanicky.
galvanický zinek je jen pár mikronů a navíc pórovitý. Venku vydrží tak měsíc po prvních srážkách, deště nebo silné rosy. Venku se hodí jen jako podklad pod nátěr, pokud to cenově vychází, protože aby to v galvanovně pokovili, musí dílec odmastit, odmořit z něho okuje a rez, případně sjednotit povrch namořením, tudíž provézt kvalitní předúpravu. Na kterou jinak doplácí nízkou životností většina lakování podomácku.
A to ještě jen pokud není ten zinek opatřený uzavíracím průhledným lakem, která jinak zvyšuje životnost galvanického zinku, ale barva na něm nemusí držet.
Editoval Radim (10-07-2020 18:22:38)
Offline
Děkuji všem, kdo přispěli do tohoto vlákna. Ná základě vašich komentářů jsem už několikrát měnil své uvažování, jak vyřešit problém.
K poslednímu zvratu došlo dneska, že nebude potřeba nic předělávat, protože mě inspirovala tato myšlenka:
Radim napsal(a):
Jinak jako poměrně dobrý nápad se mně jeví vyplnit vnitřek takových sloupů betonem. Beton reaguje alkalicky a z tohoto důvodu chrání běžnou černou ocel před korozí.
Ano, sloupky se často vyplňují betonem. Ale, v mém případě zalívat sloupek přes 2cm otvor zespodu je nereálné, protože by se vlhkost jen těžko dostávala ven. Vršek sloupku je zavařený.
Co ale říkáte na následující bizarní myšlenku: Vyplnit vnitřek sloupku SUCHOU betonovou směsí. Úplně bez vody. Ta směs bude mít primární efekt ten, že se vzduchová hmota uvnitř sloupku vytěsní, takže případný kondenzát by byl minimální až žádný.
Předpokládám, že směs by časem taky i pozvolna vytvrzovala, což by mělo vést do určité míry ke snižování schopnosti směsi propouštět vodní páru.
Po nasypání by se boční otvory sloupku (před pozdějším zavíčkováním otvorů) mohly postřikovačem zvenku navlhčit, aby nedocházelo k vysypávání směsi ze sloupku ven.
Časem by se mohly ty otvory pod víčkem zamáznout i silikonem a otvory znovu zavíčkovat.
Zatím jsem nenarazil na argument, že by toto řešení mohlo způsobit nějaký problém.
Jak jsem se dočetl, tak zinek v betonu má jen negativní vliv na mezivrstvu mezi zinkem a betonem, ale můj účel zamezit tvorbu kondenzátu, který by stékal do spáry na dně sloupku, by to splnilo. Pohyb vzduchu (a tím i vlhka) do sloupku a ze sloupku by se tímto eliminoval.
Takže bych nemusel na sloupcích nic modifikovat. Použil bych ty co teď mám, vyplnil je až po otvor v trubce dole, konec bych udělal i vlhkou směsí, ať v trubkách zatvrdne.
Dole ten otvor v trubce by bylo dobré hermeticky uzavřít, aby se vlhkost ze zálivkové hmoty nenatáhla do vnitřku sloupku a ubírala tak vlhkost v otvoru se zálivkovou hmotou. Nenapadá někoho něco jednoduchého, jak otvor trubky utěsnit?
Zatím, mě tahle myšlenka nadchla, ale možná budete mít jiný názor.
Ale možná to je totální hloupost, protože suchý cement může být nějak agresivní na zinkový povlak. Ví někdo?
EDIT: Tak můj názor je špatný. Je to hloupost. Silně alkalické prostředí a k tomu případná vlhkost v uzavřeném prostoru způsobuje korozi zinku.
Editoval bosakobyla (11-07-2020 18:50:41)
Offline
Tohle řešení se mi zdá strašně komplikované. Sloupky se zalívaly betonem, ale to byly například ty které vůbec neměly víčko. Pokud ty sloupky zaděláte vzduchotěsně tak tam nebude neustále něco kondenzovat a ničit ho zevnitř. Uzavřete tam jen to množství vody které je ve vzduchu v okamžiku svařování. Ta troška co tam je tak možná zreaguje, vzniknou oxidy a trochu rzi ale dál už nebude mít co reagovat a zůstane jak je. Koroze, pokud začne, tak dál pokračovat nebude. Takže sypání suché směsi mi přijde zbytečné. Navíc ta "zátka" z betonu časem praskne (roztažnost betonu, oceli) a vzduch tam zůstane.
Pokud už takto, tak mi přijde nejvhodnější celý pozink sloupek důkladně ucpat (u nás v práci používají na trubky zábradlí hliníkové kolíky, ale naše konstrukce vibrují tak to nefungovalo nejlíp). Možná zaletovat? Nevím jak by to fungovalo.
#pozn.1: Namáčení v zinku může způsobit deformace, hlavně u tenkých profilů. Vím o svařovaném zábradlí kde se pokroutily tyče o16mm.
#pozn.2: Technicky nejčistší řešení už napsal p. bourač (a to je tu nějaká kapacita): rovný sloupek pouze jekl, pozinkovat a strčit ho do díry udělaná jádrovým vrtákem (pokud není v soklu železo stačí korunka do zdiva). Jekl 70x70 by Vým stačil o100, to buď koupíte za pár korun nebo pujčíte na den, taky za drobné. Fajnšmekr by ho ještě vylil betonem kvůli tuhosti. Ve Vašem případě by to znamenalo stávající sloupek odříznout a kouskem nastavit. Dobrý svářeč by to neměl problém udělat tak aby to nešlo poznat.
Editoval Krupp (11-07-2020 18:15:10)
Offline
bosakobyla napsal(a):
Co ale říkáte na následující bizarní myšlenku: Vyplnit vnitřek sloupku SUCHOU betonovou směsí. Úplně bez vody. Ta směs bude mít primární efekt ten, že se vzduchová hmota uvnitř sloupku vytěsní, takže případný kondenzát by byl minimální až žádný.
Předpokládám, že směs by časem taky i pozvolna vytvrzovala, což by mělo vést do určité míry ke snižování schopnosti směsi propouštět vodní páru.
Po nasypání by se boční otvory sloupku (před pozdějším zavíčkováním otvorů) mohly postřikovačem zvenku navlhčit, aby nedocházelo k vysypávání směsi ze sloupku ven.
Ale možná to je totální hloupost, protože suchý cement může být nějak agresivní na zinkový povlak. Ví někdo?
EDIT: Tak můj názor je špatný. Je to hloupost. Silně alkalické prostředí a k tomu případná vlhkost v uzavřeném prostoru způsobuje korozi zinku.
Takový návrh slyším poprvé. Suchá sypká směs ale nestárne tak, že tvrdne. Zůstává pořád dost sypká, jen o tu vodu nabírá na objemu. Uvnitř uzavřené trubky by to fungovalo jako sušidlo, to znamená že by to do sebe nasálo každou vlhkost, která by do trubky pronikla. Je otázka, jak dlouho by to takhle fungovalo a jestli by nějaký problém neudělalo to zvyšování objemu. Každopádně jak by se to vyčerpalo, pokud by tam nějak vzlínala vlhkost odspodu, tak asi relativně rychle, pak by to naopak fungovalo jako houba - zásobárna vlhkosti pro korozi.
To už je mnohem jistější to vyplnění betonem. Kromě toho, co se týká zásadité reakce sypkého cementu nevím, ale u ztvrdlého betonu je ta zásaditá reakce nepříliš silná. Každopádně taková, že stačí na zastavení rzi na ocelových armováních a určitě i vnitřku trubky. Měla by zastavit a nekorodovat i zinek, ale úplně jistě to nevím.
Beton na vyplnění by se měl udělat pečlivě, čistý křemičitý štěrk, nešetřit cementem a použít dobrý plastifikátor, aby nebylo třeba na tekutejší beton tolik vody a ztvrdlý beton tak lépe těsnil.
Offline
Radim napsal(a):
u ztvrdlého betonu je ta zásaditá reakce nepříliš silná. Každopádně taková, že stačí na zastavení rzi na ocelových armováních .
čau Radime, proč myslíš že ministerstvo dopravy vyměňuje mosty přes dálnice? Není to jen kvůli nové šířce vozovky ale hlavně kvůli totálně skorodované výztuži.
Navíc koroze má větší objem a beton vystavený vlhku trhá.
S těma sloupkama by šlo udělat věcí... třeba po zinkování díry zaletovat. Vyvrtat díru se závitem M4x0,5 dát tam ventilek a nafoukat je dusíkem
Offline
bourač napsal(a):
Vyvrtat díru se závitem M4x0,5 dát tam ventilek a nafoukat je dusíkem
v kontextu toho kam se ubírá tahle diskuze bude opravdu nejlepší řešení natlakovat vnitřek sloupků inertní atmosférou Argonu s Dusíkem. A samozřejmě každý rok kontrolovat jestli to neutíká
Offline
Udelej to z nerezu a je to navzdy.Kazdy at si spocita kolik stoji opicarny se zinkovanim a natiranim.Jen blba litrovka barvy dnes stoji skoro 500 !
Offline
metr jeklu 30x30x3mm stojí asi 250 korun.. ono by to možná vyšlo i levnějc
Offline
bourač napsal(a):
čau Radime, proč myslíš že ministerstvo dopravy vyměňuje mosty přes dálnice? Není to jen kvůli nové šířce vozovky ale hlavně kvůli totálně skorodované výztuži.
Navíc koroze má větší objem a beton vystavený vlhku trhá.
Bourači, mělo by se jednat o mosty z socialistických dob.
Tehdy podle tehdejších norem, nevím přesně jakých, nejsem na to odborník, měly být armovací ocelové výztuhy schovány pod minimálně 10 centimetry silnou vrstvou betonu. U takového betonu by mělo trvat minimálně k 80 - 100 letům, než by beton v takové tloušce stárnutím změnil svoje vlastnosti, přestal změnou pH chránit ty výztuhy, ony by začaly reznout a beton trhat.
Jenže za socíku na to stavbaři kašlali a ty betony dělali běžně tak, že se armování posunulo a opřelo o bednění a ty ocelové dráty se dostaly až na povrch betonu. A právě při takovém provedení betonu trvá na takových v zimě solených mostech oněch cca 30 - 40 let, než ty odkryté ocelové dráty na povrchu chytnou masívní rez, ta začne zabíhat do betonu a podél toho armování začne ten beton trhat do hloubky. Viděl jsem to třeba u místního mostku, ten už je několik let nahražený novým betonovým mostem, ale třeba ze známých staveb je vidět ty armovací dráty na některých místech Frýdlantských mostů v Ostravě i na dalších místech.
Editoval Radim (12-07-2020 09:42:53)
Offline
bourač napsal(a):
S těma sloupkama by šlo udělat věcí... třeba po zinkování díry zaletovat. Vyvrtat díru se závitem M4x0,5 dát tam ventilek a nafoukat je dusíkem
A do každého sloupku čidla a na internet věcí s tím. Na apce v chytrém mobilu denně sledovat na každém sloupku tlak, teplotu, vlhkost či jestli na sloupku nesedí nějaký pták nebo kočka..
A bude z toho Chytrý plot. O kterém se mohou psát oslavné články do technologických médií a na facebook a natočit to na trubku.
Sakra, na tom by se dalo i něco vydělat.
Editoval Radim (12-07-2020 09:54:48)
Offline
jj přesně tak zejména když historická pozinkovaná pole budou upevněna k vyleštěným anticorovým sloupkům.
Offline
anticoro tedy pozinkovat aby se to sjednotilo... Idealni stav
Offline
Radim napsal(a):
...Na apce v chytrém mobilu denně sledovat na každém sloupku tlak, teplotu, vlhkost či jestli na sloupku nesedí nějaký pták nebo kočka...
Zapoměl jsi na rosný bod!
Offline
No galvanicky zinkovany jsou vsechny drzaky motoru k branam. Je mi divny proc po 20 letech provozu jsou vetsinou jeste zinkovany malo kdy rezaty. A zadnej lak tam vazne neni.
Jinak kdo vari mizerne obyc ocel nevim jak bude varit a obrabet nerez. Cidla a internety jsou fakt ke zlu z toho muze bejt clovek jen nasranej.
Offline
Adamw140 napsal(a):
No galvanicky zinkovany jsou vsechny drzaky motoru k branam. Je mi divny proc po 20 letech provozu jsou vetsinou jeste zinkovany malo kdy rezaty. A zadnej lak tam vazne neni.
On galvanický zinek 20 let taky vydrží. V čistém suchém vnitřním prostředí.
Offline
No u plotu na brane moc sucho neni a k tomu pak ruzny rostliny a hmyzaci nevim jestli pomuzou.
Offline
Stránky: 1 2