SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravim vsetkych, som tu novy. Mam moznost absolvovat profesionalny (nie lacny, ale kvalitny) individualny rychlokurz na 141. Otazka je ci budu mat firmy o mna zaujem ked som predtym vobec nezvaral. Staci to vediet, urobit pracovnu skusku a nemat prax? Zavolaju ma vobec na tu prac. skusku? Pripadne co vsetko obnasa praca 141 na nerez v Rakusku, Nemecku? Diky za akekolvek napomocne rady.
Offline
Mám možnost si zadarmo zašukat s děfkou, ale ještě jsem nikdy nešukal. Má smysl začínat? Bude mi to v budoucnu k něčemu?
Offline
Také je otázka jaký vercajk používáš.Někdy je lepší se na to rovnou vykašlat.
Offline
Hej vy dvaja predo mnou - vy neviete, ze najlepsie je to z bielym ewm-kom?
Offline
Na tom asi něco bude. Ne náhodou se s tou barvou začíná tolik firem opičit.
Offline
rcp napsal(a):
Hej vy dvaja predo mnou - vy neviete, ze najlepsie je to z bielym ewm-kom?
Ja viem, ja ho mam
Offline
Jofina, ten tvůj dotaz je zcela nesmyslný. Jinak na dané téma jsou tu už desítky mnohdy velice výživných vláken.
Ale k věci:
Po absolvování jakéhosi rychlokurzu na jakoukoliv svařovací metodu ještě nikdo není svářeč. Musí nejprve získat praxi, která mu teprve osvětlí o co vlastně při tom svařování doopravdy jde. Teprve při té skutečné praktické práci teprve každý zjišťuje, co vlasně neumí a co se musí rychle doučit.
Dalším problémem jsou svářečské zkoušky. Opět v mnoha vláknech propíraná záležitost např. http://svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=7961. V evropské unii platí zkoušky s Certifikátem podle EN ISO 9606, cosi jako český Základní kurz nikde neuznávají.
Najít si práci v zahraničí je docela tvrdý oříšek, to ti nikdo nenajde ani nezaručí. Ujišťuji tě, že tě nikdo nebude kontaktovat, aby ti nabídnul práci svářeče, zvlášť, když se nemůžeš pochlubit nějakými kvalitními referencemi. Osobně znám zde v okolí několik svářečů, kteří po pár letech svařování v místních firmách hrdinně ukončili pracovní poměr s tím, že odcházejí pracovat do zahraničí a po pár týdnech loudili na vrátnici o umožnění návratu k původní nudné, protivné, nezáživné, ale spolehlivě placené práci. S řadou z nich jsem pak diskutoval na téma jejich působení v cizině.
Nejhůře dopadli ti, kteří se nechali zlákat některou agenturou na veliké peníze. Když si pak spočítali peníze placené podle smlouvy agentuře, placené bydlení na mnohdy podivných ubytovnách, náklady na stravu, náklady na dopravu tak jim zbylo sotva to, co měli v pohodě doma.
Trochu lépe na tom byli ti, kteří si našli svářečskou práci přes nějakého známeho v tamním prostředí, protože odpadly poplatky agentuře. Nutno ale říci, že neznám nikoho, kdo by přiznal, že mu to svařování nešlo tak, jak si to příslušná firma představovala, že by neprošel sítem mnohdy úmyslně komplikovaných pracovních zkoušek. Když jsem ale viděl v přístavu v Hamburku jak naši čeští svářeči jen připravovali a stehovali díly na opravách lodí a pak to svařovali domorodci, tak jsem se ptal místního políra, jak to je. Nevěděl odkud jsem a zcela bezelstně mi řekl, že tu "podřadnou" práci na přípravě by domácí nedělali a čechům, polákům i bulharům je to prý jedno, hlavně že dostanou zaplaceno.
Editoval jirkati (04-03-2020 18:03:17)
Offline
Jirkati víš co to možná je? Tady borci tahají od lidí prachy ,že je naučí orbitalní svařováni a slibují ohromné až nesmyslné peníze.
Offline
Uvidíme, co jofina odpoví. Faktem je, že orbitální svařování je jen zaškolení na mechanické ovládání zařízení. O kvalitě svárů je pak rozhodováno příslušným technologem. Už někdy v roce 1990 jsem se touto technologií zabýval a zaškoloval jsem obsluhu zařízení. Celé ovládání spočívá v nasazení svařovací hlavy a spuštění procesu. Svářečských zkušeností netřeba, pokud někdo nezavrtá do svařovacích parametrů, tak to do úplného zblbnutí svařuje pořád stejně - buď pořád dobře, nebo pořád blbě.
Jen pro pobavení - při svařování trubek přehříváku pro jednu velkou elektrárnu jsme udělali test, kolik svářečů nahradí jedna svařovací orbitální hlava. Při započítání oprav nahradila jedna hlava 4 - 5 svářečů TIGem na směně. Samozřejmě všechny sváry zkoušeny 100 % RTG.
Statisticky byla na orbitálu 1 oprava na cca 300 svárů - zpravidla nenatavené hrany na PG úseku.
Na ručních svárech byla 1 oprava na cca 80 svárů - zpravidla wolframové vměstky od dotyku elektrody do lázně.
Offline
Ano máš pravdu ale Ti borci prý údajně učí orbital ruční kyvačku. Není to obsluha toho zařízení . To také někde ani nepoužiješ ale to je zase povídáni pro RCP. Neznám tady více potrubářu s patřičnými certifikáty. On ale nekýve. já sice kývu ale zase nemám ani základní kurz.
Offline
Už v těch devadesátých letech se vyskytovali zahraniční svářeči - našich bylo pořád málo - kteří ve firmě při pracovních zkouškách na trubkách používali kývačku. Naprostá většina jich neprošla právě pro vnitřně nečisté sváry. Často se také vyskytovaly zápaly podle okrajů svárů a nerovnoměrná výška svárů. Svářeči s tradičním způsobem vedení hořáku TIG měli obecně vad mnohem méně. Uznávám, že výběr svářečů byl dost krutý, ale riziko nesplnění termínů kvůli vyššímu procentu oprav po RTG a novým RTG po opravách - a samozřejmě vysokým nákladům na takové svářeče - bylo příliš vysoké.
Offline
pat> ako dlho varis? a teraz si predstav ze niekto, kto v zivote nedrzal horak v ruke absolvuje nejaky "rychlokurz", vycestuje napr. do nemecka a tam mu ukazu trubku niekde v kute pod stopom - aka ja pravdepodobnost, ze to zavari dobre? kyvackou alebo klasicky - to je jedno... ak by to bolo take jednoduche, uz by tam boli vsetci
ku kyvacke - to ze ju nepouzivam, neznamena, ze by som ju nejak znevazoval - prave naopak, mam vela kolegov, ktori kyvu a musim uznat, ze na ich zvary sa velmi dobre pozera
PS: nevratime temu naspat k slapkam? aj tam sa tocia dobre peniaze.....
Editoval rcp (04-03-2020 22:08:05)
Offline
No já vařím asi šest let TIG moc to nesleduji ale na trubku v koutě bych si netroufl. Také bych nešel do svaru na RTG vím jak bych dopadl a jsem tak trochu soudný. No možná proto jsem na pracáku a mladí s týdením certifikátem jezdi Německo křížem krážem.
Offline
pat napsal(a):
....No možná proto jsem na pracáku a mladí s týdením certifikátem jezdi Německo křížem krážem.
jazdit mozu , ale akurat po prvu pracovnu skusku - tam bud prejdes a zvaras, neprejdes a ides brusit ukosy alebo cestujes domov - ale ako pisal jirkati, niekomu staci, ze mu pride nejaka vyplata.....
Offline
Tak právě , práce je dost jen se mi nechce někde vařit rámy na auta v úkole. Už mám roky.
Offline
Vdaka za vsetky napomocne odpovede pat, jirkati a rcp. Ma ist o 10 dnovy intenzivny a prakticky kurz od profesionala ktory zvaral po Europe vyse 10 rokov. To ze nemam prax, to VIEM, to mi nemusi nikto pripominat. No vidim ze je vela inzeratov kde hladaju TIG zvaracov. Otazka je ci su realne aj pozicie kde staci zo zaciatku zvarat spolahlivo na RTG v standardnych polohach a nie hned 'trubku v koute pod stropem'. Pripadne ako tak realne, naozaj vyzera pracovna skuska, a co znamena ze je 'casto umyselne komplikovana'.
Ak sa vam tie otazky zdaju nezmyselne, budiz. Su ake su. Pre mna su dolezite. Vdaka este raz za odpovede,
Offline
Kludne sa pytaj, nie je problem odpovedat - pracovna skuska sa robi podobne, ako vo zvaracskej skole v polohe HL045
Aspon ja som vzdy tak robil
Niekde si to len pozreli, niekde odviezli na RTG
Offline
Jak píše rcp, je pracovní zkouška zpravidla základním předpokladem pro úvahu, zda příslušného uchazeče vzít na práci. Volí se typické svařovací polohy, které se při dané práci mohou vyskytnout. Ve firmě jsme nechávali zavařit vždy tři sváry na trubce D 57 x 4, jeden v HL045, jeden v PC a jeden v PF, samozřejmě vždy bez jakéhokoliv otáčení. U nerezových trubek jsme svařovali stejné polohy na trubkách D44.5 x 3 mm. Pak RTG. Svářeči s chybami prostě neprošli a odešli i když přijeli třeba z Ukrajiny nebo z Rumunska. Výrobní firma jednoduše není zařízena na nějaké experimentování. Chlapi, kteří zkoušeli práci u plynařů, zase líčili jak dělali pracovní zkoušku v simulovaném výkopu.
A zase připomínám, že bez Certifikátu EN ISO 9606 se stabilnější práce svářeče v zahraničí nezíská. To, co je zvykem v některých našich firmách, že svařuje, kdo má ruce a zastřešuje to nějaký kvalifikovaný svářeč, to se za hranicemi nedělá. Prostě bez papíru se tam svařovat nedá.
Jestli takový "kurz" - " Ma ist o 10 dnovy intenzivny a prakticky kurz od profesionala ktory zvaral po Europe vyse 10 rokov" - má nějaký smysl si netroufnu posoudit. Možná jako příprava na absolvování regulérního Svářečského kurzu ve Svářečské škole by to mohlo nějaký přínos mít. Ale kurz, po kterém by svářeče někdo vzal na svařování to není. Prostě papír musí být. Bez něj tě nikdo k pracovní zkoušce vůbec ani nepustí.
Máš-li další otázky, ptej se. Zdejší praktici ti poskytnou rady, které jinak těžko získáš.
Offline
len doplnim skusenost, ked uz to jirkati zacal - zpravidla sa kazdy zvarac pred samotnou skuskou preukazoval platnym certifikatom - dokonca som zazil aj situaciu, ze zvaracom ktori nemali v certifikate potvrdene razitko za posledny polrok, nebolo umoznene pracovnu skusku absolvovat.
ist niekde vonku na blink bez certifikatu - to uz hadam nie je ani loteria - to uz hranici s blbostou
Offline
RCP když jsme v takových úvahách co musí být na vrtáni za vrták do nerezu krom kobaltu? Leze to do peněz.
Offline
Co ty HSS
https://www.zahrada-dum-dilna.cz/vrtaky … gL0GPD_BwE
třeba?
Offline
dost velky offtopic, ale....
klasicke pouzivame prave kobaltove - lezie to do penazi, ale je to asi jedine normalne riesienie
korunky pouzivame hss (hilti, ruko, diager) - cena ale aj zivotnost je nizsia
skusili sme aj nejake karbidove - zivotnost je vyssia, ale aj cena
po skusenostiach razime zasadu, ze co sa vrta rucne (akuvrtacka) - na to pouzivame HSS (rucne ju aj tak dost rychlo skurvis, neoplati sa kupovat drahe) a co vrtame strojovo (magnetka, stlpovka, ....), tak pouzivame karbidove
Editoval rcp (05-03-2020 22:40:28)
Offline