SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 20-01-2020 15:43:38

ok
Člen
Registrovaný: 15-02-2019
Příspěvky: 49

Re: Můj trojfázový svářecí stroj

Jumbo27 napsal(a):

Zdravím pánové a zejména člena "ok", na kterého bych měl prosbu o zodpovězení mých otázek.
V první řadě klobouk dolů - to zde uvedené řízení tyristorů je fascinující a určitě jedinečné pro svou jednoduchost. Již delší dobu mi doma leží trafo z RTB3 a rád bych využil uvedené schéma jednofázového řízení pro regulaci tohoto trafa. Jedná se o trafo na C jádru, zapojené mezifázově. Měl bych ale otázku k tomuto konkrétnímu zapojení.
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … undaru.png

Pokud porovnávám toto schema se zapojením pro třífázový transformátor, neštimuje mi tu zapojení regulace. Jestli jsem to správně pochopil, řídící elektrody tyristorů jsou buzeny děličem RC na kterém je fáze posunuta o 90° (pokud napětí na R je stejné, jako napětí na C). Do tohoto RC členu je zavedeno přes odporový dělič 1k2 + 1k2 stejnosměrné napětí pro posun fáze 0° - 180° a střed symetrického zdroje (GND) je připojen na katody tyristorů, tedy výstupní "+".
Podle schematu pro jednofázové trafo je ale toto řídící napětí přivedeno na katody tyristorů, tedy na "+", což mi tak trochu není jasné, proč je to právě takto a navíc společný střed symetrického zdroje není připojen na katody tyristorů, tedy "+" tak, jako v zapojení 3F trafa.
Domnívám se tedy, že zapojení by mohlo vypadat nějak takto, možná se ale pletu.
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … ace_1f.jpg

Dále by mě zajímalo, jestli můžu místo malého trafa pro napájení obvodu regulace využít svařovací trafo a dovinout potřebné vinutí 2x5/8V přímo na svařovací transformátor.
Při použití malého trafa připojeného na sekundár svařovacího trafa bych měl trochu obavy, že při kolísání napětí při svařování se bude měnit i napětí regulačních obvodů a tím pádem i úroveň nastavené regulace.
Samozřejmě nezpochybňuji zde uvedené zapojení - to bych si nedovolil, jen bych chtěl poprosit o podrobnější vysvětlení principu. Toto uvedené zapojení mě opravdu nadchlo a rád bych jej realizoval, ale potřebuji pochopit, jak regulace funguje.

Tak bych moc poprosil o podrobnější info, příp. bych byl vděčný, pokud by mě mohl p. OK kontaktovat emailem.

Děkuji.

Zdravim Vas
V 3F usmernovaci jsem pouzil pomocna trafka s jedinym vinutim protoze jsem je mel k dispozici a nechtelo se mi vinout tri trafka nova ktera by mela stred vinuti. Z toho duvodu ten delic 2x1K2 ktery dela prakticky to samy - proste stred vinuti + dalsi 2 trafka pro stejnosmerny ofset. Samozrejme plovouci stred lze vytvorit i proti kteremukoli konci vinuti trafka ale zase potrebujete jinak resit stejnosmerny ofset coz je zbytecna komplikace. Zapojeni ktere uvadim pro jednofazovy usmernovac je platne a na mnoha konstrukcich overene (nabijecny aku, 1F svarecky, rregulace ss motoru...) Pomocna vinuti muzete klidne dat na hlavni trafo (to sem i delal kdyz jsem vyrabel trafo od zakladu). Pokud by Vam zapojeni nechodilo tak otocte polaritu nejsnadneji prehozenim Gatu tyristoru mezi sebou. Odpory Ro1 a Ro2 vynechte a potenciometr pripojte naprimo, slouzi pouze o omezeni rozsahu regulace a odstraneni mrtvych koncu drahy. Vezte ze nezbytne treba pouzit tyristoru s velmi malym proudem k sepnuti. Napr mnou doporuceny TIC 106N. Pokud potrebujete ridit tyristory treba svarovaci proud musite predradit temito tyristory i ony vykonove tyristory viz zde: http://www.svarforum.cz/forum/zobrobr.p … yk_tyr.png Moje zapojeni 1F usmernovace je symetricke abych pripadne mohl pouzit i operacni zesilovac na miste potenciometru, zavest zpetne vazby a jine. Princip zapojeni pochazi z dob thyratronu: https://cs.wikipedia.org/wiki/Tyratron Nehledejte v tom zadne zaludnosti, pouzijte moje zapojeni, pri ozivovani na vystup usmernovace pripojte vhodnou zatez (napr topne teleso) a mate-li osciloskop tak muzete sledovat jak krasne orezava od 0 do 180 stupnu.
Nezapomente na pomocny zapalovaci usmernovac ktery Vam bude drzet oblouk kdyz nejde proud mezi periodama. Jednodussi a spolehlivejsi zpusob rizeni tyristoru nenajdete.

Jeste co se tyce principu mrknite na tento obrazek:
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/8918_cosinove-rizeni.png

Modra sinusovka je ta kterou ridite a zelena je ta kterou spinate tyristor. Predstavte si ze zelenou sinusovkou muzete pohybovat nahoru a dolu ve smeru sipek a vsimnite (toto dela ten potenciometr) si ze se bude pohybovat i cerny bod ktery oznacuje misto kdy dojde k sepnuti tyristoru. Toto je princip rizeni jedne pulvlny a druha je totozna.

Kdybyste jeste necemu neporozumel tak nevahejte a napiste tu do komentaru.

Offline

 

#27 21-01-2020 10:32:25

Jumbo27
Člen
Registrovaný: 20-01-2020
Příspěvky: 2

Re: Můj trojfázový svářecí stroj

Zdravím ok,

děkuji mnohokrát za podrobné vysvětlení. Teď už se můžu bez obav pustit do práce. Ještě sehnat tyristory a hlavně čas - to bude to nejhorší.
Tak ještě jednou díky a přeji hodně úspěchů.

Offline

 

#28 09-12-2023 20:21:56

ok
Člen
Registrovaný: 15-02-2019
Příspěvky: 49

Re: Můj trojfázový svářecí stroj

Zdravim tu ve spolek

Protoze jsem si vsiml ze Ulozto kde jsem nahral nejaka videa a dalsi soubory k tomuto zapisu pozbylo sve funkce viz tento clanek

https://www.root.cz/clanky/uloz-to-v-pu … olecnosti/

a soubory znepristupnili tak davam bez ladu a skladu ke stazeni pro zajemce zde:

https://webshare.cz/#/file/2BdE7xF6Aj/svarecka-zip

A nebo zde:

https://datoid.cz/z5x951/svarecka-zip

Velikost souboru cca 300MB

Neni vsak vylouceno ze Webshare ci Datoid nedopadne jako Ulozto a i tento upload bude nepristupny.

Offline

 

#29 23-02-2024 10:43:26

david123741
Člen
Registrovaný: 23-02-2024
Příspěvky: 2

Re: Můj trojfázový svářecí stroj

Zdravím uzivatele OK, potřeboval bych menší radu k tvému prvnímu schématu , používáš 3f trafo se sekundárem 48v mohl bych toto tvoje zapojení výše použít na trafo s výstupem 3x400v tzn respektive oddelovací trafo 3x400/3x400v ?? vím je to zvláštní tak vysoké napětí ale okolnosti nedají jinou možnost děkuji pripadne muzu poslat schema stavajiciho trafa

Offline

 

#30 24-02-2024 08:07:24

ok
Člen
Registrovaný: 15-02-2019
Příspěvky: 49

Re: Můj trojfázový svářecí stroj

david123741 napsal(a):

Zdravím uzivatele OK, potřeboval bych menší radu k tvému prvnímu schématu , používáš 3f trafo se sekundárem 48v mohl bych toto tvoje zapojení výše použít na trafo s výstupem 3x400v tzn respektive oddelovací trafo 3x400/3x400v ?? vím je to zvláštní tak vysoké napětí ale okolnosti nedají jinou možnost děkuji pripadne muzu poslat schema stavajiciho trafa

Zdravim Vas
Samozrejme je mozne pouzit i takoveto vstupni napeti do usmernovace avsak je treba respektovat mezni limity polovodicu zejmena ty napetove. Berte v potas ze Vami uvedene trafo vzhledem k sekundarnimu napeti rozhodne nebude ke svarovani protoze stejnosmerne napeti z usmernovace bude i 500V!!! coz je zivotu nebezpecne a sekundarni proud ziskate max par desitek amperu.

Offline

 

#31 24-02-2024 08:45:00

david123741
Člen
Registrovaný: 23-02-2024
Příspěvky: 2

Re: Můj trojfázový svářecí stroj

samozřejmě že zdroj není použit ke svařování, je to zdroj ke stroji kde potrebuji regulovat proud a napetí tedkom tam jsou tři vykonové diody a tři tyristory hadam že ze svářečky resp. vaše puvodní schéma dalo by se ríct souhlasí jen me zajíma zda muzu pouzit na regulaci vas regulator s vasimi navrhnutými soucastkami nebo např. ovládací transformátory namísto 110/24v pouzít 230/24 a nebo zda takové napetí vydrzi i pasivní soucastky ve schematu predem díky

Offline

 

#32 24-02-2024 13:50:13

ok
Člen
Registrovaný: 15-02-2019
Příspěvky: 49

Re: Můj trojfázový svářecí stroj

david123741 napsal(a):

samozřejmě že zdroj není použit ke svařování, je to zdroj ke stroji kde potrebuji regulovat proud a napetí tedkom tam jsou tři vykonové diody a tři tyristory hadam že ze svářečky resp. vaše puvodní schéma dalo by se ríct souhlasí jen me zajíma zda muzu pouzit na regulaci vas regulator s vasimi navrhnutými soucastkami nebo např. ovládací transformátory namísto 110/24v pouzít 230/24 a nebo zda takové napetí vydrzi i pasivní soucastky ve schematu predem díky

Zdravim
Limitni soucastka je pomocny tyristor TIC106 a jeho mezni napeti, pouzit by se ale dal, trafka pro kapacitni delic pouzijte takova abyste na jejich sekundaru mel cca 10-20V, neni to uplne zasadni, SS napetim pak budete 'podpirat' a tim menit uhel otevreni tyristoru, ridici obvody ale nejsou galvanicky oddeleny od sitove strany coz muze byt problem ale zavisi na tom zda je to nutne, pokud budete jen ridit potenciometrem tak je to OK, muze se Vam hodit i zapojeni kde jsou vykonove tyristory buzeny pulzy z feritoveho trafka viz tez muj prispevek:

http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=12127

Samozrejme vyzaduje jiz znalosti elektroniky ale snadno lze modifikovat do trech fazi.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče