SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
Zdravím,
Nechal jsem si vyrobit jeklové sloupky k staronovým obnovovaným dnes už pozinkovaným kovaným plotovým polím a
uvnitř sloupků je asi problém s neuzavřenou spárou. (hloubka spáry <8mm, šířka 1mm a míň)
Dole ve sloupku mezi plocháčem (tl. 8mm) a jeklem (tl. 3mm) je po obvodu z vnitřní strany sloupku (tj. DUTINY jeklu) neuzavřená mezera-spára, ve které, jak jsem se dočetl z instrukcí od zinkoven, rádo zůstává kyselina po moření-respektive hygroskopické soli kyseliny, které budou zdrojem koroze. (Ten plocháč s navařenou trubkou je totiž vložený do jeklu.)
Nevím, co s těmi sloupky udělat.
1. Jestli nepředělávat-nechat tak, jak to je, protože má obava je neopodstatněná, a po vyvrtání technologických otvorů dát žárově pozinkovat, nebo
2. Mezera je velký problém a měla by se zavařit
- to by znamenalo dostat se do vnitřku- tj. zcela uříznout spodek s plocháčem tj. uříznout jekl těsně nad plocháčem,
zavařit uvnitř tu mezeru průběžným svarem dookola,
zpětně přivařit spodek s plocháčem k odříznutému jeklu a pak dát pozinkovat
Sloupky jsou vyrobené, ještě nepozinkované, ještě bez technologických otvorů pro žárové zinkování.
Spodní trubka není na obou koncích zaslepená. Plocháč ve spodní části nemá seříznuté rohy, je přivařen zespodu.
Viz foto: https://imgway.cz/13xJ/sloupek.jpg
Nevím si rady s tou mezerou a rád bych znal názor vás odborníků, co byste poradili.
(Technologické otvory nebudou problém - v tom mám jasno.)
Editoval bosakobyla (07-07-2020 11:34:46)
Offline
Ten "trn" z trubky bude zabetonovaný v patce nebo jinak ukotvený? Po jekl nebo hlouběji?
Offline
větší obavy ze zbytků kyseliny které způsobí korozi bych měl z nevhodně provedených technologických otvorů, jde o to že v jeklu se nashromáždí voda, v zimě zmrzne a led z jeklu udělá trubku.
Ověřeno praxí - a jekl může být třeba 5mm tl.
Offline
@Krupp
Ten trn z trubky bude zalitý zálivkovou hmotou, takže hmota bude i uvnitř trubky. Jinak řečeno, otvor v zídce se zalize zálivkovou hmotou a sloupek se vloží do zálivkové hmoty. Výškově to bude zasazené tak, že mezi spodkem jeklu a vrchem krycí kamenné desky bude mezera cca 5 až 7 mm, která bude utěsněna silikonem.
@bourač
Dole budou na boku jeklu dva technologické otvory, takže kondenzát vyteče z jeklu ven. Dále do trubky se případný kondenzát skoro nedostane, protože vrch trubky nekončí v úrovni dolní či horní plochy plocháče, ale trubka je skrz plocháč protažena dál výše a přesah je 2 cm a svar trubka-plocháč je nejenom dole, ale i nahoře plocháče.
Offline
Vy si s tim teda hrajete... Nejvetsi riziko koroze je na tom spodku prave. Pokud to chcete nechat otevrene tak bych ty otvory umistil do nejnizsiho mista (plochac) aby pripadna vlhkost vytekla. Na boku to podle ne nebude tak dobre. Pokud to budete navic zadelavat, tak bych spodek liznul tim silikonem, stejne tak ho nacpal do tech otvoru a nic se tam nema sanci dostat.
Offline
@Krupp
Asi jste odpověděl na něco jiného, než jsem se ptal. Nebo jsem nějak nepochopil odpověď.
Já mám obavy z MEZERY, která je uvnitř na dně sloupku. Je to mezera mezi plocháčem a jeklem, protože z horní strany plocháče není svar. Je to mezera, ke které se nelze dostat jinak než rozříznutím sloupku na dvě části. Mám obavy, když to dám pozinkovat, tak to po pozinkování začně extrémně korodovat z důvodu, který jsem uváděl výše. Viz např. doporučení ohledně konstrukcí určených k zinkování: "Vyvarovat se úzkých mezer mezi částmi konstrukce"...
Očekávám, že mou obavu bude zde sdílet někdo další z fóra, že někdo mou obavu potvrdí jako opodstatněnou, že by zinkování za daných podmínek bylo spíše kontraproduktivní, protože se solemi kyseliny v mezeře se už nedá nic dělat.
Nebo někdo zde z fóra přijde s námitkou či řešením, o kterém ještě nevím.
Zatím si stále myslím, že ta mezera není vůbec banální problém, protože je to právě místo, do kterého steče po stěně jeklu kondenzát.
Takže zpět k mému dotazu:
"Nevím si rady s tou mezerou a rád bych znal názor vás odborníků, co byste poradili."
A název vlákna zní:
"Jeklové sloupky - nechat nebo předělat kvůli zinkování?"
Offline
No pokud jsem vás pochopil dobře tak by to mělo vypadat nějak takto- Chybějící svar a mezera jak je žlutá šipka.
Nikdy dřív jsem o tom neslyšel a schválně jsem si tu příručku našel. Podle toho textu je to spíše estetická než funkční záležitost. To množství kyseliny které vám tam eventuelně zateče bude minimální a zinek ho překryje. Ptal jsem se, protože si myslím že to malé množství zreaguje a pokud to celé zaděláte tmelem (silikonem), uzavřete to proti atmosferické korozi a ta pokračovat nebude. Já osobně bych řezání a další svařování nedělal.
Aby to nebylo nutné rozřezávat a přece jen to vylepšit, napadlo mne navrtat tu otvory zespoda, tak aby braly svar a hranu a ta kyselina měla větší šanci vytéct. Plus navíc nebudete mít žádný otvor z boku.
EDIT: Pokud bude sloupek uzavřený a vzduchotěsný tak vám tam žádný kondenzát stékat nebude.
Editoval Krupp (07-07-2020 20:16:02)
Offline
nelze jednoduše odpovědět, lze pouze nabídnout své vlastní zkušenosti z praxe.
Pokud mají sloupky vydržet 50let - tak předělat.
Opravu neprovádět obalenou elektrodou - struska z obalené elektrody zateče i dovnitř kolem lázně, dokonale odstranit nepůjde, může přežít proces přípravy galvanizace a odloupnout se až při zinkovací teplotě = stejný problém. Takže oprava MIG (MAG) nebo TIG.
Sváry si polohovat aby se zajistil dokonalý průvar celé 3mm stěny.
Ocel pod vrstvou zinku běžně koroduje, pokud není příprava pečlivě provedená, koroze není vidět protože tlustá vrstva žárového zinku zůstává kompaktní a porucha se objeví po velmi dlouhé době (desítky let) vlivem namáhání, korozní úbytek je tak velký že se ocel rozpadne ale konstrukce drží dál jen tou zinkovou vrstvou.
Ledu v té zalité trubce bych se nebál - pokud je trubka otevřená případný ledový špunt vyleze nahoru. I do velmi pečlivě provedené uzavřené konstrukce se dostane voda, trvá to dlouho ale dostane. Proto bych ty otvory dole rozhodně neucpával. Ucpou se samy - prachem, pylem, hmyz tam natahá bordel. Zejména při tak malé výšce nad zídkou.
Pane Kruppe, dle mých zkušeností silikon, takovej ten transparentní, sice na oceli drží ale uplný spoleh na to není. Zvlášť tady u té aplikace co kolega tvoří, silikon nepřilne - třeba jen někde pár desetin mm spára a voda už má cestu kudy do oceli. Sloupek mu za 35 let upadne.
Editoval bourač (07-07-2020 20:28:12)
Offline
Z vlastní praxe můžu říci, že ty sloupky vydrží 50 let i bez jakokoliv oprav. Sám mám plotové sloupky z trubek 70x3mm a po 50ti letech jsou prorezlé jenom těsně u země a i tak by dalších 20let dali bez ztráty kytičky. Naposledy se natírali před 30ti lety.
Offline
Souhlas, velkou roli hraje lokalita, materiál trubek, blízkost solené komunikace, atd. atp. Těsně u země se vždy drží vlhkost + odlišná tepelná roztažnost ocel / beton. Nejvíc namáhané místo.
70mm už bych nenazýval sloupky nýbrž sloupy
Editoval bourač (07-07-2020 20:53:32)
Offline
-bosakobyla píše že v zídce, s nějakou krycí stříškou. navrchu. Tak myslím že těch 30cm od země určitě. Od vlhka, jako normální pletivo-plotová trubka v zemi to určitě neurezene. Resp. v takových podmínkách by to vydrželo i bez toho zinku. Za mně nejlepší u plotu vždy udělat tu patku aby se k tomu nedostala hlína a ještě líznout po obvodu asfaltem. Ale to už není řešení na pohledový plot.
-Pane bourač, obyč silikon bych tam taky asi nedával.. pan píše silikon tak snad má vymyšlené. Když už tak bych šel do něčeho jako je medvědí houno.
-sloupky to jsou sice velké ale ten spoj dole bude slabé místo
Offline
Uvnitř dutiny bych obecně se zinkem moc nepočítal. Ať už se ta spára vyvaří nebo nevyvaří. A to z toho důvodu, protože zinek dovnitř může natéct, ale nikdo nezaručí, že tam jsou z předúpravy před zinkováním odstraněné, odmořené okuje nebo třeba nějaká rez a tudíž nezaručí, že tam ten zinek přilne.
Správně provedené žárové zinkování je totiž mnohovrstevné, tloušťka žárového zinku je zhruba od 60 až třeba do 150 mikronů, podle toho, jak moc je v podkladovém materiálu křemíku a tuším taky uhlíku. A potom jak moc je podkladový materiál hlazený nebo naopak třeba hruběji otryskaný. Čistý zinek z té vrstvy je jen asi 1/3 až čtvrtina tloušťky. Zbytek vrstvy žárového zinku jsou slitiny zinku a železa v různém poměru, až nakonec poslední vrstva je s malým obsahem zinku a vysokým železa. Proto na dobře připraveném povrchu má žárový zinek vysokou přilnavost.
Ale uvnitř dutin k těm slitinám nemusí dojít, může tam být vrstva zinku odělená od vrstvy oceli nějakou slabou vrstvičkou oxidů nebo nečistot. Zinek tam potom bude chránit proti korozi pouze systémem obětované elektrody, kde ve vlhku dochází ke koroznímu úbytku zinku až desítek mikronů za rok. takže za pár let žárový zinek zmizí a začne korodovat vlastní ocel jakožto úplně nechráněná.
Jinak jako poměrně dobrý nápad se mně jeví vyplnit vnitřek takových sloupů betonem. Beton reaguje alkalicky a z tohoto důvodu chrání běžnou černou ocel před korozí. Ta ochrana přestane až když se beton zkoroduje, alkalické látky v něm se zneutralizují vzdušným oxidem uhličitým a beton se stane neutrální. Ale dovnitř těsného sloupku se oxid uhličitý nedostane.
Co se týká silikonů, těch je spousta druhů. Je silikon univerzální, ten je acetátový a nepřilne tuším téměř k ničemu. Ze silikonů je ale mechanicky nejpevnější. Pak je silikon, neutrální, ten ke kovu přilne velmi dobře. je ale hodně mechanicky měkký, takže se snadno poškodí a neodolává plísním. Pak jsou silikony žáruvzdorné, ty jsou obvykle taky acetátové a potom existují různé mixy silikonu s jinými tmely, které mohou mít různé vlastnosti.
Ale na toto než silikony by měl být lepší nějaký polyuretanový tmel pro venkovní použití.
Editoval Radim (07-07-2020 21:37:10)
Offline
Nepochopil jsem presne ale z praxe - kyselina se dostane vsude i do sebemensich mist ale zinek ma vetsi hustotu a tak se nikam nedostane. Po vytazeni staci prvni dest nekdy jen vytece kyselina z maleho mista a je rez vsude - znici i zbytek jinak dobreho zinku. Husta zinkova barva vyplnujici mista kde neni zinek je tak asi jedine reseni.
Offline
Tady se jedná přece o žárové zinkování. Nedovedu si představit, že by se někde udržela v roztaveném zinku kyseliny po mořící lázni. Spíš mám zkušenost, že se malé otvory zalejí úplně.
Offline
Je to tak stalo se mi to mockrat. Zinkovani nemam rad a jako estetickou upravu to nesnasim. Je to jedovaty a pri svareni zinkovanych profilu to smrdi
Offline
Stále Váhám, co se sloupky udělat.
A jaký máte názor na ten současný svar ze spodní strany po obvodu jeklu na té fotce?
Nepotřeboval by zesílení z horní strany?
Offline
názor na ten svár co je na fotce? je hnusnej, účel to splní, sloupek bude držet (pokud s tím plotem nebude někdo lomcovat)
ale nevařil to zkušený (pečlivý) svařeč. není to dobře provařené, je to velmi dobře vidět podle zabarvení jeklu v místě housenek.
Offline
Nekdy mne napada ze je levnejsi to udelat z nerezu i plot - nemusim resit barvu,zinek a pod. to je dnes uz dobra palka.
Offline
http://imgway.cz/s/Dxk
http://imgway.cz/s/Dxl
http://imgway.cz/s/Dxm
http://imgway.cz/s/Dxn
Po shlédnutí všech těch svarů kolem jeklů na fotkách tedy zastáváte názor, že svary kolem jeklů jsou dostatečné a není je nutno doplňovat o svary z horní strany? Když s tím třeba zajdu k nějakému zámečníkovi a budu mu tvrdit, že ty svary jsou málo a chtěl bych je z tohoto důvodu doplnit z horní strany, tak ať se na mě divně nedívá, že co to po něm chci.
Editoval bosakobyla (08-07-2020 13:59:11)
Offline
Adamw140 napsal(a):
Je to tak stalo se mi to mockrat. Zinkovani nemam rad a jako estetickou upravu to nesnasim. Je to jedovaty a pri svareni zinkovanych profilu to smrdi
Přesně tak. Ale lidi jsou líný vzít do ruky jednou za x let stětec a napatlat barvu. Já třeba nechci zinkovanou bránu a jsem za exota.
Offline
Za mně ten zinek a otvory můžou napáchat víc škody. Ve vlhku to stát nebude takže když to necháte opískovat+natřít nějakou dvousložkovou barvou tak to bude "na věky".
PS: Zkuste si jeden sloupek pořádně ukotvit do svěráku za tyčku a zkusit s ním zaverglovat. To spojení dole není ideál (dva svary to nevyřeší). Lepší zjisitit že je to slabé teď než až to bude napevno.
Offline
Bajka o oslovi který umřel hlady
stál osel mezi dvěma otýpkami chutného sena a nevěděl do které se pustit
váhal a vybíral tak dlouho že nakonec zemřel hlady.
Naprosto tě bosákobylo nechci urazit, pokud se tě to dotýká přijmi omluvu. No ale když už kobyla, to je příbuzný osla.
Svařování a ocelové konstrukce nejspíš není tvůj obor, určitě vynikáš v něčem jiném.
Trochu ty sváry oklepej nějakým špičatým želízkem aby odpadly zbytky strusky, zkus to trochu okartáčovat ocelkartáčem. To měl po sobě udělat ten "svářeč". Je to součást procesu.
Vyvrtej otvory dle požadavku zinkovny a odnes to tam.
Plot vydrží velmi dlouho, než stačí případná koroze něco provést, dřív na plot spadne strom nebo do něj někdo nabourá.
Až ho tedy budeš po té havárii opravovat ty čtverce z pásoviny udělej rozměrově ne dovnitř jeklu ale ven, čtverec stejného rozměru jako je jekl. Svařit potom natupo. Tu trubku také natupo koutovým svárem na tu pásovinu - ovšem bez nějakého prostrkávání zkrz, žádné vrtání díry.
Nynější provedení je zbytečně předimenzované. Na plot a odhaduji že není moc vysoký - 120cm(??) určitě vyhoví dobře provedený svár od svářeče.
Ten kdo vařil toto současné provedení svářeč není, je to lepič.
Pokud ale chceš aby tvoji pravnuci (nebo kdo bude nemovitost za 80let vlastnit) se mohli stále z toho plotu radovat - předělej to.
Pořiď pásovinu šířky jako jsou rozměry jeklu (50/50??) tl. 8mm je OK. Sloupků vidím 7ks, tak 7 čtverců. Žádné vrtání děr pro trubku.
Současné sloupky lze použít, budou cca o 10mm kratší, to nebude vadit. - Škoda že nevím jak máš provedený vršek sloupku - jestli je tam nějaký ozdobný prvek? Dají se koupit, lepší železářství prodávají různé ozdobné odlitky na ploty. Tedy nevím jak vypadá vrch sloupku. Na spodu současného sloupku odřízni tu trubku, jekl co zbyde zabrousit do roviny k té pásovině, vznikne vršek sloupku, rovný s dírou uprostřed (20mm??). Na opačnou stranu jeklu navař nové čtverce dle mého návrhu a taky trubku.
Toto provedení splňuje tvůj požadavek aby nebyla žádná spára. Musí to ale zavařit jiný svářeč a musí metodou Mig céóčkem, taky "drátem" - všechno různé názvy pro jednu metodu.
Proč tuto metodu vysvětluju výše, obalená elektroda není optimální.
Na ty díry co jsou nyní nahoře na sloupku jsem nezapoměl, u mého avataru vidíš kde sídlím, věnuji ti velké ocelové kuličky z nějakého ložiska, mají průměr cca 30mm, ty můžeš dát tomu zkušenému svářeči ať je přivaří na ty díry. Design
Všechno platí pouze pokud při obrácení sloupků vyhoví rozteč pásovin pro připojení těch kovaných polí.
Offline
Všechno nakonec jednou zrezne a zničí se. Je to třeba jen dělat tak, aby ten materiál a ta práce na něm byla co nejvíc využita neboli aby to co nejdéle vydrželo.
Udělané to už je, tak bych navrhoval vyvrtat díry podle pokynu technologa zinkovny a dát to žárově pozinkovat. V postaveném plotu potom vnitřky důkladně vystříkat konzervačním voskem. Případně pokud je to shora otevřené, zaplnit jemnozrnným betonem až po vrch. Na ty čepičky na vrchu, jak už psal Bourač, ale i na různé otvory se dá najít na internetu spousta krytů i všelijakých plastových špuntů.
Pro příští plot vedle úprav, které navrhuje Bourač a které mně připadají praktické bych navrhoval zvážit použít otevřené sloupky bez dutin. typu L, U nebo I atd , případně jejich kombinace. Právě tam se nejvíc projeví síla toho žárového zinku, případně ještě doplněná nástřikem dobrou práškovou barvou s dobrou předúpravou pod práškem.
Offline
http://imgway.cz/s/1tC9
http://imgway.cz/s/1tCa
http://imgway.cz/s/1tCb
Díky za odpovědi. Chtěl bych věci dělat správně. Záleží mi na kvalitě. A provedení těch sloupků není ideální.
Pokud ten sloupek nejde udělat hermeticky uzavřený, tak se tam bude srážet vlhkost a zrovna to bude kapat do toho blbého místa. Betonem ho zalít nemůžu, protože vrch je přivařený a přístup je jen přes 2cm otvor v trubce.
Napadla mě varianta, jak to ještě jinak rozebrat, to bych udělal vlastnoručně. Viz obrázky a komentář dole.
1. Po obvodu říznout sloupek 1cm od dolního okraje tenkým kotoučem úhlové brusky do hloubky 3 až 4 mm. V té výšce 1 cm by už neměl být žáden svar. Takže celý plocháč s trubkou půjde vytáhnout.
2. Odříznout plocháč od trubky. Zůstane pouze trubka, která se použije.
3. Nový plocháč bude mít tloušťku 10mm, aby kompenzoval ten uříznutý 1cm.
4. Svařit trubku s plocháčem, který bude mít uprostřed předem vyvrtaný otvor 10mm kvůli zinkování.
5. Přivařit plocháč k jeklu.
Tato varianta ale závisí na tom, že svar trubka-plocháč bude dokonalý. Svar v tomto místě stačí jeden nebo se má případně zesilovat dalšími svary?
Když to bude dělat další lepič, tak mě asi trefí šlak. Mám tu výrobu poptat někde u zámečníka? Kdo umí dneska z řemeslníků kvalitně svařovat?
Offline
bosakobyla napsal(a):
... Kdo umí dneska z řemeslníků kvalitně svařovat?
Svářeč?
Offline
Stránky: 1 2