SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Žádám místní mozkový trust o radu. Potřebuji velmi kvalitně vyleštit vnitřní průměr na Cu trubce průměr cca 8mm. Trubka je délky cca 50mm.
Velmi jemný šmirgl, brusná pasta na měkkém hadru a podobné metody nejsou optimální, výsledek nedostačující.
Vyleštěný povrch nemusí mít nijak dlouhodobou životnost, stačí cca 1 hod.
Ta Cu trubka je hubice řezací trysky autogenu, v ní je vložená tryska (Ms) o trysku nejde jde pouze o ten vnitřní povrch hubice.
Pokud je hubice nová má dosti dokonalý vnitřní povrch a nastavený plamen má správné parametry.
Po nějaké době provozu dojde k zanešení vnitřního povrchu hubice, nejedná se o nalepené okuje, jde o vliv teploty + proudící směs PB a O2.
Plamen tím už nemá ten správný tvar a má to vliv na celý následný proces řezání.
Rozdíl v parametrech plamene nová / použitá tryska není nijak dramatický, zhruba dojde ke zhoršení o cca 10% ale i to mne s.ere a chci s tím něco udělat.
Hubice s tryskou jinak vydrží zkušenému paliči třeba 5 měsíců, lempl jí přiskřípne nebo vyválí v lázni klidně za jeden den.
Použité hubice čistím jemným pilníkem + šmirglpapír + pasta s hadrem ale furt to není ono. Prosím o tip na nějakou chemii nebo jinou technologii.
Offline
Zkusil jsi brusne rouno ?ale v tom ∅ 8 to bude problem nebo filcovy valecek tehle delky a ∅ s lestici pastou no nevím.
Editoval Honza007 (16-01-2020 18:02:54)
Offline
A jak jemný smirek jste zkoušel? Měď je taková žvýkavá a brousí se docela špatně. Nešlo by to nějak vyleštit strojně vrtačkou nebo na soustruhu na vyšší otáčky?
Offline
http://www.chromtechnik.cz/produkty/les … amp;Lang=1
Někdy dávno jsem viděl video o leštění měděného nádobí, ale už to nemůžu najít. Něco si vybavuji o směsi oleje a brusiv.
Offline
bourač napsal(a):
Použité hubice čistím jemným pilníkem + šmirglpapír + pasta s hadrem ale furt to není ono.
Otázka je, proč to furt není ono. Ta hubice je uvnitř tak poškozená, že po vyleštění zůstávají nějaké kazy/důlky/prohlubně?
A nemá to zrcadlový lesk po celé ploše vnitřního průměru?
Offline
hubice mechanicky poškozená není, takové rovnou vyhazuju. Jde pouze o ten zrcadlový lesk který nedokážu.
Asi je to tím že mám jen nějakou za socialismu ukradenou lapovací pastu na ventily.
Děkuju všem a hlavně moderátorovi, ten web co postnul vypadá nadějně, zkusím se tam domluvit a výsledek oznámím.
Offline
Zozen si nejakeho smelinara oni lestili med do vysokeho lesku a predavali ako zlaty prsten. Inspiracia
Offline
Lešticí pasty se běžně prodávají, pasta na ventily je brusná, ne lešticí. Před pastou ještě dobroušení smirkem cca 800, pod vodou.
https://eshop.abrasiv.cz/nastroje-pro-l … tici-pasty
Edit.: pilníkem rozhodně ne, ani jemným! Dělám to postupně smirkem, podle nerovností povrchu začnu asi 300, pak 500, nakonec 800. Všechno pod vodou s kapkou Jaru. Pasta na závěr udělá dokonalý zrcadlový lesk. Stačí hadříček do vrtačky, třeba na uštípnutý šroub, na hadříček kápnout olej, projet v pastě a za dvě minuty není co řešit.
Editoval Zdenek11 (16-01-2020 21:35:33)
Offline
https://www.kovonastroje.cz/sk/Nastroje … aleni.html
smirgel je skor na brusenie,teda pokial nepouzijes velmi jemne,ak sa bavime o lesteni tak aj 1000ka je hruba,neviem ako ti to pojde lestit z vnutra a este k tomu o takom malom priemere,vyrobit vhodny trn nan dat pruzok flanelky,filcu upnut do vrtacky a skusit,touto pastou sa t
a med da vylestit do zrkadloveho lesku !!!
Editoval pavol.sk (17-01-2020 17:14:19)
Offline
Ta lojová pasta ale sama neleští, nemá žádná abraziva. Je to při leštění jenom jako pomocný materiál. A ano, smirkem se brousí, nevím, jak moc je zanesená ta trubička, jestli je tam nános řádově desetiny, setiny nebo tisíciny mm. Čím jemnějším smirkem to půjde dolů, tím líp, klidně začít i 500 a skončit třeba 2000, je to individuální. Ale v každém případě pracovat s papíry pro mokré broušení a splavovat - jak to vysychá, začnou se dělat rýhy a je po všem.
Offline
V díře používám t.zv. "čepolištu" ("týble"). Odříznu kousek , na konci podélně naříznu. Do toho"šlicu" vložím kousek šmirglu, rouna, plátna, flanelu, jak kdo chce a co je potřeba. Upnu do vrtačky. Přečnívající konce zahnu po směru otáčení, nasunu do trubky zapnu vrtačku na malé otáčky a šůruju a šůruju. Tady bych zkusil čepolištu průměr 5.
Offline
udělal bych si tělísko z korkovýho špuntu a stopku z vrutu a jako doraz tam bodnul podložku.Špunt pak na spodní straně přes průměr naříznout ostrým nožem,vložit pásek jemného smirku,namotat spirálově tak aby se to v díře utahovalo,možná nahoře přilepit kapkou vteřiňáku a hudrovat za mokra až do úplného vyhudrování.Postup najít vhodný špunt,vyrobit hřídelku,našroubovat co nejvystředěněji špunt,rotčně upravit hrubějším smirkem průměr špuntu,pak naříznout namotat smirek a jedem.S ohledem na to že průměr je jen 8 bude ten "typl"(kolík na nábytek) lepší volba,tohle bych nechal až na finále na práci s leštící pastou
Offline
Pokud ten špatný povrch dělá jen kyslík, tak ta vrstva by měla být složena hlavně z oxidu měďnatého CuO a na rozhraní vrstvy s mědí ještě z oxidu měďného Cu2O. Mělo by to být sundatelné i slabými kyselinami, třeba i obyčejným octem tak do 10 - 20 minut. V kombinaci s mechanickým čištěním, aby to rychleji šlo dolů. Když se to nemá poškrábat, tak třeba nějakým hadrem z polyetylénové tkaniny na motané na silné špejli nebo nějakém dřevěném proutku. Pokud se na vzniku vrstvy nepodílí i PB vznikem nějakých ošlivých lepivých sloučenin typu asfaltu, jako že asi ne. Nějaký uhlík z rozloženého PB v té vrstvě by se při čištěné kyselinou pořád snesl.
Potom je otázka, jestl i to není čistá měď, ale slitina s něčím , co by ten ocet nebo jiná slabá kyselina nesundalo, potom vždycky, pokud se to mechanicky nezaleští, bude povrch nevzhledný a tmavý.
Offline
Obyčejný kus dřevěný tyčky namotat čistý bavlněný hadr (bez příměsí umělin) a tuto pastu https://www.micronplus.cz/pasta-alfa-535-cca-1-kg
dřevěnou tyčku do vrtačky na něj ten bavlněný hadřík a cca 500 otáček přimazávat čistým olejem a trochou pasty na ten hadřík Tu trubičku do něčeho upnout docela se ohřeje taky lze na tak malý pruměr použít uchošťour a přímo na tu vatu pastu
Editoval Carls (18-01-2020 20:30:23)
Offline
Když uchošťour na špejli, tak pokud bude kvalitně rovnoměrně namotaný a nebude házet, mělo by ta špejle jít upnout rovnou do vysokootáčkové přímočaré brusky.
Offline
Ta má moc otáček na tohle potřebuješ maximálně 1000 otáček ne vždy velké otáčky jsou to pravé ono se okamžitě zanese a pak to neleští
mám v tomto dost velkou prax při leštění vnitřku krků vytlačovacích hlav pro extrudry
Offline
Co zkusit modelářskou frézku, jak píše Radim, dá se nastavit cca od 1 kila do 7,5 (otáček za min.)
Dremmel měl v příslušenství takové malé filcové válečky, já je hned vyhodil , Dremmla používám na otevírání bytů ))
fajnová záležitost .
Editoval milosak (18-01-2020 23:49:01)
Offline
Nevím jakou frezku myslíte, ale ty maličké přímé brusky, alespoň tu co mám já a které jsem viděl mají do 30000 ot./min. Nejnižší točky jdou nastavit asi 15000.
Offline
Můj Dremmel je od 5.000 ot., ale to už jen tak vrní
Offline
Řekl bych, že se spíš jedná o přítlak než o otáčky. Kde je dostatečně malý přítlak, řekněme ten uchošťour tam jde volně, tam mohou být i vyšší otáčky. Podle mně se tam totiž při zanesení spíš jedná o místní přehřátí. Ale přímé zkušenosti s tím nemám. Jinak jsem ale myslel skutečně ty maličké přímé brusky s vysokými otáčkami, ta jejich spodní hranice kolem 2 - 5 tisíc otáček bude.
Pokud mají být nižší otáčky, tak snad by se na toto jako jednoúčelovku vyplatilo podívat se k elektronickým bastlířům a sehnat za pár stovek nějakou jednoduchou vrtačku na plošné spoje s lepší kleštinou na uchycení vrtáku. A možná lepší než uchošťour by bylo bambusové párátko s navinutým kouskem vaty. Při opatrném navinutí ve směru otáčení to drží slušně, podobnými "bazmeky", vatou navinutou na něco, jsem kdysi dávno čistil, s izopropylalkoholem, páskové dráhy magnetofonů.
Offline
Aha , varok má pravdu ...
30 k max. na minimu to 1 k nebude
Editoval milosak (19-01-2020 18:34:12)
Offline
svůj vliv bude mít i směr mikroskopických škrábanců takže bych vzal filcový váleček nasoukaný na mosazný drát, zubní pastu a šuroval bych dovnitř a ven bez nebo jen s malou rotací.
Offline
Filc mosaz a měď poškrábe na leštění jen čistá bavlna
Offline
Bavlna? aha díky Karle budu muset sehnat nějaký černý otroky s pole z bavlnou...
kvůli víření plynů v trysce vadí hlavně radiální "škrábance" jak zmiňuje pan jikok, ty podélný tolik nevadí.
Offline
Bavlněný hadr holt vytáhni spoďáry po dědovi a nešetři si je
Offline