SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravím.
Stretol sa už niekto s technológiou podobnou TIG-u , ktorá zvára krátkymi impulzmi tenké plechy?
Niečo také : https://www.youtube.com/watch?v=6Um2G0ezlcI
Celkovo by ma zaujímalo , ako to funguje .
Offline
Fronik to má jako bodováni,já tak prskám hodně často. No a já snad ani nevím pořádně proč ale když je jehla mírně v pohybu tak se to lépe a rychleji sleje
Offline
kukni kempi, bol som tam na prezentacii hovorili o tej technologii - velky prud/maly cas... robime s mig/mag takze moc som tomu nevenoval pozornost... ma to aj svoje meno..
Offline
Pate, to máš pravdu, tak to skutečně je.
Offline
m.evil napsal(a):
Zdravím.
Stretol sa už niekto s technológiou podobnou TIG-u , ktorá zvára krátkymi impulzmi tenké plechy?
Niečo také : https://www.youtube.com/watch?v=6Um2G0ezlcI
Celkovo by ma zaujímalo , ako to funguje .
funguje to tak, ako to tu uz bolo napisane - kombinacia velky prud + velmi kratky cas
da sa to pouzit dvoma sposobmi:
- jednotlive body - po kazdom stlaceni tlacidla spravi jeden bod - vhodne na stehovanie bez pridavneho materialu (ciste a neprepalene heftiky, da sa heftovat jednou rukou, bez problemov nastehujes aj M6 maticu na kus plechu bez poskodenia zavitu)
https://youtu.be/FppoWj8MyfE?t=436
- pomaly puls - v pravidelnych intervaloch (cca 1-2 krat za sekundu) sa strieda vysoky a nizky (zakladny) prud - vhodne na zvaranie tenkych plechov, zvaranie bez pridavneho materialu, pohladove zvary
https://www.youtube.com/watch?v=LLjO4A7p1pg
nie je to ziadna novinka - znackove stroje (fronius, kemppi, migatronic, ...) disponuju funkciami pulzu a stehovania uz dlhsiu dobu, dnes uz to zvladaju aj cinske stroje
nieco som popisal aj tu:
http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 94#p144094
a niekde som tu daval aj video - bohuzial si uz nepamatam kde a vyhladavanie na svarfore je tragedia .......
samozrejme ide to vsetko aj bez funkcii, ale s funkciami je to jednoznacne jednoduchsie, krajsie, lepsie (menej vneseneho tepla, t.j. menej deformacii)
okrem tlakovych nerezovych nadrzi tvoria velku cast nasho vyrobneho programu rozne nerezove skrine, rozvadzace a chladiace zlaby pre kablovy priemysel - vacsinou nerezovy plech 1 - 1,5mm - bez pulsu by to bolo ovela tazsie - chvilu mi to sice trvalo presvedcit "majstrov" zvaracov, ale podarilo sa
este by nam k tomu mohli nieco povedat aj EURO/CERTIFIKATO/AUTOMOTIVE guruovia - nieco z reality, nie len kecy z "ruzovej" bubliny
PS: velmi rad odpoviem na akekolvek otazky ohladom nastavenia parametrov....
Editoval rcp (15-11-2019 22:45:53)
Offline
V praci to mame na migatroniku jmenuje se to tig-tac nebo tak nejak supr jaj se s tim svaret i 0.5 plechy .ja jsem s tim bodoval limec k obalu manometru.
Editoval Honza007 (15-11-2019 23:18:51)
Offline
rcp napsal(a):
rad odpoviem na akekolvek otazky ohladom nastavenia parametrov....
dá se to alespoň částečně přirovnat ke krátkým rychlým stehům prostřednictvím obalené elektrody? Hlavně u těch plechů 1mm apod.
Provaří to základní "tlustý" matroš - při třeba 1mm plech k nějakému nosnému profilu?
Offline
zalezi od nastavenia, ale nie je problem privarit prirubu z 10mm plechu na zlab z 0,5 alebo 1mm plechu
pripadne "nastrielat" spominanu maticku k profilu
je to tak "specialitka" na drobnejsie / precizne prace
Editoval rcp (16-11-2019 22:40:39)
Offline
Já jsem sem dal kdysi fotku přibodované matky M4 na plech 0,6. Přitom z druhé strany je to jen zabarvené. Pokud si vzpomínám, byl proud pulsu cca 70A. Pokud je spot na normální svářečce, která má jen 200A, tak se musí prodlužovat délka pulsu. To je rozdíl oproti mikropulsu, kdy se pracuje i s 800A. Na to používám Partnera, protože má délku pulsu od 10%, zatímco JLTFW250 má od 20%.
Pro bourače. Je rozdíl v tom, že elektroda přidá materiál, spot pracuje s materiálem z "vlastních zdrojů", tedy bez přídavného materiálu, musí to být čisté. Dá se ale také přiložit drát. proto mám i dráty 0,8mm. Provařit plech jsem nezkoušel. Ale asi by to šlo, muselo by to být čisté, dobře přitlačené, aby pod plechem nebyla vzduchová mezera. V tkových případech jsem provrtal malou dírku, 3mm a provařil s přídavným materiálem.
Offline
Famater> ked potrebujem, ja si striham ako pridavny material migovy drat roznej hrubky
Original sa tusim pouzivaju pasiky
Offline
Protože většinou dělám malé až jemné věci, tak jsem sehnal po"špetce" drátů 308LSi o0,8, o1 a o1,2. Stejně z něj ustřihnu krátký kousek, aby se to dalo udržet, takž je jedno jestli rovný TIG, nebo křivý MIG drát.
Poznámka k mému předchozímu příspěvku: Na svých svářečkách nemám funkci SPOT, používám pomalý puls. U pulsu začíná perioda malým proudem, který mám 5A. To představuje jisté omezení, protože 5A může být v některých případech moc. Ale zase vidím kam ten bod přesně posadím.
Offline
Magicwave 3000 job ma:
SPT (spot) - dlzka bodu 0,05 - 25 sekund
TAC - rozkmitanie lazne pre rychlejsie premostenie 0,1 - 9,9 sekund
F-P - frekvencia pulzu 0 - 2000 Hz
DCY (duty cycle) - dlzka velkeho prudu 10 - 90 %
I-G - spodny prud 0 - 100%
I - zvaraci prud 3 - 300A
Na bodovanie mam nastavene dvojtakt, SPT 0,2s, TAC 0,2s a prud podla potreby
Na zvaranie "pomalym pulzom" nastavujem stvortakt, F-P 1Hz, DCY 15%, I-G 15% a prud podla potreby
Magicwave 230i ma moznosti nastavenia sirsie, napr. frekvencia pulzu az 10kHz - tazko ale povedat ci je to este vyuzitelne....
Editoval rcp (16-11-2019 11:02:13)
Offline
No jo, dyť říkám, že to je jiná kategorie. (mladí by řekli jiný level). Velmi pěkné parametry a tedy i možnosti. Já musím být vděčný za to co umí moje svářečky a snažím se to využít jak se to dá. Ten Partner, když dám frekvenci 2Hz, tak také udělá 0,05sec. Problém zůstává těch 5A spodního proudu( neumí 0A). Většinu toho, co je předvedeno na videu v úvodním příspevku dokáží. Ty mikrospot myslím mají spot od 0,01sec. K tomu poznámka: Moje Kowax 820 neproblikává.
Offline
A ten partner ked prepnes do dvojtaktu, vypnes nabehy a dobehy? Neboduje?
(Par-krat som mal pozicany bratov, ale uz si nepamatam, ako a co sa tam nastavovalo)
Editoval rcp (16-11-2019 11:24:37)
Offline
Já to mám v dvojtaktu náběh i doběh 0. Nemám problém s nastavením. Pulsuje velmi dobře. Jen teď nevím, jestli u obou svářeček, nebo jen u jedné (nevím která by to byla) začíná puls na malém proudu. To je nejméně 5A po dobu 0,9sec. (u JLT by to bylo 0,8sec) Proto o tom píšu, že takový problém existuje.
Offline
Já mám pocit že ani fronius nemá na pulz s 0 am . Já jsem psal že má bodováni a to je s nulou. Ale budu muset zkusit tam přimíchat ještě ten TAC to jsem tam neměl. V práci mám Alfu a tam nic takového není a doma zase moc neboduji. Tak že nevím. Také mě už moc nebaví nějaké laborováni. Vždy jen zapnu a vařím. Hold budu si muset i hrát.
Offline
Famater> uz to chapem - ty nemas vobec fukciu bodovania SPOT a robis to vsetko len v pulze...
Pat> U froniusu spodny prud I-G ide nastavit 0-100% s krokom1%
Co tam ale realne zvaracka pusta, to neviem.....
Najcastejsie mam aj tak nastavenych 15% - nech je svetlo
Editoval rcp (16-11-2019 12:14:59)
Offline
No já mám pocit že spodek nemůže být nula ale já zase toho moc nevím nechám se překvapit.
Offline
Může. Je rozdíl pak mezi spotem a pulzem v tom, že při pulzu se vlastně opakuje spot.
A RCP a kromě toho, že líp vidíš na cestu je také lepší navázání mezi pulzy.
Offline