SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý den opravuji starší soustruh, výrobek strojírny Josef Svoboda. Do litinové nohy soustruhu nějaký šikula metodou "odvrtáním" vytvořil velikánskou díru a i jinde v litině vrtal a piloval. Já bych tuto díru opět rád odstranil. Je to místo, kudy prochází nohou hřídel motoru, který je umístěn v noze a venku je dvojitá řemenice. síla litiny stojanu je cca 10mm. Říkal jsem si, že si nechám z ocelového plechu 10mm síly vypálit "záplatu" s oválným otvorem (pro hřídel) a tuto záplatu zavařím do díry ve stojanu. Rád bych se poradil se zkušenějšími svářeči litiny zda je to dobrý nápad.
Mám obavu ze vzniku trhlin ve stojanu, vzhledem k velikosti díry.Otázka je také jak a čím to svařit.
Uvažoval jsem o tom , že na litině i záplatě z ocelového plechu obrousím na hranách úkosy a záplatu vevařím postupně pomocí X svaru do litinového podstavce. Jakou by jste doporučily elektrodu a jaký postup. Litinu jsem už svařoval vícekrát elektrodou i tigem ale nikdy jsem dosud neopravoval takto velkou díru v litině ocelovou záplatou, Mám k dispozici elektrody na litinu ES 716 a ES 723 a také ES 722 ( s těmi jsem ale dobrou zkušenost neudělal ale úspěšně jsem je po oklepání obalu používal jako přídavný materiál pro tig Mám také ještě nějakou zásobu elektrod castolin xuper 2222.
Předem děkuji za rady a zdravím Štěpán
Offline
musi byt oprava prevedena prave zvaranim ? ak ano tak by bolo vhodnejsie pouzit rovnaky material (liatinu)
osobne by som pouzil radsej tu zaplatu z oceloveho plechu ale urcite by som to nezvaral,vlozit do vzniknuteho otvoru a z vnutra uchytit pomocou pasovin skrutkami,na zavit je v 10mm materialu dostatok miesta,z vonkajsej strany pretret belzonou vybrusit natret/nastriekat
Editoval pavol.sk (02-07-2020 02:57:12)
Offline
Někdo tam otáčel motor o 180°? Působí to na mě, že dával motor asi s FM naopak a řemen na konec vřetena a kvůli chlazení elekromotoru v nízkých otáčkách zřejmě udělal tu díru. Budeš to mít tak, jak to bylo původně, s převodem a hřídelí za sloupem (nohou)?
Offline
Dobrý den Ty díry tam někdo vytvořil se záměrem namontovat tam jiný motor a prostrčit ho tou dírou i s nasazenou řemenicí . V době , kdy to někdo dělal ještě nebyly frekvenční měniče dostupné . Já jsem ten soustruh koupil asi před 25 lety , jako již dlouho nepoužívaný s motorem namontovaným
z venku na zadní straně toho stojanu a tak jsem ho provozoval. V současné době mám soustruh rozebraný a postupně jsem už opravil různé vady a opotřebení ( přebroušení vřetene, zaškrabání ložisek, suportu, oprava suporrtove sříně , výroba krytu převod. kol, výroba mosazných štítků a tabulky se závity , krabice a ovládací páka spouštěče motoru,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,) no a ted bych rád zlikvidoval tu rozvrtanou díru a do nohy namontoval dobový elektromotor. Viděl jsem tento soustruh osazený elektromotorem " Baťa " a také "Škoda , tu Škodovku se mi podařilo sehnat
Ocelovo záplatu jsem chtěl zvolit z důvodu snadné dostupnosti vypáleného polotovaru laserem a také jem vycházel z předpokladu, že pokud použiji elektrody schopné svsřovst spoje litina - ocel tak alespoň v ocelové záplatě nemohou být žádné trhliny. Proti hovoří jiná tepelná roztažnost litiny a oceli. Předem děkuji za rady Zdravím Štěpán
Offline
Chapu na jednu stranu snahu mit to jako v puvodnim provedení na druhou stranu ja osobne bych sel cestou "krytu s vetracimi otvory".Protoze na funkci "rostlinaře to nebude mít vliv.
Mel jsem podobny problem kde byla urazena čast ftemy podstavce kde drzel motor tudiz jsem svaret musel.
Offline
Preco zvarat, preco nie tvrda pajka.
Offline
Přesně také bych pájel
Offline
Nabídnu kacířskou myšlenku, úspěšně vyzkoušenou v praxi - už dvakrát. Pokud ta noha je kvalitní litina tak bych vyzkoušel jeden trik. Zkusit na litinu předehřátou tak na max. 150 °C navařit jednu vrstvu nějakou nerezovou austenitickou elektrodou. Pokud se neudělají trhlinky na litině, tak k tomu nerezovému návaru lze už přivařit opět austenitem (už bez předehřevu) ocelovou záplatu. Austenit je poměrně měkký a tvárný, takže zvládne rozdíly v roztažnosti. Podmínkou je tedy složení litiny, některá ve zvýšené míře tvoří tvrdé karbidy C - to způsobí ty trhlinky - pak je potřeba ještě vytvořit napřed další mezivrstvu, např. elektrodou E-S 723.
Offline
kacířská myšlenka? Spíš geniální vychytávka! Umím si představit využití i u jiných nesourodých materiálů.
Díkes moderátore, máš víc takových nápadů pro nás lepiče?
Offline
Bourači, to je těžké si na všechno hned vzpomenout. Člověk si to vybaví až když to potřebuje. Tuhle vychytávku jsme použili kdysi v jedné velké fabrice když měli moji údržbáři přestěhovat v hale starý pálící stůl a mlaďoch ho blbě na jedné straně zachytil hákem místo smyčkou. Pád při zvednutí z asi jenoho metru byl devastující pro dvě nohy. Nový stůl by byl investice a o vyrobení nového svařovaného nechtěli výrobáci slyšet kvůli termínu. Jedna noha byla ulomená "pěkně", ale druhá se v místě lomu rozsypala na kousky. Ta litina měla pěkný, třpytivý lom, tak jsme zkusili návar nikelitkou zastudena. Docela to šlo, jenže po vychladnutí plno trhlinek. Zkusili jsme předehřát a bylo po problému. Jenže k tomu polštáři z nikelitky nešla přivařit ocel, pořád se to trhalo. Zkusili jsme tedy austenitickou elektrodu k dalšímu polštáři. I to vypadalo po vybroušení a naleptání kyselinou dusičnou docela dobře. Takže lepší noha se přivařila E-S 723 a horší se doplnila ocelovými deskami přivařenými austenitickými elektrodami. Za dva dny - přes víkend - bylo hotovo a stůl stál s nově natřenými nohami na novém místě. A bylo to bez jakéhokoliv postihu, ale taky odměny - pro celou partu údržbářů (a pro mě).
Offline
jirkati napsal(a):
Jenže k tomu polštáři z nikelitky nešla přivařit ocel, pořád se to trhalo. Zkusili jsme tedy austenitickou elektrodu k dalšímu polštáři. I to vypadalo po vybroušení a naleptání kyselinou dusičnou docela dobře.
Ano, toto je správný postřeh. Je zajímavé a pro mnohé svařeče i přínosné toto vědět. Když navařujete Nikl na litinu, nebo i na uhlíkovou ocel tak není problém. Ovšem potom navářet běžnou ocelovou elektrodou na vrstvu niklu problém je. Vznikají trhliny. Takže ano, austenit ocel na vrstvu niklu jde v pohodě. Já jsem někdy svařoval litinu jen tzv. královskou elektrodou E 312-16, ale určitě je lepší nejprve předem navažit vrstvu Ni na litinu kvůli zamezení uhlíku do dalších vrstev. V poslední době jsem používal TIG a přídavný AlCuNi bronze a výsledek téměř vždy vynikající. Tak lze dokonale provést spoj litina/ocel.
Offline
jirkati napsal(a):
Nový stůl by byl investice a o vyrobení nového svařovaného nechtěli výrobáci slyšet kvůli termínu.
Předpokládám, že to bylo ještě za socíku. Investice musela jít přes okresní nebo krajský výbor KSČ, podle důležitosti podniku a musela se nějak zabudovat do pětiletého plánu. Zatímco co bylo ve fabrice k sehnání nebo tam šlo udělat z materiálů a náhradních dílů, šlo financovat z provozních prostředků, tudíž to šlo udělat okamžitě. I když to bylo kolikrát dražší než kdyby se to koupilo venku.
Offline
Radim, rovnako to je aj teraz. Podvojné účtovníctvo je kekecina...
Offline
ale no tak, teraz neschvaluje investice OV nebo KV vládnoucí strany, když už, tak majitel firmy nebo akcionáři.
A řádně zaúčtovat náklady je brnkačka.
Offline
Bourač, ja som myslel tú časť o tom, že na opravy je iná kolonka ako na obstarávanie a často z kolonky, do ktorej spadali opravy, šlo platiť viac, ako nákup novej veci.
Offline
Dobrý den Chtěl bych předně poděkovat všem za příspěvky k tomuto tématu , zejména panu jirkati a zároveň ho poprosit ještě o radu.
Mám k dispozici dvě krabice elektrod ES 716 u kterých se někdy uvádí, že jsou vhodné i pro svařování litiny s ocelí. Co si myslíte o možnosti použít elektrodu ES 716 v tomto případě?
Elektrody pro svařování austenitické oceli mám k dispozici také, konkrétně EB 414 a také trubičkový nerez. drát použitelný v čistém Co2.Myslíte, že použití nerezové elektrody je tedy lepší volbou ? Jak ale tedy přesně postupovat. Síla stěny odlitku je cca 10mm. Doporučoval by jste tedy navařit návar na hranu litinové díry šíře 10mm návar a potom připasovat ocelovou záplatu s vybroušenými úkosy pro svařování a nebo i před navařováním
vrstvy návaru na litinu předem na litimě nabrousit úkosy.
Předem moc děkuji za radu a zdravín Štěpán
Offline
S elektrodou ES 716 nemám moc dobrou zkušenost. Obsah 1,5 % C je skutečně vysoký a 50% Ni je zase pro dilataci ve sváru při tuhnutí lázně skoro málo. A když uvážím, že oceli jsou svařitelné do 0,22 % C, pak jde vždycky o různé kompromisy. Elektrodu EB 414 neznám, proto nemohu radit.
Zkuste si ještě jednou přečíst příspěvky č. #10 a #11. Vždy se navařuje plná hrana, ta se pak opracuje. Při popsaném postupu je při zavaření pouhé díry nějaké velké úkosování asi zbytečné.
Offline
Dobrý den Moc děkuji za reakci na můj dotaz. Až to svařím tak poreferuji jak to dopadlo.
Zdravím Štěpán
Offline
jirkati napsal(a):
Nabídnu kacířskou myšlenku, úspěšně vyzkoušenou v praxi - už dvakrát. Pokud ta noha je kvalitní litina tak bych vyzkoušel jeden trik. Zkusit na litinu předehřátou tak na max. 150 °C navařit jednu vrstvu nějakou nerezovou austenitickou elektrodou. Pokud se neudělají trhlinky na litině, tak k tomu nerezovému návaru lze už přivařit opět austenitem (už bez předehřevu) ocelovou záplatu. Austenit je poměrně měkký a tvárný, takže zvládne rozdíly v roztažnosti. Podmínkou je tedy složení litiny, některá ve zvýšené míře tvoří tvrdé karbidy C - to způsobí ty trhlinky - pak je potřeba ještě vytvořit napřed další mezivrstvu, např. elektrodou E-S 723.
Je to řešení, ale nepoužil bych normální austenit, ani klasickou nerezovou přechodovku, ale výhradně niklovou. Píše, že mám 2222 od Castolinu, tak má vlastně skoro hotovo.
Offline
Offline
Offline
Mas to pekne, uz jen na barvu a soustruh bude krasavec.
Offline
Offline
Jé soustruh Zelenda v krátké verzi. Zdravím Štěpán
Offline
Řekl bych, že to je delší verze. Ta krátká pětistovka měla dole spojený podstavec lože.
Offline