SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 13-04-2020 12:04:07

Ladis
Člen
Registrovaný: 08-12-2012
Příspěvky: 14

Kuhtreiber 4100 - výlet drátu, sem tam pozdní zapálení oblouku

Zdravím místní borce a poprosím o názor.
Čerstvý majitel stroje, který vařil pár let ve fabrice. Zdá se být v pořádku, vevnitř by chtělo trochu vyčistit od prachu. Já CO2 nedržel 20 let v ruce, ale předtím se mi s ním hodně dařilo.

Mám jeden zásadní postřeh při oživení stroje u mne doma v dílně (drát 1.0 mm, směsný plyn). Když stiknu tlačítko na hořáku, vyjede drát, dotkne se materiálu ale nezapálí. Drát se následně nažhaví, odstčí hořák (drát se nažhaví a často "odprskne", odletí do strany, nebo se přilepí ke svařovanému materiálu, jedná se o cca 1 cm kousek drátu) a až po drobné chvíli, cca 1 sekundě naskočí oblouk a vaří. Svár docela jde, ještě se to učím. Proud, posuv drátu jsem přesvědčen že mám v pořádku. Mám nastaven proud 1 hrubá, 6 jemná a k tomu adekvátní posun drátu, krásně syčí.
Dělá to hlavně při začátku nového sváru. Myšleno tak, když vařím delší housenku a hned skočím na další část, nebo vařím tenký profil, boduju, tak se popsaný efekt nedostavuje. Oblouk naskočí jak má, bez popsaného efektu.
Častěji je to po odstávce, když začínám vařit (po otočení konstrukce a pod). Vždy delší prodleva ve svařování většinou znamená, toto pozdní zapálení drátu.

Nemám tucha, co to může být.
- Výlet drátu nastaven na minimum
- Drobný předfuk. OK
- Stykač cvaká synchroně (ale mám drobné podezření, zda tam trochu nepopátrat, vyměnit)
- Nová cívka, pěkný drát, brzda, kladky očištěny a seštelován přítlak
- Původní špička (zkusím s jinou)
- Původní bowden (měnit?)
- materiál obroušen, připraven ke sváření

Ještě drobnosti, nad kterýma jsem zvažoval:
- Dá se koupit "O" kroužek do eurokoncovky k plynovému pinu? Kroužek je nějaký okousaný, nebude to už ono. Neznáte rozměry?
- Instrukce nemazat bowden, případně jen nějakou speciálkou, která se kape do houbičky na drát jsem zaznamenal. Nezkoušel někdo teflovoný sprej do bowdenu? Maže, je suchý, nedrží pak prach a nečistoty. Pro tyhle účely se mi zdá jako super řešení. Ale zeptám se, zda nemá někdo zkušenost.
- Lehce propouští plynový ventil. Zakoupím, vyměním....(svářečka je puštěná a z hubice slyším drobné syčení) Nikde dál žádný únik nezaznamenán.
- Zapojení vidlice do elektřiny (3F). Na jakou stranu má foukat ventilátor? Ventilátor má foukat do stroje, nebo vytahovat teplý vzduch ze stroje? Prohození fází změní směr foukání? Možná asi blbej dotaz když nad tím tak dumám. Ventilátor bude 1F a tam nepůjde nic změnit ???

Děkuji za názory.

Offline

 

#2 13-04-2020 12:34:16

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Kuhtreiber 4100 - výlet drátu, sem tam pozdní zapálení oblouku

Dobrý den, jestli jsem váš popis dobře pochopil, tak jste koupil starší mašinu, ne novou? Ten elektroventil bych nejdříve zkusil změřit, jestli do něho nejde nějaký proud naprázdno(málo pravděpodobné, ale stát se může. Nebo zkusit rozebrat a vyčistit. Už jsem jednou takový viděl a opravoval na úplně novém Froniusu Variostar 2500 nebo 3100, už nevím přesně. je to jen cívecka a uvnitř chodí takový jakoby kovový pístek. U té co jsem opravoval byl ten jakoby pístek nepřesně vyroben, jemné osmirkování pomohlo. Ventil zůstával otevřený. Ten těsnící kroužek na eurozásuvku bych dal klasický O kroužek, nemělo by to být nic speciálního.
Ventilátor bývá klasický AC asynchronní na 230V nebo někdy 24V. Zkuste na něho mrknout. Jestli je AC, tak je jedno jak fáze zapojíte, měl by jet pokaždé stejně. Fouká většinou vzduch ze svářečky ven. saje vpředu mřížkou dovnitř svářečky, tak ochladí potřebné komponenty a jde ven.
To špatné zapalování oblouku nevím. Jaký používáte drát? Myslím značku, průměr jste psal 1mm. Předfuk dejte i třeba 1vteřinu, nevadí to, jen vám později najede posuv drátu. Ten výlet drátu na úplné minimum není úplně rozumné, zkuste přidat. Přidávejte ale jen do té chvíle, dokud nezačne drát kopat o materiál, to je potom špatně. Tuhle mašinu neznám. Pořadí fází nevím, některé mašiny potřebují přesný sled fází, jiné ne. Máte dobrou kostru? Ještě bych zkusil jemné štelování posuvu drátu, někdy se vám zdá že je nastaveno správně a při dalším nastavování jsou parametry ještě lepší.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#3 13-04-2020 18:43:57

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Kuhtreiber 4100 - výlet drátu, sem tam pozdní zapálení oblouku

vpředu mřizkou venilator sát nemuže,  akorat by to do svařečky tahlo bordel z broušeni. Vzdy zezadu do předu aby to předem vyfukovalo.  Tak si tak myslim jestli tam nechybí 1 Fáze , kontrola proměření usměrnovače...


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#4 13-04-2020 19:05:28

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Kuhtreiber 4100 - výlet drátu, sem tam pozdní zapálení oblouku

No co jsem koukal na pár svářeček, tak skoro všechny sají zepředu a foukají ven dozadu. To by nějak nedávalo smysl co píšete, ne? Ale to je jedno, zkontrolovat ventilátor jestli se točí nebo ne musí tazatel i tak.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#5 13-04-2020 19:44:42

KoHy
Člen
Registrovaný: 27-01-2020
Příspěvky: 56

Re: Kuhtreiber 4100 - výlet drátu, sem tam pozdní zapálení oblouku

All má samozřejmě pravdu, svářečka vzadu nasává a vepředu vyfukuje.

Offline

 

#6 13-04-2020 20:29:32

momák
Člen
Registrovaný: 08-10-2011
Příspěvky: 427

Re: Kuhtreiber 4100 - výlet drátu, sem tam pozdní zapálení oblouku

Moje Delta to má jak píše Varok,zepředu nasává a vzadu vyfukuje,páč má vantilátory hned vpředu.Fronius Variostar 317 má ventilátor vzadu,tahá zezadu a fouká přes mašinu dopředu.Esab,co mám v hokně,má ventilejšn vzadu a nasává přes mašinu a vzadu vyfukuje.Za mašinou mi plápolá cedulka na přívodu a filtr vpředu je vždycky zanešený,jako moc smilesmile


MIG/MAG Delta DTD 210+hořák Binzel MB 15 AK 4m,Fronius TP 1500+kabely 3a4m,Speedglas 9002X..

Offline

 

#7 14-04-2020 00:35:39

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Kuhtreiber 4100 - výlet drátu, sem tam pozdní zapálení oblouku

Aha, tak tomá asi každá mašina jinak. V práci máme Lorch mašiny několik druhů a ty sají vepředu a vzadu vyfukují ven. Nějaké staré Esab, ty to taky tak mají. Potom 2Kuhtreibery 500, ale tam si nejsem jistý.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#8 14-04-2020 01:12:49

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Kuhtreiber 4100 - výlet drátu, sem tam pozdní zapálení oblouku

Možná by stačilo nastavit si "dohoření" těsně pod nebo na hranici potřebného vyložení(tedy centimetr pro 1,0mm).tady bych to nechal někde mezi 8-10mm a prodloužil dobu dofuku aby drát zchládnul v ochranné atmosféře a neokujil se tak rapidně na konci.


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#9 18-04-2020 20:46:41

Ladis
Člen
Registrovaný: 08-12-2012
Příspěvky: 14

Re: Kuhtreiber 4100 - výlet drátu, sem tam pozdní zapálení oblouku

Trocha dokumentace a posun v situaci.

Děkuji všem přispívajícím za rady.
Takto to vypadalo, když jsem zkusil vařit. Onen kousek drátu, který se přilepil, nebo rozřhavený odletěl:
http://vladimirkubicek.sweb.cz/Kuhtreiber%204100/P1120689.JPG

Drát Esab, 1,00 mm síla:
http://vladimirkubicek.sweb.cz/Kuhtreiber%204100/P1120693.JPG
http://vladimirkubicek.sweb.cz/Kuhtreiber%204100/P1120695.JPG

Koupil jsem si drát 0,8 mm. Célem byla oprava vozíku za auto. Jeden nosním úplně sežraný korozí.
Vycuknul jsem Esab 1,00 (cvaknul před podavačem) a všimnul jsem si docela velkého odporu drátu v bowdenu hořáku (4m).
Koupil jsem si nový bowden, vystříkal teflonovým sprejem pro snížení tření drátu v bowdenu. Sestavil, snížil přítlak kladek, protože drát tam jezdí úplně sám. Nahodil, sešteloval napětí, posuv a takto to vaří.
http://vladimirkubicek.sweb.cz/Kuhtreiber%204100/P1120701.JPG

Střílení drátu i při svařování v podstatě už neznám. Je to zcela jinačí kafe a mám z toho radost. Sice výlet jsem ponecha na minimu, ale časem si přidám.
Zakoupený drát 0,8 mm:
http://vladimirkubicek.sweb.cz/Kuhtreiber%204100/P1120703.JPG

Na začátečníka jsem spokojen....

Offline

 

#10 18-04-2020 21:17:30

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Kuhtreiber 4100 - výlet drátu, sem tam pozdní zapálení oblouku

Ten drát ESAB používáme i v práci, asi úplně ten samý. I když teď máme várku jakoby Made in Czech Republik, zdá se mi že i tak to není úplně ideální. S vedením se hádat o tom nemíním. Ten svár na obrázku už vypadá dobře.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#11 19-04-2020 08:35:24

jole
Člen
Místo: Ústí nad Labem
Registrovaný: 26-05-2010
Příspěvky: 534

Re: Kuhtreiber 4100 - výlet drátu, sem tam pozdní zapálení oblouku

No ale jestli běžně svařuješ takovéhle rezavé materiály, viditelně bez obroušení, tak to se už nedivím, že ti to občas prskne nebo odstrčí hořák. Jole.

Offline

 

#12 19-04-2020 10:09:04

Ladis
Člen
Registrovaný: 08-12-2012
Příspěvky: 14

Re: Kuhtreiber 4100 - výlet drátu, sem tam pozdní zapálení oblouku

Jole, máš pravdu. Příprava materiálu byla nedostatečná. Líznul jsem to bruskou jen u hrany, což svár "překryl". Ale je jasné, že tím se do sváru dostává rez a znamená to vady ve sváru. Touha po prvním sváru, v ruce jen flexa s řezným kotučem... mladická nerozvážnost smile

Offline

 

#13 22-04-2020 10:24:27

Ladis
Člen
Registrovaný: 08-12-2012
Příspěvky: 14

Re: Kuhtreiber 4100 - výlet drátu, sem tam pozdní zapálení oblouku

Ládes, díky, to taky pomohlo. Prskající zožhavená kulička na konci drátu nebyla ono. Už je to super. Díky za tip.

Rozměr "O" kroužku do euro hořáku je 4,0 x 1,0 mm (vnitřní průměr x síla kroužku). Koupil jsem o obchodě se svařovací technikou v Chrlicích u Brna (Formica weld). Snad se info někomu bude hodit.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče