SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 04-03-2020 15:02:33

jofina
Člen
Registrovaný: 04-03-2020
Příspěvky: 3

Praca po rychlokurze 141

Zdravim vsetkych, som tu novy. Mam moznost absolvovat profesionalny (nie lacny, ale kvalitny) individualny rychlokurz na 141.  Otazka je ci budu mat firmy o mna zaujem ked som predtym vobec nezvaral. Staci to vediet, urobit pracovnu skusku a nemat prax? Zavolaju ma vobec na tu prac. skusku?  Pripadne co vsetko obnasa praca 141 na nerez v Rakusku, Nemecku? Diky za akekolvek napomocne rady.

Offline

 

#2 04-03-2020 15:17:42

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2715

Re: Praca po rychlokurze 141

Mám možnost si zadarmo zašukat s děfkou, ale ještě jsem nikdy nešukal. Má smysl začínat? Bude mi to v budoucnu k něčemu?

Offline

 

#3 04-03-2020 16:10:45

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: Praca po rychlokurze 141

Také je otázka jaký vercajk používáš.Někdy je lepší se na to rovnou vykašlat.  big_smile

Offline

 

#4 04-03-2020 17:42:11

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Praca po rychlokurze 141

Hej vy dvaja predo mnou - vy neviete, ze najlepsie je to z bielym ewm-kom? big_smile

Offline

 

#5 04-03-2020 17:56:33

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4813

Re: Praca po rychlokurze 141

Na tom asi něco bude. Ne náhodou se s tou barvou začíná tolik firem opičit.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#6 04-03-2020 18:00:09

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2715

Re: Praca po rychlokurze 141

rcp napsal(a):

Hej vy dvaja predo mnou - vy neviete, ze najlepsie je to z bielym ewm-kom? big_smile

Ja viem, ja ho mam big_smile

Offline

 

#7 04-03-2020 18:00:45

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4408

Re: Praca po rychlokurze 141

Jofina, ten tvůj dotaz je zcela nesmyslný. Jinak na dané téma jsou tu už desítky mnohdy velice výživných vláken.
Ale k věci:
Po absolvování jakéhosi rychlokurzu na jakoukoliv svařovací metodu ještě nikdo není svářeč. Musí nejprve získat praxi, která mu teprve osvětlí o co vlastně při tom svařování doopravdy jde. Teprve při té skutečné praktické práci teprve každý zjišťuje, co vlasně neumí a co se musí rychle doučit.
Dalším problémem jsou svářečské zkoušky. Opět v mnoha vláknech propíraná záležitost např. http://svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=7961. V evropské unii platí zkoušky s Certifikátem podle EN ISO 9606, cosi jako český Základní kurz nikde neuznávají.
Najít si práci v zahraničí je docela tvrdý oříšek, to ti nikdo nenajde ani nezaručí. Ujišťuji tě, že tě nikdo nebude kontaktovat, aby ti nabídnul práci svářeče, zvlášť, když se nemůžeš pochlubit nějakými kvalitními referencemi. Osobně znám zde v okolí několik svářečů, kteří po pár letech svařování v místních firmách hrdinně ukončili pracovní poměr s tím, že odcházejí pracovat do zahraničí a po pár týdnech loudili na vrátnici o umožnění návratu k původní nudné, protivné, nezáživné, ale spolehlivě placené práci. S řadou z nich jsem pak diskutoval na téma jejich působení v cizině.
Nejhůře dopadli ti, kteří se nechali zlákat některou agenturou na veliké peníze. Když si pak spočítali peníze placené podle smlouvy agentuře, placené bydlení na mnohdy podivných ubytovnách, náklady na stravu, náklady na dopravu tak jim zbylo sotva to, co měli v pohodě doma.
Trochu lépe na tom byli ti, kteří si našli svářečskou práci přes nějakého známeho v tamním prostředí, protože odpadly poplatky agentuře. Nutno ale říci, že neznám nikoho, kdo by přiznal, že mu to svařování nešlo tak, jak si to příslušná firma představovala, že by neprošel sítem mnohdy úmyslně komplikovaných pracovních zkoušek. Když jsem ale viděl v přístavu v Hamburku jak naši čeští svářeči jen připravovali a stehovali díly na opravách lodí a pak to svařovali domorodci, tak jsem se ptal místního políra, jak to je. Nevěděl odkud jsem a zcela bezelstně mi řekl, že tu "podřadnou" práci na přípravě by domácí nedělali a čechům, polákům i bulharům je to prý jedno, hlavně že dostanou zaplaceno.

Editoval jirkati (04-03-2020 18:03:17)

Offline

 

#8 04-03-2020 18:33:45

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: Praca po rychlokurze 141

Jirkati víš co to možná je?  Tady borci  tahají  od lidí prachy ,že je naučí orbitalní svařováni a slibují ohromné až nesmyslné peníze.

Offline

 

#9 04-03-2020 19:08:13

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4408

Re: Praca po rychlokurze 141

Uvidíme, co jofina odpoví. Faktem je, že orbitální svařování je jen zaškolení na mechanické ovládání zařízení. O kvalitě svárů je pak rozhodováno příslušným technologem. Už někdy v roce 1990 jsem se touto technologií zabýval a zaškoloval jsem obsluhu zařízení. Celé ovládání spočívá v nasazení svařovací hlavy a spuštění procesu. Svářečských zkušeností netřeba, pokud někdo nezavrtá do svařovacích parametrů, tak to do úplného zblbnutí svařuje pořád stejně - buď pořád dobře, nebo pořád blbě.
Jen pro pobavení - při svařování trubek přehříváku pro jednu velkou elektrárnu jsme udělali test, kolik svářečů nahradí jedna svařovací orbitální hlava. Při započítání oprav nahradila jedna hlava 4 - 5 svářečů TIGem na  směně. Samozřejmě všechny sváry zkoušeny 100 % RTG.
Statisticky byla na orbitálu 1 oprava na cca 300 svárů - zpravidla nenatavené hrany na PG úseku.
Na ručních svárech byla 1 oprava na cca 80 svárů - zpravidla wolframové vměstky od dotyku elektrody do lázně.

Offline

 

#10 04-03-2020 19:47:36

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: Praca po rychlokurze 141

Ano máš pravdu ale Ti borci  prý údajně učí orbital ruční  kyvačku. Není to obsluha toho zařízení . To také někde ani nepoužiješ ale to je zase povídáni pro RCP. Neznám tady více potrubářu s patřičnými certifikáty. On ale nekýve. já sice kývu ale zase nemám ani základní kurz.  big_smile

Offline

 

#11 04-03-2020 20:01:02

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4408

Re: Praca po rychlokurze 141

Už v těch devadesátých letech se vyskytovali zahraniční svářeči - našich bylo pořád málo - kteří ve firmě při pracovních zkouškách na trubkách používali kývačku. Naprostá většina jich neprošla právě pro vnitřně nečisté sváry. Často se také vyskytovaly zápaly podle okrajů svárů a nerovnoměrná výška svárů. Svářeči s tradičním způsobem vedení hořáku TIG měli obecně vad mnohem méně. Uznávám, že výběr svářečů byl dost krutý, ale riziko nesplnění termínů kvůli vyššímu procentu oprav po RTG a novým RTG po opravách - a samozřejmě vysokým nákladům na takové svářeče - bylo příliš vysoké.

Offline

 

#12 04-03-2020 21:15:00

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Praca po rychlokurze 141

pat> ako dlho varis? a teraz si predstav ze niekto, kto v zivote nedrzal horak v ruke absolvuje nejaky "rychlokurz", vycestuje napr. do nemecka a tam mu ukazu trubku niekde v kute pod stopom - aka ja pravdepodobnost, ze to zavari dobre? kyvackou alebo klasicky - to je jedno... ak by to bolo take jednoduche, uz by tam boli vsetci big_smile

ku kyvacke - to ze ju nepouzivam, neznamena, ze by som ju nejak znevazoval - prave naopak, mam vela kolegov, ktori kyvu a musim uznat, ze na ich zvary sa velmi dobre pozera


PS: nevratime temu naspat k slapkam? big_smilebig_smile aj tam sa tocia dobre peniaze.....

Editoval rcp (04-03-2020 22:08:05)

Offline

 

#13 04-03-2020 21:56:17

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: Praca po rychlokurze 141

No já vařím asi šest let TIG moc to nesleduji ale na trubku v koutě bych si netroufl. Také  bych nešel do svaru na RTG vím jak bych dopadl a jsem tak trochu soudný. No možná proto jsem na pracáku a mladí s týdením certifikátem jezdi  Německo křížem krážem.

Offline

 

#14 04-03-2020 22:02:28

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Praca po rychlokurze 141

pat napsal(a):

....No možná proto jsem na pracáku a mladí s týdením certifikátem jezdi  Německo křížem krážem.

jazdit mozu big_smile , ale akurat po prvu pracovnu skusku - tam bud prejdes a zvaras, neprejdes a ides brusit ukosy alebo cestujes domov - ale ako pisal jirkati, niekomu staci, ze mu pride nejaka vyplata.....

Offline

 

#15 04-03-2020 22:13:27

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: Praca po rychlokurze 141

Tak právě , práce je dost jen se mi nechce někde vařit rámy na auta v úkole. Už mám roky.

Offline

 

#16 05-03-2020 08:08:51

jofina
Člen
Registrovaný: 04-03-2020
Příspěvky: 3

Re: Praca po rychlokurze 141

Vdaka za vsetky napomocne odpovede pat, jirkati a rcp. Ma ist o 10 dnovy intenzivny a prakticky kurz od profesionala ktory zvaral po Europe vyse 10 rokov. To ze nemam prax, to VIEM, to mi nemusi nikto pripominat. No vidim ze je vela inzeratov kde hladaju TIG zvaracov. Otazka je ci su realne aj pozicie kde staci zo zaciatku zvarat spolahlivo na RTG v standardnych polohach a nie hned 'trubku v koute pod stropem'.        Pripadne ako tak realne, naozaj vyzera pracovna skuska, a co znamena ze je 'casto umyselne komplikovana'.

Ak sa vam tie otazky zdaju nezmyselne, budiz. Su ake su. Pre mna su dolezite. Vdaka este raz za odpovede,

Offline

 

#17 05-03-2020 09:41:23

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Praca po rychlokurze 141

Kludne sa pytaj, nie je problem odpovedat - pracovna skuska sa robi podobne, ako vo zvaracskej skole v polohe HL045
Aspon ja som vzdy tak robil
Niekde si to len pozreli, niekde odviezli na RTG

Offline

 

#18 05-03-2020 16:47:44

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4408

Re: Praca po rychlokurze 141

Jak píše rcp, je pracovní zkouška zpravidla základním předpokladem pro úvahu, zda příslušného uchazeče vzít na práci. Volí se typické svařovací polohy, které se při dané práci mohou vyskytnout. Ve firmě jsme nechávali zavařit vždy tři sváry na trubce D 57 x 4, jeden v HL045, jeden v PC a jeden v PF, samozřejmě vždy bez jakéhokoliv otáčení. U nerezových trubek jsme svařovali stejné polohy na trubkách D44.5 x 3 mm. Pak RTG. Svářeči s chybami prostě neprošli a odešli i když přijeli třeba z Ukrajiny nebo z Rumunska. Výrobní firma jednoduše není zařízena na nějaké experimentování. Chlapi, kteří zkoušeli práci u plynařů, zase líčili jak dělali pracovní zkoušku v simulovaném výkopu.
A zase připomínám, že bez Certifikátu EN ISO 9606  se stabilnější práce svářeče v zahraničí nezíská. To, co je zvykem v některých našich firmách, že svařuje, kdo má ruce a zastřešuje to nějaký kvalifikovaný svářeč, to se za hranicemi nedělá. Prostě bez papíru se tam svařovat nedá.
Jestli takový "kurz" - " Ma ist o 10 dnovy intenzivny a prakticky kurz od profesionala ktory zvaral po Europe vyse 10 rokov" - má nějaký smysl si netroufnu posoudit. Možná jako příprava na absolvování regulérního Svářečského kurzu ve Svářečské škole by to mohlo nějaký přínos mít. Ale kurz, po kterém by svářeče někdo vzal na svařování to není. Prostě papír musí být. Bez něj tě nikdo k pracovní zkoušce vůbec ani nepustí.
Máš-li další otázky, ptej se. Zdejší praktici ti poskytnou rady, které jinak těžko získáš.

Offline

 

#19 05-03-2020 21:19:04

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Praca po rychlokurze 141

len doplnim skusenost, ked uz to jirkati zacal - zpravidla sa kazdy zvarac pred samotnou skuskou preukazoval platnym certifikatom - dokonca som zazil aj situaciu, ze zvaracom ktori nemali v certifikate potvrdene razitko za posledny polrok, nebolo umoznene pracovnu skusku absolvovat.

ist niekde vonku na blink bez certifikatu - to uz hadam nie je ani loteria - to uz hranici s blbostou

Offline

 

#20 05-03-2020 22:18:28

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: Praca po rychlokurze 141

RCP  když jsme v takových úvahách co musí být na vrtáni za vrták do nerezu krom kobaltu? Leze to do peněz. big_smile

Offline

 

#21 05-03-2020 22:19:40

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: Praca po rychlokurze 141

Offline

 

#22 05-03-2020 22:39:35

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Praca po rychlokurze 141

dost velky offtopic, ale....

klasicke pouzivame prave kobaltove - lezie to do penazi, ale je to asi jedine normalne riesienie

korunky pouzivame hss (hilti, ruko, diager) - cena ale aj zivotnost je nizsia
skusili sme aj nejake karbidove - zivotnost je vyssia, ale aj cena

po skusenostiach razime zasadu, ze co sa vrta rucne (akuvrtacka) - na to pouzivame HSS (rucne ju aj tak dost rychlo skurvis, neoplati sa kupovat drahe) a co vrtame strojovo (magnetka, stlpovka, ....), tak pouzivame karbidove

Editoval rcp (05-03-2020 22:40:28)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče