SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Zdravim ve spolek
Sobotni podvecer mne navedl k nejakemu orientacnimu mereni pri svarovani obalovanyma elektrodama, Zapojil jsem tedy bocnik a voltmetry abych mohl provest ukazkove mereni. Mereni napeti na oblouku: Merime co nejblize tedy tesne mezi elektrodou a svarovanym materialem abychom nepripocitavali chybu vzniklou ubytkem na kabelech a spojich. Pripojeni vodicu voltmetru viz obrazek:
Oblouk jsem udrzoval co nejkratsi a to tak ze elekroda je vedena rovnobezne se svarovanym materialem - tedy vzdalenost jadra a materialu je dana tloustkou obalu elektrody viz obrazek:
Vyzkumne jsem meril i v pripade kdy elektrodu nasilim jsem tlacil proti materialu aby oblouk byl co nejkratsi ale napeti zasadne nekleslo pod 18V, totez v pripade kdy jsem udrzoval zamerne dlouhy oblouk a ani tehdy napeti nebylo vyssi jak 24V.
Provedl jsem mereni s elektrodou 2mm a 3.15mm - tedy ten nejbeznejsi rozsah pro domaci pouziti. Prubeh muzete shlednout na videu ktere je 5x zpomalene oproti realnemu casu.
Rozdil mezi elektrodou basickou a rutilovou nebyl vubec znat takze jedno video je s rutil a druhe basickou.
Pro elektrodu 2mm: https://ulozto.cz/video-proxy/cLsDIJP9ioOn - proud cca 55A
Pro elekrodu 3.15mm: https://ulozto.cz/video-proxy/W1r8jgTU0puI - proud cca 130A
V obojich pripadech je napeti na oblouku prakticky stejne tedy cca 18-22V Coz v pripade elektrody 2mm vychazi na realny vykon 1100W a v pripade elekrody 3.15mm jiz 2600W. Pokud bychom brali v uvahu svarovani invertorem na 230V tak pri ucinnosti tohoto zarizeni cca 90 procent vychazi proud ze site pro onu 2mm elektrodu cca 5.5A v pripade elektrody 3.15mm jiz se jedna o proud 12.5A coz je porad jeste OK.
Toz snad i toto bude pro nekoho prinosem takhle troska z elektickeho mereni v praxi.
Editoval ok (03-04-2021 10:11:43)
Offline
Pěkné.
Offline
Offline
atishajn napsal(a):
OK .... Aké boli použité meracie prístroje na to tvoje meranie ?
Ja mám na to takýto merák :
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … rmeter.jpg
Zdravim Vas
No pristroje viz video. Klasicky ruckovy multimetry, bocnik 600A/300mV - PU500 na rozsahu 30mV ma tedy rozsah 60A a na rozsahu 100mV je proud 200A na plnou vychylku. To je dobry ze jste si vyrobil merici pripravek z panelovych meraku. Nevyhoda ovsem je ze napeti merite daleko od samotne elektrody a proto se do toho promita ubytek napeti na kabelech a spojich. Proto muj postup kde merim napeti nejblize oblouku jak to vubec jde - to je ten modry a cerveny vodic. Pri mem postupu se k napeti na oblouku pricita uz jen ubytek napeti na jadru elektrody.
Offline
Ve firemní svařovací laboratoři v mateřské firmě v Německu jsme před cca 15 lety prováděli celou řadu měření na celé řadě svařovacích metod.
1, ukázalo se, že délka vodičů k měřícím přístrojům při jejich dostatečném průřezu nehrála roli
2, ukázalo se že i po stodeseti letech pořád platí teorie, která vyšla z pera pana Kültreibera o napětí na elektrickém oblouku při tavném svařování kovů
3, osciloskopy odhalily časové průběhy svařovacích parametrů při různých systémech zapálení oblouků při různých svařovacích metodách na současných moderních strojích
4, osciloskopy odhalily i nedokonalosti elektronicky řízených tlumivek některých strojů
Měření také odhalila vlastnosti svářeček pěti znýmých světových výrobců při různých variantách zapálení oblouku a při jeho dalším hoření. Současně byly stejným způsobem testovány svářečky dvou čínských výrobců, kteří se ucházeli o velmi zajímavé zakázky v tehdy budované dceřinné firmě v Číně. Testy dopadly výtečně a celá vybudovaná továrna byla osazena na všech robotizovaných i ručních svařovacích pracovištích svářečkami těch dvou firem.
Jsem moc rád, že jsem měl možnost se takových akcí zúčastnit.
Offline
Na niektoré súvislosti neboli potrebné ani osciloskopy.
1, dĺžka vodičov pri tomto type merania nemohla hrať významnú rolu (malé prúdy pre meráky a žiadne frekvencie)
4. Reálnu tlmivku nemôže nahradiť žiadna elektronika.
Offline
U těch elektronicky řízených tlumivek asi záleží, jaká je požadovaná rychlost reakce. A rychlost reakce zase nemůže být větší než je rychlost reakce zpětné vazby invertoru. A ta může být leckdy dost překvapivě pomalá.
Offline
Stránky: 1